Holnap kezdõdik az Európa-bajnokság Torinóban. Sebestyén Júlia egyetlen kívánsága: két pontos és tetszetõs programot futni!
Svéd jégrõl indul a címvédésre
NS, 2005-01-24
Elõször fordul elõ a sportág honi történetében, hogy egy korcsolyázónõnk címvédõként utazik az Európa-bajnokságra. Sebestyén Júlia a tavalyi budapesti gyõzelem után Torino meghódítására készül, ami több szempontból is rázós feladatnak ígérkezik.
Egyrészt általános vélemény, hogy az elsõséget megõrizni sokkalta nehezebb, mint megszerezni, másrészt az olasz közönség nyilván nem szurkol majd neki olyan vehemenciával - fõleg, hogy egyik nagy vetélytársa épp az olasz Carolina Kostner. Ráadásul a Grand Prix-sorozat után a bírók az Eb-n is az új pontozási rendszer alapján ítélik meg a résztvevõk produkcióját, ez pedig magában rejti a meglepetés lehetõségét. Juli azonban nem rágódik az esetleges buktatókon, hanem a svédországi edzõtábortól feltöltõdve várja, hogy bemutathassa Európának az új programjait.
- Két hete az országos bajnokság után úgy fogalmazott, jól jön, hogy most elmegy Svédországba edzõtáborozni, mert van mit javítani a programjain. Sikerült tökéletes formába lendülnie?
- Nagyon sokat dolgoztam, és úgy érzem, ami korrekcióra szorult, azt sikerült kijavítanunk az edzõmmel - mondja Sebestyén Júlia. - A kondícióm is jobb lett, az sem okozhat tehát gondot, hogy elfogy az erõm a programok végére.
Nem kellett osztoznia a jégen
- Azt hinné az ember, hogy aki annyit dolgozik év közben, mint ön, ráadásul olyan eredményesen - elég csak a Grand Prix-sorozatban szerzett két bronzérmére gondolni -, annak nem akadhat gondja az erõnlétével.
- A karácsonyi ünnepek idején és szilveszter környékén érthetõen kevesebb edzéslehetõségem volt, így januárban jóformán újrakezdtem a munkát. Ezért volt különösen jó a svéd kiruccanás, mert ott annyi jégidõt kaptam, amennyit akartam. Ki is használtam, milliószor futottam le a rövidemet és a kûrömet, részleteiben és egészében egyaránt.
- Egyedül készült, vagy más neves korcsolyázókkal osztozott a pályán?
- A helyi klub kis korcsolyázóin kívül senkivel sem kellett osztoznom a jégen. De többnyire velük sem, általában egyedül voltam.
Svéd jégrõl indul a címvédésre
Torinóban még nem versenyzett
- Jobban szeret így edzeni, vagy azért inspirálta volna, ha egy-két klasszis ugyancsak ott "hajrázik" Torinóra?
- Bevallom, én jobban szeretek így készülni. Ilyenkor ugyanis csak magamra kell koncentrálnom, nincs, ami elvonná a figyelmemet. A torinói helyszínen úgyis lesz négy nap, amikor már a többi versenyzõvel együtt tréningezünk. Az bõven elég. Ha túl sok idõt tölt az ember a nagyokkal, idegileg is könnyebben elfárad.
- Két új programja, a rövid és a szabad közül melyik áll közelebb önhöz, az egyéniségéhez?
- Ugyan más-más stílusúak, mindkettõt magaménak érzem.
- A fellépõruháival is ez a helyzet? Tudtommal a kûrruhája a szezon elejéhez képest egy kis átalakításon esett át.
- Valóban változott, akadt olyan díszítés, amit levettem róla, mert anélkül jobban állt, na és a szoknyarészét is megkurtítottuk egy kicsit. De ez utóbbinál elsõsorban kényelmi szempontok vezéreltek, hiszen így éri el a többi ruhám hoszszát.
- A helyszínrõl van korábbról benyomása?
- Nincs, eddig csak Milánóban versenyeztem, Torinóban még nem jártam.
- Ad némi pikantériát a fellépésnek, hogy jövõre ugyancsak a Palavela-csarnokban rendezik majd a téli olimpia mûkorcsolyaversenyeit?
- Az még olyan messze van, hogy egyáltalán nem foglalkoztat. Most az Európa-bajnokság van mûsoron, ott kell a lehetõ legjobban szerepelnem.
- Ha már szóba hozta, fel kell tennem a megkerülhetetlen kérdést: ezúttal mit vár magától?
- Az a legfontosabb, hogy két nagyon pontos és tetszetõs programot fussak, ez ugyanis elengedhetetlen feltétele a jó eredménynek. Ha ehhez még szerencsém is lesz, na és a pontozókat is sikerül megnyernem, akkor akár a tavalyi eredmény is megismétlõdhet. Szóval, nagyon sok összetevõn múlik.
A szülei a helyszínen drukkolnak
- Viszont a jelenlegi nõi mezõnyben nincs olyan, akit korábban ne gyõzött volna már le.
- Tényleg mindenkit megelõztem már, de ez szinte versenyrõl versenyre változhat. Tíz vetélytársat is mondhatnék, aki könnyen odaérhet a dobogóra, de nem rágódom ezen. Nekem saját magamat kell legyõznöm, és az adott pillanatban a lehetõ legtöbbet kihozni az elõadásomból.
- Az új pontozási rendszertõl tart?
- Meglepetések mindig történhetnek. A Grand Prix-sorozatban például volt, amikor mellettem állt a rendszer, és segített, máskor pont miatta kerültem egy hellyel hátrább. Mindenesetre a programjaimat úgy állítottuk össze, hogy az új követelményeknek a leginkább megfeleljenek.
- Ezúttal is csak egyik edzõje, Száraz András kíséri el az Európa-bajnokságra?
- Igen, Jurek Eszter itthonról szorít majd értem. Persze lehet, hogy csak csukott szemmel, mert nem mindig tudja végignézni a szereplésemet. Arra is volt már példa, hogy amikor én következtem, Tucsi néni inkább elment kutyát sétáltatni, mert nem bírta az izgalmakat. Nem tudom, most milyen taktikát választ, egy biztos, így vagy úgy, de nagyon drukkol majd nekem.
- Na és a családja? A helyszínen vagy a televízió képernyõje elõtt nézi meg?
- A tervek szerint a szüleim ott lesznek Torinóban, a többi rokon, barát és ismerõs viszont tévén követi majd az eseményeket.
Forrás: NSO