Apáczai-díj a Városi Általános Iskolában
Az Apáczai Kiadó minden évben meghirdeti a tehetséges 8. osztályos tanulók számára az Apáczai-díj elnyerésének lehetőségét. A feladat azonban nem könnyű. Egy nagyon komoly pályamunkát kell beküldeni, melyet előzőleg az iskolai kuratórium, majd az Apáczai Kiadó kuratóriuma véleményez. A pályamű a következő részekből áll:
1. a benevező tanuló versenyeredményeinek ponttáblázata a 4. osztálytól, az azt bizonyító oklevelekkel együtt 2. 6-10 oldalas elemzés történelmünk valamely jeles eseményéről (1848-49. vagy 1956), vagy helytörténeti kutatómunka 3. 2-3 oldalas értékelés Apáczai Csere János életművéről 4. 1-2 oldalas értékelés a Himnuszról vagy Szózatról 5. külföldön élő, magyar anyanyelvű tanulóval lefolytatott levelezés, melyet levélmásolatokkal igazolni kell
A feladat valóban igen összetett. Kasza Imola 8.d osztályos tanuló és felkészítő nevelője, osztályfőnöke, Takácsné Szilágyi Erzsébet mégis úgy gondolták, megpróbálják az Apáczai-díj elnyerését. Minden feladatot kötelező volt elkészíteni; Imola 6-10 oldalas elemzésként helytörténeti munkát választott: "A tanyasi iskolák Kunszentmártonban" címmel. Rendkívüli örömmel töltött el mindenkit, amikor megérkezett az értesítés, hogy Kasza Imola Apáczai-díjas, és elnyerte az ezzel járó 30.000,- Ft-os pénzjutalmat is. A díjat Szabó Mihályné igazgató asszony adta át a tanévzáró ünnepségen. 2008. október 23-án Imola -a díj kiírásának megfelelően- facsemetét ültetet az iskolája udvarán, s az erről készült fotóval bekerül az Apáczai Kiadó emlékkönyvébe, melyet a díjat elnyert tanulókról állítanak össze. Szeretnénk megköszönni a helytörténeti kutatómunkához nyújtott segítséget Balla Margitka néninek, Veres István nyugalmazott kollégiumi igazgatónak, Kurucz Eleknének, Józsa Lászlónak, a "Megszentelt kövek" című könyv szerzőjének. Gratulálunk Imolának és további szép sikert kívánunk!
|