Navigáció
Rólunk
Főoldal
Kapcsolat
Letöltések
Fórum
Linkek
Galéria
Intézményi események
Szolgáltatás
Civil szervezetek
Játék
Eseményekhez kapcsolódó cikkek
Múltunk, jelenünk, jövőnk
eMagyarország
TÁMOP 3.2.3/08/1-2009-0010
TÁMOP 3.2.3/08/2-2009-0085
Felnőttképzési szolgáltatások
Helyszín: Szabó Károly Művelődési Ház és Könyvtár
Idő: hétfőtől péntekig: 09.00-től 12.00 óráig
Szolgáltatások:
1. Előzetes tudásszint mérés
(az aktuális képzésre vonatkozóan, a résztvevő kérésére)
2. Álláskeresési technikák
3. Képzési szükségletek felmérése, képzési tanácsadás

Smiriné Kokauszki Erika
felnőttképzési referens

Nyilvános szavazás
Kik látogatják az oldalt?

Közművelődési szakember vagyok Békés Megyéből

Közművelődési szakbember vagyok más megyéből

Közművelődéssel foglalkozó önkormányzati alkalmazott vagyok

Önkormányzati döntéshozó vagyok

Érdeklődő vagyok Béké megyéből

Érdeklődő vagyok Magyarországról

Érdeklődő vagyok külföldről

Események
<< Április 2024 >>
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Bartalus Ilona

Bartalus Ilona

Nemzetközi hírű zenepedagógus





 

Köröstarcsán született. Apja Bartalus Károly, anyja Puskás Julianna. Zenei tanulmányait Farkas Istvánnal, a Község nagy tehetségű énektanárával kezdte, majd a szintén köröstarcsai születésű Gulyás György nemzetközi hírű karnagy zeneiskolájában, Békés-Tarhoson folytatta. Debrecenben érettségizett kitűnő eredménnyel.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolát kitüntetéses Vörös Diplomával 1963-ban végezte el. Tanított a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, Budapesten. Több száz bemutató órát tartott külföldi és magyar szakembereknek, kulturális és politikai delegációknak. Évtizedek óta számos továbbképző tanfolyamot tart országszerte zenetanárok részére.

A magyar Televízió felkérésére 51 zenei tárgyú filmet készített, amelyek országszerte rendkívüli sikert arattak. Sorozatai: „Gyere pajtás énekelni”, „Dúdoló”, „Kétszer kettő gyakran öt”, „Legyen a zene mindenkié”. Valamennyi sorozatát nívódíjjal tüntette ki a Magyar Televízió. A Duna Televízió főszerkesztőjeként mintegy 90 zenei tárgyú programot készített. Sorozatai: „A zene arcai”, „Zene tolmáccsal”, „Maratoni koncert ’97”, „Maratoni koncert ’99”, „Szép zenék délutánra” és a „Ringató”. Portréfilmjei: Kocsár, Kobajashi, Ádám Jenő, Lórántffy, Érdi Tamás, Farkas Ferenc, Bárdos és Bozay.

Nemzetközi tevékenysége 26 éves korában kezdődött. Az elmúlt három évtizedben tanított Ausztráliában, Japánban, az Amerika Egyesült Államokban, Kanadában, Bulgáriában, Csehszlovákiában és Jugoszláviában.

Kanadai zenepedagógiai tevékenysége 1967-ben kezdődött Torontóban. Bartalus Ilona a Kodály-módszer külföldi átültetésének kanadai szakembere. 6 évig tanított vendégprofesszorként a Nyugat-Ontáriói Egyetemen Londonban, 2 évig a Wilfrid Laurier Egyetemen Waterlooban, majd 9 évig volt tanszékvezető tanár a Victoria Conservatory of Music Zeneelméleti Tanszékén. Kanadában is rendszeresen ad elő és tart továbbképzéseket az ország különböző államaiban. Az elmúlt negyvenhárom évben negyvenegy Nyári Egyetemet, hetvenhat Mesterkurzust tartott Kanada-szerte. Tanítványainak száma meghaladja a 10.000-et. 1978-ban publikálta a „Sing, Silverbirch, Sing” című népdalelemző könyvét, amelyet tankönyvként használnak Kanadában.

Bartalu Ilona 46 éve él házasságban Janota Gáborral, a világszerte ismert fagottművésszel. Házasságukból három gyermek született: Zsófia, Márton, Orsolya.

1994 óta a Duna Televízió zene vezetője, főszerkesztője és aktív alkotója.

1999-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztje kitüntetésben részesült.

1999-ben az Artisjus Nívódíjat kapta.

2000. október 23-án Rendületlenül Diplomát kapott.

2000. október 23-án Köröstarcsán Díszpolgárrá avatták.

2001. január 1-én lemondott Duna Televíziós pozíciójáról.

2001 óta szabadfoglalkozású tanárként dolgozik számos területen. A Tarhosi Zenei Napok keretében a határon túli magyarok posztgraduális Kodály Kurzusának művészeti vezetője, országjáró tanárként itthon és Erdélyben mesterkurzusokat, előadásokat tart. A vancouveri Langara College „Music Appreciation” tárgyát tanítja, valamint énektanfolyamot vezet az Első Magyar Református Egyház gyermekei részére Vancouverben.

 

2010. szeptember 12.

Kodály a Csendes óceán partján…

Mivel úgy alakult a sorsunk, hogy két gyerekünk és az ő kisgyerekei Kanadában élnek, egy pedig itthon tanul, férjemmel, Janota Gáborral ingázunk a két ország között. természetesen se kint se bent nem tétlenkedem, hanem ugyanolyan örömmel tanítok mint mindig. Négy mozaikban szeretném megosztani vancouveri munkámat az olvasóval.

1.      Kodály zeneórák emigráns gyerekeknek

A Vancouveri Első Magyar Református Egyház gyerekei részére Kodály zeneórákat tartok minden vasárnap délelőtt az Istentisztelet előtt. A 8-14 éves – másod generációs – gyerekek magyarul keveset tudnak, a zenéről még kevesebbet, Kodályról pedig semmit. Tananyag tehát bőven van. Bár értelmes gyerekek, a koncentrációt és kitartó tanulást sajnos nehezen viselik. Mivel az Észak- Amerikai pedagógia a a”szórakoztató tanítást” tartja jónak, a legnehezebb feladatom az volt, hogy megtanítsam őket tanulni. pár hónap után azonban sikerült türelemre szoktatnom őket és a szép munka örömére is ráébredtek. hétről hétre fejlődnek, szolmizálni jobban szeretnek, mint magyarul beszélni…Már két fellépésük is volt és bizony a szülők meg is könnyezték a 460. zsoltár előadást…

2.      Filmvetítés sorozat

A Duna Televízióban készített zenei ismeretterjesztői filmjeimet vasárnaponként vetítettük. A „Zene tolmáccsal” című sorozatból bemutattuk Schubert II. szimfóniáját (MRT Szimfonikus zenekar, Vásáry), Schubert Pisztráng ötösét (Bartók vonósnégyes, várjon Dénes), Beethoven Esz dúr kvintettjét (Vásáry-Janota-Zempléni-Kiss-Horváth), valamint az Ádám Jenő portréfilmet. Tekintettel a nagy sikerre, a vetítések az ősszel folytatódnak.

3.      Zenehallgatási kurzus

A vancouveri Langara College Egyetemen húsz tanórában, egy szemeszteren át, három örökzöld zenemű került feldolgozásra. Mozart Egy kis éji zene, Beethoven Pathétique zongoraszonátja és Schubert Pisztráng ötöse. A művekkel való szisztematikus ismerkedés egészen lázba hozta a résztvevőket, hoszen hétről hétre egyre többen megértették a zenei nyelv üzeneteiből. Harminc témát memorizáltak, intelligens variációkat „komponáltak”, önkritikusan vetették egybe saját- és a mester témáit, és búvár módra kutatták a formai történések és hangnemváltások összefüggéseit. Mennyi öröm, mennyi felfedezés töltötte be a tantermet! A zene mindenkié lett és a Debussy gondolat gyakorlati megtapasztalása („a zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér”) egyszerre nyújtott esztétikai és intellektuális élményt. Szép eredményekkel zárult a kurzus, Karácsony előtt.

4.      Szolfézs Kurzus

A vancouveri False Creek Intézetében folyik a tanítás: éneklés, lapról olvasás, elemzés, memória fejlesztés, improvizáció hétről hétre. Mindent tanulnak, ami a világhírű Kodály szolfézsórákat jellemzi és olyan hasznossá teszi. A diákoknak saját hangjuk felfedezése és a szolmizációs nyelv elsajátítása okozza a legnagyobb örömöt, miközben a tanár elégedetten látja a résztvevők zenei magabiztosságának fejlődését. Öröm, élmény, szellemi gazdagodás- ezt teszi Kodály módszere. A Kodály szolfézsórákon majális az élet.

Bartalus Ilona


Szabó Károly Művelődési Ház és Könyvtár
eMagyarország Pont ID száma: 1151
eMagyarország Pont címe: 5622 Köröstarcsa Kossuth utca 18-20.
Telefon: +36 (66) 480-824
Fax: +36 (66) 480-824
E-mail: muvhaz@korostarcsa.koznet.hu
Felnőttképzési nyilvántartási szám: 001103-2009