SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


 

Eredeti megjelent:

Műszaki Könyvkiadó

Budapest 1980

43. old … 52. old.

Dr. Ordódy Márton

Sárkányrepülés (II.)

 

I.

2. Mint a madár

2.1. A siklószárny mozgásai

2.2. A felhajtóerő keletkezése

II.

2.3. A siklás

III.

2.4. A forduló

2.5. Különleges repülési helyzetek

2.5.1. Átesésre visszavezethető repülési helyzetek

IV.

2.5.2. A vitorla átlobbanására visszavezethető repülési helyzetek

V.

2.6. Siklószárnyak teljesítménye

 

2.3.

A siklás

 

A szárny egyenes vonalú, állandó sebességű mozgását siklásnak nevez­zük. Nyugvó levegőben a v siklósebesség a függőleges irányú W vízszintes u utazósebesség vektori összege (2.9. ábra). A η sikló­szög csak kivételes esetekben csökken 20° alá; így az utazósebesség nagyságára nézve jól megközelíti a siklósebesség nagyságát. Az eredő légerő a sebességekből alkotott vektorháromszöghöz hasonló módon bontható ellenállásra és felhajtóerőre. Az ε  siklószám tehát egyaránt meghatározható az utazó- és a merülősebesség, ill. a felhajtóerő és az ellenállás hányadosából (mi, a szakirodalomtól eltérően a közkeletű szóhasználat szerint értelmezzük a siklószámot) :

vagy a légerők számítására való képleteket felhasználva

A szokásos siklóhelyzetekben a felhajtóerő nagysága az eredő R lég­erő nagyságát jól megközelíti.

2.9. ábra.

A siklás sebesség és erőviszonyai

 

A lehetséges állandósult siklósebességeket egy pontból felmérve és a sebességvektorok végpontjait összekötve a siklószerkezet teljesítményét jellemző sebességi poláris adódik (2.10. ábra). Az A ponthoz tartozó ún. átesési sebesség a szerkezettel repülhető legkisebb sebesség. Ennél kisebb sebességgel a szárny tartósan siklani nem tud. Ha a pilóta mégis erre kényszeríti, akkor a szárny előrebukik és automatikusan gyorsulni kezd, átesik. A B ponthoz tartozó sebesség a legkisebb merülősebesség. A kez­dőpontból húzott érintő a legnagyobb siklószámot eredményező vC sebességet jelöli ki. A siklószárny maximális sebességének általában szilárdsági szempontok szabnak határt: a szárnyat a D pont fölé gyorsítva veszélyes rezgésekre, a váz törésére vagy a repülési tulajdonságok ro­hamos változására kell számítani. Egyes sárkányokat (pl. Héja) a pilóta nem is képes egy meghatározott vD sebesség fölé gyorsítani. A sebes­ségi poláris minden levegőnél nehezebb repülőszerkezetet jellemez; a 2.11. ábra a motor nélküli szerkezetek polárisait tünteti fel.

 

2.10.ábra.

Második nemzedékbeli sárkány sebességi polárisa.

 

2.1. ábra.

Siklószerkezetek sebességi polárisa

a siklóernyő; b első nemzedékbeli sárkány; c harmadik nemzedékbeli sárkány ; d vitorlázó repülőgép

 

   A különböző siklósebességekhez eltérő súlyponthelyzetek tartoznak. Ahhoz, hogy a szárny tartósan vA sebességgel haladjon, a pilótának testsúlyát hátra kell helyeznie. A siklás azonban csak akkor lehet állandó sebességű, ha a légerő és a súlyerő egyensúlyának feltételei megvannak, azaz a légerőnek is hátra kell vándorolnia. A 2.12. ábra a légerő hossz­tengely menti vándorlását szemlélteti. Az ábrából látszik, hogy a pilóta testhelyzete és a szárny állásszöge között egyértelmű összefüggés van. Szokás a pilóta testhelyzetét a felfüggesztés és a trapéz síkja által bezárt szöggel jellemezni. Az összetartozó állás- és testeltolási szögeket diagramba lehet foglalni, és így a szárnyra jellemző testeltolás-diagramot kapjuk (2.13. ábra).

 

2.12. ábra

A légerő vándorlása a hossztengely mentén és a kormányerő megszerkesztése

 

2.13. ábra

Testeltolás diagramok

A kevésbé stabil; b erősen stabil sárkány diagramja

 

A kormányerők nagysága szintén jellemzi a siklószerkezetet. A pilóta karjára jutó erő a pilótára ható erők egyensúlyából szerkeszthető meg. A 2.12. ábrán a folyamatos vonal egy olyan szárny állásszög-kormányerő diagramja, amelyen az optimális siklószöghöz tartozó sebességgel repülve a pilótának nem kell erőt kifejtenie, akár el is engedheti a kor­mányrudat. Ha ennél gyorsabban kíván repülni, akkor a kormányrudat folyamatosan húznia, ha lassabban, akkor folyamatosan tolnia kell. Ha a felfüggesztés túlságosan előrekerül, akkor a kormányerők a pontozott görbe szerint változnak: megnő tehát a tolóerőigény. Ha a pilóta a kor­mányrudat elengedi, akkor a D ponthoz tartozó nagy sebességű siklás állandósul. Hátrakerült felfüggesztés esetén a kormányrudat állandóan húzni kell; a kormányrúd elengedésekor pedig a sárkány orra fokozato­san emelkedik, végül pedig a pilóta beavatkozása nélkül átesik.

A siklás közben előforduló és különböző állásszögekhez tartozó egyen­súlyi i siklóhelyzeteknek stabilaknak kell lenniök. A stabilitás vizsgála­tához először tételezzük fel olyan zavarást, amely kizárólag állásszög­változást idéz elő. Ha a szárny állásszöge változatlan pilótahelyzet ese­tén, megváltozik, és a szárny magától igyekszik az előző állásszög felvé­telére, akkor a kereszttengely körüli stabilitás vagy más néven a hossz­stabilitás feltétele teljesül.

   A hossz-stabilitás létrejötte a 2.14. ábra szerinti modell tulajdonságai­ból vezethető le. Képzeljünk el két egymás mögött elhelyezkedő és egy­máshoz mereven rögzített súlytalan szárnyat. Tegyük fel, hogy a szár­nyak állásszögét változtatva az egyes szárnyakon ébredő légerők mindig azonos pontban támadnak, azaz a modell szárnyprofiljain a légerőván­dorlás elhanyagolható. A szárnyak alá képzeletben rögzítsünk mereven G súlyú anyagi pontot. A modell legfontosabb sajátossága az, hogy a. hátsó szárny állásszöge kisebb. Az ábra bal oldalán a szárnyakra jellemző állásszög-felhajtóerő-tényező diagramokból az eredő légerők nagy­ságára lehet következtetni. Az a) esetben az első szárnyon kétszer akko­ra felhajtóerő - és így közelítőleg kétszer akkora légerő - ébred, mint a hátsó szárnyon. A két erő eredője a két részerő között mért távolság első harmadában metszi a modellt. Ha a súly az eredő hatásvonalára esik, akkor megfelelő megfúvási sebesség esetén az egyensúly létrejöhet.

   Billentsük ki a modellt Δα szöggel! A két szárny felhajtóerő-tényezője most csak kismértékben különbözik egymástól; az eredő is közel esik a részerők között mért távolság feléhez. Jelen esetben a hátsó szárny na­gyobb részt vállal az eredő légerő létrehozásában, tehát az eredő hátra­vándorol. A légerő hátrahelyeződésének mértékét növelni lehet egyrészt a két szárny közötti távolság, másrészt a két szárny állásszöge közötti különbség növelésével. Mivel most a súlypont nem illeszkedik az eredő hatásvonalára, ezért a modellt az előző állásszög felvételére kényszerítő

nagyságú visszatérítő bólíntónyomaték keletkezik, ahol k a légerő karja. A súlypont és az eredő légerő hatásvonalának távolodása csak részben köszönhető a légerő k2 mértékű hátravándorlásának. A modell elfordí­tásakor a sülypont előrehelyeződése a k1 távolsággal növeli a súlypont és a légerő távolságát. Az utóbbi jelenség a modell ingastabilitása. A modell előrebuktatásakor az első szárnyon növekszik a légerő, az eredő légerő pedig a nagyobb részerőt létrehozó elülső szárny felé vándorol.

A stabil légerővándorlás megteremtéséhez többfajta elrendezés terjedt el. Repülőgépeken a hátsó szárny szerepét a vízszintes vezérsík játssza; ebben az esetben a vezérsík állásszöge a főszárny állásszögénél kisebb. Kacsa-elrendezésű repülőgépeken a vízszintes vezérsík a főszárny előtt helyezkedik el, ezért állásszöge a főszárny állásszögénél nagyobb. Csu­paszárny-repülőgépeken a szárny hátranyilazása révén a szárny közepe előrébb, a szárnyvégek pedig hátrébb kerültek. A szárny elcsavarásá­val gondoskodni lehet arról, hogy a hátrébb levő szárnyvég profiljai kisebb állásszöggel repüljenek. Előrenyilazott szárny éppen ellenkező elcsavarás esetén válik stabillá, azaz ha a szárnyvég állásszöge a na­gyobb.

 

2.14.ábra.

Siklószárny hossz-stabilitásának létrejötte.

 

2.15. ábra

Sárkányok profilelrendeződése.

 

A sárkányok orrszöge általában 140°-nál kisebb, a hátranyilazást így a váz határozza meg; a szárnyelcsavarás pedig a vitorla öblössége ré­vén jön létre. A 2.15. ábra körkúp alakúnak feltételezett vitorla profil­elrendeződését szemlélteti. Öblösebb vitorlának nagyobb, feszesebbnek kisebb az elcsavarása. Stabilitási problémák akkor keletkeznek, ha a vitorla belobban, és így az elcsavarás csökken vagy esetleg meg is szű­nik. A stabil felhajtóerő-vándorlás feltételét a 2.12 és 2.13. ábrából lehet leolvasni. Az állásszög visszaállítására törekszik, azaz hossz-stabil a szárny, ha a felhajtóerő-vándorlás- és a testeltolódás-diagramok balra lejtenek. A pilóta a hossz-stabilitást a kormányerők közvetítésével érzé­keli: a kormányerőknek az állásszöggel arányosnak kell lenniök.

Minél nagyobb a felhajtóerő-vándorlás mértéke, annál stabilabb a szárny. Két sárkány közül tehát az a stabilabb, amelyiknek a felhajtó­erő-vándorlás- és a testeltolás-görbéje a 2.12. és 2:13. ábrák koordináta­rendszerében kevésbé meredek. Két szárnyból álló modell esetében a stabilitást növelni lehet a két szárny távolságának növelésével. Vitorla­szárnyon ugyanezt a hatást a különböző állásszögű profilok hossz menti eltolásával, vagyis a hátranyilazás növelésével lehet elérni. Növeli a sta­bilitást, ha a modell szárnyai közötti állásszögkülönbség növekszik. Csu­paszárnyszerkezeten a hossz mentén eltolt profilok közötti állásszögkü­lönbséget az elcsavarás hozza létre. A sárkányok hossz-stabilitását tehát alapvetően a nyilazás és a vitorla öblössége határozza meg. Vitorlaszár­nyakon a profilok húrhossza a repülőgépeken mérhető húrhosszakhoz képest nagy, így - ellentétben a modell szárnyprofiljaira tett feltevéssel - a vitorlaprofilon létrejövő labilis légerövándorlás is jelentősebb. Ennek legyőzésére indokolt tehát erős nyilazást és határozott elcsavarást alkal­mazni.

Feltételezhető olyan zavarás is, amely a szárny függőleges tengely kö­rüli elfordulását okozza. Ilyenkor a szárny - tehetetlensége révén - egy ideig még az eredeti irányban halad tovább. Az így keletkező oldalazó mozgás a csúszás. Ha a csúszás hatására olyan legyezőnyomaték kelet­kezik, amely a csúszást megszüntetni igyekszik, akkor a szárny irány­stabil. Hátranyilazott szárnyon a szél felé forduló félszárnynak nagyobb az ellenállása, így a szerkezetet az eredeti siklási irány felé forgató Ml legyezőnyomaték ébred (2.16. ábra). Az iránystabilitás növelését a repü­lőgépeken megszokott vezérsíkokkal is növelni lehet, amelyek akár a gerinctartó végén, akár pedig a szárnyvégen is elhelyezkedhetnek (1. Super Scorpion, Phoenix 10).

 

2.16.

Szélzászló stabilitás.

 

2.17.

Siklószárny V-állása

 

A csúszás megszüntetésében a nyilazáson kívül az un. V-be állítás játszik szerepet. A 2.17. ábrán síklapokból összeállított szárny V-be állítása látható. Ha a hossztengely irányú megfúvás helyett β szög alatt éri az áramlás a szárnyat, akkor az egyes eredeti AC hosszúságú α állás­szögű profilok helyett AB hosszúságú szárnymetszetek keletkeznek, ame­lyek állásszöge a megfúvás felőli félszárnyon növekszik, az ellenkező oldalon pedig csökken. Az állásszög megváltozásának következtében az ábra szerinti jobb szárnyon nagyobb, a bal szárnyon kisebb indukált ellenállás keletkezik, amely a szárnyat az áramlás irányába fordítani, azaz a csúszást megszüntetni igyekszik. Lefelé irányított, azaz negatív V-állású szárnyon ellentétes irányú legyezőnyomaték ébred, ezért az ilyen szárny önmagában, nyilazás nélkül irány-instabil.

Szerkesszük meg egy vitorlaszárny ferde metszeteit! A szárny középső részén, a szél felőli félszárny profiljainak állásszöge nő, az ellentétes oldalon pedig csökken. A szárnyvégeken éppen az ellenkezője történik. A vitorlaszárny közepe tehát úgy viselkedik, mintha pozitív, a szárny­végek pedig mintha negatív V-állásúak lennének. A szárny középső, nagyobb húrhosszú része a felhajtóerő és így az indukált ellenállás létre­hozásában nagyobb részt vállal, ezért az olyan sárkányon, amelyen a szárnytartók és a gerinctartó egy síkban vannak, a középső rész stabili­záló hatása érvényesül. Nem szükségszerű azonban, hogy a három tartó egy síkba essen. Csökken a V-állás, ha a vitorlát a taréj segítségével a gerinc fölé emeljük. Új típus optimális V-állását pedig a kereszttartó végeihez futó sodronyok hosszának változtatásával lehet beállítani.

 

2.18. ábra.

A siklószárny csúszása

 

Ha a zavarás a szárny megdőlését okozza, akkor a lég- és a súlyerő eredője oldalirányú gyorsulást hoz létre. Ha a megdőlés nem párosul elfordulással akkor a szárny a dőlés irányában megcsúszik (2.18. ábra).

Pozitív V-állás esetén a megfuvás felőli félszárnyon a profilok állásszöge következtében több felhajtóerő keletkezik, ezért a szárny törekszik az eredeti vízszintes helyzet felvételére. Az iránystabilitás vizsgálatakor azonban megállapítottuk, hogy a csúszás révén a csúszás irányába fordí­tó legyezőnyomaték is ébred, ezért a megdőlést előidéző zavarás egyúttal elfordulást is okoz. Az orsózó és a legyező mozgás kapcsolódásában a vitorla deformációja is szerepet játszik, amire a fordulóba vitel kérdésé­nél fogunk részletesebben kitérni.

 

 

♣ Archiválta SRY 2005. január 18. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2005