SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


Repülőmodellezés

Haladók Számára

 

Általános Iskolai Szakköri Füzetek

Tankönyvkiadó Budapest 1950

 

Írta és rajzolta

Winkler László

A Magyar Repülő Szövetség modellező oktatója

A szárnybordák lerajzolása

 (23. foglalkozás)

 

 Az oldalviszony Az indukált ellenállás csökkentése megkívánja, hogy a repülőgépnek hosszú, karcsú szárnyat építsenek. A szárny szélességének és hosszúságának viszonyát oldalviszonynak nevezzük. Az oldalviszony tehát megmutatja, hogy a szárny hossza (fesztávolsága) hányszor nagyobb a szárny szélességénél (a szelvényhossznál). Az oldalviszonyt úgy kapom meg, hogy a szárny hosszát elosztom a szélességével. A vitorlázó repülő-modellek oldalviszonyát általában 8-10 körül választjuk meg. Ez azt jelenti, hogy a szárny 8-szor, 10-szer olyan hosszú, mint amilyen széles. Például, ha egy 160 cm fesztávolságú gépet akarunk építeni 10-es oldalviszonnyal, akkor –párhuzamos szárny esetén- a szárny szélessége (szelvényhossza) 16 cm lesz.

 

Az oldalviszony a szárny hosszúságának és szélességének aránya.

 

  Általában annál nagyobb oldalviszonyt kell alkalmazni, minél görbültebb szelvénnyel, és minél nagyobb állásszöggel repül egy gép. Nézzünk meg néhány jellemző oldalviszony-értéket.

   Repülő-modell: 8-10.

   Gyorsmotoros repülőgép: 5-6.

   Nagyteljesítményű vitorlázó repülőgép: 15-33.

  Ha a szárny szélessége nem végig egyforma, akkor a közepes szárnyszélességet kell a hosszúsághoz viszonyítani.

  A szárnybordák készítése. A szárnyborda alakját az eddigiekhez hasonlóan másoljuk le a tervrajzról átlátszó papírra, és erről indigóval vigyük rá az 1 mm-es réteges lemezre. Pontosan fűrészeljük ki fonalfűrésszel a mintaszelvényt. Azután reszeljük és csiszoljuk körül úgy, hogy a körvonala 0,2 mm-nél nagyobb mértékben sehol se térjen el a rajztól. Majd tűhegyes, kemény ceruzával rajzoljuk rá ezt az alakot 22-szer a réteges lemezre. A lemez száliránya mindig a borda hosszában fusson! A lécbevágásokat majd egyszerre fogjuk kifűrészelni a 10,12 bordából álló bordakötegből.

   A másolás befejezése után –ha az idő engedi- fogjunk hozzá a bordák kifűrészeléséhez.

   Kiselőadás: A „Cinege III.” oldalviszonyának kiszámítása.

   Szerszám- és anyagjegyzék: Fonalfűrész, ceruza, másoló papírok, 1 mm-es réteges lemez.

 

 

Előző rész

Következő rész

Vissza a tartalomjegyzékhez

 

♣ Archiválta SRY 2006 május 26. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2006