Nyúl gondozás




Nyúl kiválasztása, Elhelyezése:


Beszerzésénél nagyon kell ügyelni arra, hogy megbízható helyről származzon, mert csak ez a garancia arra, hogy a nyuszi valóban törpe marad. A ketrec, amelyben tartani fogjuk, legkevesebb fél négyzetméter (100x50cm) legyen. Készülhet házilag, de ma már kaphatók nyulak számára készült extra ketrecek is, a kisállat szaküzletekben. Felszerelési tárgyai: egy, lehetőleg szelepes önitató, egy rögzített, de kivehető etető ill. egy szénarács. Ezen kívül rakhatunk be egy odút vagy házacskát is, ahol el tud bújni. Alomként faforgácsot, szalmát, vagy speciális kisállatalmot használhatunk.

TIPP:A szobában tartott nyusziknál, én olyan almot ajánlanék, amely a nyúl ki-be ugrálásakor nem tapad a bundájába ill. nem szóródik ki a padlóra, kellemetlen mindig azt takarítani. Vannak olyan granulátum szerű almok amelyek rendkívül jó nedvszívóak és súlyuknál fogva aketrecben maradnak.
Hosszabb szőrű nyulaknál ajánlatos a rácsos padlózatú ketrec beszerzése, így az ürülék és az alom nem ragad bele a bundájába. Tisztább, higiénikusabb megoldás.



Mit ehet a nyúl?

A törpenyúl takarmánya alapvetően szénából (ez az alaptakarmány!), magokból, kevés zöldtakarmányból álljon. Az ajánlott alap magkeverék a következő: árpa, búza, zab, napraforgó. A széna finomszálú réti széna vagy lucernaszéna legyen. Zöldeleségként szóba jöhet répa, gyermekláncfűlevél, alma stb. Szárazkenyeret is odaadhatjuk a nyúlnak szívesen elrágcsálja. Víz mindig legyen a nyúl előtt.

Tipp: Sok állateledelnél a gazdát akarják befolyásolni a minél színesebb golyócskákkal. Ez nem feltétlenül kedvező a nyúl számára. A hátoldalán olvassunk utána pontosan mit is tartalmaz.

A nálam vásárolt nyulak kiskoruktól fogva hozzá vannak szoktatva a zöldtakarmányhoz, így nem okoz náluk gondot,ha többet adunk nekik. elfogyasztják a konyhai hulladékot: répa, zeller, karalábé, krumpli.A fű féléket, gyermekláncfű levél, lucerna. A növényekben található kristályok segítik a fogak kopását, így elkerülhető a fog túlnövés.



Ápolás és Egészség

Attól függően, hogy nyuszink hosszú vagy rövidszőrű több-kevesebb ápolást igényel. A hosszabb szőrt szükség szerint ki kell kefélni, de a rövidszőrűeket is időnként át lehet fésülni. Ezen kívül át kell nézni a karmokat, fogakat, legalább havonta. A karmokat időnként szükséges lehet lerövidíteni és esetenként a metszőfogak is túlnőhetnek, főleg, ha kevés rágcsálnivalót kap az állat. Mindkét beavatkozást állatorvos, vagy ügyesebb gazdi is el tudja végezni. A nyulakat két olyan fertőző betegség fenyegeti, amely ellen létezik oltás.( a tőlem vásárolt nyulak otva vannak ) Ha nyulunk kertben (is) van tartva, szükséges is ezek beadatása. Ezekről a betegségekről bővebben a "betegségek" menüpontban. Valamint a higiénikus tartásra kell nagy gondot fordítanunk, hogy elkerüljük a betegségeket.



Honnan tudom, ha a nyulam beteg?

Pár nap utánn a gazdi, már jól ismeri kedvence viselkedését. A megszokott viselkedés megváltozása utalhat betegségre. Pl: étvágytalanság, levertség, szaporább légzés, a szokásostól eltérő mozgás, . Az ürülék állagának megválltozása.SZemek könnyezése, orrfolyás, szőrhullás, fül kisebesedése. A betegségekről bővebben a betegségek menüpontban.





Bakot vagy nőstényt válasszunk?

Sok tévhit kering arról, hogy a bakok büdösebbek, agresszívabbak... ezek egyáltalán nem igaz. A jellemük és a szaguk teljesen nyúl függő. mindegyiknek "egyénisége" van. Ha több nyulat szeretnénk, de nem szeretnénk azt, hogy kisnyulak legyenek érdemes két nőstényt választani. Előny, ha testvérek. Ha mindenképpen egy bakot szeretnénk a lány mellé, akkor ivartalanítatjuk azt. Két bak tartása esetén majdnem biztos, hogy verekedés lesz a vége ha nem egy alomból származnak a fülesek.
A nyulak esetében az anyák(nőstények) a dominánsak.



Bak vagy nőstény?

A nemi szervek megállapítása kiskorban egy gyakorlattal nem rendelkező gazdinak igen nehéz. Egy tipp amivel könnyen megtanulhatjuk: Az állat nemi szervénél két ujjal kicsit szét húzzuk, a végbél nyílást könnyen megtudjuk állapítani mellette helyezkedik el az ivarszerv. Ha csepp alakú, a végbél nyíláshoz közel elhelyezkedő a nemi szervetlátunk, akkor nőstény állatot tartunk a kezünkben, ha a végbél nyílástól távolabbi, kör alakú nyílást találunk, amely enyhén kitüremkedik akkor egy ifjú bakot tartunk a kezünkben. Ivar érett korukra a bakok nemi szerve mellett megjelennek a herék. A nyúl 4-6 hónaposan lesz ivarérett.

Szobatisztaság

A törpenyúl helyesen tartva szobatiszta lesz, teljes nyugalommal ki lehet engedni helyéről. A titok nyitja a helyes szoktatás. Ehhez tudnunk kell, hogy a vadnyulak is egy helyre járnak üríteni, így nyulunknak ez természetes. A szoktatás mente viszont más mint pl. a macskáknál. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy azonnal az új helyére érkezés után kiengedik a szobába a nyuszit. Ekkor ő, ösztöneit követve, megjelöli új környezetét, s ekkor már elég nehéz megmagyarázni neki, hogy hová szabad és hová nem. A helyes módszer az, ha először a ketrecében hagyjuk, s csak amikor ott már kijelölte magának a WC sarkot, akkor engedjük ki. Fontos, hogy ő jöjjön ki, ne mi emeljük ki.

Tipp: Ha a nyuszi mégis először a szobába piszkít akkor sincsen semmi baj. Egy nem illatosítottpapírzsepkendővel, vagy papírtörlővel itassuk azt fel tisztítószerrel mossuk fel, amivel pedig felitattuk a pisit helyezzük el a ketrecben. így ő tudni fogja, hol kell a továbbiakbana dolgátvégezni.

Játék

Főleg a törpenyulak igénylik a törődést, így naponta 1-2 órát mindenképpen játszunk vele. Amelyik nyúllal sokat foglakoznak, az kötődik a gazdájához, hallgat a nevére oda jön ha hívjuk.
Séta a nyúllal: Ha nincs kertünk de szívesen vinnénk a szabadba a nyuszinkat megoldhatjuk ezt pórázzal. Igen igen, létezik kisállatokra kialakított póráz amit kisállat kereskedésekben tudunk beszerezni. Fontos először hozzászoktatni az állatot, napi néhány percet rajta hagyjuk, csak miután hozzá szokott azután mennyünk ki vele.

Utolsó frissítés dátuma: 2012.05.13.