Napjainkban a látássérülteknek is fel kell venni a harcot a technika fejlődésével, így ők sem maradhatnak ki az okostelefonok által nyújtotta szolgáltatásokból.
Egy ilyen képernyőolvasó program megoldást nyújt arra, hogy a telefon kijelzőjén megjelenő információkat érthető emberi hangzású beszéddel közölje a látássérült felhasználóval.
A symbian operációs rendszert futtató telefonokhoz kétféle képernyőolvasó szoftvert fejlesztettek ki:
Ezek a programok eredetileg azokhoz a telefonokhoz lettek kifejlesztve, melyek kezelése elsősorban a hagyományos számbillentyűkkel vagy a beépített ún. "QWERTY"-billentyűzettel történhetett.
A látássérült és vak emberekre figyelmet fordító fejlesztő szakemberek szorgosan dolgoznak azon, hogy minél több telefonon olyan képernyőolvasó legyen, melyek segítségével a hátrányos helyzetű felhasználók akadálymentesen tudják kezelni érintőképernyős készülékeiket.
Legelőször az Apple cég szakemberei készítettek egy olyan berendezést, melybe gyárilag integráltak egy képernyőolvasót (Voice over). Nem csoda, hogy az IOS operációs rendszert futtató Iphone/iPod touch készülékek nagyon népszerűek lettek.
Az iOS operációs rendszert az Apple cég fejlesztette ki, kizárólag a saját termékeiken, az iPodon, az iPhone mobiltelefonon és az iPad táblagépen érhető el. Az iOS egy Objective-C nyelven írt, Unix-szerű operációs rendszer.
Ez volt az első olyan operációs rendszer, amely kifejezetten érintőképernyős mobiltelefonokra és (később)
táblagépekhez készült. Az Android és a Windows operációs rendszer csak később vált elérhetővé számunkra.
Az iOS kizárólag Apple termékeken futó, eléggé zárt operációs rendszer. Nem lehet például csak úgy egyszerűen összekötni egy számítógéppel, vagy különböző
fájlokat másolni sem a telefonra, sem a tabletre.
Az iPhone vakos kezelése lényegesen eltér attól, ahogy a Talks vagy a Mobile Speak működik, nincsenek például menük, csak ikonok.
A készülék kezelése megoldható vakon, de ismerni kell hozzá az Apple által kifejlesztett, több ujjal végrehajtható utasításokat (gesztusokat).
Az iPhone készülékek ára sajnos meglehetősen magas, érdemes azonban figyelembe venni, hogy már eleve tartalmazzák a magyar nyelvű Mariska hangon beszélő képernyőolvasó és képernyőnagyító szoftvert.
Ennek köszönhetően egy látássérült látó segítség nélkül be tudja üzemelni az Iphone készülékét.
Az egész világon óriási ütemben terjednek az Android operációs rendszerrel ellátott telefonok. Számtalan gyártó kínál ilyen készülékeket, például az LG,
a Samsung, a HTC és így tovább.
Az Android az Open Handset Alliance által fejlesztett operációs rendszer, elsősorban mobiltelefonokra. Azért fejlesztették ki, hogy legyen egy olyan mobil
operációs rendszer, ami képes több gyártó készülékén is futni.
Így mindegy, hogy Samsung vagy HTC telefont veszünk, bármelyiken használhatjuk az Androidot.
Fejlesztésekor a fejlesztők azt tartják szem előtt, hogy minél felhasználóbarátabb platformot hozzanak létre, és ezeket bárki tudja használni.
Az Android nem tesz különbséget a telefon eredeti programjai és bárki más által fejlesztett programok között: mindegyik ugyanúgy testreszabhatóan jeleníthető
meg, és használhatja bármely funkciót a telefonon.
A Google Sync segítségével szinkronizálhatjuk naptárunkat, ismerőseink adatait: telefonszámokat, e-mail címeket, így azok mindig biztonságban vannak. Ha elhagyjuk a mobilt, a telefonszámok akkor is megmaradnak az interneten, s a következő készülékre könnyen áttölthető. Sőt, ha úgy kényelmesebb, akkor az interneten
keresztül is szerkeszthetjük az adatokat, a változtatások azonnal bekerülnek a mobilunkba is.
Egy androidos eszközt egyszerűen – egy USB kábellel – a számítógépünkhöz kapcsolhatunk, azonnal látjuk telefonunk fájljait, és gyerekjáték a fájlok cseréje, szemben az iOS-rendszerrel, ahol számolnunk kell az iTunes használatával.
Az android operációs rendszer része ma már a Talk Back képernyőolvasó program. Ennek segítségével a látássérültek akadálymentesen tudják kezelni az androidos érintőképernyős készülékeiket.
|