Andragógia

Andragógia

Az andragógia a felnőttképzés tudománya, hagyományos értelemben a neveléstudomány egy területe. Bár használja a pedagógia módszereit is, azon a felismerésen alapszik, hogy másképp kell viszonyulni a felnőttekhez, mint a fiatal diákokhoz. Másrészt, és ez talán még fontosabb, korunkban az ismeretek olyan gyorsan változnak, hogy az emberi élet során folyamatosan szükség van a mindennapi ismeretek és a különböző készségek és az ezekhez kapcsolódó tudás elsajátítására, megújítására, és ezért újra meg kell tanulni tanulni.
Magyarországon a II. világháború után kezdődött a hivatásos felsőfokú végzettségűek képzése, s akkor a szakot népművelő-könyvtáros szaknak nevezték el. A történetileg, elsősorban Európa északnyugati legfejlettebb régiójából származó közösség- és művelődésszervező, valamint felnőttképzési szakmák ma minden európai országban és a világ más részein is megtalálhatók. A változásra, fejlesztésre a mai modern munkaerőpiaci lehetőségek megváltozása miatt volt szükség amelyben az andragógia az ún. Bolognai Folyamat részeként fejlődik.
Magyarországon 16 felsőoktatási intézmény közösen dolgozta ki és fogadtatta el az andragógia alapszak akkreditációját 2005-ben, a képzés 2006-ban indult el. Ezek között a felsőoktatási intézmények között volt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Főiskolai Kar is.

Mit tanulhatnak az andragógia szakon?

(Kötelező, kötelezően választható, szabadon választható stúdiumokban)

I. Az első alapozó évben a bölcsész képzés általános tudományos alapjait sajátíthatjuk el.

Fő tantárgycsoportok: Filozófiatörténet, Etika, Nevelés- és művelődésfilozófia; Vallásismeret; Pedagógia alapjai, Neveléstörténet, Neveléselmélet, Oktatáselmélet, Nevelésszociológia; Pszichológia alapjai, Személyiséglélektan, Fejlődéslélektan, Neveléslélektan, Szociálpszichológia; Általános szociológia, Művelődésszociológia; Közgazdaságtan, művelődésgazdaságtan; Állam- és jogtudományi ismeretek; Kommunikációelmélet; Politológia, művelődéspolitika; Európa tanulmányok; Informatika; Tanulás- és kutatásmódszertan.

II. A második évben ismerkedünk meg az andragógia elméleti és gyakorlati alapjaival.

Kötelező tárgyak: Művelődéstörténet; Andragógia elméleti, történeti alapjai, Emberi erőforrás fejlesztés, Felnőttképzés gazdasági és jogi környezete; Felnőttképzés szociológiája; Felnőttképzési, Munkaerőpiaci képzések; Szociokulturális animáció elmélete és gyakorlata; Szakmai gyakorlatok különböző területeken, a régió intézményeiben. Szabadon választható tárgyak: Médiapedagógia - multimédia; Pasztorálpszichológia, pedagógia alapjai, andragógia alapjai.

III. A harmadik évben a választott szakiránynak megfelelő ismereteket sajátíthatjuk el.

Kötelezően választható gyakorlatközeli specializációk éve. Közös stúdiumok mindkét szakirányban: Kulturális menedzsment; Kulturális marketing, kulturális vállalkozás

Szakirányok

Felnőttképzési szakirány: Andragógiai didkatika, Módszertan, Távoktatás és az e-learning; Felnőttképzések tervezése. Művelődésszervező szakirány: A kultúraközvetítés elméleti történeti alapjai, A kultúraközvetítő intézményrendszerek; Tér-társadalom-kultúra; A kulturális/művészeti menedzsment művészetelméleti, történeti alapjai. A szakirányokon belüli választható specializációk: idegenforgalmi, filmterjesztési, oktatásszervezési, személyügyi ismeretek és gyakorlatok A szakirányokon belül szabadon választható stúdiumok: Multimédia, digitális tartalomszolgáltatás; Pasztorálandragógia alapjai és gyakorlati területei; Drogprevenció

Az oktatás időtartama:

3 év (6 félév) A képzés összóraszáma: max. 2500 óra. Gyakorlati órák: 1000 óra. Külső intézményi gyakorlatok: 140 óra. Az oklevél megszerzésének feltétele: 180 kredit teljesítése, ami alapján mester, (master, rövidítve: MA) fokozathoz vezető képzésre jelentkezhet az alapszakot elvégzett hallgató.
A képzés zárása: záróvizsga.
A záróvizsga részei: A szakdolgozat megvédése vizsgabizottság előtt, valamint komplex szóbeli vizsga
Az oklevélben a szakképzettség elnevezése: andragógus (zárójelben megjelölve a szakirányt)
Végzettségi szint: alapfokozat (baccalaureus, bachelor, rövidítve BA)

Szak előnyei

Nagyfokú önállóságra, hallgatói közreműködésre és munkára van lehetőség a tanulmányokban. Megismerhetjük a rokon területen tevékenykedő intézmények, szervezetek munkáját, eredményeit, munkamódszereit. Be lehet kapcsolódni számos hazai és nemzetközi pályázatba és támogatási programba. Az iskolában kaphattok ösztöndíjat, lakhatási- és szociális támogatást, a hátrányos helyzetűek pedig egyéb juttatásokban részesülhetnek. Ezen kívül a kollégiumi elhelyezés is biztosított. Lehetőség van gazdag diák közösségi életre!

Ahogyan mi képzeljük el a jövőnket andragógusként

A következő munkakört tölthetjük be, vagy feladatokat láthatjuk el:

- népfőiskola szervező
- tréner, tréningvezető
- közösségszervező
- szociálisan hátrányos helyzetűek képzésének szervezője
- játszóház, kézműves foglalkozás vezetője
- művészeti menedzser
- oktatás, és továbbképzések tervezője, szervezője
- államigazgatásban, a közművelődés területén dolgozó szakember
- kulturális intézmények munkatársa pl. galéria, színház, mozi
- vállalkozó a képzési piacon
- nemzetközi együttműködések szervezője
- kutató, oktató
- konferencia-, családi-, polgári események megszervezője
- munkaügyi központ munkatársa
- tanulási tanácsadó

Néhány az iskolánk jövőre vonatkozó tervei közül

Törekszenek arra, hogy hasonló európai felsőoktatási intézmény hallgatóival közös csere és tanulmányi programban tudjanak részt venni az andragógia szak hallgatói A jövőben nagyobb figyelmet kíván szentelni az idegennyelvi képzésre A tanszék tervei között szerepel, hogy a Pázmány Péter Egyetemmel történő 2008-tól megvalósuló integráció keretében az önálló karként folytatott oktatásban az andragógia mesterszak is helyben elvégezhető legyen. Jelenleg a főiskola a pécsi és a debreceni egyetemmel írta alá a szándéknyilatkozatot az alapszakon végzettek további mester fokozatú tanulmányainak biztosításáról.