LCM3


    Az alábbiakban ismertetett áramkörrel tekercsek induktivitását és kondenzátorok kapacitás illetve soros veszteségi ellenállását (ESR) mérhetjük meg, es ezen kivül még pár dolgot. Az áramkör eredetije a hobbielektronika.hu oldalon található, Pudics István and Piri Dániel munkája. A részletes leirás az áramkör müködéséről és használatáról ott talalható.

Sajnos az eredeti NYÁK tervvel kapcsolatban több kifogásom is akadt, például bizonyos alkatrészek nem igazan férnek el, többek között a jobb minőségű ESR méréshez használatos fazékvasmag számára sincs elegendő hely, így készítettem hozzá egy NYÁK tervet ami az általam kifogásolt dolgokat orvosolja. Az áramkőr méretileg a lomex-ben kapható PA58B müanyagdobozba (lomex 47-02-08) illeszkedik, de természetesen más dobozba is beépíthető. (Ennek a doboznak a használatakor a kapcsolókat nem szabad teljesen leültetni, hanem kb. 2mm-el meg kell emelni a NYÁK laptól.)

Tulajdonságok Méréshatárok, pontosság

 Alkatrész  Min.  Max.  Felbontás  Pontosság
 Polarizálatlan kondenzátor  1pF  1nF  0.1pF  1%
 Polarizálatlan kondenzátor  1nF  100nF  1pF  1%
 Polarizálatlan kondenzátor  100nF  ~1uF  1nF  2.5%
 Elektrolit kondenzátor  100nF  0.1F  1nF  5%
 Induktivitás  10nH  100H  10nH  5%
 Ellenállás  1 mOhm  0.5Ohm  1mOhm  5%
 Induktivitás  0.5Ohm  30Ohm  10mOhm  10%


Müködés, használat

Kapcsoljuk be a műszert. Ha tekercset szeretnénk mérni, váltsuk át a középső kapcsolót L módba. Ellenőrizzük, hogy közel 0 pF illetve 0 uH (induktivitás mérésnél rövidre zárt bemenet esetén) a kimutatott érték. Ha nem, akkor kalibráció szükséges (lsd. lentebb). A mérendő alkatrészt a kivezetéseknek megfelelően csatlakoztassuk a csipeszekkel. A mért értékek megjelennek a kijelzőn.


Első használatbavétel / Kalibráció

Elsi használatbavételkor az ellenállásmérés (ESR) kalibrációja szükséges. Bekapcsoláskor a kapacitásmérés automatikusan megtörténik, de mind három módban lehet kalibrálni. A folyamat végeztével a mikrovezérlő a saját belső EEPROM-jába elmenti az aktuális kalibrált értékeket, így ezek természetesen újbóli bekapcsolás után is rendelkezésre állnak.



Nem ajánlott ...

In-Circuit mérőfeltét

Ezzel a mérővezetékbe épített áramkörrel panelba ültetett elektrolit kondenzátorok veszteségeit mérhetjük kiforrasztás nélkül. A mérőfeszültség nem több 30mV-nál, így szinte bárhol lehet vele mérni. (Az áramkőr legyen kikapcsolva, és a mérendő kondenzátor kisütve!!!)


Kritikus alkatrészek



A doksik:


Képek:


 
 
 
 


Ird meg kérdésed vagy véleményed: