___ Csopak ___

Ismerje meg Csopakot!



                                                                    

*Csopak és környéke térkép*     

Csopak története röviden:

A balatoni Riviéra egyik legszebb települése a vadregényes, sziklás Nosztori-völgy bejáratától a tópartig húzódik. Már a rómaiak korában villák fehérlettek a ma 1500 lakosú községben. A falu az 1055-ben kelt Tihanyi alapítólevélben Sopok néven szerepelt, mely Szent László király 1095-ből származó oklevele szerint a tihanyi apátság birtokaihoz tartozott. A falu Balatonkövesdből és Csopakból fejlődött ki. Lakóinak megélhetését a szőlőtermesztés, a bortermelés és a Séd vízimalmai biztosították. Csopak határában számos ásványvízforrást tártak fel. A fürdőkultúra alapjait Ranolder János veszprémi püspök építette ki. A csopaki savanyúvíz legfontosabb lelőhelye a József-forrás, melyet a zöld jelzés mentén érhetünk el.


Csopak messze földön híres terméke a bor.

A szürkebarát, az olaszrizling és a chardonnay.  



Látnivalók:

Szent József-forrás. 1934-ben építették ki a település messze földön híres természeti kincsét.

Csonka-torony. Csopak Árpád-kori templomának maradványa, melyet 1266-ban említenek először az oklevelek. Az eredetileg gótikus templom 1830-ban villámcsapás következtében leégett. A Csonka-torony ma jelképpé vált látványosság, mely a község helytörténeti gyűjteményének és időszaki kiállításoknak ad otthont.

Kövesd falu templomának romjai. (8229 Csopak, Kossuth u. 19.) Csupán nyugati oromfala maradt meg a 13. században Szent Miklós tiszteletére épült egyhajós kis templomnak. A templom épen megmaradt kőkeretes kapuja külön figyelmet érdemel.

Református templom. A késő barokk stílusú csarnoktemplom a múlt század elején épült.

Ranolder-kastély. (8229 Csopak, Kishegyi u. 12.) Csopak legimpozánsabb épülete, mely romantikus stílusban épült 1861-ben, az angol kastélyok mintájára. A rendezett parkban található kastélyt a második világháborúban súlyos pusztítások érték. Ma a Növényvédelmi és Agrokémiai Kutatóintézet működik falai között.

Vízimalom. A Fenyves utcában található a népi építészet egyik szép emléke, a Nosztori-patak vizétől hajtott, ma is működő vízimalom. A szomszédos falvakban számos hasonló építmény volt, mely az elmúlt évtizedekben sajnos eltűnt. A népi lakóházak és a falu határában található ősi présházak emlékezetes látványosságok.

Takács-udvarház. (8229 Csopak, Füredi u. 7.) Az 1820 körül épült kúria a klasszicista stílus jegyeit őrzi.

Túralehetőségek:

Gyalogszerrel, szép sétával, de autóval is megközelíthető a Veszprémbe vezető 73-as úton a Nosztori-völgy, a Balaton-felvidék egyik legfestőibb látványossága. A völgy bejáratánál található a Malom csárda, melynek szabad kéményes tűzhelyét beépítették a mai vendéglő konyhájába. A hajdani vízimalomból átalakított Malom csárda helyén az 1828-ban épült, eredetileg a Szép juhásznéról elnevezett csárdához több romantikus történet fűződik. A Péter-hegy oldalában gyakran megfordult Cholnoky Jenő, aki az ódon pincék mellett állította fel festőállványát, hogy megörökítse a Balaton-felvidék szépségeit.

A Kerekedi-öböl természetvédelmi területén télen is megfigyelhetők a kifehéredő, felpúpozott jégfoltokon a tófenékről származó szénsavas gázfeltörések. Ha felszakadnak ezek a jégpúpok, akkor nagy durranással tör elő a szénsavgáz. A helybéliek "hevesek"-nek nevezik ezeket a szénsavelőfordulásokat.

Képek


Csopaki képek










Kerekedi-öböl




Paloznak látképe




Kossuth u., Csonka-torony, Ranolder-kastély, Kövesd falu templomromok






Borospincék, Malom-csárda, Vasútállomás





A képeket Dr. Jáki Katalin készítette.