A MATEMATIKAI MODELL
1. Definíciók
Egy szimbólum lehet:
1. Egy tetszőleges olyan jel, amely nem szimbólum határoló zárójel. (A jel valamely véges halmaz egy eleme. Továbbá ezentúl egyszerűen a jel alatt csakis olyan jelet értünk, amely nem szimbólum határoló zárójel.)
2. {név}, ahol a név tetszőleges, de véges hosszú jelsorozat. A { , }-k neve: szimbólum határoló zárójelek.
3. Szimbólumok konkatenációja (egymáshoz fűzése).
Az üres szimbólum jele: {}
Két szimbólum kapcsolata vagy röviden csak kapcsolat: szimbólum1 : szimbólum2
Két szimbólum kapcsolatának oldása/tiltása vagy csak röviden oldás/tiltás:
szimbólum1 ~ szimbólum2
Egy szimbólum terminális (végleges), ha önmagával kapcsolatban áll:
szimbólum : szimbólum
A kapcsolatnak oldás, oldásnak kapcsolat az ellentettje.
A speciális jelek: $ , { , } , : , ~
Speciális jelek elhelyezése a szimbólumokban normális jelként: $x
Ahol x lehet : $ , { , } , : , ~
A precedencia (a jelölések értelmezési sorrendje):
1. $
2. { , }
3. konkatenáció
4. : , ~Mivel a szimbólum csak egy adott formai szabálynak eleget tevő jelsorozat, ezért ha egy szimbólum belsejében a szimbólum formai szabályának eleget tevő másik jelsorozatot találunk, akkor az is szimbólumnak tekintendő. Ezt az esetet egymásba ágyazott szimbólumoknak nevezzük, amikor is mindig van egy beágyazó szimbólum és van legalább egy beágyazott szimbólum. Igaz az is, hogy minden egynél több jelet tartalmazó szimbólum valójában szimbólumok konkatenációjából áll. Az előző megállapítás nem csak szimbólumokra, hanem kapcsolatokra és azok oldására is igaz, azaz létezhetnek egymásba ágyazott kapcsolatok/oldások is.
Mivel a szimbólumok konkatenációja is szimbólum, ezért a nem egy jelet tartalmazó szimbólumok részsorozatai szintén mind szimbólumok is egyben, amelyek neve: részszimbólum. Pl.: az {alma} szimbólum részszimbólumai : {al}, {ma}, {lma}, {a} stb.Példák a szimbólumokra:
- {alma}, egy olyan szimbólum, amiben például a következő szimbólumok találhatóak: a , l , m , a , {al} , {lm} , {ma} , {alm}, {lma}, {a{lma}}, {{al}{ma}}
- {{Alma}{Körte}{Szilva}}, egy olyan szimbólum, ami további három szimbólumot tartalmaz. Persze ez a három szimbólum további szimbólumokat tartalmaz. {{Alma}:{Gyümölcs}}, egy olyan szimbólum, ami egy kapcsolatot tartalmaz. {{Oldás}:{{Zöldség}~{Gyümölcs}}}, egy olyan szimbólum, ami egy kapcsolatot tartalmaz és amely kapcsolat egyik oldala egy kapcsolat oldását vagy tiltását (nézőpont kérdése; ha már volt Zöldség-Gyümölcs kapcsolat, akkor oldásnak, egyébként tiltásnak fogható fel) tartalmazza.Megjegyzés: a matematika egy egyszerűbb leírásában csak a szimbólumok vannak definiálva szintaktikai szinten és minden más, gondolunk itt elsősorban a kapcsolatokra már szemantikai szinten vannak a modellhez kapcsolva. Az ebből a megközelítésből születő matematikai modell izomorf (az elemeik közötti azonos viszonyok rendszere alapján egymásra kölcsönösen leképezhetők) a fenti modellel. Ebben a modellben a kapcsolatot szemantikai szinten a következőképpen lehetne definiálni.: Legyen kapcsolat minden olyan szimbólum, amely három olyan szimbólumra vágható, amelyben a középső szimbólum a kettőspont. Az oldást úgy lehetne definiálni, hogy legyen egy oldás szimbólum, amelyhez ha egy kapcsolat kapcsolódik, akkor az a kapcsolat oldásának tekintendő.
2. A modell leírása
2.1. Elemek és szabályok
A matematikai struktúra elemei a szimbólumok. A kiindulási szimbólum az üres szimbólum. Ezután minden olyan új szimbólumot, amelyet fel akarunk venni a struktúrába az előzőleg felvett szimbólumhoz jobb oldalról konkatenáljuk: szimbólum(n) szimbólum(n+1). Mivel a konkatenáció eredménye is szimbólum, ezért a struktúra valamennyi szimbóluma egy nagy szimbólumot alkot.
A matematikai struktúra lehetséges szabályainak azokat a szimbólumokat nevezzük, amelyek megfelelnek a kapcsolat formai szabályainak. Egy lehetséges szabály akkor szabály, ha tőle jobbra nincs a struktúrában az általa reprezentált kapcsolatnak ellentettje. A szabály valójában egy reláció, aminek a jelentése: a kapcsolatban álló két szimbólum helyettesíthető/azonos/megegyezik egymással. Azaz a formális logika eszközeivel leírva:
Ahol DR a szimbólumok halmaza. (Ez tranzitív reláció is egyben.)
A definícióknak megfelelően minden szabály/kapcsolat/oldás egy szimbólum is egyben.
Az így definiált matematikai modellt nevezzük Dinamikus Matematikának (DM). A DM elmeinek halmazát nevezzük Dinamikus Rendszernek (DR). A DR-be bármikor felvehető egy tetszőleges új szimbólum. A DR definíciójából következik, hogy annak mérete (a benne levő jelek száma) mindig véges, de nem korlátos. Így a DR-ben levő szimbólumok és szabályok száma is véges, de nem korlátos. Megkötésünk, hogy a DR-ből sem szimbólumokat, sem jeleket törölni nem lehet (mivel az különféle bonyodalmakat okozhatna a rendszerben).A szabályok megjelenési formáiból néhány példa:
{{Alma}:{Gyümölcs}}
{Alma:{Gyümölcs}}
{{Alma}{Körte}:{Gyümölcsök}}
{{{Alma}{Körte}}:{Gyümölcsök}}
{{Szabály}:{{Alma}:{Gyümölcs}}}
{{Gyümölcsök}:{Alma}Körte}
{{Gyümölcsök}:{Alma}{Körte}}
{{{Alma}:{Gyümölcs}}}
{({Gyümölcs}:{Alma})Valami}
{({Alma}:{Gyümölcs}){Valami}}A rendszer dinamizmusa abban áll, hogy a rendszert alkotó szimbólumok száma tetszőleges mértékben növekedhet új szimbólumok felvételével. Ennek következtében a szabályokat alkotó részhalmaz is tetszőlegesen változhat.
2.2. A helyettesítési algoritmus
A későbbiek folyamán használni fogjuk a helyettesítési algoritmust, amelyet most itt közlünk. Az algoritmus bemenete egy szimbólum és a kimenete is egy szimbólum.
A helyettesítési algoritmus leírása a következő.: Ha léteznek szabályok a bemeneti szimbólumban található szimbólum(ok)ra, akkor minden szóbajöhető szabállyal végezzük el a helyettesítést a bemeneti szimbólumra külön-külön. Az így létrejött szimbólumokat nevezzük részeredmény szimbólumoknak. Ezután az egyes részeredmény szimbólumokat konkatenáljuk úgy, hogy minden részeredmény szimbólumra igaz legyen az, hogy tőle jobbra csak olyan részeredmény szimbólum van, ami olyan szabály alkalmazásával született, amely szabály a szóban forgó részeredmény szimbólum létrehozásához használt szabályhoz képest a DR-ben balra helyezkedik el. Az így kapott szimbólum legyen a kimeneti szimbólum. Ha a feltétel rész nem teljesül, a kimeneti szimbólum legyen egy speciális sikertelenségi szimbólum.
A helyettesítési algoritmus a szabályok alapján működik, és egy megadott bemeneti szimbólumra azoknak a szimbólumoknak a konkatenációját adja válaszul, amelyek egy lépésben a bemeneti szimbólumból legenerálhatóak. Ha nem sikerül egyetlen szimbólumot sem legenerálni (az eredeti szimbólumot sem) akkor egy speciális sikertelenségi szimbólumot ad válaszul.2.3. Egy egyszerű szemléltető példa
Legyenek a következő szimbólumaink: {A:B} {A:C}
Ezek a szimbólumok egyben szabályok is. Vegyük fel először is a struktúrába az {A} szimbólumot, majd induljunk ki az A szimbólumból és nézzük meg, hogy milyen szimbólumok születhetnek belőle a helyettesítési algoritmus használatával. Az első szabály, ha balról-jobbra akarjuk az új szimbólumokat generálni, akkor az az {A:C} szabály lesz. Ennek eredményeképpen A-ból C lesz. A következő szimbólum a B lesz, ami az első szabály alkalmazásával születik. Az első lépésben született szimbólum: CB.
A módszerünk legyen az, hogy a i. lépésben született szimbólum legyen az i+1. lépés kiindulási szimbóluma, és az egyes lépések szimbólumait szimbólum határoló zárójelekkel vegyük fel a struktúrába. Ekkor az egyes lépések szimbólumai a következőek:1. {CB}
2. {AA}
3. {CBCB}
4. {AAAA}
5. {CBCBCBCB}
6. {AAAAAAAA}
7. {CBCBCBCBCBCBCBCB}A struktúra maga pedig így néz ki:
{A:B}{A:C}{A}{CB}{AA}{CBCB}{AAAA}{CBCBCBCB}{AAAAAAAA}{CBCBCBCBCBCBCBCB}
Természetesen a sorozat a végtelenségig folytatható lenne. Az eredmény a következőképp jellemezhető: A kiindulási A szimbólumból még B és C szimbólum levezethető, és az egyes ilyen szimbólumok száma exponenciálisan növekszik, miközben egyéb más szimbólumok is megjelennek (Pl.:AA,AAA,AAAA,CBCB,CBCBCB,{A}{CB},{CBCB}{AAAA}).