Elérhetőségem:
MSN: mopsz-miskolc@hotmail.com
Skype: viktor-molnar
Tel: 06-70/645-5957
Mikor kapjon, milyen oltást?
A kölykök születéskor rendelkeznek védettséggel, ez azonban az első hetek után gyengül, majd megszűnik, ezért a hathetes kiskutyákat már el kell vinni az első oltásra. A vakcinák lehetnek egy betegségre specifikáltak és kombináltak is, hogy melyik fajtát kapja meg, az állatorvosunk gyakorlatától függ. Amit fontos nekünk is tudni: a védőoltások hatékonysága nem megfelelő, ha lázasan, vagy nem megfelelő féregtelenítés mellett kapja. Ezért a féregtelenítés elengedhetetlen még az oltási sorozat megkezdése előtt. Az oltás beadása után a védettség nem alakul ki azonnal, addig nem tanácsos az utcára, kutyák közé vinni. A parvo vírust cipőnkkel vagy ruházatunkon, kezünkön mi magunk is hazavihetjük, ezért a védettség kialakulása előtt tegyük meg a megfelelő óvintézkedéseket (kézmosás kutyázás előtt, ne érintkezzen utcai cipőnkkel, ruhánkkal, stb.).
Mikor kapjon, milyen oltást?
Életkor:
2-6 hét 2 hetente féregtelenítés
6 hét parvovírus, coronavírus
8 hét parvovírus, coronavírus elleni védelem ismétlése
9-11 hét parvovírus, szopornyica, fertöző májgyulladás, kennel köhögés, coronavírus
11-13 hét parvovírus, szopornyica, fertöző májgyulladás, kennel köhögés elleni védelem ismétlése
14 héttől veszettség
5 hó parvovírus, szopornyica, fertöző májgyulladás, kennel köhögés, coronavírus elleni védelem ismétlése
Mopsz etetés
Mopsz etetés
6 hetes korig anyatej
6 hónapos korig napi 4x
6-9 hónapos korig napi 3x
9-12 hónapos korig napi 2x
1 éves kortól napi 1x vagy 2x
Tilos neki fűszeres, zsíros kajákat adni, és KRUMPLIT!!!
Ne túl forrón, de ne is hidegen add oda! Amikor evett, akkor pihenésre van szüksége. Egészségtelen, ha teli gyomorral mozog. Mindig legyen előtte víz, kb.0.5-2 liter vízre van szüksége naponta.
2 féle eljárás van:
1. Meghatározott időnként ad a tulajdonos neki enni. Ekkor vigyázni kell arra, hogy azonos időpontban adjunk neki enni. A kutya egy idő után percnyi pontossággal fogja várni az ételt.
2. Amikor hagyja, hogy a nap 24 óráján keresztül akkor táplálkozzon, amikor eszébe jut. Ezt hívják önetetésnek. Ebben az esetben a kutyus megtanulja szabályozni a fogyasztását.
Ne szoktassuk ételkunyerálásra! Lehet , hogy aranyosan könyörög az ételért, de akkor se adjunk neki.
Ügyeljünk arra, hogy ugyanott és ugyanabban az edénybe adjunk neki enni.
Szobatisztaságra nevelés
Szobatisztaságra nevelés
A kiskutya mindig ébredéskor és evés után pisil, kakil. Ilyenkor érdemes azonnal kivinni és hamar megszokja, hogy kint végzi el a dolgát. Bent természetesen legyen valami, amibe pisilhet, kakilhat. Erre a legjobb az alom vagy a kutyapelenka, mert elszívja a szagokat. De homok is lehet. Lehet, hogy megeszi a kakiját, ez azért van, mert nem jut elegendő D vitaminhoz. Ekkor élesztőt kell morzsolni a kajájába.(csak egy negyed élesztőt NEM többet!)
Ápolás
Ápolás
A kutyus táplálása és ápolása szorosan összefügg egymással. A bőr és a szőrzet gondozása ugyanis belülről kezdődik. A helyes táplálás és a rendszeres ápolás az alapja a kutya egészségének; ilyenkor bundája tömött, csillogó, bőre pedig rugalmas. A jól táplált szőrzet a kutya ékessége. Kidomborítja előnyös küllemi tulajdonságait, és annak is jele, hogy az állat jó egészségének örvend. Kutyája válogatja, hogy mennyi időre van szükség szőrzetének ápolásához. Megteszi, ha nem túl erős szálú kefével megtisztítjuk a szőrzetét. Bár a kölyök bundácskája még nem kívánja meg a rendszeres ápolást, azért már ilyen korban érdemes hozzászoktatni ehhez a művelethez. A szokásos időtartama se kölyökkorban, se kifejlett korban ne legyen hosszabb néhány percnél. Bundáját heti 2-3 alkalommal kell ápolni. Gyengéd, de határozott mozdulatokkal, szőr mentén kezeljük. Ez jót tesz a bőrnek, mert frissíti a vérellátást. A kutyus szemét tartsuk tisztán mindenfajta váladéktól. A séta, a szabadon való rohanásgálás nyomán szeme becsipásodhat. Ilyenkor kamillateába mártott gézzel vagy vattával távolítsuk el a váladékot, mindig a szemzugtól kifelé haladva. Havonta legalább egyszer vizsgáljuk meg kutyánk fülét. Tamponnal, vattával vagy gézzel gondosan távolítsuk el a lerakódott zsírréteget, de sohase nyúljunk be mélyre, nehogy megsértsünk valamilyen érzékenyebb részt. Ha kedvencünk sokat rázza vagy félrebillentve tartja a fejét, állandóan dörzsöli, vakarja a fülét - ez rendszerint füllgyuladás jele. A mopsz érzékeny kutyafajta, bőrproblémákra hajlamos. A pofaredőket rendszeresen tisztogatni kell, Pl: nedves (esetleg enyhe fertőtlenítő oldattal) vatta, vagy rongy. Érzékeny a hőmérsékletre: - nem bírja a hideget, télen NEM LEHET kint tartani (sétáltatni természetesen lehet, de nem árt, ha van kis kabátja)!!! Könnyen megfázik!!!! - nyáron rövid orrnyerge miatt könnyen hőgutát kap!!! Szélsőséges időjárási körülményektől ezért óvni kell!!! Akkor egészséges igazán, ha az orra felett van egy kisredő(mert nem minden esetben fejlődik ki, ez a tenyésztőtől függ), nem dagadt, nem lusta, pörög, jókedve van és nem sápadt. Lehet, hogy úgy néz ki, mintha mindig szomorú lenne, de észre lehet venni, ha boldog!!!
Vitaminok
Vitaminok
A növekedés időszakában elengedhetetlenül fontos. (Nem kell túlzásba vinni.) Csonterősítőt és immunerősítőt javaslok, valamint szükség esetén egyéb multivitamint. Ezek megkönnyítik a szervezet anyagcseréjét, segítik a betegségekkel szembeni ellenálló képesség fokozásában. A táplálék sok vitamint tartalmaz, de nem biztos, hogy eleget. Azt kell tudni, hogy a táplálékkal az állat szervezetébe kerülő vitaminok csak akkor tudják kifejteni hatásukat, ha beépülnek pl. az enzimekbe. A másik fontos tudni való: az egyoldalú, hiányos etetés következtében fellépő betegségek rendszerint nem egyetlen vitamin hiánya miatt jelentkeznek, hanem több táplálkozási tényező együttes hatása nyomán alakulnak ki. Ezek közül azonban a főszerep feltétlenül a vitaminhiányé. Pl.: Béres csepp kutyáknak (immunerősítésre) Bobi multivitamin és csonterősítő (erős csont és testfelépítés kialakítására)
Fogzás
Fogzás
Kemény és puhább játékai legyenek, hogy ne tegyen kárt a lakásban. 6 hónapos korban kezdődik a fogváltás, ekkor mindent szeret megrágni.! Amit eddig a tenyésztőnél enni kapott és szereti, javaslom ugyanezen folytatni a nevelést. Ezzel elkerülhetők az emésztési zavarok. A zsíros, fűszeres főtt ételeket kerülni kell, mert gyomorbántalmakat okoz. KRUMPLIT SZIGORÚAN TILOS NEKI ADNI!!!
Sétáltatás
Sétáltatás
4 hónapos kortól, miután az első 4 oltását megkapta.(Ekkor lehet elkezdeni a szobatisztaságra szoktatást.) Ha egyre többet sétálunk a kutyával magától is rá szokik. A kiskutyát naponta többször (6-8 alkalommal) kell levinni, mint a felnőtt kutyát, különben nem lesz szobatiszta! Később le lehet szűkíteni min. 3 alkalomra. A sétáltatáshoz előre fel kell készülni a pórázzal, vagy hámmal (sok mopsz fuldoklik a póráztól, érdemes hámot venni nekik, abban nem érzi magát kényelmetlenül, nem rángatózik séta közben) amit már a lakásban néha rá kell adni és hívni magunk után, hogy szokja. Amíg nem bírod visszahívni, addig NE engedd el, mert lehet, hogy elmegy valaki, vagy valami után!!!
Mikor fürdessük?
Mikor fürdessük?
Természetesen annyiszor, ahányszor szükség van rá. A túl gyakori fürösztés azonban eltávolítja a bőrt védő és a szőrzet természetes fényét biztosító zsíradékot. Igény szerint, lehetőleg minél ritkábban (2-3-4 havonta). Akkor fürdessük tehát az állatot, ha piszkos, vagy ha erősen kutyaszaga van. A kellemetlen szag jöhet a fülekből, a szájból, de származhat a sokáig viselt nyakörvtől is. A legtöbb állat amelyet megfelelően ápolnak és gongoznak, tiszta és jó szagú marad, még ha ritkán fürdetik is.