Magyar Lovas Kör - Alapítva 1988. február 20.

Főmenü

Almenü

Szakkönyveink

Ernst József: 100 év a magyar lovassport történetéből I. kötet (1872-1914)

A szerző ajánlása saját szavaival: "Egy különös vonzerővel bíró sportág, a lovassport magyarországi történetének első kötetét tartja kezében az olvasó. Ez a száz év a lovak idomítását és a lovaglást támogató egyesület 1872-es pozsonyi megalakításától az 1972-es müncheni olimpiáig ível, ezen belül pedig három korszakra osztható, amelyek történelmileg - de a lovaglási stílus, valamint a versenyzési forma alakulásában - szintén élesen elhatárolódnak egymástól. Ebből adódott, hogy a magyar lovassport történetét három kötetben, az 1872-es kezdetektől a ló új feladatainak, korunkban betöltött új szerepének kiteljesedéséig tárgyaljam."

Vér Imre: Lovas balesetek - félezer baj forrása és megelőzése

A lovas szakíróként jeleskedő szerző új kötete igazi csemege a lovak és a lovaglás iránt érdeklődő közönség számára. Vér Imre célja nem a kezdő lovasok elrettentése, hanem személyes tapasztalatainak és a téma alapos ismeretének közreadása. A már rutinos lovasok számára precíz összefoglalás, a kezdőknek pedig egy életre szóló útravaló. Hathatós segítséget jelenthet e könyv a lovas szakmai képzésben is, a lovas balesetek megelőzését szolgáló oktatásban. Érdemes kellő figyelmet szentelni a témának, hiszen a lovasok és a lovak testi épségének védelmét szolgálja, ez pedig felhőtlen lovas élményünk alapja.

Vér Imre: A lovasgazda

A kötet a lovak állhatatos híveinek, a lótartást és lovazást életformaként választó sorstársainak szánja a szerző. Lovasgazdákról szól - lovasgazdáknak. S azoknak ad hasznos tanácsokat, akik még csak a lovasgazdaság kiépítéséhez vezető út elején, vagy közepén járnak. Mindez persze nem jelenti azt, hogy csupán e viszonylag szűk kör tagjainak ajánlható. Éppen ellenkezőleg, hiszen könnyen belátható, hogy a gyakorló és leendő lovasgazdák számára fontos és hasznos ismeretek minden lószerető, ló és lovaglás iránt érdeklődő számára érdekesek.

Vér Imre: Lovas tereptan

A könyv tankönyv jelleggel íródott, elsősorban lovastúra vezetők, túrázó lovasok, távlovaglók, tereplovaglást és tájékozódási lovaglást művelők részére. Hasznos ismereteket adhat azonban mindenkinek, aki ismeretlen terepen sportol, dolgozik, vagy csak odavetette a sorsa, esetleg ott szerencsétlenül járt. Katonai tereptani, térképészeti, tájékozódási és túlélési ismeretanyag ötvöződik benne a civil térképészeti és tájékozódási ismeretekkel, valamint a kapcsolódó lovas-szakmai tudnivalókkal. A "lovastúra-vezető" ma már államilag elismert szakma. Felelősségteljes munkakör, mely alapos felkészülést, nagy gyakorlatot kíván. A terep értékeléséhez, a terepi tájékozódáshoz "ellentétben a hazai turisztikai térképrendszerrel" az ország egész területét lefedő részletes katonai térképek állnak rendelkezésre. Ezek titkosságát megszüntették, ma már a kereskedelemből bárki számára beszerezhetők. Használatukat segítő polgári szakirodalom viszont ez ideig nem jelent meg, ezt szeretnénk pótolni. A szerző kb. 120 000 kilométert tett meg lovaival és lovas tanítványaival az elmúlt évtizedekben terepen. Az útközben szerzett tapasztalatok alapján a túrázó lovasok (és lovaik) szemszögéből állította össze e könyv anyagát.

Vér Imre: Túralovaglás

A szerző régi kiadványt pótol a szakmai könyvek palettáján. A távlovaglásról ennyire részletes, olvasmányos és mély lovas ismereteket bemutató anyag még nem íródott. Sok fotóval és rajz illusztrációval készült a 220 oldalas könyv, Csobaji Előd és Rácz János közreműködésével. A szerző sajátos stílusát, nyelvezetét könyvéből idézett pár mondatával mutatom be, hogy érezzék, ez a kiadvány mindenki számára élvezetes és szükséges tartalmat rejt. "A ló, mivel mindig tudott az ember kedvére tenni, megmentette önmagát." , "Napjainkban is rendelkezésünkre áll, hogy betöltse szerepét a sportban, az ember és a természet kapcsolatában, és nemes voltából adódóan formálja az embert. Egy ilyen gesztust még a legönzőbb, csak az önmaga érdekét néző ember sem utasíthat el.", "Meggyőződésem, hogy az a lovas ember, aki csak karámban vagy lovardában lovagol, vesztes azokhoz képest, akik a túralovaglást választják, akik a lóval és a természettel legalább néhány napig együtt élhetnek."