SRY MODELLEZŐ KÖNYVTÁR


Petrik Ottó

Légpárnás jármű modellje

 

Légcsavarhajtású modell (VZ-1)

 

  A VZ-1 típusjelű légpárnás jármű egy csehszlovák gyártmányú kön­nyűfelderítő jármű kísérleti proto­típusa. Jellemző adatait az 1. táblá­zatban közöltük. A némileg egyszerűsített modell tervét a 90. ábrán látjuk. Ezen feltüntettünk vala­mennyi lényeges méretet, amelyek alapján a modell megépíthető. A ve­zetőfülkét - a későbbiek miatt - célszerű levehetőre készíteni.

 

90. ábra.

(A rajz rákattintva új ablakban, nagy méretben is megtekinthető)

 

  Ennél a modellnél nem a külső fel­építés, hanem a gépészeti elrende­zés okozhat problémát - ahogyan erre az 53/b ábránál hivatkoztunk. Így a következőkben ezzel a kér­déssel foglalkozunk. Elsősorban azt említjük meg, hogy a modell M = 1:25 méretarányát itt is a ren­delkezésre álló motor szabja meg. M = 1:32-es modellben nem lenne elegendő helyünk; az 1: 16-os pe­dig túlzottan nagyméretű és nehéz lenne. A szoknya aljától a kamra felső síkjáig összesen 56 mm áll rendelkezésre. Ez a magasság ép­pen elegendő ahhoz, hogy a BJH, vagy a kisebb Piko-motort (l. 62. ábrán) centrifugális sűrítővel, állva beépíthessük. Előbbi esetben (BJH) az 56/b ábrán látható járó­kerék lapátjából még így is valamit le kell dolgoznunk.

 

  Álló elrendezésre azért van szük­ség, mert a geometriai viszonyok­ból, valamint az ismert súlyokból következően a motort nem tudjuk a légszívó nyílás tengelyében elhe­lyezni. A centrifugális sűrítő pedig ebben az esetben mind mechani­kai, mind esztétikai szempontból kedvezőbb. A 90. ábra felülnéze­tének alsó felén szaggatott vonal határolja az emelő légpárnafelüle­tet, amely összesen 187 cm2. Fi­gyelembe véve a megengedhető kb. 1 p/cm2 terhelést, a modell ezen a súlyon belül könnyen meg­építhető. Ha a kormánymágneseket az orrban helyezzük el, a motort kb. 38 mm-re kell előbbre helyezni (91. ábra). Végleges helyét próbálga­tással határozzuk meg, és a kb. 18 mm Ø-jű szívónyílást csak ezután vágjuk ki. A négy hátsó ablakot a levegő belépéséhez hagyjuk nyit­va. Az ülések helyét a fülkében a szaggatott vonal mentén képez­hetjük ki; az eredeti légbeszívó nyí­lás természetesen zárva marad, és borítsuk be gézből felragasztott sű­rű hálóimitációval.

 

91. ábra.

 

  Modellünk kormányzását a 92. áb­ra szerint oldhatjuk meg. A kifúvó nyílások előtt mozgó lemezeket ös­szekötő kart vékony acélhuzalokkal mozgatjuk - a jármű elején elhelye­zett mágnesek segítségével. A kö­zéphelyzetbe visszahúzó gumiszál karjához csatlakozó rudazattal a vezérsíkokat állítjuk, legfeljebb 25 °-os szögben. Utóbbiak csap­ágyazását oldalnézetben a 93. áb­rán látjuk: a tengelyt képező, meg­hajtott vékony acélhuzallal együtt könnyen beépíthetők. Felfelé való kiugrásukat az alsó csatlakozó ru­dazat gátolja meg.

 

  Ennél a modellnél az elektromos csatlakozást célszerű közvetlenül a hajtómotor mögött elhelyezni úgy, hogy a kivezetést ez utóbbi kb. 0,75 mm Ø-jű huzalból hajlított állványához is hozzáfogjuk. A fő­motort megcsavart keresztkengye­len helyezzük el (94, ábra), ame­lyet szintén huzalból hajlított, oldalt a két külső erősítés közötti részen belül továbbvezetett merevítéshez forrasztunk - természetesen a vég­leges kiegyensúlyozás után. A mo­dell vezérlésének kapcsolását a 71. ábrán mutattuk be.

 

92. ábra.

 

93. ábra.

 

94. ábra.

 

  Modellünk színe teljes egészében katonai terepzöld. Ügyeljünk arra, hogy matt festéket használjunk! A 90. ábrán a farokrész merev tör­zsének felső részén látható cseh­szlovák felségjel a két külső olda­lon helyezkedik el. Vékony fehér körvonalon belül a három 120°-os szegmens közül mindig az első kék, az alsó piros, a felső pedig fehér színű. A típusfelirat szintén fehér.

 

  Füzetünk zárógondolataként álljon a következő:

 

  A szerző és a kiadó úgy érzi, hogy a „Légpárnás jármű modellje" című füzetünk megjelentetésével a mo­dellezés aktív művelőinek, de a kez­dőknek is olyan, valóban érdeklő­dést keltő ritkaság kerül a kezébe, amely a hazai és a baráti országok modellezési irodalmában még nem látott napvilágot. Ez feljogosít an­nak a feltételezésére, hogy a mo­dellezők aktivitása nyomán elsők­ként hazánkban jelennek meg a működő légpárnás modellek.

 

   Az érdeklődés fokozása érdekében a kiadó felhívja az olvasók, a mo­dellezők figyelmét, hogy eddig a következő haditechnikai modelle­zési füzeteink jelentek meg:

 

Felderítő úszógépkocsi modellje

Működő harckocsimodellek építése

Hídrakó gépkocsi modellje

A MI-8 helikopter modellje

 

  Kérjük modellező olvasóinkat, hogy akik akár a régebbi füzetek alap­ján valamelyik modellt elkészítet­ték, akár a légpárnás modellt a jö­vőben készítik el, jelentsék be, és mutassák be a kiadónál. A sikeres

munkákat jutalmazzuk, és eseten­ként meg is vásároljuk.

Zrinyi Katonai Kiadó 1087 Budapest, Kerepesi út 29/b

 

 

Előző rész

-

Vissza a tartalomjegyzékhez

 

♣ Archiválta SRY 2008 október 27. ♣ CANON LiDE system ♣ Microsoft Word ♣ SRY MODELL 2008