A webhelytérképekről

Általában kétféle webhelytérképet különböztetünk meg. A webhelytérkép elso típusa a webhelye oldalait felsoroló HTML oldal - amely gyakran szakaszokra van osztva -, és a felhasználókat segíti a kívánt információk fellelésében.

Az XML webhelytérképek - amelyeket általában (nagybetűvel kezdve) Webhelytérképnek neveznek - segítségével a Google részére adhat információkat a webhelyéről. Ebben a témakörben az ilyen Webhelytérképekről lesz szó.

Legegyszerűbb esetben a Webhelytérkép a webhelyén szereplő oldalak listáját tartalmazza. Ha létrehoz és beküld egy Webhelytérképet, azzal gondoskodhat róla, hogy a Google a webhelyén lévő valamennyi oldalról tudjon, beleértve azokat az URL-címeket is, amelyeket a Google normál feltérképezési folyamata egyébként nem lenne képes megtalálni.

A Webhelytérképek különösen hasznosak az alábbi esetekben:

  • Webhelye dinamikus tartalommal rendelkezik.
  • Webhelyén olyan oldalak is találhatók, amelyeket a Googlebot nem tud egyszerűen feltérképezni; ilyenek például az összetett AJAX- vagy Flash-alkalmazásokat tartalmazó oldalak.
  • Webhelye új, és csak kevés link mutat rá. (A Googlebot ezeket az oldalakat más oldalakon lévő linkeket követve találja meg a feltérképezés során, így ha webhelyére nem mutat elég link, akkor a webhely feltérképezése nehézségekbe ütközhet.)
  • Webhelye a tartalomoldalak olyan archívumával rendelkezik, amelyen belül az oldalak csak kevés egymásra mutató linket tartalmaznak, vagy egyáltalán nem tartalmaznak linkeket.

A fiókjához Webhelytérképet adhat hozzá, amellyel további információt nyújthat nekünk az oldalairól, például:

  • Információ azzal kapcsolatban, hogy milyen gyakran módosulnak az egyes oldalak a webhelyén. Előfordulhat például, hogy a termékekkel kapcsolatos oldalt naponta frissíti, a kapcsolattartási adatokat tartalmazó oldalt viszont csak negyedévente.
  • Az egyes oldalak utolsó módosításának dátuma.
  • Webhelye oldalainak relatív fontossága. Főoldalának relatív fontossága például 1,0; a kategóriaoldalak fontossága 0,8; az egyes blogbejegyzések vagy termékoldalak fontossága pedig 0,5 lehet. Ez a prioritás csak az adott webhely egyéb URL-címeinek vonatkozásában jelzi az URL fontosságát, és nem befolyásolja az oldalak által a keresési eredmények között elért helyezést.

A Webhelytérképek további információt nyújtanak a Google-nak a webhelyéről, az internet feltérképezésére használt szokásos módszereinket kiegészítve. Reményeink szerint segítenek majd nekünk a webhelye alaposabb feltérképezésében, ráadásul korszerűbb megoldást alkalmazva - azt azonban nem tudjuk garantálni, hogy a Webhelytérképében szereplő URL-ek be fognak kerülni a Google indexébe. A rendszer soha nem bünteti a webhelyeket Webhelytérképek beküldése miatt.

A Google a Webhelytérkép protokoll sitemaps.org címen meghatározott, 0.9-es verzióját használja. A Webhelytérkép protokoll az XML-formátum egy változata, amely a webes keresőrobotok számára lényeges webhelytérkép-információk összegzésére szolgál. A Google számára a Webhelytérkép protokoll 0.9-es verziójának használatával létrehozott webhelytérképek ezért minden olyan keresőmotorral kompatibilisek, amelyek a sitemaps.org szabványait használják.

A szabványos webhelytérkép a legtöbb webhely esetében működik, azonban bizonyos tartalomtípusok esetében létrehozhat és beküldhet speciális webhelytérképeket is. Ezeket a webhelytérkép-formátumokat a Google határozza meg, és más keresőmotorok nem alkalmazzák őket. Hatékony módszert biztosítanak arra, hogy bizonyos tartalomtípusokról részletes információt nyújtson a Google számára. A megjelenítők például a Hírek webhelytérkép segítségével olyan információkat adhatnak a Google-nak, amelyek megjelenhetnek a Google Hírek keresési eredményei között (például közzétételi dátum, kulcsszavak és árfolyamjelző).