Vissza Tartalomjegyzék Előre

16. Milyen honlapot készítsünk?

Erre a kérdésre persze rávághatnánk, hogy akármilyen honlapot lehet készíteni. Más kérdés az, hogy érdemes-e. Mielőtt nekilátnánk megvalósítani elképzeléseinket, nézzünk körül az interneten, és keressünk olyan lapokat, melyeknek hasonló a témájuk, mint amivel mi szeretnénk foglalkozni. Ha találunk ilyeneket, gondolkozzunk el azon, hogy tudunk-e olyan lapot készíteni, mely legalább olyan jó, mint a már létező. Nézzük meg, tartalmazza-e azokat az információkat, amelyeket mi szeretnénk közzétenni, vagy tudnánk-e hozzátenni valamit. Vizsgáljuk meg a lap technikai megvalósítását, képesek vagyunk-e mi hasonló színvonalú lapot létrehozni. Gondolkodjunk az elfogulatlan látogató szemével vizsgálódni: mely lapra térnénk vissza szívesebben? A már létezőre, vagy az elképzelt leendőre?

Az ideális látogató

Amikor a honlapunkat készítjük, mindig lebegjen szemünk előtt az ideális látogató. Az ideális látogató olyan elképzelt látogató, akinek a lapunkat készítjük. Ha például a hobbinkról szeretnénk honlapot készíteni, előre tudnunk kell, hogy a lapot olyanoknak szánjuk, akik érdeklődnek a téma után, de nem szeretnének elmerülni benne; olyanokank, akik éppen most kezdenek elmerülni a témában; esetleg olyanokank, akik nagyon profik. Ha egy szervezetnek készítünk honlapot, akkor érdemes elgondolkozni azon, hogy a szervezet tagjainak, vagy a külső érdeklődőknek szánjuk-e a honlapot. Ha saját magunkról készítünk lapot, jó tudni, hogy leendő főnökünket vagy leendő párunkat üdvözölnénk-e szívesebben a látogatók között. Természetesen megcélozhatunk egyszerre több látogatói kört is, de ez mindig sokkal nehezebb. Bizonyos látogatói körök gyakran ki is zárnak másokat. Ha úgy is döntünk, hogy több látogatói kört célzunk meg, akkor is érdemes a fejlesztés során egyszerre egy körre, egy ideális látogatóra koncentrálni.

Ha igazán jó lapot szeretnénk, összpontosítsunk egy témára. Érdekes lehet egy olyan lap, amelyen szó esik a földrengések okairól, a Pascalban használható változótípusokról, a bolgár édességekről és a csuka horgászatáról. Hiába találunk azonban sok érdekességet egy ilyen lapon, senki nem fogja igazán személyre szólónak tartani. Ne akarjuk lapunkat nagyon népszerűvé tenni: amatőrként ez gyakorlatilag lehetetlen is. Próbáljuk viszont azt elérni, hogy lapunk legalább egy szűkebb közönség számára igazán érdekes legyen.

A személyes honlap

A személyes honlapon általában saját magunkról helyezünk el információkat. Ilyen lapokra általában azoknak van szükségük, akiknek munkája megköveteli. A tudományos élet területén dolgozók, művészek munkáikat, cikkeiket vagy kiállításaikat, előadásaikat sorolhatják fel, idézhetnek kritikákból stb. Próbálkozhatunk ilyen lappal akkor is, ha állást keresünk. Ha valami nagy eredményt értünk el (megmásztuk a Mount Everestet, átúsztuk a Csatornát), erről is készíthetünk honlapot, de ez az eset már csak félig-meddig esik a személyes honlap körébe.

Lehetőleg ne készítsünk olyan lapot, amelyen fényképek vannak a családunkról, kutyánkról vagy a görögországi nyaralásunkról. Ezek ugyanis a szűk családi körünkön kívül senkit nem fognak érdekelni, ezért nem is valók a világhálóra. Amennyiben nagyon odavagyunk a kutyánkért vagy Görögországért, készítsünk honlapot az adott fajtáról vagy Görögországról. (A családunkról lehetőleg ne.) Ha nem vagyunk híres emberek vagy nem tettünk tényleg valami nagyot, személyiségünket lehetőleg ne állítsuk lapunk középpontjába, mert könnyen nevetségessé válhatunk.

A szervezetek honlapjai

Ha tagjai vagyunk valamilyen klubnak, egyesületnek, jó ötlet lehet szmára honlapot készíteni. Vegyük azonban figyelembe saját korlátainkat, és egy nagy intézménynek ne akarjunk túl egyszerű (amatőr) honlapot készíteni: egy nagy tekintélyű intézmény készíttessen magának profi honlapot. Ha azonban kisebb szervezetről van szó, mi is bemutathatjuk néhány oldalon. Essen szó a szervezet tevékenységéről, történetéről, mindig számoljunk be a rendezvényekről, és ne felejtsük el közölni, hogyan csatlakozhatnak mások a szervezethez. Amennyiben kisebb múzeumról, tájházról, emlékszobáról stb. esik szó, ne felejtsük el közölni a nyitvatartási időt. Amennyiben kisebb településen élünk, akár a településről is készíthetünk honlapot.

Ha egy szervezet honlapját elsősorban a tagoknak szánjuk, akkor se feledkezzünk meg arról, hogy a lapra bárki rábukkanhat. Éppen ezért kerüljük az olyan fényképeket, amelyeken Józsi bá látható, miután magára öntötte a gulyáslevest a legutóbbi összejövetelen. Az ilyen fényképek viccesek lehetnek egy belső kör számára, de ízléstelen őket a világhálón publikálni.

Warez, gamez, muzik...

Az interneten gyakran találkozunk olyan lapokkal, ahonnan programokat vagy zenéket tölthetünk le. Mivel ezek általában nagyon magas színvonalúak (bár alacsony színvonalúak is vannak bőven), nem érdemes velük versenyezni. Nagyon szánalmas látvány, amikor valaki hat-nyolc olyan programot kínál letöltésre, amely bárhol máshonnan letölthető. Éppen ezért csak akkor indítsunk ilyen oldalt, ha sok letöltenivalót tudunk kínálni, vagy olyan speciális témában, amely máshol hiánynak számít. Ha csak egy-két érdekes állományunk van, inkább ajánljuk fel már működő, számunkra szimpatikus oldalaknak.

Más a helyzete, ha saját programjainkat vagy zenéinket (esetleg közeli ismerősökét) kínáljuk letöltésre. Ilyenkor az oldalunk érdekes lehet másoknak is, hiszen anyagunkhoz csak itt férhetnek hozzá. Érdemes emlékezni arra, hogy a letölthető állományok általában nagyméretűek, ezért senki nem tölt le zsákbamacskát. Programjainkat tehát bőségesen dokumentáljuk (mi a célja, milyen rendszeren fut, hogyan kell használni, mire kell vigyázni stb.), adjunk róluk pillanatképeket (screenshotokat), számoljunk be a fejlesztés lépéseiről, további irányáról. Ha zenéről van szó, feltétlenül szóljunk a stílusáról, az alkotókról és arról, hogy hol hallgathatók meg élőben. Ezeket a tanácsokat akkor is érdemes betartani, ha nem a saját programjainkat vagy zenéinket kínáljuk. Egy olyan oldal, amely bőven ad információt a letölthető anyagról, sokkal értékesebb, mint azok az oldalak, ahol nem derül ki, mit is töltünk le.

Hobbilap

Az amatőr honlapépítő számára nincs is jobb téma, mint a hobbija. Szerencsés persze, ha a honlapépítésen kívül más hobbija is van, bár a honlapépítésről is készíthetünk értékes lapokat. Remek lehetőség azonban honlapot készíteni kedves háziállatunk tartásáról, vasútmodellezésről vagy a hegymászásról. A „hobbi” kifejezést nem kell a szó szoros értelmében lenni, eshet szó tudományos kérdésekről (pl. elmagyarázhatjuk a lemeztektonika alapjait azoknak, akik az iskolában ezt nem értették meg), de adhatunk tippeket kirándulásokhoz is. Ma már sok olyan magyar lapot találhatunk, ahol recepteket közölnek. A jó receptekből pedig sosem elég. Fantáziánknak semmi sem szab határt.

Nincs ötletem...

Az sem baj, ha nincs ötletünk a honlapkészítéshez, viszont mégis nagyon szeretnénk honlapot készíteni. Ilyenkor legjobb, ha keresünk valakit, aki szívesen készítene honlapot valamiről, de a honlapkészítéshez nem ért, esetleg nem is akar érteni. Ez egy nagyon szerencsés helyzet, mert egyfelől segíthetünk máson, másfelől pedig a honlap is sokkal gyorsabban fejlődik, ha egy embernek csak a tartalomra kell koncentrálnia, míg a másiknak elég a technikai megvalósítással foglalkoznia. Másokkal összefogni akkor is jó, ha mindannyian szeretnénk foglalkozni a tartalommal és a megvalósítással is. Természetesen ilyenkor az elképzelések között kompromisszumot kell kötni, hogy a lap egységes legyen. Viszont egy ilyen lap összehasonlíthatatlanul gyorsabban fejlődik és tartalmasabb lesz, mint az egyedül készített lapok. Inkább több ember készítsen közösen egy nagyon jó lapot, mint külön-külön gyengébbeket.


Vissza Tartalomjegyzék Előre