Üdv. Mindenkinek!
Ma egy gyalázat napom volt, szétment a régi bringám hátsó része, órákig nem volt áram, idehoztak két etetőhajót javítani a horgászok (ezt nagyon utálom, de élni is kell valamiből), plusz le kellett gyártanom egy jegyzőkönyvet, nem túl hosszú határidővel (azt mondták a legjobb lenne tegnapra). Azért modelleztem is kicsit:
Elkészültek a (2.),(3.),(4.),(5.),(6.) számú alkatrészek. Az uszonyszekrény két oldala (2.),(3.) 2 mm vastag rétegelt lemezből készült, az előrajzolás a szokott oldószeres eljárással történt (
http://users.atw.hu/sry/mu6.htm ). Az uszonyszekrény felső lezáró, és két véglezáró eleme pedig 2,5 mm vastag rétegelt lemezből készült, ezek adják meg az uszonyszekrény rés méretét.
A felső lezáró és két véglezáró alkatrészt (4.),(5.),(6.) célszerű pár miliméterrel hosszabbra készíteni. Így ki fognak lógni a beragasztás után az uszonyszekrény vonalából, és össze lehet csiszolni az alkatrészeket.
http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum.hu/? ... d/16637383Az uszonyszekrény egyik oldalára fogjuk felépíteniaz egész szerkezetet. ehez vagyük az egyik oldalt (2.) és jelöljük fel az élére is a majdani kábelvezető kivágások helyeit. Erre azért van szükség , mert az összeszereléskor a rajz "eltűnik" (belülre kerül) és akkor méréssel kéne ezeknek a kivágásoknak a helyeit meghatározni. Ilyenkor még könnyen átjelölhetőek.
http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum.hu/? ... d/16637384Ragasszuk fel az oldalfalra (2.) a lezáró elemeket (4.),(5.),(6.). Nagyon figyelni kell a pontos pozicióra, az alkatrészek a segédvonalakra pontosan illeszkedjenek. Mint látható itt még elég jelentős túlnyúlások vannak, az egyes alkatrészeket a fentebb már ismertetett okból túlméretesre készítettem.
http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum.hu/? ... d/16637386A forgócsap furatának helyét pontozzuk be, valamint az oldalfal másik oldalára ragasszunk kis öntapadós papírszalag darabot, hogy a fúrásnál ne szakadjon ki, szálkásodjon a rétegelt lemez.
http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum.hu/? ... d/16637387A furatot 3 mm-es fúrószárral, lehetőleg oszlopos fúrógéppel készítsük. Itt is nagyon fontos, hogy a furat tengelye az oldalfalra merőleges legyen.
A fúrást követően csiszoljuk hozzá lezáró alkatrészek kinyúlásait az uszonyszekrény oldalfalának vonalaihoz. (a képen alul a csiszolatlan, felül már az összecsiszolt uszonyszekrény alkatrész látható)
Az uszonyszekrények belső felületeit (ne felejtsük ki a mások oldalfal (3.) majdan belülre eső oldalát se) lakozzuk le. Én most egykomponensű PU parkettalakkot használtam, ez nagy kopásállóságú kemény bevonatot ad, de bármilyen vízálló lakk megfelelő lehet. A lakkozást legalább 3 rétegben, jól higított lakkal végezzül. A rétegek felvitele között ki kell várni a teljes száradást, és a feületet csiszolással érdesíteni kell.
Mivel ez a PU lakk is 48 órát szárad, ez a lakkozási folyamat 6 napig fog tartani, így addig kezdjünk bele további alkatrészek elkészítésébe.
http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum.hu/? ... d/16637388Elő is lehet venni (az időközben elkészült
)
PRU_02.tcw rajzot. Ezen van az alaplemez (12.) a homlokfal (13.) és a hátfal (14.) alkatrészek rajza. Minden felsorolt elem 2 mm-es rétegelt lemezből készül.
http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum.hu/? ... d/16637382A rajzon találunk egy utalást a saroklécekre is. A szerkezetben rengeteg sarokléc van, ezek 3x3 mm-es balsa lécek. Nagyon fontosak, mert egyrészt erősítik a konstrukciót, másrészt több helyen vízzáró, illetve támasztó szerepük van. A PRU-ban kb. 1200 mm-nyi összes hosszúságú ilyen saroklécet kell majd beépíteni.
Ezt célszerú egyben elkészíteni. Itt nagy segítség egy balsahasító szerszám (mint a képen), ha ilyen nincs akkor fémvonalzó mellett is le lehet szabni a szükséges mennyiségű lécet egy 3 mm vastag balsa lapból.
http://szarnyas.surmanzs.fotoalbum.hu/? ... d/16637389folyt. köv....
Üdv.: SRY