Mecseki Apróka

www.mecsekiaproka.fw.hu

 

A chihuahua-ról :


KARAKTER:
Ölebként tartják, holott igen tanulékony, igazi terrier temperamentummal rendelkező kiskutya. Intelligenciája, kedvessége, ragaszkodása, hűsége és bátorsága átlagon felüli, némelyik meg igazi mókamester. Egyesek bizony kellemetlenül meglepődhetnek, ha elkövetik azt a hibát, hogy alábecsülik a mexikói törpe képességeit. a Chihuahua ugyanis, mint minden terrier könyörtelen vadász. Gazdájának ezt tudnia kell és ezért az utcán inkább pórázon kell vezetni, hogy időben közbe lehessen lépni, ha támad.
Ezt a fajtát csak lakásban lehet tartani, de télen a legnagyobb hidegbe is ki lehet vinni. Idegenekkel szemben bizalmatlan. Egyedülálló, magányos emberek ideális társa, de családi kutyaként is megállja a helyét. Rendkívül éber, kitûnõ "házõrzõ", hangereje méretét meghazudtolja. Ha valami miatt meg kell fenyíteni, akkor úgy meg tud sértõdni, hogy a gazdának kell kiengesztelni õt, képes akár két napig is duzzogni. Ennek ellenére egy imádnivaló kicsi kutya.
Ennek az önfejû kutyának a nevelése nem valami egyszerû. De mivel ragaszkodó és intelligens, mégsem olyan nehéz együttélni vele. Két alapvetõ dolgot nem szabad a gazdájának elfeledni. Hagyjuk, hogy már kölyökkortól kezdve saját maga szerezzen tapasztalatot a világról. A következetesség! Az igen mindig legyen igen, a nem igazi nem, még akkor is, ha az apróság ellenszegül. Egy jólnevelt chihuahuával bárhol megjelenhet az ember, bárhová magával viheti, hiszen kis termete miatt befér akárhová. Mivel nem csavargó típus, hûséges és ragaszkodó kísérõje gazdájának.

TENYÉSZTÉS:
Tenyésztésével a kutyatenyésztõk mindazon alsó határokat elérték ami még életképes. A Chihuahua egy igazi kutya, temperamentumos, aranyos, élénk, bátor és kiegyensúlyott, de nem gyerekjáték!
A chihuahua tenyésztése nagyon nehéz. Apró termete és a magzatok viszonylag nagy mérete miatt az ellés nagyos sokszor igényel orvosi segítséget. Sajnos a császározás nagyon gyakori és ez is, mint minden altatással járó mûtét nagyon kockázatos, pláne az ilyen kistestûnél, sokkal könnyebb túlaltatni, mint egy nagyobb testû kutyát. Sajnos a kölykök is, a túlaltatás miatt gyakran sohasem ébrednek fel. Ezek a halálesetek nagyon megviselik a gazdákat, ezért nagyon jó lenne, ha a tenyésztésre szánt szuka elérné a minimum 2 kg-os súlyt, mert minél nagyobb egy szuka, annál kockázatmentesebb az ellés. Persze ez nem jelenti azt, hogy a közel 3 kg-os szuka már 100%-ra meg tud elleni, bármikor közbejöhet egy nem várt elakadás és a 3 megszületett kölyök után a negyediket már csak mûtéttel lehet világra segíteni.

KÖLYÖKNEVELÉS:
A kölyköt nem lehet egész napra egyedül hagyni! Ha nem tudják legalább három hónapos koráig megoldani, hogy 3 óránál tovább ne maradjon egyedül (de felnõtt korában sem szeret egyedül lenni), akkor inkább várjanak a kölyökvásárlással addig, amíg ez megoldható lesz. Eleinte naponta legalább 5x , azután fokozatosan hozzá lehet szoktatni a ritkább etetésekre. Legjobb, ha a szárazeledel természetesen a vízzel együtt állandóan elõtte van. Sajnos többször elõfordult már (más kistestû fajtánál is), hogy nem evett idõben a kiskutya és ezért annyira leesett a vércukorszintje, hogy keserves kínok közepette elpusztult. Sajnos az állatorvosok egy része sem ismeri fel, hogy mi a baj. Ha azt tapasztalják, hogy a kölyök kedvetlen, sokat alszik, bizonytalanul jár, akkor szinte mindig ugyanaz a diagnózis, nem evett idõben. Ha ilyet tapasztalnak, azonnal egy teáskanálnyi szõlõcukrot, ha nincs, akkor por, vagy kristálycukrot fel kell oldani egy nagyon kevés vízzel és azt -legjobb fecskendõvel- megitatni vele. A tömény cukoroldat itatása életmentõ, egy óra múlva kutya baja sem lesz! Ha ez elõfordulna, akkor még fokozottabban oda kell figyelni az etetési idõ betartására, vagy sûrítésére.

ÉS VÉGÜL:
Szerencsére és egyben sajnos is, a chihuahua rendkívül népszerû, a világ toplistájának tíz legnépszerûbb kutyája közé tartozik. Vidéken a megüresedett ólakba -többek között- chihuahuák kerültek, ezek szaporításával próbálják az emberek fenntartani magukat. Csak annyit tudnak errõl a fajtáról, hogy eladható, ezért tudatlanul összevásárolnak mindenféle törzskönyvvel rendelkezõ minõsíthetetlen egyedet. Elletik a genetikailag hibás, tenyésztésre alkalmatlanokat is. Az ilyen helyekrõl származó kölyköt, mindennek kinéznek, csak chihuahuának nem, ráadásul genetikai hibákat is hordoznak, ha õk maguknál nem is jön elõ, de sajnos az utódaik nagy százalékban hibásan jönnek a világra. A kutyatenyésztésben is igaz az a mondás, hogy heted íziglen visszaütnek az õsökre a leszármazottak. A jóhiszemû új gazdik sajnos sokszor a kölyök féléves kora után döbbennek rá, hogy beteg kiskutyát vásároltak. A kedvenc fájdalmát látni, ráadásul a tetemes orvosi költség és a jogi herce-hurca kitudja készíteni az embert. Az egymástól vásárolt, ilyen felelõtlenül "tenyésztett" példányok miatt nagyon gyenge a hazai állomány, de a lelkiismeretes tenyésztõk munkájának köszönhetõen már látszanak a javulás jelei.

A szõrzet ápolása
Minden fajtának csak rá jellemzõ hosszúságú és vastagságú szõrökbõl álló bundája van. Az egyes fajtákon belül azonban - a tartási körülményektõl függõen - némelyik egyed szõrzetének minõsége eltérõ lehet. Így például a rövidszõrû boxer, ha szabadban tartják, hosszabb szõrzetet növeszt, mint a lakásban. A csau-csau lakásban elveszti pelyhes szõrszálait, a fedõszõrök megrövidülnek és fejletlenek maradnak.

A kutya szõrzete voltaképpen háromféle szõrbõl áll. A koronaszõr nagy tömegben található a nyakon, a hátgerincen, a combokon és kisebb mértékben a mellkas oldalán. Ez a leghosszabb, a legvastagabb, és velõállománya is van. A durva szõrzetû fajtákon nagyon sok a koronaszõr: az egész szõrzetbõl jelentõsen kiemelkedõ koronaszõrvégek minden irányból kiálló tüskék benyomását keltik. Ezért az ilyen szõrzetû fajtákat szálkásszõrûnek vagy drótszõrûnek nevezik (drótszõrû foxterrier, szálkásszõrû tacskó stb.). A rövidszõrû fajtákon a koronaszõr rendszerint hiányzik vagy keskeny sávban a nyak felsõ része és a hát mentén található.

A fedõszõr rövidebb a koronaszõrnél, az egész testen szórtan helyezkedik el, és általában vékonyabb. A szõrszálaknak velõállománya van. A fedõszõr az egész testen található.

A pehelyszõr a legrövidebb és a legvékonyabb, általában hullámos, és nincs velõállománya. A korona- és a fedõszõrzet alatt a vékony és sûrûn elhelyezkedõ pehelyszõrök õrzik meg a szervezet belsõ melegét, hidegben védenek a megfázástól. Egyes fajtákon, sõt ugyanazon fajtán belül is - a tartási körülményektõl és a külsõ környezettõl függõen - egyik vagy másik szõrtípus intenzívebben növekszik vagy éppen fordítva, megfogyatkozik vagy teljesen eltûnik.

A szõr különleges fajtája az úgynevezett tapintószõr. Hosszúsága és vastagsága révéri jelentõsen kiemelkedik a szõrzetbõl. A tapintószõrök a fejen találhatók, nyalábot alkotnak a szemek fölött, a felsõ ajkon és az állon.

 

 

 

 

 

 

 

© COPYRIGHT 2001 ALL RIGHTS RESERVED www.mecsekiaproka.fw.hu