vissza a kezdőlapra

mi az airsoft? | csapatunk | játékok | felszerelés | fegyverek | vásárlás/bérlés | egy kis fizika | okosságok | linkek

AIRSOFT FEGYVEREK

Az airsoft fegyverek - pisztolyok, puskák, shotgun-ok (azaz sörétes puska utánzatok) - légfegyverek, vagyis egy dugattyú által létrehozott nyomás röpíti ki a lövedéket (BB-t) a csőből. Légfegyverek tehát, ám jóval gyengébbek alapkivitelben; a klasszikus csőletörős puskáknál akár ötször is gyengébbek, már ami a csőtorkolati energiájukat illeti. A légpuska felső határértéke 7,5 joule, míg egy airsoft fegyver gyárilag 0,5-1,5 joule között mozog általában. (Az airsoft fegyverek erejével kapcsolatosan érdemes elolvasni az "egy kis fizika" menüpontot.)

Alapvetően - a rugó megfeszítésének módját tekintve - háromféle airsoft fegyver létezik:

  • rugós ("spring-es" vagy "springer"),
  • elektromos ("AEG" azaz elektromos puska vagy "AEP" azaz elektromos pisztoly változatban) illetve
  • gázos ("GBB" azaz szánhátrasiklásos vagy "NBB" azaz nem szánhátrasiklásos változatban).

    A rugós fegyver úgy értendő, hogy a rugót kézi erővel kell megfeszíteni, méghozzá minden egyes lövés előtt. (Az elektromos fegyverekben is természetesen rugó található, de azokat a rugó mozgatási módjáról nevezték el elektromosnak.) Rugós kivitelben többféle fegyverkategória közül lehet választani; van ilyen pisztoly, puska (főként shotgun típusú), géppisztoly replika, sőt mesterlövész (sniper) puska is. A profi mesterlövész fegyverek többségükben rugósak. És annyiba kerülnek, mint az automaták.

    Az AEG-ek (Automatic Electric Gun) és AEP-ek (Automatic Electric Pistol) elektromotor által megfeszített rugó segítségével állítanak elő nyomást. Értelemszerűen akkumulátor is található bennük. Ezek a fegyverek sorozatlövők (többnyire állítható egyes lövés üzemmóddal), és a márkásabb modellek kb. 1 joule erejűek. (Az olcsóbb, műanyag belű AEG-ek gyengébbek, míg az újabb kiadású, fém belű kínai kópiák erősebbek ennél.)

    A gázos fegyverekben nincs rugó, hanem a gáz nyomása röpíti ki a BB-t a csőből. Elsősorban pisztolyok üzemelnek gázzal (ezen belül két kategória van, a GBB azaz szánhátrasiklásos, valamint az NBB azaz a fix szános), de shotgun és sniper fegyver is lehet ilyen működésű.

    Ha a tűzgyorsaságot tekintjük, akkor a rugós fegyverek a legrosszabbak, hiszen minden lövés előtt fel kell húzni őket. Második a gázos fegyver, amely többnyire félautomata rendszerű, azaz sorozatot nem lő (van ugyan sorozatlövő változat is, pl. Uzi), ám az elsütőbillentyű minden meghúzása esetén tüzel. A győztes az AEG, hiszen másodpercenként - egy gyorsabb változat - akár egy tucatnyi BB-t is ki tud lőni. (A jellemző tűzgyorsaság - angolul ROF - kb. 7-10 lövés másodpercenként.) Cserébe a spring-es fegyverek - kivéve a (fél)profi sniper azaz mesterlövész puskákat - olcsóak, és általában tartósabbak, illetve kisebb a meghibásodási lehetőség bennük. Spring-es játékokat manapság - így, hogy már nagyon olcsón lehet kapni (kínai) AEG-eket ahhoz képest, hogy néhány éve mennyibe kerültek - már szinte senki nem szervez, de a mi kis csapatunk még szokott néha.

    Milyen airsoft fegyvert érdemes venni?

    Nagyon kezdőknek elsőre talán csak egy spring-es pisztolyt vagy shotgun-t, amivel kipróbálhatják magukat épületharcban (szaknyelven CQB). "Normál" játékon azonban a spring-es fegyverek többsége komoly hátrányt jelent, ezért a spring-essel kezdők is hamar be szoktak ruházni egy (olcsóbb) AEG-re. Természetesen nem törvényszerű, hogy valaki spring-es fegyverrel ne tudjon eredményesen játszani AEG-gel felszerelt játékosok ellen, de ahhoz igen jónak kell lenni... Ugyanitt érdemes megemlíteni, hogy ugyan a mesterlövész fegyverek határozottan kompetensek lehetnek az automatákkal szemben - már amennyiben a mesterlövész kellőképpen jó rálátású fedezékben és nem túl nagy távolságra van a célpontjaitól -, mégsem javallott teljesen kezdőknek ezt a harcmodort választani, mert sokkal több kell hozzá (felszerelés és gondolkodásmód tekintetében is), mint egy olcsó, 20 ezer Ft körüli kínai sniper (jellegű) fegyver egy 8-10 ezer Ft-os távcsővel. (Zárójeles megjegyzés: nálunk bérelhető sniper puska, és így bárki kipróbálhatja magát mesterlövészként, legalább egy játék erejéig.)

    A belépőszintű, de már tökéletesen használható kínai AEG-ek (főként MP5-ös változatok Cyma vagy Jing-Gong változatban, 320-350 fps teljesítménnyel) 20-25 ezer Ft környékén indulnak. Ehhez első körben egy normálisabb (kisütni is képes), 5 ezer Ft-tól induló töltőt, illetve opcionálisan egy szakemberrel való, 4-5 ezer Ft körüli átnézetést kell hozzá számolni. (Az utóbbi kettő indulásból nem is feltétlenül szükséges, ha az ember véletlenül olyan kínai töltőt fog ki, amit be tudja dugni a konnektorba, illetve bízik abban, hogy a kínai gyárban elegendő mennyiségű kenőanyagot tettek a fegyver gearbox-ába.)

    Az alábbiak számítanak ismertebb/elterjedt márkáknak:

  • Tokyo Marui (TM) - Japán gyártó, egyben a legjobb is. Drága, cserébe a fegyvereik alapból gyengék (280-300 fps), viszont (szinte) akármekkora tuningot elbírnak.
  • Classic Army (CA) - Tajvani gyártó, szintén élvonalbeli. Alapból kicsit erősebbek (és kicsit olcsóbbak is) a TM-nél, és a tuningot is jól bírják. Kivéve a SportLine szériás modelljeik, amelyek kínai árban vannak, de annál szerényebb képességekkel rendelkeznek, és tuningolni sem lehet őket.
  • Jing Gong (JG) - Az egyik legkomolyabb kínai gyártó. TM másolásból élnek, de egyre meggyőzőbben csinálják. Nem drágábbak a többi kínai gyártónál, viszont masszív fegyvereket készítenek, amelyekkel többnyire kevés a baj. Jó tuningalapok.
  • Cyma - A másik legjobb nevű kínai gyártó. Elsősorban az AK-szériában jeleskedik, mindenféle változatot készítenek belőle. Több modelljük is "full fém", vagyis jó nehéz és masszív. Sokan tuningolják őket.
  • AGM - Átlagos kínai gyártó. Jó támogató- illetve mesterlövész puskákat gyárt.
  • DBoys/Boyi - Az amerikai M4-es és M16-os széria szerelmesei. Egész komoly fegyvereket is árulnak.
  • Well(fire) - Az olcsóbb szegmensbe tartozó kínai gyártó. Alapvetően gyenge vagy közepes erősségű fegyvereket gyárt.
  • Double Eagle (DE) - Változó minőséget produkáló, de alapvetően jó fegyvereket kínáló kínai gyártó. USP nevű AEP-je (automata pisztolya) legendásan jó.
  • Both Elephant (BE) - Változó minőséget produkáló, a DE-nél gyengébb fegyvereket kínáló kínai gyártó.
  • Cybergun - Ez egy francia cég, amelyik a legkülönbözőbb, de főleg kínai gyártók fegyvereit csomagolja át, és adja közepesen drágán e márkanév alatt. (Az interneten elérhető katalógusaikban néha sajnos ellentmondó adatokat közölnek ugyanazokról a fegyvereikről.)

    Vannak természetesen egyéb gyártók is - Maruzen, KJW, JLS, stb. -, de a fentiek talán a legelterjedtebbek.

    Még egy fontos kérdés - akkumulátorok és töltők

    Nem úgy, mint márkás társaik esetében, a kínai fegyverekhez mindig adnak akksit és töltőt, ám az előbbi többnyire az adott méretben (áttekintést lásd lejjebb) elérhető legkisebb kapacitású változat, ráadásul olykor-olykor előfordul, hogy már gyárilag zárlatos kivitelben érkeznek, ezért (is) célszerű már az elején elgondolkozni azon, hogy másik akksit szerezzen be az ember, minimum tartalék gyanánt.

    Hasonló, sőt még rosszabb a helyzet a hálózati töltők terén, ugyanis a legtöbb kínai puska mellé ugyan európai szabványú (kétvillás) csatlakozóval ellátott töltőt csomagolnak, ám 10-ből 9-nek a villája olyan rövid, hogy csak földeletlen (lapos) aljzatba lehet bedugni őket, ráadásul azért is veszélyesek, mert nem figyelik, hogy az akksi feltöltődött-e, vagyis gond nélkül túl lehet tölteni azt, ami jobb esetben csak az akksi tönkremeneteléhez, rosszabb esetben azonban lakástűzhöz is vezethet. Úgyhogy a gyári töltőt jobb váll felett nagyívben el kell hajítani, és kell venni szakboltban "(fél)profi" hálózati töltőt. Egy ilyen - konkrét szolgáltatásoktól függően - 5 és 15 ezer Ft körüli összegért szerezhető be, ami nem is akkora tétel, ha belegondolunk, hogy egy 3Ah feletti kapacitású akksi többnyire 15 ezer Ft környékén kóstál a boltban. Már az olcsóbb fajta töltőkön is állítható a töltőáram, és több fajta ki is tudja sütni az akksit. Sőt, vannak szivargyújtós csatlakozóval felszerelt változatok is, amelyekkel a szabvány 8,4V-os akksik gond nélkül tölthetők autóban.

    Az akkumulátorokra visszatérve - fontos kérdés, hogy milyen fajta akksi kell a fegyverbe, ugyanis több méret létezik. (Egy darab NiMH vagy NiCd cella mindig 1,2V-os, tehát a 8,4V-os "akku pack" 7 cellás, míg a 9,6V-os 8 cellás.)

  • mini type (2/3SC méretű cellákkal) - létezik belőle rúd (stick) és egymás mellé kötegelt változat is, jellemzően 1100 és 1500 mAh közötti kapacitással
  • large type (SC méretű cellákkal) - létezik belőle rúd (stick, de ez ritkább) és egymás mellé kötegelt változat is, jellemzően 1500 és 3800 mAh közötti kapacitással

    Akksit mi többnyire kintről hozatunk, vagy itthon állíttatunk össze ipari cellákból. Nálunk egy 8,4V-os 2.000mAh-s NiCd large type akksi például 5.500 Ft-ba kerül, míg szakboltban 7-8 ezer Ft az ára. (2/3SC cellás akksit kintről érdemes hozatni, mert itthon csak a kisebb kapacitású változatok érhetők el.)

    Teljesítmény és tuning

    Az airsoft fegyvereket lehet tuningolni, amin a legtöbben a belső részek tuningját értik, vagyis a fegyver erősebbé tételét. (Természetesen külsőleg is lehetséges a tuning. Sokan pénzt és energiát nem kímélve dolgoznak azon, hogy airsoft fegyverük az utolsó kis csapszegig úgy nézzen ki, mint az eredeti, a feliratokat is beleértve.)

    A teljesítmény feltornászásának is lépcsőfokai vannak. A kínai fegyvereknél a "nulladik" szint a fegyver alapos kitisztítása, a fogaskerekek hézagolása, és többnyire a hop-up gumi (vagy az egész kamra) cseréje, sőt nem ritkán a csövet is kisebb átmérőjű márkásra cserélik. (Hiába gyártják ma már a legtöbb kínai fegyvert rézcsővel alumínium helyett, sőt több típust 6,04-essel, azért a tuning cső mégis jobb hatást ér el.) Egyes típusoknál ez az átnézetés a gumicserével már komolyan érezhető pluszt jelent teljesítményben és pontosságban.

    Következő lépés a rugócsere. Ha az új rugó nem sokkal erősebb, mint az eredeti (pl. 100-as rugó helyett 110-est tesznek a fegyverbe), akkor ez akár más részegységek cseréje nélkül is elképzelhető, ám arra nagyon kell ügyelni, hogy a túl erős rugó nem csak a motornak nem fog jót tenni, hanem az egész gearbox-ot eltörheti, ráadásul feszültségemelés nélkül (pl. 8,4V helyett 9,6V) a fegyver is lassabb lesz kicsivel. Éppen ezért a komoly tuning az úgy fest, hogy nem csak a rugót, hanem a rugóvezetőt is cserélik, valamint a motort is, ezzel együtt pedig a vezetékezést és az akkumulátort is. Ma már nagyon széles skála áll rendelkezésre a tuningra vágyóknak, ám nem ritkán többe kerül a tuning, mint az alapfegyver, főként kínai fegyverek esetén.

    Fontos azonban azt tudni, hogy az airsoft fegyverek esetében - éles ellentétben a valódi lőfegyverekkel - a fegyver csövének hossza (egy bizonyos, nem nagy hosszúság, konkrétan kb. 30 centiméter felett) nincs összefüggésben a lőtávval és a pontossággal. Alapvetően ugyanis a (belső) cső átmérője, valamint a hop-up rendszer (kamra és gumi) minősége szabja meg az airsoft fegyver lövési pontosságát és lőtávját. Vagyis egy MP5-ös is lőhet messzebbre és pontosabban, mint egy M16-os. (Éppen ezért nem illik lesajnálni valakit, akinek a miénknél rövidebb csövű és/vagy úgy összességében kisebb méretű fegyvere van, mert lehetséges, hogy 10 méterrel távolabbról le fog tudni szedni minket, mint ameddig mi el tudunk lőni... Arról nem is beszélve, hogy az airsoft nem kizárólag a fegyverekről szól, hanem arról, hogy a játékos mennyire jól tud mozogni és taktikázni, nem kis mértékben pedig csapatban gondolkodni és játszani.)

  • slidersairsoft.atw.hu