Natur kozmetikumok

Amit a gyári kozmetikumokról tudni kell...

Bőrkárosító hidratáló szerek

 

Gondolkoztál már azon, vajon mitől lehet, hogy folyamatosan krémezed Magad, és mégsem vagy elégedett az eredménnyel, amikor tükörbe nézel? Mégsem érzed úgy, hogy hidratált és ragyogó lenne a bőröd...
 

Miért van az, hogy feszül a bőröd?... 

Biztosan ismered az érzést, amikor az esti arcmosás, fürdés után alig várod már, hogy végre bekenhesd magad egy adag arc/testhidratálóval.
Tudod miért érzel így?
 
Egyik lehetséges tettes a propylene glycol (propilén-glikol, propilénglikol, propilénglükol), ez az olcsó tisztító és nedvesítő töltelékanyag, ami azért kerül a krémekbe, tusfürdőkbe, hogy selymesnek és hidratáltnak érezd a bőröd. Nézd csak meg a tusfürdőd hátulján, ott lesz, meglátod!
 
Másik funkciója, hogy minden évszakban, minden időjárási körülmények között biztonságosan lehessen szállítani a termékeket, ugyanis remekül megakadályozza például azt, hogy egyszerűen megfagyjon. És tudod, hogyan éri el ezt a nem kis teljesítményt? Azon egyszerű oknál fogva, hogy ez a vegyület kísértetiesen hasonlít a kereskedelmi forgalomban kapható fagyállóhoz, mindössze egy alkoholcsoporttal kevesebbet tartalmaz.

A propilén-glikol egy színtelen, szagtalan folyadék, az iparban használt ásványi olajak „tisztított, kozmetikai formája”... 

Vajon Te szívesen kensz magadra ilyen vegyületekkel teli termékeket?
 
Vagy eddig nem tudtad, hogy a szépségIPAR mikkel "turbózza" a termékeit, mert akkor inkább nem vetted volna meg? 
 
Hát igen, ezért nem tudhattad…
 
Annak ellenére, hogy a propilén-glikol nem okoz rákot vagy génkárosodást, azért káros összetevője a kozmetikumoknak, mert a hosszú távú használat következtében szárazzá, ráncossá, fakóvá teszi a bőrt. És mivel a benne lévő szintetikus glicerin (glycol=glicerin+alkohol) feladata, hogy a nedvességet a bőrbe vonzza és ott is tartsa. ha már nem talál több nedvességet, a bőr alsóbb rétegeiből vonzza fel azt.
 
Így az eredmény csak látszólagos: ha a bőröd „szabadon” van (fürdés után, krémezés előtt), a feszítő, száraz érzést csak a testápolóval tudod eltüntetni, ami ideig-óráig és – mint láthattad – csak arra jó, hogy még jobban szárítsa a bőröd.
 
Még több testápoló, még szárazabb bőr. 
 
Ha a tusfürdők és a testápolók tényleg olyan jók lennének a száraz bőrre, akkor miért kellene mindig használni őket?!
 
És ugyan tényleg nem okoz rákot – már ez is valami? -, és kis mennyiségekben, időszakosan használva még csak nem is mérgező.
 
De mivel majdnem minden kozmetikai termékben megtalálható, ez a sok kis mennyiség összeadódik, nem beszélve a folyamatos használatról.
 
Könnyen behatolnak a bőrödbe, gyengítik a sejtek szerkezetét, így gátolva annak helyes működését. Ipari felhasználásuk során védőfelszerelést kell alkalmazni, és óva intenek, hogy a bőrre kerüljön ez az anyag, lévén erős bőrirritáló szer, amely vese- és májkárosodást okozhat.
 
És valóban „tisztított” formában, de egyes dezodorokban jóval nagyobb koncentrációban alkalmazzák őket, mint amikor védőfelszerelést javallott hozzájuk…
 
Miután a propilén-glikol behatol a pórusokba, elkezd tisztítani, és lemosás után is (ha tusfürdőről van szó) a bőrön/bőrben marad. Itt összegyűjti a bőr olajait, zsírjait és felbomlasztja. Így bőröd elveszti tápláltságát, fiatalságát, simaságát, fakó, száraz és ráncos, élettelen lesz. Okozhat csalánkiütést, ekcémát is.
 
Az alábbi termékekben találkozhatsz vele, velük (Polyethylene Glycol (PEG), Ethylene Glycol (EG), Polypropylene Glycol (PPG) is rokon vegyületek!:
  • tusfürdő
  • sampon
  • dezodor
  • sminkek
  • gyári szappanok
  • krémek
  • fogkrémek
  • tonikok
  • borotválkozás utáni szerek
  • kondícionálók
  • BABA TÖRLŐKENDŐK
  • habfürdők, stb…
 
De van egy jó hírem is: ez a folyamat visszafordítható!
 
Mint a tested, a bőröd is hihetetlenül rugalmas, öngyógyító szerv, kb. 3-4 hetente megújul. Ha úgy döntesz, hogy nem használsz tovább propilén-glikolos termékeket, 1 hónap múlva életteli, ragyogó, hidratált, feszülő érzés nélküli bőrrel lehetsz gazdagabb! Csak nézd a termék hátoldalán levő címkéket és válassz tudatosan, vegyszermentesen!


A kozmetikumok gyártói a mi bőrünket viszik a vásárra


A drogériák polcai roskadoznak a különböző kozmetikai márkák termékeitől. Mindegyik ki akar tűnni igényes csomagolásával, hangzatos ígéreteivel. A reklámokban gyönyörű topmodellek osztják meg velünk „fiatalságuk”, csillogó hajuk, feszes bőrük titkát. Röpködnek a molekulák, formulák, és komplexek, ezek után ember (nő) legyen a talpán, aki nem próbál ki akár csak egyet, hogy hátha… Ennek reményében felkenünk az arcunkra egy aranyárban mért krémet, amelyben kb. 70-80% víz, valamint kőolaj, kémiai „hatóanyagok”, emulgeáló szerek és rengeteg tartósítószer található. Miközben reménykedünk, hogy megtaláltuk a fiatalság titkát, bőrünk fulladozik és kiszárad, szervezetünkben pedig lerakódnak a káros anyagok. Az ígért hatás pedig valójában elmarad, hiszen a ráncok semmilyen kencével sem csökkenthetők szemmel is látható mértékben, az „ápoló formulák” pedig meggátolják a bőr természetes működését, illetve függővé teszik a bőrt, így újra és újra a krémes tégely után nyúlunk.


A kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg…


Egy kozmetikum összetevőit ú.n. INCI megnevezéssel tüntetik fel a gyártók a terméken. Az elnevezés nem arra utal, hogy inci-finci betűkkel szerepel a lista a címkén; (hiába, itt is az apró betűs részben van a lényeg…), hanem a Kozmetikai Alapanyagok Nemzetközi Nomenklaturájának angol nyelvű rövidítését takarja (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).


Az alkotórészeket mennyiség szerinti csökkenő sorrendben kell feltüntetni a terméken. A nagyító sajnos nem elég az értelmezéshez; többnyire angol és latin kifejezések egyvelegéről van szó, amit az egyszerű halandó csak az interneten található adatbázisok segítségével tud úgy-ahogy megfejteni. A gyártók ezt – törvényi szabályozatlansággal megtámogatva - ki is használják. Például egy gusztusos sárgabarack képével ellátott flakonon hiába szerepel a „naturals” fantázianév, hiába hangsúlyozza a gyártó a termék „értékes sárgabarackmag olaj tartalmát”, ha nem ellenőrzött natúrkozmetikumról van szó, azonnal kezdjünk el gyanakodni és olvassuk el az INCI listát. A sárgabarackmag olaj INCI elnevezése minden valószínűség szerint a lista közepén-végén kullog, ami azt jelenti, hogy csupán alibiből került néhány cseppje a termékbe. A szemtelenebb gyártók úgy használják csomagolásaikon a növények neveit és képeit, hogy a tégelyben egy szemernyi sem található meg ezekből a természetes anyagokból, pusztán a illatukat kölcsönzik a terméknek (azt is szintetikus formában).


Akkor mi is van főként ezekben a termékekben?


A víz után első helyen általában valamilyen kőolajszármazék áll (INCI: Petrolatum, Paraffinum liquidum, Cera Microcistallina, Mineral Oil, stb.), ami vékony filmréteggel vonja be a bőrt. Ez tünetileg bársonyos és puha bőrfelszínt eredményez, valójában azonban eltömíti a pórusokat és nem engedi lélegezni a bőrt, megakadályozza egészséges működését. Felhasználásuk oka az, hogy a növényi olajokhoz képest hihetetlenül olcsók, színtelen, szagtalan, sokáig elálló anyagok, ami a termékek piacképességét biztosítja.


A vizet és az ásványi olaj származékokat szintetikus emulgeáló szerekkel elegyítik, a krém maradék hányadát pedig kémiai hatóanyagok, csomósodásgátló anyagok, sűrítőanyagok, állományjavítók, színezékek, illatanyagok és tartósítószerek alkotják. A tusfürdők, samponok a víz után legnagyobb mennyiségben szinte kivétel nélkül pár agresszív tenzidet (mosóaktív anyagot) tartalmaznak (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, stb.), melyek a fogyasztói társadalom elvárásainak megfelelően erősen habzanak, viszont kiszárítják a bőrt és erős allergének. Ha valaki azt hinné, hogy a babakozmetikumok vagy a gyógyszertárban kapható kozmetikumok kivételt képeznek a fentiek alól, az sajnos téved. A gyógyszertárban kikevert kozmetikumok összetevőit még fel sem tüntetik a csomagoláson, a „csak patikai forgalomban kapható” gyári termékek pedig pusztán marketingfogásból kerültek oda, hogy a vásárló azt higgye, hogy ezekben a termékekben jobban megbízhat.


Mivel a kemikáliák folyamatosan bombáznak minket a különböző kozmetikumok használata során, hatásaik összeadódnak. (És itt most nem is beszéltünk a tisztítószerekről, élelmiszerekről, egyáltalán, az egész minket körülvevő világról…)


Ennek a honlapnak nem célja, hogy felsorolja a kozmetikumok káros összetevőit és azok hatásait elemezze. Számos oldalt találhatunk már az interneten, amelyik a hagyományos kozmetikumok hátulütőivel foglalkozik, érdemes ezeket az oldalakat tanulmányozni. Mindazonáltal a laikus fogyasztónak nincs könnyű dolga, mert az ún. méreganyaglisták sem egységesek. A gyártók és forgalmazók oldalain (illetve a függetlennek látszó, valójában egy bizonyos márka szekerét toló oldalakon) található listák természetesen a konkurens termékekben található anyagokat szidják, jóllehet a saját termékeik sem mentesek minden káros anyagtól – ami persze saját megítélésük szerint nem káros…


És hogy kinél működik a kozmetikumok ránctalanító hatása?


A gyártók arca biztosan kisimul, hisz a kozmetikai ipar hihetetlenül nagy üzlet! A hagyományos alapanyagok olyan olcsók, hogy még a csomagolás is többe kerül, mint maga a kozmetikum. Ennél már csak a termék marketingjére költenek többet, de az összköltség még mindig arcpirítóan kevés ahhoz képest, amit végül a vásárló a boltban kifizet a termékért. A gyártók lobbija pedig – sok más jövedelmező iparághoz hasonlóan -, oly sikeres, hogy még mindig nincs kellő törvényi szabályozás az emberi egészség védelme érdekében.


Ebben a helyzetben egyet tehetünk: saját magunk próbáljuk megóvni az egészségünket azzal, hogy tájékozódunk, és nem dőlünk be a reklámmeséknek.

És még lehetne mit írni.......................