Az Állatok világnapját minden évben október 4-én, Ferenc napján ünnepeljük.Ez a nap tisztelgés Assisi Szent Ferenc előtt, aki már a 13. század elején azt hirdette, hogy mindent szeretnünk kell, ami körül vesz minket, legyen az élő vagy élettelen. Gondolkodásának és tetteinek középpontjában a feltétel nélküli szeretet állt. Már életében legendák születtek az állatoknak szóló prédikációiról, az állatokkal való beszélgetéseiről.A halálát követő második évben, 1228-ban szentté avatták, de a 20. század derekán VI. Pál pápa a környezetvédők védőszentjévé is felavatta. Éppen ezért október 4-én világszerte nemcsak a ferences rendi szerzetesek emlékeznek meg rendalapítójukról, hanem az állatok világnapja rendezvényeivel, az állat- és természetvédők is. Magyarországon 1991-től, elsősorban állatvédő szervezetek és állatkertek rendezésében tartanak rendszeresen Állatok világnapja megemlékezéseket.
A hazai vadállatokat leginkább az élőhelyek visszaszorulása veszélyezteti.
– Az uniós csatlakozás után sok fejlesztés indult el, de sokszor az állatok életterének rovására – említette Figeczky Gábor, a WWF (Természetvédelmi Világalap) Magyarország megbízott igazgatója. – Eltűnnek a füves élőhelyek, veszélybe kerülhet például az ürge. A megoldás az lenne, ha minél hamarabb helyreállna a hazai legeltető állattartás. Az őshonos szürke marha vagy rackajuh nemcsak egészséges, hungarikumként is értékes élelmiszerforrást jelentene, hanem a vad élőhelyek is megmaradhatnának.
Hasonló gondot okoz az ártéri élőhelyek csökkenése. A Duna medrének kotrása miatt például csökken a talajvízszint, a part menti területek szárazabbá válnak. Ezt és a klímaváltozást elsősorban a kétéltűek és a hüllők sínylik meg, hazánkban az összes fajuk védett.
Nagy veszélyben
Királyharkály: Még a kutatók sem tudják, hogy már kihalt-e.
Amur leopárd: Alig 40 példány él Kelet-Oroszországban.
Jávai orrszarvú: A populáció mindössze 60 egyedből áll.
Óriás bambuszmaki: Száznál is kevesebb él Mada-gaszkár erdőiben.
Északi simabálna: Már csak 350 van belőle az Atlanti-óceánban.
Hegyi gorilla: Kevesebb mint 700 példány él Kelet-Közép-Afrikában.
Szibériai tigris: Kb. 500 egyed él Oroszországban, Kínában, Koreában és a Távol-Keleten.
Kínai óriásszalamandra: Néhány egyede él már csak Kínában.
