Párduc-ÉKT

Egy hely, ahová mindig visszatérhettek...
Pontos idő: 2025.07.27. 20:25

Időzóna: UTC




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 921 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 93  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 20:30 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Majomkenyérfa

Kép

KATT IDE
Majomkenyérfa Tanzániában

A majomkenyérfa vagy afrikai baobabfa (Adansonia digitata) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályába, a mályvavirágúak (Malvales) rendjébe, a mályvafélék (Malvaceae) családjába és a gyapjúfaformák (Bombacoideae) alcsaládjába tartozó faj.
Az afrikai füves szavannán a fatermetű növényeket a magányosan élő majomkenyérfa képviseli.
Szálanként nőnek, a 4000-5000 éves kort is megélhetik. Törzsük kerülete 20-25 méter. Lombozatuk ritkás, alatta egy egész nyáj delelhet. Ágaik vízszintesen szétterülnek. A nagy virágaikból fejlődő, uborka alakú termésük a majmok kedvenc csemegéje. Innen kapták a fák a nevüket is.
A majomkenyérfát a helybeliek baobabnak is nevezik. Duzzadt törzsében, ágaiban tárolja az esős évszakban hullott csapadékot. A 15–20 cm hosszú termést borító kemény héj az érés során elfolyósodik. A termés húsa cukortartalmú, az ember számára is ehető. A baobabnak sok zsírt tartalmazó magja szintén fogyasztható. A virága éjszaka nyílik.

KATT IDE
(baobab fa virága)

KATT IDE2
A baobab fa gyümölcse



A Baobab fa legendája

egy, a fa körül keringő számtalan arab, afrikai legenda közül


Kép

A teremtés hajnalán az első fa a Baobab fa volt. Őt követte a sudár és kecses pálmafa. Amikor a Baobab fa meglátta a pálmafát, rögtön sírni kezdett: hadd lehessen magasabb... Eztán feltűnt a tűzvörös juhar lángoló virágaival, és a Baobab fa rögtön irigy lett a csodás virágokra. Végül, a Baobabfa megpillantotta a fönséges fügefát, és gyümölcsökért fohászkodott.
Erre az istenek nagyon dühösek lettek, megfogták a Baobab fát, kitépték a földből és fejre állítva újra elültették, hogy végre elhallgasson.


Első pillantásra úgy tűnik, mintha valóban a fa gyökerei meredeznének az ég felé, mert a Baobab fa ágszerkezete teljesen gyökérszerű.

Az élet szimbólumként ismert Baobab fának nem csak a kinézete különleges. Az év 9 száraz hónapjában nem találunk leveleket a fán, csak 45 cm hosszú gyümölcse csüng alá. A Baobab erős, vastag, parafaszerű, és tűzálló törzsében melynek kerülete elérheti a 47 métert is akár 120 000 liter vizet képes tárolni a szárazság hónapjaira, és ez a csodálatos növény akár több ezer évig is elél. A fa a trópikus Afrika leghasznosabb fája, szinte minden része kincs. Dinnyéhez hasonló gyümölcse frissen üdítő, szomjoltó táplálék és aszalva is fogyasztható. Gyümölcshéjának hamujából pálmaolajjal jó szappant főznek. Kérgéből ruhát, és kötelet készítenek, leveleiből pedig fűszert és gyógyszereket. Megcsapolt derekának leve pedig jótékonyan oltja szomjúságát, az alatta megpihenni vágyónak.

Neve, a Majom-kenyérfa vagyis a Baobabfa (latin: Adansonia digitata) az arab 'bu hibab' szóból származik ami sokmagvú termést jelent. A növényt Michael Adanson (1727-1806) természettudós írta és rajzolta le elsőként. Napjainkban a fát csak "upside down" faként emlegetik.


Egyéb kiegészítés:

Madagaszkár őshonos növénye. Élőhelye: Dél-Afrika. 1 faj él Ausztráliában.
Magyarul: majomkenyérfa, szárazságtűrő, Afrika legjelentősebb haszonnövénye.
8 faja ismert. Külsejével a növényvilág legkülönösebb fái közé tartozik. Egyes primitív törzsek számáéra szent fa.
Maximális magassága 30 méter. A törzs átmérője átlagosan 7-11 méter. Az eddigi legvastagabb törzs átmérője 47 méter. Több ezer évesnek vélik őket, mert ezeknek a fáknak a törzsein nincsenek évgyűrűk. Kiválóan tud vizet tárolni. Maximum 120 ezer litert. Levelei tenyeresen összetettek.
Felhasználása igen sokoldalú: Nigériában az ehető leveleit friss vagy szárított állapotban fogyasztják. Leves főzésére is alkalmas, Kuka levesként ismert.
Termése nagyon tápláló. A narancsnál több a C-vitamin tartalma, és a tehéntejnél magasabb a kalcium tartalma. Gyümölcspépek készítésére használják. Magja fehérjében és olajban gazdag. A magvakat is hasznosítják: olajat vonnak ki belőle. A gyümölcsleve gyomor és más betegségek gyógyítására jó. A terméshéj tüzelőanyagként vagy apróra darálva pipadohányként használható. A hamuból szappan készíthető. A fa törzse a festékipar számára fontos. A törzs egyébként komoly sérüléseket is jól elvisel. A kéregből köteleket, kosarakat és textíliákat készítenek.
Érdekesség: Dél-Afrika Limpopo tartományában található 221 méter magas és 47 méter átmérőjű nagy baobab fa üreges belsejében kocsmát alakítottak ki. Bizonyos állítások szerint a fa legalább 6 ezer éves.

Kép


Videók:

KATT IDE--->Baobab fa
KATT IDE--->Baobab fa2
KATT IDE--->Látogatás egy hatalmas baobab fa belsejében :shock: :shock: :shock:
KATT IDE--->Éjjeli felvétel - Denevér eszi a baobab fa virágát
KATT IDE--->Baobab virága és gyümölcse
KATT IDE--->Baobab gyümölcs felhasználás
KATT IDE--->Baobab gyümölcs szedés

És még egy kis afrikai hangulat :)

KATT IDE


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ssuggame 2011.11.02. 17:02-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 20:31 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Végre sikerült követni az angolnákat

Az angolnák szaporodását sokáig rejtély övezte. Az ivarérett alakok hirtelen eltűnnek európai élőhelyeikről, majd helyettük "szinte a semmiből" felbukkannak a fiatal halak. Sok időbe telt, míg megoldódott a rejtély: az angolnák a Sargasso-tengerben lévő szaporodóhelyükre vándorolnak, és ott rakják le ikráikat. Egy nemzetközi kutatócsoportnak most sikerült egy ideig nyomon követnie az angolnák vándorlását ívóhelyük felé.

Kép

Az angolnák (Anguilla anguilla) az úgynevezett katadrom fajok közé tartoznak, azaz a tengerben ívnak, de életük nagy részét édesvízben élik le. (Ez ma már közismert, ám régebben olyan hiedelmek is elterjedtek, hogy a sárból teremnek.) A kizárólagos sargasso-tengeri ikrázás és az azt követő kikelés után az angolna lárvái hosszú utat tesznek meg részben a Golf-áramlat segítségével Európa felé, részben az amerikai kontinenshez. Az ikrából először a mintegy 0,5 centiméteres úgynevezett protoleptocephalus lárva kel ki, amely vándorlás közben alakul át 5 centiméteres, fűzfalevél alakú leptocephalus lárvává. Ebből a lárvából a parti vizeket elérve nagyjából 7 centiméteres "üvegangolna" lesz. Ezeket az alakokat régebben önálló fajoknak tartották, és csak a 19. század végi és a 20. századi kutatásoknak sikerült tisztáznia, hogy ezek az angolna különféle fejlődési formái.

Az üvegangolnák felvándorolnak a folyókba és ott kifejlett "sárga angolnákká" alakulnak. Későbbi élőhelyeikre (a kontinens belsejébe) természetes, hosszú vándorlással kerülnek. Az átalakulás itt is tovább folytatódik, az édesvizekben 2-20 évet tölthetnek. Az ivarérettség ismét mélyreható változásokkal jár: táplálkozásukat beszüntetik, bélrendszerük felszívódik, kifejlődnek az ivarszerveik, hátoldaluk sötétté, hasi részük világossá válik. Ezt a formát nevezzük "ezüstangolnának". Ekkor újra elindulnak a sargasso-tengeri ívóhelyük felé.

A Science mostani számában egy nemzetközi kutatócsoport arról számol be, hogy 1300 kilométeren át sikerült nyomon követni az angolnákat az ívóhelyükig tartó 5000 kilométeres úton. Kim Aarestrup, a Dán Műszaki Egyetem kutatója munkatársaival együtt kifejlesztett egy olyan miniatűr műholdas nyomkövetőt, amelyet az Írország nyugati partjaitól útnak induló angolnákra szereltek. A berendezés olyan kicsi, hogy nem zavarja az állatokat a vándorlásukban.

A kutatók adatokat kaptak az állatok úszásirányáról, úszási mélységéről és vándorlási viselkedéséről. Kiderült például, hogy a halak éjszaka a meleg felszíni vízben tartózkodnak, de hajnalban lemerülnek a 200-1000 méter mélységben húzódó, hideg vízrétegekbe, és ott haladnak tovább. A szerzők feltételezik, hogy a meleg víz segíti magasabb szinten tartani az angolnák anyagcseréjét és úszási aktivitását, a hidegebb vizekbe merülés pedig késlelteti az ivarszerveik érését addig, amíg el nem érik ívóhelyüket a meleg trópusi vizekben.

A kutatók remélik, hogy a műholdas nyomkövető eljárásuk fejlesztésével sikerül hamarosan az egész vándorlási útvonalon végigkövetni ezeket a figyelemreméltó állatokat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 20:32 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Hogyan repül a szúnyog az esőben?

Egy esőcsepp ötvenszer nehezebb egy szúnyognál, a csatában mégis mindig a rovar győz.

Kép

Az Atlantai Technológiai Intézet gépészmérnökei arra az emberiséget régóta foglalkoztató talány megoldására voltak kíváncsiak, hogyan tud a szúnyog a párás körülmények között, esős időben úgy repkedni, mintha mi sem történne.

David Hu és csapata ezért nagy sebességű kamerával álltak neki, hogy megörökítsék a szúnyogok és esőcseppek harcát. A kísérlethez nem várták meg, amíg odakint eleredt az eső, bent a laboratóriumban építettek egy akril tartályba esődobozt, amit hálós tetővel láttak el.

A dobozba felülről vizet permeteztek, melyek olyan sebességgel cseppentek a tartályon belülre, mintha a tesztdobozban valóban eleredt volna az eső.

Ha eddig azt hittük, a szúnyogok ügyesen kikerülik a cseppeket és ez a titkuk: tévedtünk. A vérszívók semmi jelét nem mutatták annak, hogy megpróbálnák elkerülni a vizet. Sőt, ha eltalálja őket egy-egy csepp egy ideig zuhannak, de ez nem tart sokáig, mert hamar visszaröppennek az eredeti irányba, és úgy folytatják útjukat, mintha mi sem történt volna.

A cseppekre kis hatással van a leheletsúlyú szúnyog, ezért azok deformálódnak, de nem olvasztják magukba a rovart. A szúnyognak csak kis része kerül víz alá, és ettől nem zuhan tovább, sőt rendkívül hamar vissza tud állni eredeti helyzetébe.

Hu azt is kiszámolta, hogy az esőcseppek csak két százalékot vesztenek sebességükből a szúnyoggal való találkozás miatt, és ez nem elég ahhoz, hogy saját lendületük megváltozzon, vagy a rovar repülését megzavarják. (Ugyanezt az eredményt érték el a szúnyugsúlyú hungarocellgolyókkal végzett kísérleteknél is.)


itt egy link, videó lejjebb az ottani oldalon

KATT IDE


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ssuggame 2011.10.30. 21:35-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 20:34 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Videó egy mélytengeri óriás tintahalról
(2007.februári cikk)

Kép

A Proceedings of the Royal Society brit tudományos folyóirat a nyilvánosság elé tárta azokat a filmfelvételeket, amelyeken néhány éve a világon elsőként egy óriás tintahal mozgását dokumentálták japán kutatók.

Földünk egyik legnagyobb gerinctelen állatának létezéséről eddig leginkább csak partra vetett tetemekből, illetve mélytengeri ragadozók gyomrából előkerült maradványokból tudtunk. Kubodera Cunemi és Mori Kioicsi japán tengerbiológusok a szigetország déli részénél, az Ogaszavara-szigetekhez közel készítették a felvételeket, amikor az egyik legnygyobb méretű tintahalfaj (Taningia danae) egyede rákapott a neki szánt csalira.

A felszín alatt közel egy kilométer mélységben készült filmen jól látszik, amint a 2 méter hosszú monstrum többször rátámad a neki szánt csalikra. Az állat négy órán át küzdött a horgokkal, igyekezett megszerezni magának a zsákmányt, s eközben egyik tapogatókarja beleakadt a horogsorba. Az óriás tintahal végül tovaúszott, egy hatalmas kart hagyva maga után.

KATT RÁ---> ÓRIÁS TINTAHAL


"A leszakadt végtag még akkor is mozgott, amikor a fedélzetre emeltük. Hozzátapadt a hajópadlóhoz, a kezünkhöz; bár enyhébben, de a tapadókorongok még mindig képesek voltak erőt kifejteni" - mondja Kubodera és Mori, akik felfedezésükről a Proceedings of the Royal Society B hasábjain számoltak be.

A 2 méteresre, és 60 kg-osra megnövő Taningia danae az óriás tintahalak közül különösen fényes fluoreszkáló karjairól ismert, amelyekkel látványos villanásokat bicsájt ki. E képességét az állat valószínűleg a zsákmányállat megzavarásában hasznosítja: egyrészt elvakítja az áldozatot, másrészt a tintahal beláthatja a távolságot közte és áldozata között. A villódzás az udvarlásban is szerephez juthat: amikor a tintahal a horog rúdjához rögzített lámpák körül úszkált, rövid és hosszú fénysugarakat bocsátott ki, s ebből a szakemberek arra következtettek, hogy a tintahal a lámpafényt úgy fogta fel, mint egy másik tintahal fényjelzéseit, amelyekre szenvedélyesen reagált.

A fajról eddig azt feltételezték, hogy a vízben lassan mozog, inkább lebeg, ám amint a felvételen is látható, ha a szükség úgy hozza, rendkívül gyors - akár 9 km/h-s - mozgásra is képes.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 20:36 
Offline
Bionicle harcos
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 19:15
Hozzászólások: 4145
Tartózkodási hely: Metru Nui
A szúnyogos kép nem látszik. :|
Majd holnap elolvasom a cikkeket, ma már késő van ehhez. ;)

_________________
Kép

Egység, Kötelesség, Végzet!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 21:36 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Oké, javítva :)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 21:40 
Offline
Bionicle harcos
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 19:15
Hozzászólások: 4145
Tartózkodási hely: Metru Nui
Már látom. Hmmmm... Hol a légycsapó? :lol: :lol: :lol:
Most itt röpköd! :shock: :| :debil: :suprize:
Lehet jobban jártam volna, ha nem szólok. :debil: :debil: :debil: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Kép

Egység, Kötelesség, Végzet!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.30. 22:05 
Offline

Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07
Hozzászólások: 2061
Wáháháá :lol: :lol: :lol:
Egyébként ma már én is elkaptam egyet :shock:


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 09:25 
Offline
Bionicle harcos
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 19:15
Hozzászólások: 4145
Tartózkodási hely: Metru Nui
Tegnap én is, itt kóválygott a monitor előtt. Én meg tapsoltam neki. :fogmosas: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted: :merleghinta:

Egyébként ha a lakásban sok a tőzeglégy (virágok miatt, ilyen apró kis dögök), gyümölcslégy (néha tévesen őket is muslincának hívják) meg a molylepke, akkor jó csapda a monitor. Úgy, hogy este minden fényforrást lekapcsolunk és csak a monitort hagyjuk bekapcsolva, lehetőleg fehér háttérrel. Rá fognak mozdulni és akkor lehet módszeres irtást rendezni. :debil: :debil: :debil:

Utána meg lehet monitort pucolni, de az már egy másik történet. :D :lol: :lol: :lol:

Egyébként ezt meg tudom erősíteni. Na jó, nem "csapdaként" hagytam kint, de régebben egy este alatt négy tőzeglegyet is sikerült kinyírnom, mert a monitorra repültek. :merleghinta: :merleghinta: :merleghinta:

_________________
Kép

Egység, Kötelesség, Végzet!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
HozzászólásElküldve: 2011.10.31. 09:28 
Offline
FórumDémon
Avatar

Csatlakozott: 2011.08.25. 10:10
Hozzászólások: 3628
Tartózkodási hely: In the Fire
Makuta Teridax írta:
Egyébként ezt meg tudom erősíteni. Na jó, nem "csapdaként" hagytam kint, de régebben egy este alatt négy tőzeglegyet is sikerült kinyírnom, mert a monitorra repültek. :merleghinta: :merleghinta: :merleghinta:


BLB UV cső, és probléma megoldva. ;)

(BlackLightBlue)

_________________
Kép
الآلهة المصرية A hobbim az életem. | "Crossing bridges in the sky, On a journey to renew my life!" [DT]


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 921 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 93  Következő

Időzóna: UTC


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség