A lovaglás jótékony hatásai a lovas körökben vitathatatlanok. A cikk részletesen rávilágít fontosságára, előnyeire, hátrányaira úgy, hogy eközben senkit nem akar rábeszélni, de egy olyan alternatív gyógymódként tünteti fel, amelyet az élet számos területén használható. A hippoterápia csodákra képes, higgyünk hát a csodákban!
A hippoterápia görög eredetű szó, jelentése: ló. Olyan gyógymód értendő a fogalom alatt, ahol a ló egy eszköz.
A hippoterápia kialakulásának időpontja nem ismert, de feljegyzésekből tudható, hogy már az ókori Görögországban is alkalmazták a fogyatékkal élők körében rehabilitációként.
A századfordulón Angliában felismerték jótékony hatását, ezt követően pedig az I. világháborúban megsérült katonákat kezelték ezzel a módszerrel.
Míg Nyugat-Európában és Amerikában már az 1960-as években fejlődésnek indult ez az iparág, és a hagyományos gyógyítás mellett elismertté és elfogadottá vált, addig Magyarországon kevésbé lett népszerű, és támogatott, még a médiában is csak ritkán esik szó róla. Itthon 1992-ban jött létre a Hippoterápia Gyógylovaglás és Lovastorna Alapítvány, mely szervezet kezdeményezésére indult el e tevékenységhez szükséges első hazai képzési program. A Magyar Lovasterápia Szövetség pedig 1997-ben rendezte meg az első tanfolyamot, melyhez Angliából kértek szakmai segítséget. Ezáltal nemcsak elméleti, de gyakorlati szinten is kiváló terapeutákat képeztek ki.
A hippoterápia lényege
Fizikai hatások
A lovaglás igazi „kardió edzés”. Megmozgatja az egész testet, a fejtől a lábfejekig. Erősíti az izmokat, különösen a nők által fontosnak tartott belső combizmot és a farizmot. Ez utóbbi nemcsak egészségügyileg, hanem esztétikailag is fontos. Képes megnyújtani az izmokat, például ha a lovon ülünk, nyúlik a combizmunk, ha pedig kengyelt használunk a vízszintesen tartott sarkunk miatt a vádli és a bokaszalagok nyúlnak. Segít a helyes légzés kialakításában, hiszen a ló és a lovas mozgásának összhangban kell lennie, ami azt is eredményezi, hogy nem mindegy, mikor vesz a lovas levegőt. Az egyensúly javítására is tökéletes, mivel a ló minden egyes lépésénél a lovas kibillen egyensúlyából, de ahhoz, hogy ne essen le, folyton korrigálnia kell a ló mozgását saját testének helyes elmozdításával. Valamint szerepet játszik a helyes testtartás kialakításában (kihúzott hát, egyenes gerinc). Azonban nemcsak a külsőnket szépíti, hanem a belsőnket is, belső tartást is ad.
Pszichés hatások
Beteg ember számára sokat jelent, ha elhagyhatja a kórtermet, és kicsit a szabad levegőn töltheti idejét. Ugyanez a helyzet azokkal, kik sok időt töltenek munkahelyükön, és nincs idejük kikapcsolódni. A friss levegő, a mozgás, a szabadságérzet jó közérzetet biztosít.
Az egészséges embernek nagy álmai vannak, melyek egyre nagyobbakká válnak. Egy beteg embernek egyetlen álma van, hogy egészséges legyen, és teljes életet élhessen. Talán kicsit irigykedve néznek egészséges társaikra, ami a megtörtségre, a keserűségre és az önbizalomhiányra vezethető vissza. A ló, a lovaglás egy összekötő kapocs, ahol a beteg is egészségesek között lehet, azt csinálhatja, amit mások, újra teljes értékűnek, egyenrangúnak érezheti magát, és szépen lassan visszanyeri önbizalmát.
A munkahely és kórház is elszakítja az embert a külvilágtól, kicsit beszűkül a látóköre. A lovaglás során felülről (a ló hátáról) nézheti a világot. Ez az új perspektíva, a szemléletváltás sok olyan gondot megoldhat, amivel idáig küzdöttünk, nem tudtuk elejét venni.
Nem utolsó sorban pedig minden egyes lovaglás csökkenti a stresszt, egy élmény, élvezet, mely boldogsággal tölt el, melyből nehéz időkben táplálkozni tudunk.
Szociális hatások
Ha egyazon lovardába járunk minden alkalommal, könnyen alakulnak ki barátságok, társaságok, kapcsolatok, melyek életünk folyamán sok szempontból hasznosak lehetnek. Másoktól sokat tanulhatunk, személyiségünk fejlődhet, és mi magunk is segíthetünk azoknak, akik erre rászorulnak. A személyiség fejlődése egy életen át tartó folyamat, melyet nem szabad elhanyagolni, de a magány csak egy bizonyos fokig képes minket fejleszteni, épp ezért szükség van arra, hogy emberek között legyünk. Új embereket megismerni önmagában is nagy élmény, hiszen kitárul előttünk egy másik világ, új szemléletmóddal találkozhatunk, melyet vagy adaptálunk saját életünkbe, vagy egyszerűen elfogadjuk, hogy nem egyezik értékrendünkkel. Ez erősíti egyéniségünket, és magabiztossá tesz.
A lovaglás megtanít arra, hogy tiszteljük és becsüljük a természetet és az állatvilágot egyaránt. Mivel szimbiózisban élünk, a természet sincs meg nélkülünk, és mi sem lennénk a természet nélkül. Így fontos, hogy odafigyeljünk a minket körülvevő világra.
Ha beteg és nem beteg ember találkozik, mindig sokat tanulhatunk egymástól, és e két világ közelebb kerül egymáshoz. Kicsit elfogadóbbakká, türelmesebbekké válhatunk. De nemcsak velük szembe, hanem magunkkal szemben is. Egymásból erőt tudunk meríteni, és akarva akaratlanul erőt is tudunk adni. Ez egy olyan kölcsönhatás, ahol mindenki jól jár, emellett tökéletes önnevelési módszer.
Veszélyei
Mint ahogy az éremnek is két oldala van, a lovaglás nem csak pozitív dolgokból áll. Történhet baleset, kisebb-nagyobb sérülés, de akár halál is.
A lovasnak tudnia kell, hogy minden esetben ő diktál. Ha egy kicsit lazábbra engedi a szárat, a ló egyből átveszi az irányítást. Ilyenkor ő az úr, és ki is használja a helyzetet, azonban ez könnyen korrigálható, egyszerűen szorosabbra kell venni a szárat.
Előfordulhat, hogy a ló megbotlik. Erre a váratlan eseményre a lovasnak gyorsan kell reagálnia, hogy le ne essen. A ló mozgásának ellentétes mozgással már meg is oldódott a probléma.
Nagyobb a baj, ha a ló megijed valamitől. Megeshet ilyenkor, hogy ledob magáról, és ha nem tudunk jól esni – mert ezt is meg kell tanulni –, akkor súlyos sérüléseket is el lehet szenvedni, de sajnos a halál lehetősége is fennáll.
Ennek tükrében kell felülni a lóra. Ez egy kockázatvállalás, mely felelősségérzettel jár együtt. Az érzelmeinket is kordában kell tartani, hiszen a ló mindent megérez, és annak megfelelően reagál. Tudni kell, hogy minden mozdulatunkra ad választ. Az önfegyelem és a figyelem összpontosítása elengedhetetlen.
Anyagiak vs. gyógyulás, kikapcsolódás
Felmerül a kérdés, hogy mennyit ér az egészségünk?! Vajon megfizethető? Vajon pénzben kifejezhető? A kérdések megválaszolásához szükség van egy kis összehasonlításra.
Lássuk a lovaglás árait:
60 perc lovaglás: 3000 HUF-tól indul, határ a csillagos ég
60 perc gyógylovagoltatás: alap+felár
Nem versenyló ára: 500.000 HUF-tól kezdődik
Lótartás otthon: min 30.000 HUF/hó
Bérlótartás: 40.000-80.000 HUF/hó helytől és igénytől függően
Lovas felszerelés (sapka, mellény, nadrág, cipő): min. 150.000 HUF
Úgy tűnik, a lovaglás még mindig „úri sportnak” számít. Pedig az alábbi felsorolás nem tartalmazza a versenylovaglás árait, mely sokkal többe kerül. Azonban káros mellékhatásai nincsenek, nem úgy, mint egyes gyógyszereknek. Időpontot is előbb kapunk, mint bármely – a társadalombiztosítás által támogatott – egészségügyi központba, amennyiben pedig magánklinikára megyünk, ezeknek az áraknak a többszörösét hagyhatjuk ott. Arról nem is beszélve, hogy a lovaglás esetében már az első alkalom után érzünk pozitív változást, míg az ambulancián inkább a halál közeledtét.
Azonban, hogy teljes legyen a felsorolás, nézzünk néhány gyógyszerárat.
Aspirin 20 db-os tabletta: 880 HUF
Algopirin 20 db-os tabletta: 850 HUF
Bioparox Aeroszol köhögésre: 1950 HUF
Vérnyomáscsökkentők: 2300 HUF
A felsorolás hétköznapi betegségekkel küszködők gyógyszereit tartalmazza, az igazán problémás esetek gyógyítása ennél jóval többe kerül. Nem beszélve arról, ami köztudott, hogy az orvos sosem csak egy gyógyszert ír fel. Bár attól az egytől megszűnik a bajunk, de közben tönkreteszi a gyomrunkat, így minimum még egyet felír, ami megint plusz költség.
Személyes meggyőződésen alapul, hogy ki melyik alternatívát választja. Egy biztos, a problémákat kezelni kell, és ha lehet, tegyük minél természetesebb módszerrel.
Összefoglalva. Mindenkinek szüksége van kikapcsolódásra, új élmények átélésére, mert csak ez tud átlendíteni a holtponton. A lovaglás képes arra, hogy a világot más szemszögből is megmutassa, mely elvezethet egy jobb élet kialakításához. Azok, akik egészségesek és elégedettek, nekik is sok örömöt és feltöltődést nyújthat a lovaglás. Egy próbát mindenképp megér.
A tanulmány alapja: személyes tapasztalatok és az alábbi bibliográfiai anyagok
http://www.lovasok.hu/index.php?i=245
Mindent tartalmaz, ami a lovaglás megismeréséhez kell, boltok, lovak, lovardák, programok, lehetőségek. 2012.05.05.
http://www.lovasszovetseg.hu/
Leginkább a versenylovaglás részleteit írja le, szabályokkal, díjtételekkel, tanfolyamokkal bővítve. 2012.05.05.
http://www.lovak-lovasok.hu/lovas-magazin/lovaglas-es-sport/
Fórom, adok-veszek, érdekességek, cikkek a témával kapcsolatban. 2012.05.05.
http://www.lovasterapia.iweb.hu/
A hippoterápia kialakulás, lényege, felhasználási területei. Minden, amit a gyógylovaglásról tudni lehet, és tudni kell. 2012.05.05.
Szűcs-Gáspá Kinga: Mindent a lovaglásról, Athenaeum Könyvkiadó Kft. 2009
Tapasztalat, ismeret átadás a lovaglásról és fortélyairól, hogy ne csak kemény sport legyen, hanem élvezet, szenvedély is.
Clarissa L. Busch: Ló és lovas összhangja: a segítségek, Mezőgazda Kiadó Kft. 2009. Fordító: Halmi Zsófia
Az alapoktól a profi szintig segítséget nyújt, hogy a lovaglás élmény legyen, és harmonikus viszony jöjjön létre ló és lovasa között.