A meteorok többsége 0,1 - 10 mm méretű, de ennél kisebbek és lényegesen nagyobbak is szép számmal előfordulnak.
- Az 1 mm átmérőjű meteor már igen fényes jelenséget idéz elő a légkörbe való behatolásakor.
- Körülbelül 10 cm átmérőjű meteor telihold fényességű tűzgömbként látható, ami nem túl gyakori jelenség.
A nagy sebességgel közeledő meteorok légkörbe lépésekor a levegőmolekulákkal való ütközések során az átalakuló mozgási energiának csupán 1%-a gerjeszti és ionizálja a felső légkör molekuláit, aminek hatására fényjelenség lép fel. Mivel az ioncsóva visszaveri az elektromágneses hullámokat, lehetővé válik a meteorjelenség
radarral való vizsgálata időjárástól vagy napszaktól függetlenül.
meteorok és meteorrajok:
- szporadikus meteorok: ezek mozgásiránya, fényessége, száma véletlenszerűen alakul; egy átlagos éjszakán a földi megfigyelő óránként néhány meteort észlelhet.
- meteorrajok: az év meghatározott napjain vagy néhány éves időközönként jelennek meg, olyan meteorok csoportja amelyek közös pályán keringenek a Nap körül. Ha egy meteorraj pályája a Föld-pályát metszi, akkor minden alkalommal amikor a Föld keresztülhalad a pályák metszéspontján, a meteorok csoportosan hatolnak be a légkörbe, intenzív "csillaghullást" okozva. A légkörbe lépő meteorok szinte párhuzamos (térbeli) pályákon mozognak, azt a látszatot keltve mintha a meteornyomok az égbolt egy kitüntetett pontjából sugárirányban indulnának ki. Ennek a kitűntetett pontnak a neve radiáns. A meteorrajok anyagát üstökösök maradványai, azaz olyan porrészecskék alkotják, amelyek halott vagy már öregebb elhalványult üstökösök pályái mentén szóródtak szét. Augusztusban a Perseidák nevű meteorraj feltűnésére biztosan lehet számítani.