A számítógép részei

Felhő alapú tárolás

A felhő alapú adattárolás egy hálózat alapú rendszeren alapszik, ahol az információ több virtuális szerveren van tárolva.

Azt jelenti, hogy olyan állományokkal és programokkal dolgozhatunk, melyek fizikailag nem a saját gépünkön, hanem az interneten, egy ismeretlen helyen vannak, valahol a „felhőben”.

Az adatok internetes szerveren való tárolásának egyik legnagyobb előnye, hogy bárhonnan könnyen elérhetőek, nem vesznek el, ha a saját számítógépünk tönkremegy.

Ez egyben a hátránya is: mivel nem tudjuk pontosan hol tárolják a fájlt, nem lehetünk biztosak abban, hogy mindig épségben fog maradni, vagy hogy illetéktelenek nem férhetnek hozzá.

Néhány felhő alapú tárhely

Néhány felhő alapú tárhely

Szolgáltatás szerinti csoportok

Szoftver szolgáltatás (Software as a Service)

A szoftvert magát nyújtja szolgáltatásként. Ezeket az alkalmazásokat általában http protokollon keresztül, egy böngészővel lehet használni. (Google Docs, netsuite);

Platform szolgáltatás (Platform as a Service)

Az alkalmazás üzemeltetéséhez szükséges környezetet biztosítja, terheléselosztással és feladatátvétellel, kezelő felülettel, ezek rendszeres biztonsági frissítésével. (Google App Engine, OpenShift);

Infrastruktúra szolgáltatás (Infrastructure as a Service)

Virtuális hardvert (szervert, blokk-tárhelyet, hálózati kapcsolatot, számítási kapacítást) szolgáltat. (Amazon EC2, Google Compute Engine)

Hozzáférhetőség szerinti csoportok

Publikus felhő

Publikus felhő esetén egy szolgáltatótó a saját eszközállományával (tárhely, hálózat, számítási kapacítás) szolgálja ki ügyfelei szerverigényeit. Publikus felhők esetén különösen fontos a különböző ügyfelek izolálása.

Privát felhő

Saját vagy bérelt erőforrásokon lehet saját felhőt is építeni. Ez megoldást jelent a publikus felhők problémáira, viszont az üzemeltetésről a privát felhő tulajdonosának kell gondoskodnia. (Privát felhő szoftverek: VMware vSphere, oVirt, CloudStack, OpenNebula)

Hibrid felhő

Privát és publikus felhők kombinációja. Ez lehetővé teszi átmeneti teljesítményigény esetén a számítási felhő kiegészítését publikus szolgáltató által kínált megoldással.