A lovaglásnak nem csak a történelmi múltja a kiemelkedő, fontos megemlíteni a jótékony hatásai mind az emberre, mind a gazdaságra.
Hazánk egyre nagyobb hangsúlyt fektet a sportág népszerűsítésére, a versenyek szponzorálására. Különböző támogatást nyújt a lovardákat építőknek, mert ez jót tesz a hazai turizmus felélesztésre, fellendítésére. Bár a 2008-as válságnak köszönhetőn drasztikus visszaesésé volt, a kormány által nyújtott segítségek újra jó irányba lendítik ezt az iparágat.
Nem lehet elfelejteni a gyógy turizmus szerepét sem. Az így épült lovas-wellness szállodák, rengeteg alternatív gyógymódot kínálnak a gyógyulni vágyóknak, ilyen például a beteg gyerekek rehabilitációja egy lovas óra keretében. A terápiás lovaglás és lovagoltatás, sok olyan elemet tartalmaz, mely lehetővé teszi a beteg gyerekek komplexebb fejlesztését egy olyan területen, ahol a ló nem eszköz, hanem aktív cselekvőtárs. Ez egy olyan motiváló tényező lehet, amely pozitív irányba tereli a foglalkozások hatékonyságát, hangulatát, a beteg fejlődését.
A hatásait a négy csoportokba tudjuk sorolni, fizikai hatások, pszichológiai hatások, szociális hatások, és végezetül a nevelés, és az oktatás elősegítése.
A gazdaságélénkítő szerepe kívül, számos élettani hatásról is beszélhetünk. Jót tesz a léleknek, és a szellemnek egyaránt, mert egy lovaglás alkalmával az embernek megvan a lehetőség a feszültség kiadására és a stressz levezetésére. Megtanulunk alkalmazkodni, együttműködni, hisz nemcsak mi irányítjuk a lovat, hanem a ló is irányít minket.
A későbbiekben szó leszek ezen hatások részletezéséről, és a díjugratás magyar sikereiről, a személyes tapasztalatokkal együtt.