Önismeret, szabadság.

"Az, aki ismeri önmagát, édes;
már maga, a jelenléte is olyan, mint a méz."
(Osho: Metafizika)





Napoleon Hill:

A nehézségek nagy haszna

XV. fejezet
Az elme korlátlan hatalma
Az élet tizenharmadik csodája

Az EMBERI ELME vezet el az összes többi csodához, ha azokat fontosságuk rendje szerint vesszük sorra, mert az elme az az eszköz, amely által az ember az életét befolyásoló összes dologhoz és körülményhez viszonyul.
Semmi kétség: az emberi lélek a legtitokzatosabb és legtiszteletreméltóbb produktum, amit a természet valaha is létrehozott, s ugyanakkor ezt értjük a legkevésbé, s ezzel éltünk vissza a legtöbbször a Teremtő által az embernek adományozott becses ajándékok közül.
Az emberi elme a lélek fellegvára, s itt rejtezik az összekötő láncszem az ember tudatos gondolkodási folyamatai és a Végtelen Intelligencia között. Kapcsolótábla ez - úgymond -, ami által az ember ráhangolódik a Végtelen Intelligencia hatalmas információs központjára és kapcsolatot létesít azzal, s innen nyeri a válaszokat minden problémájára, az összes híradás eseményei, álmai és vágyai kielégítésének módjáról szól.
S ami a legmélyebb tényező az összes többi között: az elme az egyetlen dolog, ami felett a Teremtő az embernek maradéktalan ellenőrzési lehetőséget adott; olyan jogot hogy azt még maga a Teremtő sem veheti el, meg nem fordíthatja, el nem bitorolhatja, s ez egyértelműen arra utal, hogy az elme az ember kizárólagos használatára született. Ez a Teremtő legfontosabb ajándéka, s ez az az instrumentum, melynek birtokában ez ember földi sorsának java részét ellenőrizheti. Az ember minden sikere, minden balfogása és minden kudarcélménye annak az üzemmódnak a közvetlen eredménye, ahogyan az illető elméjét alkalmazta, vagy történetesen épp elmulasztotta alkalmazni.
Az elme gyakorlati működésmódjai kilenc alcsoportra oszthatók, valahogy úgy, ahogyan egy jól szervezett üzleti vállalkozás is alosztályokra tagozódik. Ezen alosztályok némelyike automatikusan, az egyén iránymutatása nélkül működik, míg más csoportok szüntelenül az egyén ellenőrzése alatt állnak.
Íme, az elme alcsoportjainak felosztása:
a) az AKARAT KÉPESSÉGE: Az Akarat az elmén belül az összes többi alosztály "nagyfőnöke". Itt van az a kiindulópont, ahol az egyén elkezdheti gyakorolni maradéktalan és kizárólagos ellenőrzési jogát és lehetőségét saját gondolatai fölött. Az Akarat képessége az elme "igen" és "nem" embere. Ebben kovácsolódnak ki az elme parancsai, tekintet nélkül azok természetére, s arra a hatásra, amit az egyénre gyakorolhatnak. Az Akarat hatalma annak gyakorlásával egyenes arányban őrzi meg erejét. A lomha akarat, csakúgy, mint az ember tétlenül hagyott karja, lágy lesz és erőtlen.
b) Az ÉSZ KÉPESSÉGE: Az Ész képessége az elme "Legfelsőbb Bírósága". Ha felkérik, vagy engedik, hogy megtegye, ítéletet mond minden gondolatról, szándékról, vágyról, célról és körülményről, amire figyelmét az egyén felhívja; határozatait azonban a "nagyfőnök" - az Akarat - mellőzheti, de ellensúlyozhatja is az érzelmek befolyása, ha az Akarat nem elég határozott. Az úgynevezett gondolkodás legfőbb gyengesége az egyének azon hajlandóságában rejlik, hogy hagyják Akaratukat elsodródni az érzelmek hatására. Ez a hiba tragikussá is válhat, s gyakran csakugyan az, mert az érzelmek nem kapcsolódnak a logikához és az észhez; ezért minden olyan cselekvés, ami az érzelmekből fakad, az Akarat gondos figyelmét kell magán viselje.
c) Az ÉRZELMEK KÉPESSÉGE: Itt helyezkedik el az elme összes cselekedetei túlnyomó részének kiindulópontja. Az emberek olyan döntéseket hoznak, amelyek összhangban vannak "érzéseikkel", s olyan tevékenységekben is el tudnak merülni, amelyeket az Ész és az Akarat előzőleg nem vizsgáltak meg. Az ilyen döntések inkább tévesek, mint megalapozottak. Az érzelmek legvakmerőbb, az Észnek és az Akaratnak fittyet hányó megnyilvánulásai a Szerelemmel hozhatók összefüggésbe. A Szerelem egy magasabb rendű spirituális minőségből is részesedik, de meglehet, sőt gyakori, hogy épp a legveszedelmesebb az összes érzelem közül, mivel ilyenkor az ember jobbára nem veti alá magát az Ész és az Akarat mértékletességre intő befolyásának. A precíz gondolkodók - azok, akik a gondolkodás folyamata során elméjük minden alosztályát kiaknázzák - sohasem engedik meg, hogy a Szerelem kifejeződjék anélkül, hogy annak cselekedeteit az Ész és az Akarat figyelmesen felülvizsgálta volna. Mi több, egy precíz gondolkodó legmélyebb vágyainak, terveinek és céljainak mindegyikét alá is veti az Ész és Akarat munkacsoportjainak, hogy megbizonyosodjék, vágyakozása és lelkesedése nem megy-e túl a bölcsesség határain: nehogy a Szerelem érzése kicsússzon balsejtelmeinek ellenőrzése alól.
d) A KÉPZELŐERŐ KÉPESSÉGE: Ez a képesség az emberi lélek azon építőmérnöke, amely által saját földi sorsát megmintázhatja, hogy alkalmazkodni tudjon, és az alkalmazkodás e mintáját kedve szerint módosíthassa. A Képzelet segítségével sokan fénysebességgel hatolnak be a csillagközi tér végtelenjébe, túlfutnak a felettük feszülő égbolton és az alattuk háborgó tengereken, s milliónyi eszmét és fogalmat kreálnak - mindössze azzal, hogy a meglevő eszméket és fogadalmakat újfajta módon szerelik össze. A Képzelőerő segítségével az ember kombinálhatja a fantáziát a realitással, s ezekből akár új ipari birodalmakat alakíthat ki, amelyek a civilizáció egész haladási irányát is megváltoztathatják. Nem állíthatjuk, hogy lehetetlen megvalósítani azt, amit a Képzelőerő az Ész és az Akarat irányítása mellett megteremthet, de a zabolátlan képzelet a rontópál szerepét is betöltheti az egyén életében; s úgy mondják, amikor a Szerelem és a Képzelőerő összefog, hogy szabadjára engedve portyázzanak, elképzelhető, hogy az egyén az általuk okozott rongálásból soha fel nem gyógyul. A Képzelőerőből fakadhat a betegség, ami "hipochondria" néven ismert, s ami az orvosoknak a legfőbb gondokat okozza. Származási helye lehet ugyanakkor a hipochondria gyógyításának is, és számos tekintélyes szakértő állítja, hogy a Képzelőerő olyan erőteljes hatást gyakorolhat a testre, hogy az működésbe hozhatja a szervezet immunrendszerét, s ezzel a valódi testi betegségek nem egy fajtáját kiküszöbölheti. A Képzelőerő az az intézmény, melynek lehetőségei jóformán korlátlanok - de igen trükkös intézmény ez, amely állandó felügyeletet igényel az Ész és az Akarat részéről. Hasznos lehet, ha az előző mondatot számtalanszor újraolvasod, amíg beléd nem vésődik az általa hordozott jó tanács ereje.
e) A LELKIISMERET KÉPESSÉGE: Itt találjuk az elmének azt az alosztályát, amely az egyénnek erkölcsi iránymutatást ad. Ha hagyják zavartalanul munkálkodni, a Lelkiismeret gondosan feldolgozza az egyén minden szándékát és célját, s figyelmezteti, amikor ezek nincsenek összhangban a természet erkölcsi törvényeivel. E figyelmeztetés elmarad, s a Lelkiismeret esetleg teljesen kilép a képből, ha az egyén annak intelmeit elhanyagolja vagy figyelmen kívül hagyja. Az az ember, akit Lelkiismerete vágyaival, szándékaival és céljaival kapcsolatban maradéktalanul támogat, közvetlenül hozzáférhet a Hithez, amely ahhoz szükséges, hogy véghezvigyen bármit, amit szíve és lelke diktál.
f) Az ÖT TESTI ÉRZÉK: Az öt testi érzék - a látás, hallás, ízlelés, szaglás és tapintás - az agy azon testi "végtagjait" alkotják, amelyek által az a külvilággal kapcsolatba lép, és információkhoz jut. Az érzékek nem mindig megbízhatók, szükségük van tehát az Ész és az Akarat felügyeletére. Az érzékek bármely heves érzelmi tevékenység hatása alatt könnyen összezavarodnak, és igen megbízhatatlanok lesznek - mint például hirtelen rémület vagy a tomboló harag esetén. A félelem vagy a harag hatása alatt semmilyen döntést nem szabad véglegesíteni, ameddig azt az Akarat és az Ész szigorúan felül nem vizsgálta.
g) Az EMLÉKEZET KÉPESSÉGE: Itt van az agy "gyűjtőmedencéje", amelyben minden gondolati impulzus és tudatos tapasztalat, s az öt testi érzék szolgáltatta minden benyomás elraktározódik. Az Emlékezet is ugyancsak megbízhatatlan, ahogy ezt a legtöbb ember tanúsíthatja. Tehát ez is az Akarat és az Ész felülvizsgálatára szorul. Az Emlékezet megbízhatatlanságának legfőbb oka az a tény, hogy az "ügyintéző" - az Emlékezet ténykedését felülvizsgáló egyén - nem ügyel arra, hogy jól meghatározott rendszer szerint végezze munkáját. Az Emlékezet határozottan megbízhatóbbá tehető a gyakorlati Emlékezet trenírozásának segítségével. Az Emlékezet megbízhatósága teljes mértékben a fegyelemtől, a felülvizsgálattól és az "ügyintéző" iskolázottságától függ, aki az elme e fontos képességének működésért felelős.
h) A HATODIK ÉRZÉK: Íme az elme "adóvevő állomása" amely által az ember automatikusan gondolati rezgéshullámokat küld és fogad, s talán még egyéb, magasabb szintű hullámokat is, amelyeket a Földön kívüli értelem magasabb intelligenciaszintjeiről bocsátanak ki. Ez a kommunikációs közeg az egyén és a Láthatatlan Útmutatók között, amelyek feltevés szerint a rendelkezésére állnak. A "Hatodik Érzék" az a médium, amelyen keresztül a megfelelőképpen képzett elme képes más elmékkel kommunikálni bármilyen távolságból, a telepátia elve révén. A telepátia elvét tekintélyes szakértők működő valóságként már elismerték, s hogy ez olyan eszköz, melynek szolgálataira számítani lehet, azt számos könyvben részletesen leírták.
i) Az ELME TUDAT ALATTI TARTOMÁNYA: Ez az a "kapcsolótábla", melynek révén az elme tudatos tartománya a Végtelen Intelligenciával érintkezhet. A Tudatalatti elvégzi a maga munkáját minden eszmén, terven és célon, amely őt eléri, s nem is próbál különbséget tenni a pozitív és negatív, vagy a jó és a rossz befolyások között. Ugyanakkor gyorsabban és hatékonyabban reagál az olyan befolyásokra, amelyek érzelmileg erősen telítettek, mint amilyen a félelem és a harag, a hiedelem és a hit. Az Elme Tudat Alatti Tartománya megközelíthető és szabályozható az elme tudatos tartományából eredő hatások felől, bár ezek gyakran makacs félelmekkel, korlátokkal és tévhitekkel zárják le a Tudatalatti felé vezető ajtót. Hogy ezek az elme tudatos tartománya részéről felállított kedvezőtlen barikádok megkerülhetők legyenek, s hogy a Tudatalattinak a testi bajok gyógyítására direktívák adassanak, a Szuggesztív Terápiát végző orvosok (időnként hipnózist is igénybe véve) gyakran kivárják, amíg az egyén elalszik, és közvetlenül a tudatalattival lépnek érintkezésbe. Amint korábban állítottam, létezik egy sikeresen működő gépi berendezés, melynek segítségével tetszőleges parancs adható a Tudatalattinak, miközben a páciens alszik. A parancsok vagy instrukciók rögzíthetők egy speciális magnetofon segítségével, amely alvás közben tizenöt percenként visszajátszik egy bizonyos hangfelvételt (amíg az egyén fel nem ébred, s ki nem kapcsolja a szerkezetet). A gépezetet egy óramű irányítja, amely a felvétel lejátszását akkor indíthatja el, amikor az illető elaludt.
E kötetben az elme alosztályaira való utalások szükségképpen kurták, s nem volt szándékom e tárgykör kimerítő elemzését nyújtani. Csupán madártávlatból vettem szemügyre a "mechanizmust", ahogyan az emberi elme működik, s ezzel együtt dióhéjban leírtam, hogy ezek az alosztályok milyen mértékben állnak az egyén ellenérzése alatt.
Hangsúlyozni szeretném, hogy minden gondolat, legyen az pozitív vagy negatív, ép avagy ferde, kifejeződik a maga fizikai megfelelőjében is, s ezt azáltal teszi, hogy az egyént eszmékkel, tervekkel és célokkal serkenti, hogy természetes és logikus módon érje el a kívánt végeredményt. Miután bármely témájú gondolat az ismétlés által szokássá vált, a Tudatalatti átveszi azt, és automatikusan működteti.
Meglehet, nem igaz, hogy a "gondolatok - dolgok", igaz azonban, hogy a gondolatok dolgokat hoznak létre, és az így kreált dolgok megdöbbentően hasonlítanak azoknak a gondolatoknak a jellegére, amelyből formájukat nyerték.
Sokan, akiknek a pontos megítélések terén kellő gyakorlatuk van, úgy vélik, hogy minden gondolat szakadatlan rezgéshullámot indít el, amivel az, aki a gondolatot útjára engedte, később kell majd megküzdjön; hogy maga az ember is a Végtelen Intelligencia egy gondolati mozzanatának testi visszatükröződése. Sokan úgy tartják, hogy az energia, amellyel az ember gondolkodik, nem egyéb, mint a Végtelen Intelligencia egy kivetített tartománya, melyet az egyén annak végtelen forrásából az agy berendezése által tesz magáévá.
Most elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ahol belefoghatunk azon utaknak-módoknak a magyarázatába, amelyeknek segítségével az ember felkészülhet a fogászati beavatkozásra, egy nagyobb műtétre vagy bármilyen egyéb kellemetlen helyzetre, mellyel szembesülnie kell. Az elme kondicionálásának teljes mértékben a lélek tudat alatti tartománya által kell végbemennie. Tekintsük meg tehát újra az eszközöket, melyek révén a tudatalatti elérhető, és tetszés szerint bármely kívánt cél szolgálatába állítható.
Tudat alatti elmédet nem ellenőrizheted maradéktalanul, de szándékos befolyást gyakorolhatsz rá, hogy részt vegyen minden vágyban, tervben és célban, melyet konkrét alakba akarsz önteni.
A tudatalatti sohasem henyél. Ha elmulasztod, hogy lefoglald a magad választotta kívánságokkal, akkor a környezeted sugallta gondolatokkal fog töltekezni - különösen olyanokkal, amelyek számodra nemkívánatos dolgokkal kapcsolatosak, azokkal a dolgokkal, amelyektől rettegsz, vagy amelyektől irtózol.
Akár tudomásul veszed, akár nem, olyan gondolati impulzusok közepette élsz, amelyek tudtodon kívül is felkeresik a tudatalattidat. Ezen impulzusok egyike-másika negatív; némelyek pedig pozitívak. Ott tartasz tehát, hogy értesülj, hogyan zárhatod el a negatív behatások áramlását, amelyek elérnek és befolyásolnak, s e behatások olyan negatív eszközeit, mint a legkülönbözőbb félelmek, s hogyan pótolhatod ezeket a saját választásod szerinti vágyakkal, tervekkel és célokkal, különös tekintettel a testi fájdalmak kezelésének eszközeire.
Amikor majd mesterien birtoklod a technikát, amit most rövidesen kézhez fogsz kapni és megtanulsz alkalmazni, birtokba veszed a kulcsot, amely a tudat alatti elme ajtaját is képes megnyitni, s azt az ajtót olyan teljességgel tudod majd ellenőrizni, hogy a nemkívánatos gondolatok és befolyások közül egy sem haladhat át rajta.
Mielőtt leírnám a tudat alatti elme e megközelítésének módszerét, fel kell ismerned, hogy a tudatalattinak két ajtaja van. Az egyik ajtó az életedet körülvevő külső fizikai világ felé nyílik, s azon az ajtón ez a világ engedhető be. A másik ajtó belülről nyitható, és közvetlenül a
Végtelen Intelligencia nagy tárházával áll kapcsolatban.
E két ajtó az, amelyeken át az imádság kifejti hatását.
E két ajtó az, amelyeken át valaki reményei, vágyai és tervei kielégíthetők, ha ezek megvalósítását határozott céltudatosság és lángoló vágy követeli.
E két ajtó az, amelyeken át valaki félelmei, kételyei és elbátortalanodásának epizódjai az élet nyomorúságaira váltódnak át, ha a tudatos elme engedélyt kap, hogy e nemkívánatos körülményekből és feltételekből is merítsen. Minden gondolatot, melyet az ember a tudat alatti elmének küld, minden gondolatot, amely eléri a tudatalattit, mert az ember hanyag volt feldolgozni és elutasítani a környezetéből származó negatív sugallatokat, a tudatalatti automatikusan elfogad és működésbe hoz.
Az emberiség egyik legnagyobb következetlensége abban a tényben gyökerezik, hogy a legtöbb ember élete során elméjét nagyrészt olyan dolgokon és körülményeken való tipródásnak szenteli, melyeket nem kíván - a nyomornak, a kudarcnak, a betegségnek, a boldogtalanságnak és a testi fájdalomnak -, azután pedig csodálkozik, miért verte meg őt a sors ilyen kedvezőtlen körülményekkel.
Az elme az emberhez annak a valaminek a pontos anyagi másolatát vonzza, amiről a leggyakrabban gondolkodik. Emellett ne feledjük azt sem, hogy a Teremtő minden normális embert az életének élményeire való reagálás feletti maradéktalan és megfellebbezhetetlen ellenőrzés jogát és hatalmát adományozta, amely lelki erejét bármely általa választott célra ráirányíthatja, s nem lesz nehéz felismerni, hogy az összes nemkívánatos feltétel, amellyel az ember csak összetalálkozik, annak eredménye, hogy valaki elhanyagolja lelkének ellenőrzését, és az általa vágyott végállapotokra való irányítását.
Hipochondria - az orvos 64 dolláros szava A "hipochondria) azt jelenti: képzelt testi betegség. Régóta tudjuk, hogy e kórság az orvosoknak és a fogászoknak több gondot okoz, mint bármely valóságos betegség, melyet az emberiség csak ismer. A betegségtől való félelem, s annak unokatestvére, a testi fájdalomtól való félelem az elme régről örökölt állapotai. A Hét Alapvető szorongás körébe tartoznak, és olykor-olykor minden embernek szenvedést okoznak.
Nyilvános előadásaimon néhány évvel ezelőtt drámai módon demonstráltam a betegségtől és a testi fájdalomtól való ezen veleszületett félelmet - olyan demonstrációkkal, amelyek bebizonyították, hogy az emberek a testi betegség legkisebb nyoma nélkül is, puszta szuggesztióra, súlyosan beteggé válhatnak.
A bemutatás technikája igen egyszerű volt. A demonstráció négy asszisztens segítségével ment végbe, akiket titokban különböző helyekre állítottunk az előadótermen belül és kívül. Az "áldozatot" a közönség köréből titokban választotta ki egy tanítványaimból álló bizottság. Az előkészítésre szánt szünetben "beépített embereim" mindegyike az "áldozat" közelébe keveredett, és kérdeztek tőle valamit.
Az egyes számú beépített ember azt kérdezte: "Nem érzi jól magát? Úgy látom, gyengélkedik." A kettes számú beépített ember odarohant az "áldozathoz", s izgatott hangon felkiáltott: "Szavamra, barátom, te mindjárt elájulsz! Hozhatok egy korty vizet?!" A hármas számú beépített ember rögvest megjelent, s így szólt az áldozathoz: "Kapaszkodjon csak belém! Mintha a halálán volna már." Majd az ott bámészkodók felé fordult, és hozzáfűzte: "Hé, emberek! Segítsenek már, hogy lefektessem valahol ezt az embert. Nagyon beteg szegény."
Ha ekkorra az áldozat még nem borult ki teljesen, akkor is általában ez lett a vége, midőn a negyedik beépített ember odalépett hozzá, megragadta a karját, s így szólt: "Valaki mindjárt orvost hív."
E kísérletet számtalanszor elvégeztem, és egyszer sem fordult elő, hogy az "áldozat" időlegesen meg ne "betegedett" volna. Egy kísérletre kijelölt személy - egy harminc év körüli férfi - a végén annyira megrogyott, hogy rövidesen mentővel kellett kórházba szállítani. Az orvosok nagy nehezen tudták csak meggyőzni, hogy csupán egy kísérlet szenvedő alanya volt. Ez után a tapasztalat után többé már nem próbáltam hasonló jellegű kísérletet végezni. Győzd meg a tudat alatti elmét, hogy beteg vagy, s az haladéktalanul munkához lát, és hatékony érvelésed logikus következményeként csakugyan beteggé tesz. A hipochondria gyakran produkálja a betegség tényleges tüneteit - mint amilyen a kiütések megjelenése vagy a hányinger - olyankor is, amikor a valódi ok nem más, mint félelem.
Az Ohio-beli Állami Börtön fegyencei korábban sok újonnan érkezett börtönlakóval eljátszottak egy vaskos tréfát. A tréfa abból állt, hogy egy elítéltekből álló bizottság megvádolta az újoncot, hogy az megszegett valamilyen képzeletbeli börtön-szabályt, és halálra ítélték. Az áldozatnak ezután bekötötték a szemét, kezét összekötözték a háta mögött, és fejét egy hordóra nyomták, miközben sokan szorosan fogva tartották a testét. Ezután valaki a bandából megkérdezte, elég élesre fenték-e a kést. Valaki pedig azt válaszolta: "Igen, én magam élesítettem, rögtön azután, hogy a legutóbb végeztünk azzal az emberrel. Itt van - végezzünk vele egy jó nagy vágással, hogy ne visítozzon."
A szertartás azzal ért véget, hogy egy fésűt erősen meghúztak az áldozat nyakán, és tüstént piros tintát loccsantottak a torkára. Az áldozatot ekkor eloldozták, és mindenki rohanvást elbújt. Az áldozat legelőször általában lerángatta a kötést a szeméről, és megdörzsölte a nyakát, amitől persze azt hitte, hogy csakugyan átvágták a torkát, mert "véres" lett a keze. Egy alkalommal egy férfi, akit így csaltak tőrbe, annyira megrémült, hogy futni kezdett és rikoltozott, hogy meggyilkolták. A börtönőrök elfogták és megnyugtatták, de ezután több napra kórházba kellett utalni, amíg felépült a sokkos állapotból, annak ellenére, hogy világosan látta: nem "vágták le".
A betegségtől és a testi fájdalomtól való félelem a veleszületett félelmek közé tartozik, s ezek a legcsekélyebb provokációra is felszínre kerülnek. Ugyanakkor, maga a félelem sokkal rosszabb, mint az, amitől fél az ember. Franklin D. Roosevelt mondta első hivatali ciklusában, amikor az országot nyomasztó félelem babonázta meg, hogy "Az egyetlen dolog, amitől félnünk kell, az MAGA A FÉLELEM". Ugyanez igaz, ha más szavakkal is, a fogászati beavatkozásra nézve is, mivel az újabb keletű orvosi technikák gyakorlatilag minden testi fájdalmat kiküszöbölnek a páciens akármelyik testrészében - egy testrész kivételével, és ez maga az agy, ahol a fájdalom lakozik, s mint lelkiállapot sokkal előbb kialakul, mint hogy a beteg a fogorvosi székbe beülne.
Miképp érhető el, és hogyan befolyásolható a tudat alatti elme?
Az elme tudat alatti tartománya háromféle forrásból kap mozgósító hatásokat: Először is, az összes olyan külső forrásból, amelyek az öt fizikai érzéket befolyásolják - beleértve mások tetteinek és szavainak sorát is, amelyekre a figyelem irányul. Másodszor, a hatodik érzék révén, amely a mások által kibocsátott gondolatokat szedi össze, és a telepátia révén tájékoztatja ezekről az egyént. Harmadszor, az egyén gondolatai felől, beleértve azokat a gondolatokat is, amelyeket az egyén szándékosan küld a tudatalattihoz célok, tervek és vágyak formájában, s azokat a véletlenszerű gondolatokat is, amelyekben az egyén minden különösebb terv vagy cél nélkül elmerül.
A legtöbb ember elméjét a véletlenszerű, vigyázatlan, negatív gondolatok uralják, s az ilyen gondolatok nemkívánatos körülményeket idéznek elő, mert a tudatalatti ezeket is összeszedi, és elvégzi rajtuk a munkát. A tudatalatti nem tesz különbséget negatív és pozitív gondolatok között - éppoly gyorsan elfogadja és feldolgozza az egyik típust, mint a másikat. Itt keresendő az oka annak, hogy miért tartozik a legtöbb ember a "balekok" kategóriájába. Legtöbb gondolatuk a kudarcról szól, s a tudat alatti elme végigviszi ezek logikai következményeit.
Mivel a tudatalatti minden gondolatot annak logikus következményére vált fel - legyen az jó vagy rossz az egyén számára -, egyértelműen az javasolható, hogy a tudatalatti működtetésének módját úgy oldja meg az ember, hogy határozott utasításokat ad neki arról, ami a kívánatos.
Amikor arra kerül a sor, hogy a tudatalattinak utasításokat kell adni, léteznek bizonyos instrukciók, amelyeket betű szerint követni kell:
a) Írj le egy egyértelmű kijelentést, amelyről szeretnéd, hogy a tudatalattid feldolgozza, és rögzíts egy meghatározott időt, amelyen belül azt szeretnéd, hogy e feladat teljesüljön. Memorizáld ezt a kijelentést, és hangosan ismételd el magadnak naponta több százszor - különösen elalvás előtt.
b) Amikor kijelentésed ismételgeted, HIGGY BENNE, hogy tudat alatti elméd azon majd elvégzi munkáját, és tekints magadra úgy, mintha már birtokában volnál annak, amiről a kijelentésed szól. Mondandódat zárd azzal, hogy háládat fejezed ki, amiért megkaptad, amit kértél.
c) Mielőtt hozzáfognál kijelentésed ismételgetéséhez, dolgozd bele magad egy olyan lelkiállapotba, melyet emelkedett, intenzív érzelmi lelkesedés és örömteli érzés jellemez, azon belső meggyőződésed fölött, hogy kívánságod teljesülni fog. A tudatalatti mindig azokon a dolgokon lát munkához haladéktalanul, amelyek erőteljes érzelmi kifejezést nyernek, tekintet nélkül arra, hogy azok pozitív vagy negatív jellegűek-e. ez az utolsó megjegyzés igen jelentős. Kérlek, olvasd el újra, s gondolkozz el rajta.
Hogyan készítsük fel elménket a fogászati beavatkozásra?
Most pedig eljutottunk azokhoz a részletes instrukciókhoz, amelyek révén az ember felkészítheti lelkét egy fogászati beavatkozásra, s e formula csöppnyi módosításával az elme arra is kondicionálható, hogy az ember bármely kellemetlen körülménnyel szembenézzen, amit az ember fontolgatni talál - egy komolyabb műtét, egy szeretett személy elvesztése és így tovább. Az instrukciók pedig a következők:
a) készítsd fel egész testedet a tervezett műtéti beavatkozásra 3-8 napon át tartó teljes koplalással, az orvosod felügyelete mellett. Két nappal előtte már semmi egyebet ne végy magadhoz, csak friss gyümölcsöt, csak gyümölcslevet igyál, s hagyd el a dohányzást és a kávét. E két nap alatt egy kissé ideges leszel, de ne engedd magad elbátortalanodni. A két nap elteltével kezdd meg a koplalást, és ne juttass a szervezetedbe semmi mást, csak vizet, poharanként két-három csepp citromlével.
Igyál annyi vizet, amennyit csak tudsz - naponta legalább tizenkét, vagy még több pohárnyival. Miután a koplalást befejezted, az első napon semmi mást ne egyél, mint egy csésze zöldséglevest, és egy teljes karéj kenyeret vagy pirítóst. A második napon pedig két csésze levest, és két karéj kenyeret - egyet délelőtt, egyed délután. A harmadik nap kezdetén azt edd, ami jólesik, de csak módjával. Különösen fontos, hogy fokozatosan térj vissza a normális étkezési szokásaidhoz. Nagy általánosságban ezt az eljárást kell követni, de ennek minden részletét, beleértve azt is, hogy hány napig koplalj, gondosan ellenőriztetni kell orvosoddal, mielőtt a koplalást elkezdenéd.
A koplalásnak - testi értelemben - az a célja, hogy tested egész rendszerének, gyomrodnak, emésztőcsatornádnak, immunrendszerednek, vérkeringésednek lehetőséged adjon a szünidőre. A koplalásnak - lelki értelemben - az a célja, hogy módot adjon megbizonyosodni: ura vagy a gyomrodnak. Ha már kezelni tudtad az élelem iránti vágyadat, csak csekély nehézséget jelent (ha jelent egyáltalán), hogy a fizikai fájdalomtól való félelmedet is kezelni tudd. A koplalásnak egy további célja, hogy felkészítse elmédet a tudatalattiddal folytatandó akadálytalan érintkezésre.
Amikor koplalsz, tudat alatti elméd igen érzékeny lesz minden téged körülvevő hatásra - óvakodj tehát a negatívan gondolkodó emberektől s a kedvezőtlen témákról folytatott társalgásoktól.
b) Koplalásod első napjának kezdetén önszuggesztióval nyújts magadnak kezelést, tudatalattidnak elismételgetve az alábbi iránymutatást, óránként legalább egyszer - kivéve, amikor alszol:
1. Teljesen megbízom .....-ben, a fogorvosomban, jártasságában, jellemében, és a fogászat terén szerzett tapasztalataiban.
2. Amíg e fogászati munkát végzi a fogászom, lelkemet attól teljesen elcsatolom azzal, hogy arra gondolok, amire az életben a leginkább vágyom, s ez: ...
3. Kívánom, hogy e fogászati munka elvégeztessék, mert ez csiszolja személyes megjelenésemet, és javítja egészségi állapotomat; mivel ezt ennyire kívánom, az operációt, mint annak örömteli lehetőségét, vállalom, hogy bizonyságot nyerjek: elmém erősebb mint a félelemérzetem.
4. Ezennel úgy irányítom tudat alatti elmémet, hogy kövesse ezt a vágyamat, úgy, ahogyan azt kifejeztem, és minden részletében hajtsa végre, ami által a fogászaton szerzett élményem egyszerű közjáték lesz. Ennek az élménynek a során felfedezéseket tehetek saját lelki erőimről, s ennek révén egész jövőmet úgy vezérelhetem, hogy az életben a legtöbb örömben legyen részem.
Ezek az instrukciók egyszerűek és érthetők, mégis új életformát teremtenek, mely simábbá teszi utadat jövőbeli tapasztalataid során és emberi kapcsolataidban, éppúgy, ahogyan a fogászati beavatkozást is végigélheted a legcsekélyebb kényelmetlenség nélkül.
Ezek az instrukciók a legkedvezőbb helyzetbe hoztak, hogy tudat alatti elmédnek utasításokat adj - a koplalás idején. E feltételek mellett tudat alatti elméd ugyancsak éber lesz, és fogékony minden befolyásra, amivel irányíthatod, vagy bármely olyan hatásra, ami azáltal érheti el, hogy elmulasztottad a negatív benyomásokat távol tartani.
Most hadd szóljak pár szót a koplalásról. Alább olvasható néhány, a koplalás szokása útján elérhető előny. Ezek teljesen függetlenek attól a ténytől, hogy az majd utasításokat fogadjon és hajtson végre:
a) A koplalás, melyet évente egyszer vagy kétszer célszerű végigcsinálni, behangolja az egész testet, és segít kialakítani a betegségekkel szembeni ellenállóképességet.
b) A koplalás lehetőséget ad arra, hogy könnyebben megszabaduljunk a dohányzás szokásától, valamint a kávé és a szeszesitalok fogyasztásától, ha szokásszerűen dohányzol vagy fogyasztasz alkoholt, koplalás után újra rá kell majd szoknod, ha ismét dohányozni vagy inni szeretnél.
c) A koplalás igen közeli kapcsolatba hozza az embert az ő spirituális erőivel, s ez a fő oka annak, hogy a tudatalattinak szóló direktívák a koplalás idején elmondva miért működnek annyira hatékonyan és gyorsan.
d) A koplalás kiváló szokás minden ideges vagy melankolikus ember számára, aki képzelt betegségektől szenved, feltéve, hogy azt egy megbízható orvos felügyeli. A koplalás nem gyerekjáték, és senki ne vállalja orvosi felügyelet nélkül. Egyes terápiás iskolákhoz tartozó orvosok sikerrel alkalmazzák a koplalást számos testi betegség kezelésére.
e) A koplalás nem fog nehézséget jelenteni annak, aki követi az általam itt megadott útmutatásokat, s elméjét a koplalás idején kellő elfoglaltsággal látja el azáltal, hogy tudatalattijának utasításokat ad. Ez a legfőbb magyarázat a koplalás szokására, mivel az tágra nyitja a kaput a tudat alatti elme felé, miközben a tudatalatti a kívánt információkat megkapja. Ha szándékosan még sohasem koplaltál, komoly kezelést jelent majd számodra, amikor ezt a gyakorlatot első ízben megtapasztalod. Lehet, hogy az első két napon kissé ideges leszel - különösen, ha hozzászoktál az alkoholhoz vagy a kávéhoz. De olyan élményben lesz részed, mint korábban még soha. Annak felismerése, hogy kézben tartottad étvágyadat, szilárd alapot nyújt számodra, amelynek révén majd uralni tudsz (s talán majd uralsz is) számos egyéb olyan dolgot, mint a nyomor, a kudarc és a vereség, s a legkülönfélébb szorongások. Vajon ez nem elég ígéretes ahhoz, hogy megérje a koplalással járó erőfeszítést?
f) Miközben koplalsz, azt tapasztalod, hogy olyan dolgok is visszatérnek az emlékezetedbe, amelyek kisgyermekkorodban történtek, és olyan önbizalmat élsz át, amit korábban soha nem éreztél.
Néhány évvel ezelőtt, amikor Bernarr Macfaddennel álltam kapcsolatban, megtámadott az influenza. Miután a kór már lezajlani látszott, időszakosan könnyebb alakban elkezdett visszatérni, nagyjából minden második héten. Amikor Mr. Macfaddennek ezt megemlítettem, így válaszolt: "Miért nem koplalsz, és éhezteted halálra az influenzádat? Miért táplálod inkább?"
Majd megadta nekem a koplalás instrukcióit. Hét napig koplaltam - ugyanazon irányelvek szerint, mint amelyeket itt leírtam -, s az eredmény az influenza teljes megsemmisülése lett. De ami ennél is fontosabb: ebből a tapasztalatból a test kondicionálásának egy olyan rendszerét tanultam meg, melyet azóta is követek - egy olyan rendszert, amely immunissá tesz az influenzához hasonló meghűlések ellen.
A feleségem és én együtt szoktunk koplalni, évente legalább egyszer. Számunkra kedves játékká vált ez a szokás, és minden kellemetlenség vagy kényelmetlenség nélkül szoktuk végigcsinálni. Ha két vagy több ember kellemes légkörben együtt koplal, az élmény még hasznosabb, mint amikor valaki egyedül éli át ennek érzését.
Ha valaki egy fogászati vagy egy sebészeti műtétre való felkészülés kedvéért koplal, ezt két héttel azelőtt be kell fejeznie, hogy az operáció elkezdődne. A köztes időben, miután a koplalás már véget ért, nem árt, ha alapos orvosi ellenőrzésnek veted alá magad, és megbizonyosodsz, hogy vérnyomásod, urológiai és kardiológiai leleteid kielégítőek. Egyes esetekben az ember koplalás utáni étrendjét vitaminokkal kell kiegészíteni, de ezeket csak az orvos írhatja fel, nem bízható mindez csupán a saját döntésedre.
Még egy javaslat a koplalást illetően: ilyenkor ne vállalj semmilyen nehéz fizikai igénybevételt kívánó tevékenységet. Könnyű házimunka vagy irodai munka megszakítás nélkül végezhető koplalás alatt is, de bármilyen jellegű túlfeszítés kerülendő! Számos jó könyv létezik a koplalás témaköréről - ezek listája bármelyik nyilvános könyvtárban megtalálható. A tárgyról szóló legjobb könyvek egyike, melyet méltán javasolhatok, Bernarr Macfadden Hogyan koplaljunk? (How To Fast) című műve.
Az általam itt leírt eljárás éppennyire jól alkalmazható a nyomorúság kezelésére vagy a bőség, az anyagi prosperitás fenntartására, mint a léleknek a fogászati beavatkozásra való felkészítésére. Az embernek csak a célkitűzést kimondó kijelentést kell módosítania, hogy bármely kívánt célkitűzéshez jól illeszkedjék. Az elme erejének nincsenek korlátai, hacsak nem azok, amelyeket maga az egyén létesít a maga számára, vagy engedi, hogy rajta kívül eső hatások létesítsék.
Bizton állíthatom: amit az elme felfogni képes, s amiben hinni tud, azt el is tudja érni! Tanulmányozd alaposan az előző mondat három kulcsszavát, mert ezek az egész mostani fejezet velejét adják.
Hogy milyen sikerrel alkalmazod az elme felkészítésének jelen fejezetben megadott formuláját, az nagyban az alkalmazás során tanúsított lelki beállítottságodtól függ. Ha HISZED, hogy kielégítő eredményekre jutsz, akkor el is éred azokat. Amikor tudat alatti elmédnek utasításokat adsz az itt erre a célra elkészített kijelentés révén, siettetheted a sikert, de ha a kijelentést egy ima formájában ismételgeted, vallásos HITED minden erejét visszaáramoltatod a kijelentésbe.
A HIT szó olyan erőt szimbolizál, aminek nincsenek ésszerű határai, s hatékonyságára bizonyítékot lelünk mindenütt, ahol olyan emberekre találunk, akik figyelemreméltó sikert értek el bármely hivatásban.
Thomas A. Edison HITTE, hogy tökéletes elektromos izzólámpát tud alkotni, és ez a hite átvitte a tízezer kudarcon, mielőtt rátalált arra, amit keresett.
Marconi HITTE, hogy az éteren át hanghullámokat küldhet vezeték felhasználása nélkül, s e hite átvitte sok-sok kudarcon, míg fáradozásait végül siker koronázta, s a világ elé tárhatta az első drót nélküli kommunikációs eszközt.
Columbus HITTE, hogy földre talál az Atlanti óceán egy még feltérképezetlen területén, s csak tovább és tovább hajózott, amíg azt megtalálta - annak ellenére, hogy legénységének lázadása fenyegetett, hiszen tengerészei nem voltak megáldva ugyanezzel a HITTEL. Madame Schumann-Heink HITTE, hogy nagy operaénekes lesz belőle, pedig énektanára azt javasolta, hogy menjen vissza a varrógép mögé, és elégedjen meg a varrónői hivatással. HITE sikerrel jutalmazta őt.
Helen Keller HITTE, hogy megtanulhat beszélni, annak ellenére, hogy elvesztette a beszéd, a látás és a hallás lehetőségét, és HITE visszaadta számára a beszédet, és segített neki, hogy a bátorság tündöklő példája legyen minden ember előtt, akiket megkísért, hogy valamilyen testi fogyatékosságuk miatti kétségbeesésükben feladják a harcot.
Henry Ford HITTE, hogy lóvontatás nélküli kocsit hozhat létre, amely gyorsan tud szállítani alacsony költségek mellett, s annak ellenére, hogy majd' mindenki "eszelősnek" kiáltotta ki, és szkepszissel tekintett rá a világ, ő teleszórta a Földet HITÉNEK termékeivel, és roppant gazdagságra tett szert.
Madame Marie Curie HITTE, hogy létezik a "rádium" nevű fém, és azt a feladatot állította maga elé, hogy megtalálja annak forrását - annak ellenére, hogy korábban senki nem látott még rádiumot, és senki nem tudta, hol kellene keresni. HITE végül felfedte számára e becses fém forrását.
Amikor a fiam fül nélkül született, azt mondta az orvos, aki világra segítette, hogy egész életére süket marad, s én HITTEM, hogy megvan az erőm olyan befolyást gyakorolni rá, ami számára hallórendszert rögtönöz. Megkezdtem hát munkámat tudat alatti elméjében, s ennek jutalma az lett, hogy hatvanöt százalékban helyreállt a természetes hallása.
S amikor eljött az ideje, hogy egy műfogsor érdekében összes még meglévő fogamat kihúzzák, én HITTEM - sőt tudtam -, hogy a legkisebb kényelmetlenség nélkül fogok a beavatkozáson keresztülmenni. TUDTAM, mert számtalan alkalommal láttam, hogy az emberi elme kezelni tudja a testi fájdalmat, és minden egyéb kellemetlenséget, amivel az embernek időről időre szembesülnie kell. TUDTAM, mert tapasztalatból megtanultam, hogy önnön HITRE való képességem kiküszöbölheti az utamba kerülő akadályokat, félresöpörheti a saját magamra erőltetett összes korlátozást.
Az ember által ismert legmélyebb igazság az a tény, hogy egyedül az embernek adatott meg az a visszavonhatatlan előjog, hogy bármely általa választott cél érdekében ellenőrizze és irányítsa saját elméjét. Minden egyéb teremtmény úgy jön a világra, hogy az "ösztönök" mintái kötik gúzsba, amelyeken nem változtathat, s amelyeken cselekvéseiben nem léphet túl.
Ez a megkülönböztetett előjog arra utal, hogy ez a kulcsa az ember földi sorsa feletti ellenőrzésnek, és tudjuk, hogy ezen előjog gyakorlásának elhanyagolása vagy kudarca nyomatékos büntetést von maga után nyomor, szegénység, fiaskó, vereség, betegség, levertség vagy más kedvezőtlen lelkiállapot alakjában. Azt is tudjuk, hogy e mélyértelmű előjog elfogadása és használata megadja az ember számára saját sorsához a kulcsot. Íme, a legfőbb csoda - A HATALOM, HOGY VALAKI BIRTOKBA VEHETI SAJÁT ELMÉJÉT, ÉS SIKERREL IRÁNYÍTHATJA AZT BÁRMELY ÁLTALA VÁLASZTOTT CÉL ÉRDEKÉBEN.
S egy további csoda, amely épp csak egy árnyalattal kevésbé megkülönböztető értékű, abban a tényben rejlik, hogy miközben az embernek megadatott saját elméjét birtokba venni, kézhez kapta azt az erőforrást is, amellyel ezt az ajándékot korlátlanul emberi teljesítményre fordíthatja. Ez a második csoda az elme tudat alatti tartománya, melynek révén az ember a Végtelen Intelligencia egyetemes erőivel kapcsolatba léphet, s szabadon meríthet azokból. A módszer, amellyel valaki a tudat alatti elme révén a Végtelen Intelligenciával kapcsolatot teremthet, igen egyszerű. Abban áll, hogy ismételget egy gondolatot, egy vágyat, vagy egy célt, hogy azt a tudatos elme számára gyakran megjelenítse, és szavakban is kifejezze egy emelkedett érzelmi állapotban, ami lehetővé teszi, hogy a tudat alatti elme azt értelmesen feldolgozza. A TUDAT ALATTI ELME NEM KEZDI EL MUNKÁJÁT SEMMILYEN ESZMÉN, TERVEN VAGY CÉLON, AMIT SZÁMÁRA EGYÉRTELMŰEN KI NEM FEJEZTEK.
Az előző mondatban megtalálod a kulcsot annak legfőbb okához, miért nem tud a legtöbb ember tudat alatti elméjéből kielégítő eredményeket kicsiholni. Ezzel annak fő okát is megérted, miért szenved a legtöbb ember kudarcot, ahelyett, hogy sikerre vinné.
Amikor a tudat alatti elmédnek utasításokat adsz, légy határozott! Fogalmazd meg világosan a vágyaidat, s nem fogsz csalódni, feltéve, hogy utasításaidat érzelmileg az az erős HIT hatja át, hogy beteljesülnek. E folyamat révén az erő, amely a Világegyetemet működteti, a te rendelkezésre áll!
V é g e

 

sery68 - Főoldal.