ASTORIA

 

A könnyed kikapcsolódás hajója!

Főoldal Vendégkönyv Hírlevél Tartalom Kapcsolat

Menü

Főoldal

Tartalom

Viccek

Fejtörők

Diák

Írásaim

Időjárás

Hasznos

Fórum


 


Írásaim:   Emlékeim a fogdáról.


 

 1. rész

 

2. rész

 

 

Emlékeim a fogdáról.

 

Előzmény

 

Itt ülök a rendőrségi fogdán, és fogalmam sincs, hogy kerültem ide. Gondolkozom erősen, hogy mit követtem el. Gyorsan végig pörgetem az elmúlt év eseményeit, de semmi olyasmit nem találtam, ami ide vezethetett volna. De semmi kétség, ide vagyok bezárva, már órák óta.

Igaz, ez nem is a fogda, csak egy kihallgató helyiség, hála az őrmester hölgynek, aki „átvett”. Az ő jóindulatának köszönhetem, hogy nem a köztörvényesek közé lettem elszállásolva. De a dolog érdemi részén ez nem változtat.

- 10-20 percről van csak szó! – hallom még most is az ügyeletes tiszt hangját.

- Bakker! De ennek már több órája, és semmi nem történt azonkívül, hogy kínomban az őrület határait kezdtem el súrolni.

 

- És mi van akkor, ha „valaki” olyasmivel vádolt meg, ami már méltán hozhatta azt az eredményt, hogy országos körözést adtak ki ellenem.

Ez a verzió már elképzelhető lett volna. Tudtam is, hogy ki az a valaki, a volt nejem. Tőle minden kitelik, hogy nekem keresztbetegyen! Ezt már be is bizonyította többször, mióta véglegesen elváltunk. Bár még csak fizikailag váltunk el, előre rettegek a tárgyalástól, hogy ott miket talál majd ki az elveszejtésemre.

 

Miért is haragudott meg rám? Nem mondom, hogy nem volt rá oka, de nem ennyire. Ez már túlzás.

 

A számára hirtelen jött bejelentés: „Egy hónap múlva elköltözöm!” Ami nem is volt annyira váratlan, hisz már voltak látható jelei, csak ő nem vette észre. Túlságosan el volt foglalva saját problémáival. Nem vette észre, hogy körülötte a család már teljesen szétesett.

A bejelentés mégsem volt annyira egyszerű, hisz anyukámnál laktunk, így neki is „mennie” kellett! Közte és az anyukám közötti kapcsolat annyira elromlott, hogy ott nem maradhatott, pedig anyukám győzködte, hogy –„ Nyugodtan!”.

A kapcsolatuk elromlását, csak ő érzékelte, az önös sérelmeit emelte piedesztára. Ezenkívül nem ismert el más véleményt. A segítőkezet durván ellökte magától, nem dacból, butaságból. Nem értette, hogy miért nem adtam neki „még egy esélyt”! Százegyedére! Nem látta az első százat. Az önsajnálattól teljesen beszűkült körülötte a világ.

 

Most a sérelmének a bosszúját szenvedem. De volt már előtte sok, azok most mind felelevenednek előttem.

 

Miután szószerint szétköltöztünk, mindenki tudta a címemet, telefonszámomat, elkezdődtek a telefonos zaklatások. A párom pocskondiázása, az éjjeli hívások, felelőségrevonások, és lehetne sorolni. A legborzasztóbb az volt, amikor a szomszédokat is el kezdte zaklatni telefonjaival. Persze, nem volt maradásunk.

 

Mikor híre ment a válásunknak, a barátok, ismerősök, szinte letámadtak. Volt, aki elismerően szólt: - Épp ideje volt már!

De volt, aki pont az ellenkezőjét vágta a fejemhez: - Hogy tehetsz ilyet?

- Tudod, - szóltam ilyenkor – nem tudhatod, hogy otthon a négy fal között, hogyan élünk. Ha csak a látszatra adsz, akkor nagyot tévedsz.

Nem értették, nem akarták érteni. Mindenesetre úgy döntöttem, hogy minden kapcsolatot megszakítok a régi életemmel, és egy redőnyt húzok a múltamra. Lezártam minden olyan kapcsolatot, amit le kellett zárni, aki megérdemelte, attól elbúcsúztam, a munkahelyemen is elrendeztem mindent.

 

Egy teljesen új életet akartam kezdeni. De a múlt visszanyúlt értem.

 

Pénz híján (amit szintén neki „köszönhetek”), leköltöztünk vidékre, egy Pest melletti kis faluba. Ezzel tényleg elvágtam magamat a régi énemtől. Senki nem tudta, hogy hol vagyok, megszűntem létezni a világ számára.

Egy pár hónap után, nem bírtam magammal, és a lelkiismeret furdalásommal, csak felhívtam édesanyámat, hogy tudja, mi van velem. Persze fülkéből, mert a házibácsi telefonjához nem kaptunk engedélyt, meg nem is akartam, hogy lihegjen a fülembe.

Anyukám elpanaszolta, hogy rendőrök kerestek nála, hisz akkor még oda voltam hivatalosan bejelentve, Az összes égiekre kért, hogy hívjam fel a rendőrőrsöt, hogy tisztázzam magam.

- De hát nem csináltam semmi olyat, hogy a rendőrök keressenek. Mond már el, hogy mi az oka, hogy keresnek? – kérdeztem, de nem tudott többet mondani. Vele nem közölték, csak engem kerestek többször is. Azt üzenték, hogy vegyem fel a kapcsolatot XY zászlóssal, akire az ügy tartozik.

- Akkor mond meg neki, hogy mondják el, milyen ügyben keresnek.

Ezzel a beszélgetés erre vonatkozó részét be is fejeztük, mert volt rengeteg megbeszélni valónk. Végül, mikor elfogyott az apróm, megígértem, hogy hamarosan jelentkezem.

Sokáig nem tudtam elaludni aznap éjszaka. Minden eszembe jutott, de semmi olyan, aminek ez lenne a következménye. Talán még az lehet, hogy az „exem” megvádolt a pedofília vádjával. A nagyobbik lányom, aki tulajdonképpen az övé volt, eléggé zokon vette a szakításunkat. Képesnek tartottam arra, hogy ilyen hamis vádban összeszövetkezzen az anyjával. Ez az egy magyarázat maradt meg bennem.

Mikor újra „haza” telefonáltam. Anyukám megint panaszkodott, hogy azóta is többször kerestek a rendőrök. A volt nejemmel vettünk régen egy kis parasztházat, amit ő pénzzé akart tenni. Az adásvételi szerződéshez kellett az én aláírásom is, az én tartózkodási helyemet nem tudta, így fordult a rendőrséghez. Hogy, hogy nem, országos körözést adtak ki ellenem, a hollétem felderítésére.

- Csak ennyi? – kérdeztem óriási súlyoktól megszabadulván. – tudd meg, ki intézi az adásvételt, és lebeszélem az ügyvéddel. – tértem át más témára.

- Drága kisfiam! – kezdte anyukám - mindenképpen jelentkezzél a rendőrségen is.

 

 

Pár nappal később, mikor a házibácsi nem volt otthon, mégis felhívtam az ügyemben illetékes rendőrt.

Bemutatkozások után, egy érdekes párbeszéd alakult ki közöttünk.

- Azt mondja el nekem, hogy miért is van ellenem körözés? – kérdeztem.

- A neje bejelentette eltűnését! Mint eltűnt személy ellen adták ki a körözést.

- Nem vagyok jogász, de ezt csak akkor alkalmazható, ha felmerül a büncselekmény lehetősége. – válaszoltam, ill. kérdeztem.

Erre elmagyarázta nekem, hogy nem csak akkor, ha történik egy ilyen bejelentés, akkor kötelességük annak utánajárni. Tudtam, hogy sántít a dolog, de egyelőre nem tehettem ellene semmit.

- Nézze uram! Pontosan a nejem miatt kellett inkognitóban élnem, elegem volt már a zaklatásaiból. Most bejelentem, hogy nem tűntem el, nem követtek el ellenem semmilyen bűncselekmény, saját akaratomból vagyok ott, ahol vagyok. Nem vagyok köteles megadni a lakcímemet!

- Be kellene jönni ide a rendőrségre, és írásos tanúvallomást kell tenni!

- Vegye úgy, hogy most bejelentettem, borítsunk fátylat a dologra. Nem vagyok hajlandó elmenni, szóban elmondtam, hogy miről van szó, legyen ennyi elég.

- De a telefonszám után tudhatóvá vált a tartózkodási helye! – válaszolt a poszt.

Ekkor szakadt el a cérna.

- Előre figyelmeztetem, hogy ha akár a rendőrség, akár a volt nejem itt keres engem, akkor magát úgy feljelentem, hogy eladhatja az egyenruháját!

- Ne fenyegetőzzön! – kapta fel a vizet a poszt.

- Maga ne fenyegetőzzön! – válaszoltam. – Mert nagyon megütheti a bokáját.

Ezzel én befejezettnek vettem az eddigi beszélgetésünket, és lecsaptam a kagylót.

Úgy tíz-tizenöt perc múlva szólt a telefon. Tudtam, hogy a rendőr hív vissza.

- Akkor egy alternatív megoldást javasolok – kezdte, most már békülékenyebb hangon. – Ha az önhöz legközelebb lévő rendőrőrsre bemegy, ott is tehet vallomást. De mindenképpen írásosnak kell lennie a dolognak.

Megígértem, hogy alkalmasint elmegyek, és vallomást teszek. Kedvesen elbúcsúztunk.

 

Fogdában!

Aznap a párom korán végzett, elmentünk hát az Y kerületi kapitányságra, hogy ott megtegyem a szükséges vallomásomat. Azért választottam ezt, mert itt dolgozott egy régi ismerősöm, gondoltam, hogy majd egy kis protekcióval hamarabb végzek.

Az ügyeletesnél meg is kérdeztem, hogy bent van-e Ákos. Miután közölte, hogy éppen szabadnapos, érdeklődött a jövetelünk okáról.

- Állítólag országos körözés van kiadva ellenem. – mondtam szinte nevetve, de a jókedvem hamarosan alábbhagyott. Az ügyeletes elkérte az igazolványomat, és beírta az adataimat a számítógépbe.

- Milyen ügyben történt a körözés kiadása? – kérdezte a hölgy. – Mert az nem áll itt.

- Fogalmam sincs, - válaszoltam – azt hiszem, eltűntnek vagyok nyilvánítva.

- Hát azt mindenki mondhatja. – volt egy kissé mérges a válasz.

- Nekem azt mondták, hogy a szabálysértési előadót kell keresnem, ahol nyilatkozom, hogy nem tűntem el, és a nejemnek nem vagyok hajlandó kiadni a lakcímemet.

- Van egy kis probléma. – mondta hölgy, miközben folyamatosan írt valamit a gépbe. – Be kell, hogy menjen a fogdába.

- Mi van? Minek kellene bemennem a fogdába, nincs semmi ok rá!

- Ez csak rutineljárás. –nyugtatott. – Majd felszólok az előadónak, hogy itt van. Tíz-húsz percről van csak szó.

- De én nem akarok bemenni, nem kötelezhetnek rá! Tudja mit, adja vissza a papírjaimat, és már itt sem vagyok. – akkor már kezdtem mérges lenni.

- Megteheti, hogy akár papírral, vagy papír nélkül elmegy innen, de akkor ön után küldök egy posztot, aki igazoltatni fogja. Akkor már elővezetés esete forog fenn, és akár 72 órára is a vendégünk lesz.

Minden veszni látszott, csapdába kerültem. A párom kötötte az ebet a karóhoz, hogy ne fogadjam el ezt az ajánlatot, és úgy nézett ki, hogy nagy botrány lesz ebből. Nem akartam, hogy neki is legyen valami baja, folyton csitítottam. Végül is ráálltam a dologra.

- Csak pár perc! – nyugtattam a páromat. – Majd itt megvársz, és utána nyugodtan mehetünk. Addigra már egy rendőr ott ált mellettünk. – Mehetünk biztos úr! – mondtam lemondóan.

A rendőr elkísért egy folyosóra, ott egy másik rendőrhölgy fogadott, közben a hátam mögött bezárult egy vasrácsos ajtó. A kísérő rendőröm elmondta, hogy fogdába kell felvenni az urat.

A fogdás hölgy már sokkal barátságosabb volt velem, miután tételesen leleltározta a nálam lévő tárgyakat, és a párom táskáját (a párom táskája nálam maradt, a nagy vitatkozás hevében mindketten elfeledkeztünk erről. Pedig benne voltak a személyes iratai, és a pénztárcája is), elmeséltem, hogy mit keresek, pontosabban mit nem keresek itt. Már az övnél és cipőfűzőnél tartottunk, amikor a folyosó másik irányából feltűnt egy ismerős arc, Ákos volt az, akit végül is kerestem. Egy bizalomgerjesztőnek nem mondható, nem egyetemi tanár kinézetű alakot vezetett pórázon, gondolom, hogy az udvar felől jöhettek.

- Hát te mit keresel itt? – kérdezte.

Neki is elmeséltem a történetemet, és kértem, hogy szóljon már egy pár szót az érdekemben.

- Mihelyt leadom az „urat”, szólni fogok. – válaszolta nyugtatóan.

A hölgy, miután megkérdezte, hogy van-e még nálam valami, némi tanácstalanság után azt mondta, hogy nem rak be a köztörvényesek közé, hanem a kihallgatóba szállásol el átmenetileg. Elkísért, és miközben beléptem, hallottam, hogy Ákosnak szól valaki a rácsos ajtón túlról, hogy azonnal menjenek valamilyen kocsmába, tömegverekedés van.

- Rögtön, miután leadom ezt az elkövetőt. – kiáltott vissza az illetőnek, ezzel bezárult mögöttem az ajtó, és már nem hallottam semmit.

Ekkor még aránylag nyugalommal szemrevételeztem a helyiséget. Nagyon puritánul volt berendezve. Egy asztal három székkel, szemben egy hatalmas tükörrel. Leültem és vártam nyugalommal. Próbáltam kényelmesen elhelyezkedni, s hogy teljen az idő, újra átgondoltam az elmúlt napok eseményeit. A folyosóról néha léptek zaja hallatszott, ilyenkor mindig azt hittem, hogy egy pillanat, és nyílik az ajtó, majd csalódottan rogytam vissza a helyemre. A percek mázsás súllyal közlekedtek. Már jócskán elmúlt nem húsz, de harminc perc is. Eszembe jutott, hogy a párom, mennyire aggódhat értem, hisz nem tud rólam semmit. Én sem tudok semmit. Nem tudom, hogy meddig kell itt maradnom, de akkor még azt hittem, hogy bármelyik pillanatban nyílik az ajtó, és elmehetek innen jó messzire, a soha vissza nem látás tudatában.

Már egy óra is eltelt, de még mindig nem történt semmi.

- Rá kellene gyújtani! – gondoltam, majd elvetettem a gondolatot, hisz még az is elvették tőlem. Tétován átvizsgáltam a zsebeimet, hogy hátha találok valamit, amivel a várakozás hosszú perceit lefoglalhatom.

- Hoppá! Ez itt maradt! – szinte majdnem felkiáltottam az örömtől, miután a belső zsebemben megtaláltam a telefonomat. Viszonylag lég új volt még az „első” telefonom, azért is feledkeztem meg róla.

- Most már nagyon észen kell lenned! – mondtam gondolatban magamnak, a pillantásom a tükörre esett. – Talán pont néznek a túloldalról. Nem kockáztathatom meg, hogy észrevegyék a telót.

Még jó, hogy nem motoztak meg, akkor ezt is elvették volna tőlem. De most mindenesetre egy cigire volt nagy szükségem. Kopogtattam az ajtón, hangosan „Halló”-ztam. Jött a fogdás hölgy és kérdezte, mi a baj?

- Mikor jönnek már értem? – kérdeztem tőle.

- Nem tudom, már felszóltam a zászlósúrnak. Azt mondta, ha végez, lejön.

- De nekem azt mondták, hogy egy pár perc az egész, ehhez képest már egy óra is eltelt. Meg különben is, rá akarok gyújtani. Azt nem tilthatják meg nekem.

- Nézze! Nem akarok magával kitolni, átvezetem a WC-re, mintha oda kéredzkedett volna ki, bezárom az ajtót, és ha végzett, akkor megint kopog és visszakísérem.

 

Tovább>>>

 
 

 1. rész

 

2. rész