F E D E Z Z E   F E L   M A T Y Ó F Ö L D E T   É S   K Ö R N Y É K É T

Nyaraljon Mezőkövesden

magyarangolnemetholland lengyel

Mezőkövesd

   
Mezőkövesd a Matyók csodás régi világának központja, ahol különleges gyógyvíz, mesés folklór, Európában egyedülálló gépmúzeum, számtalan nyári program és sok kedves matyó fogadja az idelátogatót. Országos hírnevét színes népviseletével, szabadrajzú hímzéseivel és gyógyvizével szerezte. A város a Bükk hegység déli lábánál az Északi-középhegység és az Alföld találkozásánál terül el. Egyben a környék gazdasági, kereskedelmi, kulturális és idegenforgalmi központja.
   

A Matyók

   

Mezőkövesd lakóit és a szomszédos települések, Szentistván és Tard, népét nevezik "matyók"-nak. Színes népviseletükkel, híres népművészetükkel, hagyományokba zárt életükkel különleges néprajzi egységet alkottak - bizonyos vonatkozásokban - alkotnak még ma is. Az asszonyok ösztönös művészi érzékkel stilizálták, rajzolták le, majd hímezték házi vásznakra, ágytakarókra, teritőkre, ruhafélékre a formagazdag és pompás színharmóniában tündöklő különféle mezei és kerti virágokat, rózsákat, tulipánokat.

   

Alkotásaik csodállatos formavilágot és színkultúrát hordoznak. A színes matyóminták megjelennek a díszes berendezéseken, festett bútorokon, falra akasztott mázas tányérokon, cserépkancsókon is. A mai napig jelenlevő matyó népművészet méltán bizonyítja e szorgos és ügyeskezű nép hagyománytiszteletét és alkotókészségét.

 

Főbb látnivalók

   

A Szent Laszló téren található a XVIII. században épült “nagytemplom”, melynek bordás boltozatú kápolnája a XV. századi templom megmaradt része. A templom falát a város szülöttjének Takács Istvánnak Búcsújárást ábrázoló freskója díszíti.

   

 

A Matyó Múzeumban megismerhetik a matyóság életét, hétköznapjait, ünnepi szokásait és magát a matyó hímzést.

 

   

 

A város egyik legszebb épületében kapott helyet a Városi Galéria. Itt megtekinthetők a város kiváló festőinek Takács Istvánnak és Dala Józsefnek a művei, Papp János kerámikus alkotásai, valamint az időszakos kiállítások.

 

   

 

A Szent László térről egy rövid sétával elérhető a Hadas, a város hajdani arculatát és településszerkezetét megőrző városrész. Az apró telkeken épült, eredeti állapotukban megőrzött meszelt falú nádtetős házak, a szabálytalanul kanyargó utcákkal, hűen visszaadják a város másfél évszázaddal ezelőtti hangulatát.

   

Meglátogathatóak a korabeli mesterségeket bemutató alkotóházak, amelyekben működő fazekas-, szövő, csipkeverő műhelyek, kézi festésű konyha- és szobabútorok, hímző alkotások tekinthetők meg. A terület szívében található a Táncpajta, ahol a látogató részese lehet akár egy vidám hangulatú matyó lakodalmasnak is. Itt a Hadas városrészben van Kisjankó Bori, az 1954-ben elhunyt népművész egykori otthona is. A múzeummá alakított lakóházban emlékszobát rendeztek be.

   
   

 

 

 

 

 

   

Az Eötvös út 32. szám alatt található a Mezőgazdasági Gépmúzeum. Egyedülálló gazdagságú, Európa szerte ismert mezőgazdasági és technika-történeti gyűjtemény, alapítója Hajdú Ráfis János. A több mint százötven darabból álló gépegyüttes (traktorok, gőzgépek, lokomobil és stabil motorok) széles választékban reprezentálja a mortortechnika századeleji fejlődését és alkalmazását az egykori mezőgazdaságban.

 

Rendezvények

   
Komoly hagyományokkal bír a minden évben megrendezésre kerülő Matyóföldi nyár rendezvénysorozat, melynek keretén belül külön fénypontot jelent a nemzetközi néptáncfesztivál, illetve a Fúvószenekarok és majorette csoportok fesztiválja.
   
   
   

Linkek