A HAGYOMÁNYOS KÍNAI ORVOSLÁS


A kínai orvoslás ősi múltra tekint vissza. Már kr.e. 10000 évvel voltak Kínában kőtűk, háromélű tűk, kőkések. Tudtak energiakeringést szabályozni, véreztetni, tályogot megnyitni. Kína északi, hidegebb tájain ismerték a moxát, s megfázás, hasi fájdalom esetén alkalmazták.

Kr.e. 3000-ből maradtak fenn csontra és teknősbéka páncélra írt orvosi szövegek, a Sárga Császár Belgyógyászati Könyve pedig. Kr.e. 3. században íródott

Az „Egészség Biztonság” Alapítványt dr. Eőry Ajándok hívta életre, s megalapította a Kínai Klinikát. Ő hozta be Magyarországra a hagyományos kínai orvoslást azzal a céllal, hogy elterjessze hazánkban, amit a Magyar Tudományos Akadémia 1989-ben jóvá is hagyott. Az alapítvány Kína egyik leghíresebb kutatóakadémiájával működik közre, s a legjobb kínai orvosokat hozta Budapestre.

Pár szóban a kínai filozófiáról

A kínaiak nem Isten létezéséről szólnak, filozófiájuk alapját a tao képezi. (A tao szót megközelítőleg tudjuk lefordítani, jelentése: út, elv.) Ez volt az őskáosz, vagyis a tiszta ősenergia, „akit” mi Istenként ismerünk. Ez egyetlen egységet alkotott. Aztán az egyből lett a kettő: a yin és a yang. A kettő tovább osztódott. S Így jött létre a teremtés. Mindennek két oldala van: yin-yang, ezek azonban egymás nélkül nem tudnak létezni, örökké átalakulnak, és egymásba olvadnak. Így hordozza magában minden rossz valami jónak a csíráját

YIN és YANG

yin = föld
sötét
befogadó
megtermékenyülő

anyag
mozdulatlanság
állandóság
éjszaka
hideg
ősz-tél
Hold

yang = ég
világos
kitárulkozó
megtermékenyítő
férfi
energia
mozgás
változás
nappal
meleg
tavasz-nyár
Nap

Az orvoslásban a yin-yangot a diszharmónia módjának leírására használják:

yin
gyengeséggel jár
lassan alakul ki
hosszadalmas lefolyás
cselekvésszegénység

yang
túlműködéssel jár
gyorsan alakul ki
gyors lefolyás
túlzott aktivitás

A betegség fogalma a kínai orvoslás szerint

Az energia a létünk alapfeltétele, ugyanúgy, mint ahogy oxigén nélkül sem létezik élet.A gyógyítás a meridiánvonalakon terjedő qi (ejtsd: csí), azaz életenergia szabályozásán alapul.Kétféle energiát különböztetünk meg: jin-és jang-energiát.

A kínai orvoslás szerint tehát az energia meghatározott pályákon, ún. „meridiánokon” áramlik. Ha az energia eloszlása egyenletes, és akadálytalanul tud áramolni a meridiánokon (energiapályákon), akkor egészségesek vagyunk. Azonban ha felborul az egyensúly, valahol felszaporodik az energia (túlműködés), s ennek következtében másutt lecsökken (alulműködés), akkor megbetegszünk. Ezt ki kell egyenlíteni, így beáll a gyógyulás. A fájdalomérzés az energia elakadását jelzi. Itt be kell indítani az energiaáramlást. A betegség kialakulásának külső és belső okai is vannak, amelyek felboríthatják az egyensúlyt.

Az öt elem (öt fázis) tanáról, röviden

A kínai orvoslás az 5 elem tanára épül.

Az 5 fázis - fa-tűz-föld-fém-víz - az energia 5 különböző megnyilvánulását jelenti. Minden elemhez tartozik egy-egy yin-és yang-szerv, melyekhez különböző érzelmek, évszakok, színek, ízek stb. kapcsolódnak. Pl. a fémelemhez kapcsolódó yin-szerv a tüdő, s hozzá kapcsolódik, mint érzelem, a szomorúság. Tehát, ha szomorúak vagyunk, bánkódunk, az megbetegíti a tüdőnket. És így tovább. Meditációban megfigyelhetjük, hogy az egyes érzelmek a testünk melyik részébe koncentrálódnak. Valóban tapasztalhatjuk, hogy a mellkasi tájékon, a tüdő táján érezzük a bánatot.

Az 5 fázis egymásba alakul, így táplálja egymást. Minden fázis ellenőrzi az őt követőt, tehát nincs korlátozás nélküli termelés. Ha a termelés-korlátozás egyensúly felborul, akkor megbetegszünk. Állandó a körforgás. A természet csodálatos műve az emberi szervezet. Vigyázzunk hát az egyensúly fenntartására, az egészségünk megőrzésére!

Előző

Főoldal

Következő