Kastély
Kezdőlap Vissza Földvár Kastély

 

 

 

L'HUILLIER-COBURG KASTÉLY

 

 Edelény, Borsodi u. 7.

 

 

 

 

 

 

A hazai barokk építészet egyik legjelentősebb emléke az edelényi L Huillier Coburg kastély.

A kastélyt 1716-ban kezdte el építtetni a Lotaringiából származó báró L Huillier Ferenc János egri várkapitány. A kastély igazi arculatát, a francia hatását L Huillier Ferenc feleségének, Santa Croce Mária Magdolna bárónénak köszönhetjük.

Az 1760-as években galánthai Eszterházi István, az akkori tulajdonos LEIB FERENCET bízta meg az emeleti termek rokokó falképeinek elkészítésével.

Több generáció során módosították, fejlesztették a kastélyt, és amikor Dessewffy Ferenc utód nélkül az 1820-as évek elején meghalt, az edelényi uradalom és ezzel a kastély is a kincstár tulajdonába került. Az 1820-as évek végén az uradalom a Szász-Coburg-Gothai uralkodóházból származó Ferdinánd herceg birtokába szállt.

A több tulajdonosváltás a kastélynak és a körülötte kialakított díszkertnek nem kedvezett. Jelenleg folyamatos helyreállítási munkálatok folynak.

Hét termében rokokó freskók és öt copfstílusú cserépkályha látható.

Itt csodálhatjuk meg a kastély kovácsolt vaskapuját, amely egyben Edelény város szimbóluma. Megcsodálhatjuk a kastély homlokzati kovácsoltvas erkélyét, és a kastélyon belül a lépcsőket átölelő kovácsoltvas korlátokat. Egyes szakemberek Fazola Henrik alkotásaként mutatják be, mások viszont a motívumok alapján kizárják ezt a lehetőséget. Egyes források szerint a kovácsoltvasból készült kapu a párizsi világkiállítás után 1910-ben került az edelényi kastély kerítés-falai közé. Az alkotó személyében nehéz állást foglalni, ennek eldöntése további kutatásokat igényel, de addig is gyönyörködjünk a kovácsművesség művészi szépségében. A bejáratnál középen elhelyezkedő robosztus vaskapu a kastélyban mindenkori tulajdonosának hatalmát, gazdagságát hirdetik és kétoldalt lévő kisebb méretű, de termetes, a főkapuhoz hasonló jelleggel megkomponált vaskapu, amely személyforgalom funkcióját látta el, . Ezt a benyomást kelti a kapu csúcsán büszkélkedő kovácsoltvas címer és címer tetejét ékesítő korona. Egyszerre látva a kaput és az épület homlokzatát, stílusukban a tökéletesség benyomását keltik, összhangjukkal az alkotók azonos látásmódját képviselik.

 

 

A KASTÉLY FŐBEJÁRATA ESTI KIVILÁGÍTÁS MELLETT, TÉLEN

 

 

 

A KOVÁCSOLTVAS KAPU FŐBEJÁRATA, AZ UDVAR FELŐL FOTÓZVA

 

 

 

A BALOLDALI SZEMÉLYBEJÁRÓ

 

 

 

A FŐBEJÁRAT  VASKAPUJÁNAK CSÚCSÁN

A KOVÁCSOLTVASBÓL KÉSZÜLT KORONÁS CÍMER

/RÉSZLET/

 

 

 

A KASTÉLY HOMLOKZATÁN LÁTHATÓ KOVÁCSOLTVAS ERKÉLY,

ALATTA AZ ÖNTÖTTVASBÓL KÉSZÜLT CÍMER

 

 

 

A LÉPCSŐHÁZ KOVÁCSOLTVAS KORLÁTJA

RÉSZLET

 

 

 

 

 

 A kastély lovagtermében a szkíta kincsek állandó kiállítása tekinthető meg.
 

 

A SZKÍTA KIÁLLÍTÁS ANYAGÁNAK EGY RÉSZE

 

 

 

 

SZKÍTA LELET 

/KR. E. 4. SZÁZADBÓL/

NYEREGTAKARÓ, SZKÍTA LELET

/KR. E. 5-4 SZÁZADBÓL/

SZKÍTA SZARVAS

/KR.E. 7. SZÁZADBÓL/

 

 

 

SZKÍTA LELETEK  /KR E. 4. SZÁZADBÓL/

 

 

<<<<<<<