Ingyenszoftverek szűz PC-hez
2006. január 7., szombat, 21:19

Számítógépet kapott karácsonyra? Segítünk a Windows kibővítésében: összeállításunkban az ingyenes szoftvereket legjobbjait gyűjtöttük össze, amelyek teljességgel képesek kiszolgálni egy otthoni felhasználó igényeit.

Védje meg PC-jét!

Forrás: [origo]A világhálóra kapcsolódó számítógép esetén a legfontosabb feladat a gép megfelelő védelemről gondoskodni: vírusirtó, tűzfal, újabban pedig kémprogramok ellen védő alkalmazás nélkül ne is kezdjünk böngészni a neten.

Otthoni, magáncélú használatra teljesen ingyenes vírusvédelmi alkalmazásból többet is találtunk, ráadásul ezek nem is szükségképpen rosszak (bár a legprofibb védelmet azért továbbra is a fizetős termékek biztosítják). Az egyik legnépszerűbb ingyenes víruskereső az AVG Antivirus, funkcióit és kezelhetőségét tekintve ez hasonlít ugyanis leginkább fizetős társaira, így többek közt automatikusan képes vírusminta-adatbázisát frissíteni.

Védekezés

Tippek ahhoz, miként tudhatja biztonságban PC-jét a neten.


Vírusvédelmi tízparancsolat


Nem is szükséges telepíteni, aktuális változatát azonban újra és újra manuálisan kell letölteni a fejlesztő cég oldaláról a Dr. Web CureIt! nevű, magyar nyelvet is támogató vírusvédelmi programnak. Az alkalmazás indítását követően rögtön át is pásztázza a merevlemezt férgek, vírusok és kémprogramok után kutakodva, ugyanakkor nem biztosít rezidens védelmet, azaz például a beérkező levelekben nem észleli a károkozókat.

Nyílt forráskódú projekt keretében fejlesztik a ClamWin nevű vírusvédelmi alkalmazást, amely szintén ingyenesen, hátránya azonban, hogy a Dr. Webhez hasonlóan nem rendelkezik automata vírusfelismerést biztosító rezidens védelmi modullal, a vizsgálandó fájlokat, mappákat manuálisan kell a szoftvernek megadni.

Ingyenes (angol nyelvű), e-mailben történő regisztrációt követően egy évre szóló licencet lehet szerezni az Avast! 4 Home nevű vírusvédelmi programhoz is, amely az AVG-hez hasonló funkciókkal rendelkezik.

AVG Antivirus Letöltés a Szoftverbázisról
Dr. Web CureIt! Aktuális verzió a fejlesztő honlapján
ClamWin Free Letöltés a Szoftverbázisról
Avast! 4 Home Letöltés az Avast.com-ról (regisztrációt igényel)
További szoftverek Szoftverbázis/Vírusvédelem

Fontos! A fent szereplő programokat ne telepítse fel, ha már működik víruskereső program PC-jén, illetve csak egyiküket installálja, egyidejű futtatásuk ugyanis akadályozhatja a számítógép normál működését.

Kémprogram-irtó szoftverek

Forrás: [origo]Az utóbbi években a vírusok és férgek mellett komoly veszélyt jelentenek a kémprogramok is az internetezőkre. Ezek típustól függően másféle bosszúságot okoznak a felhasználóknak: van, amelyik idegesítő reklámablakokat jelenít meg, mások az eredetileg felkeresni kívánt honlapról térítik el a netezőt, lassítják a gépet, de van olyan is, amelyik titokban merevlemezen lévő információkat szivárogtat ki illetékteleneknek.

Szerencsére három ingyenes védelmi programmal is védekezhetünk a spyware-ek ellen: a Microsoft AntiSpyware nevű szoftvere egyelőre béta változatban létezik, de elég jól használható, s a szoftvercég honlapjáról lehet letölteni. A szoftver számtalan kémkedő programot felismer, és különböző rezidens védelmi lehetőséget is kínál, valamint automatán tudja frissíteni adatbázisát.

Egy másik hasznos alkalmazás a magyar nyelvet is támogató Spybot Search & Destroy. Az alkalmazás ingyenesen használható, s rendelkezik olyan modullal is, amelyek a kémprogramok beépülését gátolja meg, TeaTimer nevű kiegészítőjét viszont csak óvatosan vegyük használatba! 

Fizetős és kevesebb funkciót tartalmazó ingyenes verzió is létezik az Ad-Aware SE Personal nevű kémprogram-eltávolítóból, amely képességeit tekintve leginkább a Spybothoz hasonlít, grafikai felülete azonban barátságosabb annál.

Microsoft AntiSpyware Letöltés a Microsoft honlapjáról
Spybot S&D Magyar nyelvű verzió a Szoftverbázison
Ad-Aware Personal SE Letöltés a Szoftverbázisról
További szoftverek Szoftverbázis/Spyware
Vigyázat! Bár a kémprogram-irtókból többet is telepíteni lehet, rezidens védelmi szolgáltatásaikat egyszerre nem érdemes használni, elegendő az egyik szoftverét bekapcsolni.

Nincs belépés: tűzfalak

Forrás: [origo]Internetre kapcsolódó PC esetén sok kellemetlenségtől kímélheti meg a felhasználót egy szoftveres tűzfal, enélkül a világhálóra kapcsolódni manapság hasonló felelőtlenség, mint egy autót nyitott ajtókkal az utcán parkolni éjszakára.

Átlagfelhasználók számára Windows XP operációs rendszer használata esetén a legegyszerűbb választás a Service Pack 2 javítócsomagot telepíteni, ez ugyanis már egy elégséges védelmet biztosító tűzfalat tartalmaz. Ha a számítógépet tavaly, operációs rendszerrel együtt vásárolták, feltehetően már tartalmazza az SP2-t, illetve az XP automata frissítés funkciója is telepíti azt, ha aktivizálják. A javítócsomag meglétéről a Sajátgép ikonra az egér jobb gombjával kattintva, a Tulajdonságok menüpontot kiválasztva lehet meggyőződni. 

Aki nem bízik a Microsoftban, netán összetettebb tűzfalra vágyik, annak két alkalmazást tudunk javasolni: a Kerio Personal Firewall nevű tűzfalat, vagy a ZoneAlarm Free nevű, hasonló alkalmazást. Mindkét program közös jellemzője a viszonylag egyszerű kezelés, a telepítést követően azonban számítani kell arra, hogy a szoftverek egy-egy program indításakor rákérdeznek, engedélyezzük-e számukra a világháló elérését. A vírusvédelmi szoftverekhez hasonlóan a tűzfalból is elegendő egyfélét telepíteni a PC-re.

Windows XP Service Pack 2 Letöltés a Microsoft honlapjáról
Kerio Personal Firewall Letöltés a Szoftverbázisról
ZoneAlarm Free Ingyenes verzió a Szoftverbázison
További szoftverek Szoftverbázis/Firewall


Kép és szöveg: megnyitáshoz, szerkesztéshez

Zip, Ace, Rar: ismerősen csengő nevek? A barátok, kollégák a legkülönbözőbb típusú tömörített állományokban képesek elküldeni fájljaikat. Éppen ezért érdemes olyan tömörítő/kicsomagoló programot választani, amely a lehető legtöbb formátumot támogatja. Sokan a WinZip-et használják, noha az nem támogat túl sokféle tömörített formátumot: mi inkább a 7 Zip-et, vagy az IZArc-ot ajánljuk, ezek gyakorlatilag minden tömörített állományt képesek kibontani.

Az interneten való böngészés folyamán előbb-utóbb minden felhasználó bizonyosan belebotlik egy PDF dokumentumba, például amikor egy használati utasítást vagy mondjuk egy távközlési szolgáltató díjszabását szeretné letölteni a merevlemezre. Az ilyen formátumú dokumentumok megnyitásához az ingyenes Adobe Reader-re van szükség, amely magyar nyelvű változatban is elérhető.

Forrás: [origo]
Legálisan használható az ingyenes Open Office

Számítógépén legtöbbünk szöveget is szerkeszt, erre a célra egyszerűbb szoftver a Windowsban is megtalálható. Egy táblázat összeállításához, netán az e-mailben Powerpoint (PPT) formátumban érkező humoros szösszenet megtekintéséhez különálló alkalmazásra van szükség. Az ingyenes irodai programcsomagok közül az Open Office-t érdemes kipróbálni.  A Microsoft Office ingyenes alternatívája a szövegszerkesztő mellett táblázatkezelőt, prezentációkészítőt, rajzoló- és egyenletszerkesztő programot, HTML-editort, valamint magyar nyelvű helyesírás-ellenőrzőt tartalmaz. Nemrég megjelent, 2.0-s verziója alapból ODT formátumba menti le a szövegeket, de szerencsére az Office-ban használatos DOC és RTF fájlformátumok is támogatottak, bár a Microsoft szoftverrel készített állományokat gyakran az eredetitől eltérő formában jeleníti meg.

7 Zip Letöltés a Szoftverbázisról
IZArc Letöltés a Szoftverbázisról
Adobe Reader Magyar nyelvű verzió a Szoftverbázison
Open Office 2.0 Magyar változat a Szoftverbázison
További szoftverek Szoftverbázis/Segédprogramok

Javítsuk a fotókat: képszerkesztők, képnézők

Forrás: [origo]Viszonylag jól használható a Windows XP részét képező képnézegető program, a képfájlok szerkesztéséhez azonban már érdemes külön segédprogramot használni. Digitális fotók feljavításához és kategorizálásához, albumokba rendezéséhez az remekül használható a keresőjéről ismert Google cég Picasa nevű szoftvere, mely még olyan feladatokra is használható, mint a  CD-írás, vagy a képek kommentezése, vagy a memóriakártyáról való lemásolása. Lehet, hogy elsőre kissé szokatlan (teljes képernyős nézetre a Ctrl+4 vagy a Ctrl+5 kombinációval válthatunk), de mindenképp megér egy misét, elsőként ezt érdemes kipróbálni.

Komolyabb képszerkesztési feladatokhoz érdemes az otthoni használatra ingyenes Photofiltre szoftvert, vagy a nyílt forráskódú Gimp-et választani. Míg az előbbi egy elég jól sikerült Photoshop-klón, az utóbbit inkább a számítástechnikában jártasabb felhasználóknak mernénk ajánlani.

Az fényképezőről letöltött fotók megtekintéséhez a Picasa mellett az ingyenes XnView-t és a IrfanView-t ajánljuk olvasóink figyelmébe: mindkét alkalmazás magyar nyelvű változatban is letölthető.

Picasa 2 Angol verzió a Szoftverbázison
Photofiltre Honosított változat a Szoftverbázison
Gimp Magyar nyelvű verzió a Szoftverbázison
XnView Honosított verzió a Szoftverbázison
IrfanView Magyar változat a Szoftverbázison
További szoftverek Szoftverbázis/Grafika


Film, zene, CD, DVD

Forrás: [origo]Talán az egyik legismertebb segédprogrammal nyitjuk a sort: a Windowsba épített univerzális Media Player megléte ellenére a Winamp zenelejátszó programot azért is érdemes feltelepíteni, mert az mp3 mellett többek közt ogg formátumú zenefájlokat is lejátszik (például a Tilos Rádión honlapjára kerülnek ki ilyen formátumban mixek). Emellett a Shoutcast online rádiócsatorna adásainak vételéhez is szükséges (az új verziók ráadásul videofájlokkal is elboldogulnak).

A weben publikált mozgóképes tartalmak - például filmtrailerek - jelentős részét Quicktime vagy Real Player formátumban publikálják, ezekhez szintén saját lejátszó szükséges. Ez utóbbi két programot sokan nem kedvelik, okkal: a szoftverek elég agresszívan beássák magukat a Windowsba, s telepítésüket követően már nem csak a Quicktime és Real, hanem az egyéb, például a Media Playerhez társított fájltípusok felett is átveszik az uralmat. Ennek szerencsére elejét vehetjük két alkalmazással: a Quicktime Alternative és a Real Alternative szoftverek lejátsszák az előbb említett két formátumot, s szürke eminenciásként megbújnak a Start menüben. Ráadásul ha ismerősünk mobiltelefonjával készített 3gp formátumú videót küld részünkre, azt is képesek lejátszani.

Forrás: [origo]Számos neten publikált videofájl igényel lejátszásához valamilyen dekódolót, más nevén kodeket. Az egyik legelterjedtebb kodek a DivX: ez a technológia tette elsőként lehetővé, hogy egy CD-re akár egy teljes filmet fel lehessen zsúfolni aránylag jó minőség mellett. Ennek nyomán a fájlcserélőkön különösen népszerű lett, de manapság már asztali DVD-lejátszók is támogatják, így PC-nkre is érdemes feltelepíteni.

Ha a fenti lejátszók mellé még az XviD kodeket, valamint az AC3 hangfiltert is feltelepítjük, valószínűleg semmilyen videó nem foghat ki komputerünkön. Ha a PC-hez nem mellékeltek volna gyárilag DVD-lejátszó szoftvert, az ingyenes szoftverek közül a VLC-vel lehet a korongra égetett filmeket lejátszatni, de a program számtalan fajta videofájllal is elboldogul. 

Aki olyan filmeket szeretne megtekinteni, melyekhez különálló feliratfájl tartozik, próbálja ki a kis gépigényű, otthoni használatra ingyenes BSPlayer-t, ha pedig egy fájlt valamiért még így sem tudunk lejátszani, próbálkozzunk meg az MPlayer egyik windowsos verziójával: megdöbbentő, de az esetek többségében beválik, habár kezelőfelülete még nem a legergonomikusabb. Bizonyos esetekben a Windows multimédiás keretrendszere, a DirectX frissítésére is szükség lehet.

Winamp Angol verzió a Szoftverbázison
Quicktime Alternative Letöltés a Szoftverbázisról
Real Alternative Letöltés a Szoftverbázisról
DivX kodek Aktuális verzió a Szoftverbázison
XviD kodek Ez is letölthető a Szoftverbázisról
AC3 hangfilter Elérhető a Szoftverbázison
VLC Player Letöltés a fejlesztő honlapjáról
BSPlayer Letöltés a Szoftverbázisról
MPlayer + frontend Aktuális verzió a fejlesztő honlapján
DirectX A legfrissebb verzió a Szoftverbázison
További szoftverek Szoftverbázis/Multimédia

CD, DVD, adataink archiválása

Noha a Windows XP alapesetben képes a CD-írásra, ezen funkció semmiképpen nem nevezhető az operációs rendszer erősségének. A hazai boltban vásárolható meghajtók zöméhez a Nero nevű írószoftvert valamelyik változatát mellékelni szokták: ha van, célszerű ezt használni. Amennyiben valamilyen oknál fogva mégsem rendelkeznénk CD-k vagy DVD-k írására alkalmas szoftverrel, szerencsére egészen jó ingyenes szoftverekkel is lehetséges adatokat égetni optikai lemezre.

A Szoftverbázison három ingyenes CD/DVD-író alkalmazást is találtunk ehhez a feladathoz: a Burn4free-t, az Easy Burning-et és és a DeepBurner-t, ráadásul mindegyikük menüje magyar nyelvű. 

Burn4free Magyar változat a Szoftverbázison
Easy Burning Honosított verzió a Szoftverbázison
DeepBurner Magyar nyelvű verzió a Szoftverbázison
További szoftverek Szoftverbázis/Segédprogramok


Felszerelés az internethez

A Windows tartalmaz beépített böngészőt: valószínűleg ennek köszönhető, hogy az Internet Explorer jelenleg is a legelterjedtebb browser a világon. Ahhoz azonban, hogy minden utunkba kerülő weboldal szolgáltatásait igénybe tudjuk venni a PC-ről, további kiegészítők szükségesek.

Érdemes feltelepíteni például a Sun cég ingyenes Java környezetét, sok webes chat, illetve böngészőben futtatható játék és egyéb alkalmazás igényli ezt működéséhez. Az installáció legkényelmesebb módja, ha felkeressük a http://www.java.com/ honlapot, s az ott felbukkanó varázsló segítségével végezzük el a letöltést.

Webes játékok, animációk, illetve egyes honlapok menüit készítik a Flash nevű szoftverrel, az ezek futtatásához szükséges Flash Player-t is célszerű az új gépre telepíteni, előbb-utóbb úgyis kelleni fog.

Forrás: [origo]
Böngészőlapok a Firefoxban

Kell még egy böngésző

Bár az Internet Explorer továbbra is egyeduralkodó, manapság egyre népszerűbbek az alternatívájául szánt böngészők, a Mozilla Firefox és az Opera is. Ezek ismertebb társukhoz hasonlóan teljesen ingyenesek,  számos olyan funkciót kínálnak, amit a jó öreg Explorer nem, viszont bizonyos oldalakat nem tudnak megjeleníteni helyesen.

Forrás: [origo]A Firefoxból magyar nyelvű verzió is létezik, míg az Opera menüjét manuálisan lehet magyar nyelvűre állítani, a Szoftverbázison lévő csomagban elhelyezett fájl segítségével. Az Internet Explorert azért semmiképp ne szedjük le a gépről, de a Firefoxot mindenképp érdemes kipróbálni: elég gyorsan működik, s egy programablakban több weboldalt is képes megjeleníteni külön lapokon - ez nagyon kényelmes, ha több honlapot keresünk fel egyszerre. Az Opera extrái közül a beépített levelezőt és a csevegőklienst, illetve a hamisított webhelyek ellen kínált védelmét érdemes kiemelni.

Szerencsére az Internet Explorerhez ragaszkodó netezőknek sem kell leragadniuk az új funkciókkal évek óta fel nem frissített browserüknél: számukra az Avant Browser nevű bővítés kipróbálását ajánljuk, ez az alternatív böngészőkhöz hasonló funkciókat ad az IE-nek, s magyarul is tud.

A legtöbb internetező által használt ICQ és az MSN Messenger mellett néhány univerzális csevegőprogramra is érdemes pillantást vetni: a Gaim és a Trillian például lehetővé teszi, hogy egyazon programból több különböző üzenetküldő hálózatra kapcsolódjunk, így nem szükséges az egyes chatmédiumok kliensprogramjait külön-külön elindítani.

Java környezet Telepítő-varázsló a Java.com-on
Flash Player Letöltés a Macromedia honlapjáról
Mozilla Firefox Magyar nyelvű változat a Szoftverbázison
Opera Ingyenessé tett verzió a Szoftverbázison
Avant Browser Magyar verzió a Szoftverbázison
Trillian Angol verzió a Szoftverbázison
Gaim Magyar nyelvű változat a Szoftverbázison
További programok Szoftverbázis/Böngészők

Ha a fenti szoftverekkel kiegészítette nemrég kapott PC-jét, gyakorlatilag minden fontos funkcióval felvértezte azt, amelyekre a világhálón való barangolás során szüksége lehet. Tapasztalataink szerint egyelőre jó ideig álom marad csupán, hogy a hosszadalmas telepítési prodcedúrát ne kelljen végigjátszani, azaz az operációs rendszer egymaga tartalmazzon mindent, ami kellhet.