140-es Pro Patria Cserkészcsapat


Go to content

cserkészet

Mi is valójábana cserkészet?


Ime néhány gondolat:

A cserkészet célja

„Törekedjetek arra, hogy kicsit jobbnak hagyjátok magatok után ezt a világot, mint ahogyan ti kaptátok!” (Robert Baden-Powell)


A cserkészet célja a fiatalok lelki, fizikai, szellemi és érzelmi adottságainak, valamint szociális érzékének kifejlesztése istenhitre alapozott neveléssel. Arra akarja nevelni a fiatalokat, hogy müvészei legyenek életük tökéletesítésének, kibontakoztathassák képességeiket és jellemes egyéniségként hasznos tagjai legyenek a helyi közösségnek, a nemzetnek és az emberiségnek és ezáltal járuljanak hozzá a világ jobbá tételéhez. A magyar cserkészet fontos célja a magyar nép kultúrájának és történelmi hagyományainak ápolása.

A cserkészet alapelvei
A cserkészet az alábbi alapelveken nyugszik:
· Kötelesség Isten iránt, hűség a valláshoz és az ebből eredő kötelezettségek vállalása.


· Kötelesség mások iránt, hűség a hazához, összhangban a helyi- és nemzetközi békességgel,megértéssel és együttműködéssel. Részvétel a társadalom fejlődésében, elismerve és tiszteletben tartva embertársaink emberi méltóságát és a természet sérthetetlenségét. Egy mindenkiért és mindenki eggyért.


· Kötelesség önmagunk iránt, önmagunk állandó és folyamatos fejlesztése és képzése.
A cserkészmódszer

„A cserkészet olyan gyógyszer, amely különböző össztevökböl áll és amennyiben ezeket nem a megfelelő arányban, előírás szerint adagolták, akkor a fölhasználó nem hibáztathatja az orvost, ha a betegre gyakorolt hatás nem kielégítő.” (Robert Baden-Powell, 1922)

A cserkészmódszer folyamatos, lelkiismeretre hallgató önnevelési rendszer, amely az alábbi elemekből tevődik össze:
· A cserkésztörvények és fogadalmak. A cserkészmódszer „szíve” az alapelveket életszabályként megfogalmazó cserkésztörvények és az azok megtartására önként tett fogadalmak.


· Cselekedve tanulás. A cserkészet arra törekszik, hogy az ismeretszerzés alapja a személyes megfigyelés, cselekvés és tapasztalat legyen.


· Kiscsoportos ((Örsi) rendszer. A cserkészek a cserkészmozgalomban korosztályi igényeiknek megfelelően szerveződött öntevékeny kisközösségekben (őrsökben, rajokban, stb.) vesznek részt.


· Folyamatos, ösztönző és változatos programok. A cserkészek a céloknak és a résztvevők érdeklődésének megfelelő folyamatos, ösztönző és változatos programokon és tevékenységekben vesznek részt, amelyek ismeretszerzést, játékokat, énekeket és hasznos gyakorlatokat, valamint közösségi szolgálatokat foglalnak magukba. Ezen tevékenységek keretét próbarendszerek határozzák meg.


· Szimbolikus keret. A cserkészetben a jelképek és a keretmesés környezet használata olyan eszközök, amelyek a cserkészet által vállalt elvek és célok megértését segítik.


· Természeti környezet. A természet minden téren előnyösen járul hozzá a fiatalok fejlődéséhez. Ezért a cserkészek a programokat lehetőleg a szabadban, természeti környezetben végzik.


· Önnevelés. Minden cserkész tudatosan és aktívan vegyen részt saját fejlődésében személyes fejlődési célok és az ehhez vezető módszerek meghatározásával, illetve a feladatok végrehajtásával és értékelésével.


· Felnőtt vezetők részvétele. A cserkészetben a felnőttek részvétele a felnőtt vezetők és a fiatalok önként vállalt kapcsolatán, barátságán alapszik. A vezető feladata az önnevelési folyamat segítése a cserkészet módszereivel, a céloknak és alapelveknek megfelelően.

Mit lehet a cserkészetben?
Önként csatlakozniBarátokat szerezniÉletformát tanulni és követniHarcolni hibáid ellenMásoknak örömet szerezniSokat játszani és vidámkodniTúrázni szárazon és vízen, erdőkben és hegyek közöttTáborozni télen-nyáron, igazi nomád életet élniMegismerni a természetetNépdalokat, néptáncokat, hagyományokat tanulniElsősegélyt nyújtani, életet menteniÖnfegyelmet, kitartást fejleszteniEgészséges életet élniSportolni, versenyezniSzínészkedni, szerepelni, énekelni, zenélni,bábozniFényképezni, újságot szerkeszteni, nyelvet tanulniKézmüveskedni, fúrni-faragni, rajzolni és festeniSziklát mászni, barlangászni, evezni, úszniA legügyesebbeknek külföldre utazni, nemzetközi táborba és jamboree-ra menniÉs még ezer egyéb dolgot...
Mi nem a cserkészet?
Nem hitbuzgalmi egyesületNem természetjáró kör vagy sportklubNem gyermekmegőrző vagy napköziotthonNem parádés díszlet a nemzeti ünnepekenNem katonai kisiskolaNem tömegszervezetNem nosztalgiázásNem színjátszó csoportNem néptánc egyesületNem iskolai szakkör
Hanem egész egyszerűen: vidám élet a szabadban!

A cserkészjelvény

A cserkészek jelvénye a liliom. Ez egy régi történelmi szimbólum, a tisztaság és az erényes élet jelképe. A középkortól kezdve a nagy európai uralkodócsaládok is használták, Magyarországon például az Anjou-királyok, Franciaországban pedig a Bourbon-dinasztia. A cserkészliliom mégsem innen, hanem a tengerészeti iránytű jellegzetes végződéséből származik. A hajósok az északi irányba mutató tű végét alakították ilyenné; nekünk, cserkészeknek is ez mutat irányt az élet tengerén. A bal felső sarokban, a képen a magyar cserkészliliom van, melynek három ágát a Szent Korona fogja össze, emlékeztetve ezeréves államiságunkra.


A tisztelgés

Ha a cserkészek fogadalomtételen, zászlófelvonáson, nemzeti ünnepen vesznek részt, akkor a jobb kezükkel tisztelegnek. Sokszor találkozáskor is tisztelgéssel köszöntik egymást. A kezüket vállmagasságba emelik, három ujjuk felfelé mutat, míg a hüvelykujj és a kisujj a tenyér előtt összekapcsolódik. Ez sokkmindent jelent: a három ujj a cserkészfogadalomra emlékeztet, Istenünk, hazánk és embertársaink iránt teljesítendő kötelességeinkre. Az összekapcsolódó ujjak azt jelentik, hogy az idősebb, nagyobb, erősebb cserkész segíti, óvja fiatalabb társát.


A kézfogás

A cserkészek bal kézzel fognak kezet. Ennek oka az, hogy bal kezünk közelebb van a szívünkhöz, ezért a másik iránti szeretetünket így tudjuk jelképesen kifejezni. Persze gyakorlati okai is vannak ennek, hiszen a jobb kezünket tisztelgésre emeljük, vagy a régiek abban fogták az elmaradhatatlan cserkészbotot - így csak a bal marad szabadon az üdvözléshez.


Jelszó és köszöntés

Jelszavunk: Légy résen! Ez azt jelenti, hogy minden percben készen állunk, hogy a másikon segítsünk, hogy kötelességünket teljesítsük és hogy tartsuk magunkat fogadalmunkhoz.Köszöntésünk így szól: Jó munkát! Ezzel azt idézzük föl, hogy a cserkészélet egy önkéntes, vidám munka, ami Isten áldásával embertársaink javára válik. Bármihez kezdünk, azt szeretnénk eredményesen és sikeresen befejezni, ezért kívánunk jó munkát egymásnak.





A külföldi cserkészetvázlatos története

Lord Baden-Powell of Gilwell (Bi-Pi), a cserkészet megalapítója 1857-ben született Londonban. Három évesen hat testvérével együtt árván maradt. Társai már gyermekkorában szerették vidámságáért, mulattató történeteiért. Fiatalon katonai pályára lépett, így sok időt töltött Indiában, majd Dél-Afrikában. A bennszülöttek között megtanulta, hogyan lehet úrrá a nehézségeken magárahagyatottan és primitív körülmények között is.ben az angol-búr háborúban Mafeking védelmével bízták meg. Itt tapasztalta meg, hogy mennyire megállják a helyüket a fiatalok, ha felelősséget tesznek a vállukra. Mikor hazatért Angliába, meglepve tapasztalta, hogy nagy sikert aratott egy katonai kézikönyve az ifjúság körében. Ekkor jutott arra, hogy külön könyvet írjon a fiatalok számára.Elképzeléseit gyakorlatban is ki akarta próbálni, ezért 1907 nyarán a La Manche-csatorna egyik szigetén (Brownsea) egy tábort szervezett 20 fiúval. A tábor hatalmas sikert aratott. Így az 1908-ban megjelent könyve a Scouting for Boys (Cserkészet fiúknak) címet kapta. Bi-Pi életének új célja a cserkészet lett. Az eszme terjesztése céljából beutazta az egész világot. Ő volt a jamboreek, a cserkészek világtalálkozóinak vendége.
Élete utolsó éveiben Kenyába vonult vissza, és ott halt meg 1941. január 8-án. Utolsó üzenete a cserkészekhez szólt:

”Szeretnék Tőletek egy pár szóval elbúcsúzni. Azt hiszem, hogy ez az utolsó alkalom, amikor Hozzátok szólhatok. Így vegyétek, amit mondok. Nagyon boldog életetek legyen.A helyes út a boldogság eléréséhez az, ha másoknak szereztek boldogságot, Kíséreljétek meg ezt a földet egy kicsit jobb állapotban hátrahagyni, mint ahogy találtátok.Legyetek résen tehát, hogy boldogan élhessetek és halhassatok. Legyetek hűek fogadalmatokhoz akkor is, ha már kinőttetek a fiúkorból, és …Isten legyen veletek!”

1908. – Scouting for Boys címmel megjelenik Bi-Pi első könyve– Az első jamboree (Londonban): 5000 cserkész a világ 34 országából. Bi-Pi-t a világ főcserkészévé kiáltják ki a cserkészek1924. – A második jamboreet Koppenhágában rendezték meg1929. – Ismét Anglia (Birkenhead) ad színhelyet III. jamboreenak („sár-jamboree”)1933. – Gödöllői jamboree: 54 országból 30 ezer cserkész vett részt1937. – Bi-Pi utolsó jamboreeje (Hollandia: Vogelenzang)1947. – A hatodik világjamboreet Franciaországban (Moisson) rendezték1951. – Bad-Ischl, Ausztria1955. – Niagara-on-the-Lake, Kanada1957. – Jubileumi jamboree az első cserkésztábor emlékére: Sutton Coldfield, Anglia1959. – Makiling, Fülöp-szigetek1963. – Marathon, Görögország1967. – Farragut Park, USA1971. – Asagiri Heights; Japán1975. – Mjosa-tó, Norvégia1979. – World Jamboree Year/Világdzsembori Év. A helyszín az egész világ, időtartama az egész év.1983. – Kananaskis Country, Kanada1987/1988. – Cataract Scout Park, Ausztrália1991. – Sorak-hegység Nemzeti Park, Dél-Korea1995. – Dronten, Hollandia1998/1999. – Picarquín, Chile2003. – Sattahip, Thaiföld2007. – Anglia (tervezett Jamboree a legelső cserkésztábor 100. évfordulójának tiszteletére)
A magyar cserkészetvázlatos története
- A nagybecskereki gimnázium értesítője részletesen ismerteti Bi-Pi Scouting for Boys című könyvét– első terjesztők: Szilassy AladárMegyercsi BélaSík Sándor– megalakulnak az első cserkészcsapatok:1. sz. BKIE (Keresztény Ifjúsági Egyesület)2. sz. BKG (budapesti piaristák)3. sz. Regnum Marianum1912. december 28.– a Magyar Cserkészszövetség megalakulása1913. – Vági tutajút Kralovántól Komáromig, amelyen 105 cserkész vesz részt– a Magyar Őrszem Szövetség megalakulása, a két szövetség egyesül Cserkész-Őrszem Szövetség néven, később azonban az őrszem szó kikopik a névből és a köztudatból1914. – 1918 – az I. világháború alatt sok vezetőt elvisznek katonának1919. – újjáalakul a Magyar Cserkészszövetség, megkezdődik a nagyarányú csapatszervezés– megindul a Magyar Cserkész és a Vezetők Lapja1922. – Gróf Teleki Pál az első magyar főcserkész– cserkészeink az elzártságot megtörve külföldre is látogatnak1924. – II. Világjamboreen, Koppenhágában a nemzetek versenyében a magyar cserkészek Anglia és Amerika után a harmadik helyet szerzik meg– a Magyar Leánycserkész Szövetség megalakulása1926. – Megyeri Nemzeti Nagytábor 7500 cserkész részvételével 8 országból– megnyílik a Hárshegyi Cserkészpark,az Újpesti Központi Vízitelep,a Cserkészbolt Szövetkezet1928. – a Leánycserkész Világszövetség megalakulása Parádon1933. – IV. Világjamboree Gödöllőn, amelyen összesen 30 000 cserkész vesz részt, ebből 15 000 külföldi 54 nemzetből, a tábor jelképe a Csodaszarvas, hatalmas szervezői és erkölcsi siker a magyar cserkészet számára1939. – I. Leánycserkész Világjamboree Gödöllőn (Pax Ting - béketalálkozó)– új, népi hagyományokra épülő próbarendszer kidolgozása a „Teleki-hagyaték” alapján1941. – Bi-Pi és Gr. Teleki Pál halála– a Magyar Cserkészszövetség feloszlatása, a Magyar Cserkészfiúk Szövetsége megalakulása1947. – VI. Világjamboree Franciaországban, utolsó alkalommal vesznek részt magyar cserkészek1948. – a Magyar Cserkészfiúk Szövetségét erőszakkal beolvasztják a Magyar Úttörők Szövetségébe, a cserkészmunkát végleg betiltják– a Külföldi Magyar Cserkészszövetség megalakulása, hazánkban illegálisan folyik a cserkészet1956. – rövid időre újraéled a cserkészet1963. – Sík Sándor halála1988. – a Magyar Cserkészszövetség újraalakul a 40 évvel ezelőtti hagyományok alapján– szerte az országban újjáalakulnak a cserkészcsapatok1991. – Világjamboree Dél-Koreában, Magyarországot újra képviselik cserkészek1993. – Gödöllői Emléktábor a Gödöllői Világjamboree 60 éves évfordulójára 1500 résztvevővel1996. – Kárpát-medencei Cserkésztestvériség Nagytábor ÓpusztaszerenA honfoglalás 1100 éves évfordulójára 1100 itthoni és külföldi magyar cserkésszel– Hadijáték Pákozdon a pákozdi csata 150 éves évfordulójára2000. – Millenniumi Emléktábor Esztergomban 1700 cserkész részvételével



Back to content | Back to main menu