Környezetvédelmi termékdíj

"A termékdíj kivetésének elvi célja, hogy környezetünkre veszélyt jelentő termékek esetén a termék ára fedezze a veszély elhárításához szükséges költségeket, valamint értékkel ruházza fel a termékből keletkező hulladékot. A termékdíj tehát a vásárlót és az eladót is az ésszerű felhasználására vagy más környezetbarát megoldás választására ösztönzi."


A környezetvédelmi termékdíj-köteles termékek és tevékenységek: Környezetvédelmi termékdíj-fizetési kötelezettség az egyéb kőolajtermék, a gumiabroncs, a  hűtőközeg, a csomagolás, az akkumulátor, a reklámhordozó papír, valamint az elektromos és elektronikai berendezés (ide értve a hűtőberendezéseket is) importja, belföldi forgalomba hozatala vagy saját célú felhasználása után  keletkezik.
2008. január 1-től a Vám- és Pénzügyőrség látja el a környezetvédelmi termékdíj bevallásával, kiszabásával, befizetésével, visszaigénylésével és ellenőrzésével kapcsolatos adóhatósági feladatokat. A környezetvédelmi termékdíj törvény változása nyomán a Vám- és Pénzügyőrség már nem csupán az importált, hanem a Magyarországon előállított, illetve az Európai Közösség más tagállamából behozott termékdíj-köteles termékek tekintetében is teljes körű jogosítványokat kap.

Bejelentési és regisztrációs kötelezettség: A környezetvédelmi termékdíj-köteles termékkel végzett tevékenységet a vámhatóságnál be kell jelenteni. A bejelentési kötelezettséget, a környezetvédelmi termékdíj törvény hatálya alá tartozó valamennyi kötelezettnek teljesítenie kell. A bejelentési kötelezettség teljesítéséhez a Vám- és Pénzügyőrség honlapján közzétett elektronikusan támogatott formanyomtatvány kitöltésével, kinyomtatásával és eredeti aláírással ellátva kizárólag postai úton vagy személyesen nyújtható be. A bejelentés alapján a vámhatóság az ügyfelet az ún. VPID szám és a GLN szám alapján nyilvántartásba veszi, mely azonosító számok használata a termékdíj-köteles tevékenység teljes folyamatában kötelező. A GLN számot a GS1 MAGYARORSZÁG Globális Azonosító és Kommunikációs Rendszereket Működtető Közhasznú Társaság, míg a VPID számot a vámhatóság adja ki. A vámazonosító szám kiadására vonatkozó ügyfél tájékoztató, adatlapok és azok kitöltési útmutatója a Vám- és Pénzügyőrség honlapján találhatók meg. Nyilvántartási számok hiányában a vámhatóság nem tudja fogadni a bejelentéseket, a bevallásokat és a visszaigénylési kérelmeket. A nyilvántartási szám igénylésére már a   környezetvédelmi termékdíj törvény módosításának 2008. január 01-jei hatálybalépése előtt is lehetőség van.

A környezetvédelmi termékdíj bevallása: A környezetvédelmi termékdíj 2008. január 01-jét megelőző bevallási rendje alapjaiban nem változik, azonban a bevallások gyakorisága igen. A kötelezettnek a környezetvédelmi termékdíj nettó összegét havonta kell megállapítania, és arról a bevallást az adózás rendjéről szóló törvény alapján havi bevallásra kötelezettnek havonta, a negyedéves vagy éves bevallásra kötelezettnek negyedévente kell benyújtani a Vám- és Pénzügyőrséghez. A bevallást akkor is be kell nyújtani, ha a kötelezett a tárgyhónapban, illetve a tárgynegyedévben termékdíj köteles terméket nem hozott forgalomba és saját célra sem használt fel, illetve termékdíj fizetési kötelezettsége egyéb címen sem keletkezett. A környezetvédelmi termékdíj-fizetési kötelezettséget tartalmazó bevallás a Vám- és Pénzügyőrség honlapján közzétett elektronikusan támogatott formanyomtatvány kitöltésével elektronikus úton vagy kinyomtatva, postai úton nyújtható be. A papír alapú termékdíj bevallás csak 2009 december 31-ig alkalmazható, 2010 január 1-től termékdíj bevallás már csak elektronikus formában teljesíthető. A környezetvédelmi termékdíj bevallásánál továbbra is megmarad a nettósítás alkalmazásának lehetősége, vagyis a kötelezettnek csak a fizetendő, illetve visszaigényelt összeg különbözetét kell bevallania és befizetnie. Amennyiben a kötelezettnek valamely tárgyév hátra lévő részében már nem keletkezik környezetvédelmi termékdíj-fizetési kötelezettsége, a Vám- és Pénzügyőrséghez benyújtott nyilatkozattal mentesülhet a tárgyévben még esedékes bevallások benyújtási kötelezettsége alól.

A környezetvédelmi termékdíj visszaigénylése: Visszaigényelheti a környezetvédelmi termékdíj egy részét, aki termékdíj-köteles termék gyártásához alapanyagként szintén termékdíj-köteles terméket használ fel. A befizetett környezetvédelmi termékdíj teljes összege visszaigényelhető – illetve a nettósítás elve alapján a fizetendő összegből levonható – az igazolt export, valamint az Európai Közösségen belüli értékesítés esetén. A környezetvédelmi termékdíj-visszaigénylése továbbra is a már megszokott rendben történhet, azzal az eltéréssel, hogy a visszaigénylést, havi bontásban kizárólag elektronikus formában és úton lehet benyújtani, (Január hónaptól már nem lehet több hónap visszaigényléseit összevonni.).

Adminisztrációs könnyítések a környezetvédelmi termékdíj kapcsán: 2008. január 01-től megszűnt az APEH felé történő környezetvédelmi termékdíj bevallási, illetve a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium felé történő bejelentési és beszámolási kötelezettség. Az egyablakos ügyintézés kialakítása és az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében minden adatszolgáltatást (elektronikusat is) kizárólag a Vám- és Pénzügyőrséghez kell teljesíteni.

A termékdíj köteles termék beazonosítása, a TARIC árubesorolási rendszerrel történik, használata vámügyintézői előképzettséget igényel.


Kapcsolódó Szolgáltatásaink


Termékdíjas auditálás, átvilágítás

       Ajánljuk azoknak a cégeknek, akiknél a termékdíjas kötelezettségek összetettebbek és jelentős értéket képviselnek, szeretnék szervezeti rendszerüket, nyilvántartásukat jogszabály szerint költség optimálisan működtetni, és a folyamat végén egy „ellenőrzésálló” belső szabályzatot is kapnak. A termékdíj-szabályozás jogszabályi szövege és a hatósági értelmezés szinte évente változik, ebből következően csak az a gazdálkodói gyakorlat állja ki az ellenőrzés próbáját, amely naprakészen követi a módosításokat. A vámhatóság rendszeres ellenőrzéseire tekintettel célszerű felülvizsgálni 5 évre visszamenőleg a termékdíjas kötelezettségek teljesítését. Az ellenőrzés folyamatát megkönnyítheti, ha a cég egy komplex belső szabályzatban határozza meg a termékdíjas kötelezettségégek rendezésének módját, belső eljárásait és felelőseit. A korábbi időszakok elmaradásának pótlásáról akkor lehet gazdasági döntést hozni, ha a múlt rendezésének teljes költsége kiszámításra kerül.

Egyszeri céges tanácsadás

       Ajánljuk azoknak a cégeknek, amelyek 1-2 órás tanácsadás során szeretnének alapvető segítséget kapni ahhoz, hogy a termékdíjas szabályozás alkalmazásában saját lábra álljanak. Azoknak a cégeknek az esetében, ahol a termékdíj megállapítása és bevallása nem igényel összetett belső szabályozást és koordinációt, egyszeri konzultációt követően tisztázhatók azok a sarokpontok, amelyek a termékdíjas kötelezettségek önálló teljesítéséhez szükségesek. Cégünk alapelve, hogy igyekszünk a kötelezetteket „önállóságra nevelni” annak érdekében, hogy a termékdíj rendezéséhez igénybe vett külső szakértői költségek és alkalmazotti munkaórák az optimális szintre csökkenjenek. A tanácsadás során tisztázott kérdések: mely termékek után keletkezik díjfizetés, hogyan kell kialakítani a nyilvántartást, hogyan kell elkészíteni a bevallást, hogyan rendezhető a múltban elmulasztott kötelezettség.

Vállaljuk KT08, KT09 és KT10-es bevallások elkészítését a VPOP felé

       Vállaljuk a bejelentési és havi/negyedéves rendszeres termékdíjas bevallási kötelezettség teljesítését, más hatósági eljárás teljesítését partnereink számára. Bár a termékdíjjal kapcsolatos adatszolgáltatási feladatok teljesítése több speciális ismeretet követel meg, mint egy átlagos adóbevallás teljesítése, minden partnerünknek azt tanácsoljuk, hogy – esetenként a mi segítségünkkel végrehajtott auditálást követően – belső munkatársak segítségével szervezze meg az adatszolgáltatási folyamatokat, igény szerint ebben a feladatban is vállalunk segítségnyújtást. A bevallások elkészítését csak a partner nyitó átvilágítását (konzultáció) követően vállaljuk.

Környezetvédelmi tanácsadás

       Teljes környezetvédelmi auditálás, a környezetvédelmi jogszabályoknak való megfelelés áttekintése, javaslattétel a jogszabályoknak megfelelő működésre. Napjainkban nincs olyan vállalkozás, amely tevékenységét ne érintené a folyamatosan bővülő környezetvédelmi szabályozás. A jogszabályi előírások megsértése, illetve a hatóságok felé előírt adatszolgáltatás elmulasztása következménye környezetvédelmi bírság kiszabása lehet. A környezetvédelmi audit során a teljes környezetvédelmi szabályozás alapján készített kérdőív segítségével azonosítjuk vállalat releváns kötelezettségeit, azok teljesülését, dokumentálását, végül javaslatot teszünk az esetleges hiányosságok rendezésének módjára.
Copyright 2002-2007 Másik Bt. All rights reserved.

Másik BT
Contacts