Párduc-ÉKT

Egy hely, ahová mindig visszatérhettek...
Pontos idő: 2025.07.27. 13:07

Időzóna: UTC




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 921 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 93  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.10.23. 23:32 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Ez a videó valóban érdekes volt. :shock:
Tök jókat hoztatok, köszi nektek hogy olvashattam őket. :hug:

Én is egyetértek azzal hogy nem csak a szőrös állatok aranyosak, nekem is van több bogár, kígyó.. is ami tetszik :)

dmarcsi55 írta:
Kép

őt nagyon sajnálnám ha kihalna :| :|


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.23. 23:34 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Hoztam megint régebbi anyagokat :) (majd az állatos képek kattinthatók lesznek)


Kétszáz új fajt fedeztek fel Új-Guinea szigetén
(2010. októberében jelent meg a cikk)


Kép

Két hónap alatt több mint kétszáz új fajt fedezett fel két nemzetközi kutatócsoport Pápua Új-Guineában. Az új fajok közé tartozik egy fehér farkú egér, egy rózsaszín szemű és egy tüskés lábú szöcske, valamint egy korábban ismeretlen rododendron faj is.

A felfedező utakra még tavaly került sor, ám az új fajokat csak most mutatta be a Conservation International nemzetközi természetvédelmi szervezet.
A kutatók 24 békafajt, két emlőst, kilenc növényt, közel száz rovart és nagyjából ugyanennyi pókfajt fedeztek fel, sőt több szöcske, legalább egy hangya és az egyik emlős is annyira különbözik az eddig ismert fajoktól, hogy teljesen új nembe tartozik.

Az egyik expedíció a Nakanai-hegységben zajlott. A területet Pápua Új-Guinea az UNESCO Világörökségi Listájára javasolta, ugyanis ezen a vidéken találhatók a legnagyobb földalatti folyók és a leglátványosabb barlangrendszerek. A kutatók a helyiek közreműködésével három különböző élőhelyen kutattak új, bennszülött és a tudomány számára korában ismeretlen fajok után.

Az itt felfedezett fajok közé tartozik egy sárga pöttyös béka, ami a hegyek magasabb részein az esőerdőkben él. (Platymantis sp. nov.) (1. kép), egy másik béka pedig mindössze 2 centiméteres (Batrachylodes sp.nov.) (2. kép) Ő a rokonaitól eltérően nem éjszaka, hanem késő délután, a trópusi záporok után hívja a nőstényeket kattogó hangjával.
Stephen Richards, a Conservation International kétéltű szakértője szerint ez az expedíció legérdekesebb és legmeglepőbb herpetológiai felfedezése, ugyanis a csoport korábban ismert fajai kivétel nélkül kizárólag a keletebbre lévő Salamon-szigeteken fordulnak elő.

Kép.Kép


Teljesen beleolvad a környezetébe a Choerophryne sp. béka (1. kép). Többnyire csak a hangját hallani ennek a 30 méteres magasságban élő levelibékának. (2. kép)

Kép.Kép


Ugyancsak a Nakanai-hegységben, 1590 méteres magasságban találtak rá arra az egérre, melyet fehér farokvégéről lehet felismerni. Az állat sok hasonlóságot mutat egy már ismert új-guineai egérfajjal, de a kutatók szerint új nembe tartozik.

Kép


Szintén korábbról ismert, ám még le nem írt gyümölcsevő denevér (Nyctimene sp.)

Kép Kép


Már korábban is látták, de tudományosan még nem írták le ezt az oposszumfajt ( tollfarkú! )

Kép


A szintén Világörökségi Listára javasolt másik helyszínen, a Muller-hegyvidéken találtak rá egy smaragdzöld színű (Mossula sp. nov. 1) (1. kép), egy rózsaszín szemű (Caedicia) (2. kép), és egy másik, érdekes kinézetű szöcskére (Mossula sp. nov.). Utóbbi szokatlanul hosszú és tüskés ugrólábaival riasztja el a rátámadó ragadozókat.

Kép.Kép


Ezek az apró hangyák az erdők talajszintjében élnek a Muller-hegyvidéken. A katona hatalmas rágójával darabolja fel a táplálékot, amit a dolgozó szállít vissza a bolyba.(1. kép) Az Anelosimus nemből összesen 4 új pókfajt fedeztek fel. (2. kép)

Kép.Kép


Nagy tömegben bukkantak rá egy új rododendron fajra is, melynek hatalmas fehér virágai vannak.

Kép



A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ssuggame 2011.10.23. 23:36-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.23. 23:35 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Pinokkióra hasonlító békafajt fedeztek fel Ázsiában
(2010. máj. 18-án jelent meg a cikk)

(kattintható képek)
Kép

A Conservation International kutatói még 2008-as új-guineai expedíciójuk során fedeztek fel új fajokat a Foja-hegységben. a Foja (Gauttier)-hegység őserdei tisztásán.
Másfél kilométer magasan húzódik ez a vidék, bolygónk egyik legnehezebben megközelíthető tája. A távoli indonéziai erdőben megtalálható egy apró erdei kenguru, egy sárgaszemű gekkó, egy virágdenevér és egy furcsa orrú, Pinnokióra hasonlító békafaj is.

Bruce Beehler (Conservation International) és a National Geographic Society kutatói már korábban is jártak a Pápua Új-Guineán található Foja-hegységben, és már előző látogatásukkor is rengeteg, korábban ismeretlen faj létéről számoltak be (lásd korábbi cikkünket: Hatalmas fajfelfedezés a pápuai vadonban).
2005 előtt itt egyáltalán nem is jártak még emberek, így a kutatók már akkor a földi édenkerthez hasonlították az itteni egyedülálló élővilágot. Legutóbbi, 2008-as expedíciójuk során újabb fajokat sikerült felfedezniük, amelyek a világ egyetlen más élőhelyén sem fordulnak elő.

A Foja-hegységben él például a világ legkisebb ismert kenguruja, egy Dorcopsulus faj. Ebben a nemben az apró termetű új kengurun kívül még két másik faj ismert (1. kép). Az indonéziai erdő egy másik lakója egy furcsa kinézetű levelibéka (Litoria sp.) is. Pinokkiószerű orra felfele áll, ha a béka aktív, és lelóg, ha az állat nyugalmi állapotban van (2. kép).

Kép.Kép


A kutatók egy sárga szemű, legyezőujjú gekkót (Cyrtodactylus sp.) is felfedeztek,

Kép


továbbá egy óriás gyapjaspatkányt (Mallomys sp.),

Kép.Kép


egy nektárral táplálkozó virágdenevért (Syconycteris sp.) (1. kép), és egy szintén kistermetű, fánlakó egeret (Pogonomys sp.) (2. kép).

Kép.Kép


Az erdő lakója még egy mostanáig szintén ismeretlen császárgalamb (Ducula sp.) is

Kép


és az említett gerinces fajokon kívül még számos új rovarfajt is sikerült leírniuk a kutatóknak - olvasható a Scientific American oldalán.

Kép



A mostani bejelentés időzítése nem véletlen: május 22-én lesz a biológiai sokféleség napja, így ez is egy külön figyelemfelhívás arra, hogy még mindig nem késő megóvni a Föld élővilágát. A legutóbbi ENSZ-felmérés alapján nem sikerült betartani azokat a célkitűzéseket, amelyeket még 2002-ben határoztak el a világ kormányai. A biológiai sokféleség csökkenésének üteme 2010-re sem lassult, így a döntéshozók októberben Japánban találkoznak újra. Az itteni tárgyalásokon a következő 40 évre próbálnak majd meg új célokat kijelölni, hogy a jövőben valóban mérsékelhető legyen a fajok pusztulása.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.23. 23:37 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
A kazahsztáni kormány azt reméli a vadászati tilalom ismételt tízéves meghosszabbításától, hogy megmenthetik a kipusztulástól a súlyosan veszélyeztetett tatárantilopot.


Kép


Környezetvédelmi szakemberek szerint a Közép-Ázsia hatalmas füves síkságain honos tatárantilopok, vagy szajgák (Saiga tatarica) egyedszáma egymillióról mintegy az 1990-es évek közepére 80 ezerre esett vissza. A 2001-től életbe léptetett vadászati tilalom ellenére a kínai természetgyógyászatban értékes alapanyagnak tekintett szarváért azonban továbbra is vadásszák a szajgát.

A kihalófélben lévő tatárantilopot tavaly ráadásul egy ismeretlen kór is megtámadta Kazahsztán nyugati részén, ahol mintegy 12 ezer állat pusztult el.

A 110–140 centiméter hosszú, 60–80 centiméter marmagasságú egyedek súlya mindössze 20–50 kilogramm. Nyáron világosbarna, télen hosszabb fehér szőrzetet visel. Elterjedési területének nyugati határa a 17. században még a Kárpátok voltak. Az 1919-ben kezdődött védelem ellenére ma már szinte csak Kazahsztán sztyeppéin fordul elő.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.23. 23:38 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
A hosszúfülű ugróegér
(2007. decemberi cikk)


Kép


Először sikerült eredeti élőhelyén lefilmezni egy ritka, veszélyeztetett élőlényt - a hosszúfülű ugróegeret. Az apró emlős a Góbi-sivatagban él és különön termetével leginkább egy miniatűr kengurura emlékeztet.

A felvételeket a Londoni Zoológiai Társaság (Zoological Society of London, ZSL) munkatársai készítették a Góbi-sivatag mongóliai részén. A hosszúfülű ugróegér (Euchoreutes naso) apró rágcsáló, amelyet testéhez képest hatalmas, fejénél háromszor nagyobb fülei, nyurga lábai és hosszú, bojtban végződő farka tesz egyedivé. Testfelépítése tökéletesen alkalmazkodott az ugráláshoz csakúgy, mint a kengurué, éjszakai életmódot folytat.

Kép KépKép


A faj veszélyeztetettként szerepel az IUCN Vörös listáján, aminek legfőbb oka a természetes élőhelyén folyó emberi tevékenység - bányászat, legeltetés, növénytermesztés -, illetve a klímaváltozás. Ezért döntött úgy a Londoni Zoológiai Társaság, hogy EDGE-programja keretében expedíciót indít a Mongólia és Kína határán elterülő sivatagba, ahol az állat igen nagy területen, ám azon belül egymástól távoli, elszigetelt csoportokban él.

KATT RÁ--->HOSSZÚFÜLŰ UGRÓEGÉR (Lesz 2 rövid videó lejjebb az oldalon.)

A felvételek valóban egyedülállóak, a hosszúfülű ugróegér lakta sivatagban ugyanis annyira zordak a viszonyok, hogy csak igen keveset tudunk erről a ritka és a felvételek alapján ítélve igen mulatságos állatról - mondta el dr. Jonathan Baillie, a ZSL munkatársa, a kutatás vezetője.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.23. 23:38 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Szenzációs felvétel egy borneói orrszarvúról
( 2007. áprilisi cikk)


Kép


A dzsungel mélyén elhelyezett kameracsapdával különleges felvételeket sikerült készíteni a rendkívül ritka borneói orrszarvúról - adta hírül a WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet. A kétperces videofelvétel az első mozgókép, amelyen megfigyelhető a világ legritkább orrszarvújának viselkedése - az állat óvatosan körbeszimatol, majd közelebb jön, és kis híján beszippantja a kamerát.

A kutatók becslése szerint mindössze 25-50 orrszarvú élhet még Borneón. A szumátrai orrszarvú borneói alfajának utolsó túlélői már csak a Borneó Szívének is nevezett Sabah tartomány legeldugottabb erdeiben élnek. Ez az állat annyira rejtőzködő életmódot folytat, hogy az első és eddig egyetlen fotót is csak 2006-ban sikerült elkészíteni róla. Talán még nem is látta őket ember, ezért is hihetetlen szenzáció a videófelvétel - írja a WWF.

A kameracsapdát sikeres tesztelés után Borneó északi részén, Sabah tartományban állították fel. A kamerával készített felvételek értékes információhoz juttatják a kutatókat az állat kondíciójáról és viselkedéséről.

Olyan helyet kerestek a két kameracsapdának, ahol a nyomok alapján feltételezték, hogy arrafele mozognak orrszarvúk. Négy hét elteltével ellenőrizték a két gépet és akkorra már meg is voltak a felvételek. "Bebizonyosodott, hogy a kameracsapda működik, és igen hasznos a természetvédelmi munkánk ellátásához. A felvételek fantasztikusak, jobbak nem is lehetnének" - nyilatkozta Stephen Hogg, a WWF helyi munkatársa.

Az elmúlt 20 évben semmi nyomát nem találták annak, hogy Sabah-on kívül Borneó más részein is élnének orrszarvúk, ezért a kutatók attól tartanak, máshol már kipusztultak. A legnagyobb fenyegetést számukra az otthont adó erdők pusztítása és az orvvadászat jelenti. A magányosan élő állatok ráadásul elszigetelten élnek távoli erdőrészekben és nehezen találnak egymásra szaporodási időszakban.


KATT RÁ--->BORNEÓI ORRSZARVÚ (Lesz egy rövid videó lejjebb az oldalon.)


"Az esőerdők pusztítása több ezer különleges állat- és növényfaj eltűnéséhez vezethet. A borneói orrszarvú is tíz éven belül kihalhat, ha folytatódik élőhelyük további zavarása, az erdők irtása, és nem tartják be a védelmi intézkedéseket" - nyilatkozta Kiss Mónika, a WWF Magyarország munkatársa.

A három borneói ország (Brunei, Indonézia és Malajzia) ez év februárjában írta alá a történelmi jelentőségű Borneó Szíve Egyezményt a terület védelméről és fenntartható módon történő kezeléséről.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.24. 00:36 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
elég bizarr hírt olvastam :shock:

Patkány a pitonban

Kép

A dán Aarhus Egyetemi Kórház kutatói bizarr kísérletre szánták el magukat.

Modern képalkotó eljárással be akartak látni egy patkányt emésztő óriáskígyóba, Phyton molorus bivittatusba. Sikerült is nekik. MRI és CT képeket felhasználva készítettek egy képsorozatot, mely a rágcsáló emésztési folyamatáról készült pillanatképeket mutatja 16, 24, 32, 48, 72 és 132 órával a lakoma után.

A galéria megtekintése gyengébb idegzetűeknek, patkány vagy kígyófóbiásoknak nem ajánlott.

KATT IDE1_ 2-16 órával a patkány bekapása után.
KATT IDE2_24-32 óra elteltével.
KATT IDE3_48-72 óra után.
KATT IDE4_132 óra elteltével.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.24. 00:39 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Hű, lehet hogy ő már volt, kicsit szanaszéjjel vagyok bocsi :oops:

Gigantikus pókháló Madagaszkáron

Kép

Az alig kétcentis darwin kéregpók szövi a világ legnagyobb és legkeményebb pókhálóját.

A világ legnagyobb pókhálóját az alig ismert Caerostris Darwini pók, azaz darwin kéregpók készítette, mely képes a folyómedrek fölött átívelve, akár 25 méterre is kifeszíteni fonalát. Az erre épített kerek hálója akár 2,8 négyzetméteres is lehet.

A pókhálókat a kelet-madagaszkári Andisibe-Mantidia Nemzeti Parkban találták. A darwin kéregpók a legnagyobb hálót szövő pók címét most a Nephila Komacitól veszi át.

A darwin kéregpók zsákmányai repülő rovarok, lepkék, szitakötők. A folyómedreket átívelő háló azért hatékony, mert a pók olyan területeken is vadászhat, ahol nincsenek vetélytársai.

A keresztespókok közé sorolt darwin kéregpók leírása Charles Darwin: A fajok eredete című könyvének 150. évfordulójára készült el, innen az állat neve. A gigantikus hálót szövő pók meglehetősen apró, alig 1-2 centiméter.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.24. 07:17 
Offline
Mesemondó
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 11:07
Hozzászólások: 5563
Ssuggi !
Sok érdekes dolgot hoztál :hug: :hug: :hug:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.24. 16:30 
Offline
Bionicle harcos
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 19:15
Hozzászólások: 4145
Tartózkodási hely: Metru Nui
Volt egy hasonló pók, de az fekete volt és "csak" két méteres hálója van. :roll: :roll: :roll:

A kígyó emésztése érdekes volt. :D :D :D

Köszi, hogy ennyi anyagot áthoztál. :hug: :hug: :hug:

_________________
Kép

Egység, Kötelesség, Végzet!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 921 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 93  Következő

Időzóna: UTC


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség