• Csiberendelés
  • Hizlalás
  • Tenyésztés
  • Keltetés

Csiberendelés

A tojás szezon tavasztól őszig tart. Mivel nem tudható előre, pontosan mennyi csibe fog születni, ezért minél hamarabb, akár már ősztől várjuk megrendelését. Így tudjuk biztosítani Önnek az előjegyzést a következő szeonra.
Az első csibék május közepére kelnek ki, ez azt jelenti, hogy az állatok június 1.-től folyamatosan elvihetőek.

Jegyeztessen elő strucc csibéket már most!
A levelezési címet, és a telefonszámot megtalálja a Kapcsolat menüben!
Előnevelt csibe 20.000 Ft.

Egy átlagos méretű tojás úgy 1,5 kg súlyú, és tartalma 20-25 tyúktojásnak felel meg. Vidám programot jelent egy kisebb társaság számára az egy tojásból készített rántotta elfogyasztása. A kifújt tojásból pedig dísztárgyat készíthetünk. Étkezési strucctojás, és kifújt tojás is kapható:
Étkezési tojás 3.000 Ft,
kifújt tojás 1.500 Ft

Csibék, Növendékek


Hizlaljon strucc csibét saját célra, vagy vágóhidaknak eladásra! Aki kisebb befektetéssel kezdene strucctartásba, annak a hízlalást ajánlom. Az állatok négy hónapos korukig törődést igényelnek, vagyis kell egy zárt hely, ahova éjszakára, vagy rossz idő esetén bezárhatjuk őket. A csibéknek fűtenünk is kell, nehogy megfázzanak. A legpraktikusabb az infra lámpa, mert irányított a hő leadása. Almozni nem szabad, mert mindent megcsipkednek, és sokszor le is nyelnek. A hosszú szalmaszálak pedig eltömítik a gyomrukat. Inkább egy darab padlófilcet rakunk alájuk, azon szívesen elalszanak.


Helyigényük eleinte nem túl nagy, de kell egy kisebb kifutó, ahol élvezhetik a friss levegőt. Igen gyorsan nőnek, hetente akár 10 centimétert is. Négy hónapos korukra megerősödnek annyira, hogy már végleg kiengedhetjük őket egy nagyobb karámba, ahol csapatostul nevelhetőek.


Nagyjából egy éves korukra érik el a 100-120kg vágósúlyt, ami árban egy állatnál úgy 70-80.000 Ft-ot jelent. Ez az aktuális piaci árakhoz alakulhat, jelenleg kb. 2.5 euró/kg.
Látogasson el hozzánk, és mi szívesen adunk további tájékoztatást a csibék tartásával kapcsolatos fontos tudnivalókról, megosztva Önnel tapasztalatainkat.

Tenyészmadarak


Neveljen, és tartson tenyészállatot!
Még ma is szokatlan magyar földön látni ezeket az Afrikában őshonos vadállatokat, ezért is jelent izgalmas kihívást a tartásuk. Az is újdonság itthon, hogy haszonállatként tekintsünk rájuk, pedig már világszerte közkedvelt része az étkezésnek, hiszen omlós vörös húsa, és zsírja koleszterinmentes. Vastag, erős bőre különlegességnek számít minden bőrrel foglalkozó iparágban. Hatalmas tojása étkezésre alkalmas, kifújva pedig dísztárgyakat készítenek belőle, akárcsak tollaiból. Ha strucctartásba kezdünk, elmondhatjuk, hogy bohókás futómadaraink, haszonállatainkká is válhatnak.

Tenyészállatok tartása nagyobb befektetést igényel. Amennyiben eredményes kezdetet szeretnénk, úgy felnőtt madarakat kell vásárolnunk, hiszen a saját nevelésű madár hosszabb idő ráfordítást jelent. A kakas 3 év alatt válik ivaréretté, tyúkjainktól azonban már 2 év után várhatjuk az első tojásokat. Ha saját nevelésű tenyészállatokat szeretne, csibéink születési adatokat tartalmazó jelölésével biztosítjuk, hogy a tenyészetünkből kikerülő madarak házasításának tiszta vérvonala legyen.

Hazai körülmények között kisebb családok tartása a megfelelő. Ez legtöbbször triót jelent, vagyis egy kakassal két tyúkot teszünk össze. Mivel nagytestű, erős futómadár, szüksége van helyre, ezért ajánlott minimum 600 négyzetméter alapterületű karám, akácból. A nagy hideget is átvészelik, de szívesen élvezik egy szélvédett, bealmozott szín kényelmét. Minél több triónk van, annál nagyobb a hozam. A nyereséget növeli, ha saját termelésű takarmányt tudunk adni nekik.

Fő táplálékuk szemes gabona, és lucerna. A lucernát kiskoruktól kezdve növekedésükhöz mérten szecskázni kell (felnőtt állatoknak 3-5 cm hosszúra), nehogy a hosszú szálak eltömítsék. Egy felnőtt, ivarérett strucc 1,5-2,5kg vegyes takarmányt fogyaszt el naponta. Honos betegségük, zavaró mértékű hangjuk és szaguk nincs. Immunrendszerük, mivel vadállatok, kiváló.



Látogasson el hozzánk, és mi szívesen adunk további tájékoztatást e különleges vadállatok ideális tartásáról, etetéséről, szaporításáról, megosztva Önnel tapasztalatainkat.

Tojás


A párzási időszak tavasztól őszig tart. A kakas egy nyugodt helyet választva gödröt, vagyis fészket készít. A tyúkok kétnaponta ide tojnak, egy szezonban összesen 40-60 darab tojást. A főtojó nappal, a kakas éjszaka kotlana rajta. Mi azonban begyűjtjük, úgy, hogy minél kevésbé zavarjuk az állatokat, így ügyelve saját biztonságunkra is. A kakasok ugyanis olykor komolyan védik a fészket, hiszen a természetben ragadozó vadállatok fenyegetik nem csak a csibéket, de a tojásokat is.

A tojások egy 120 férőhelyes keltetőbe kerülnek. A gép 36 Celsius fokon tartja őket, és billegteti a tálcát két óránként. Így nem tapad le a belsejük. Ha a fészekben hagynánk a tojásokat, a madarak forgatnák gondosan. Minden tojás sajátos jegyeket hordoz, amiről a tyúk felismeri a sajátját. Mi is feljegyzünk mindent a tojásokról egy naplóban, ami alapján a keltetőben lévő tojásokat figyeljük.

A behelyezés után két héttel átvilágítjuk őket. Addigra már látni, hogy megindult-e, vagyis szemes volt-e a tojás. Ha a kakas jól dolgozott, 38-42 nap múlva, kikel a kiscsibe. Egy erős, egészséges csibe saját maga feltöri a héjat.

Ekkor a bújtatóba kerül, ahol eltölt pár napot, amíg lábra nem áll. A szavannán nagy veszélyben van egy fiatal madárka, ezért alighogy kibújt a tojáshéjból rögtön felül, és próbálgatja erejét. Ebből is látni életrevaló-e a csibénk. Ha már megerősödött, a szoktató vár rá, ott enni, inni kap, és megkezdi a csibék igazi életét. A strucc igen stresszes állat, ezért pici koruktól szoktatjuk őket zajokhoz, és az emberek jelenlétéhez.




Látogasson el hozzánk, és mi szívesen adunk további tájékoztatást a keltetés lehetőségeiről.