A berántáson és a habaráson kívül a sűrítésnek számos egyéb módja is használatos.

 

BEFORRALÁS Főleg párolt húsok levének (és olykor mártásoknak) a sűrítésekor alkalmazzuk. Ilyenkor az ételből lényegében elforraljuk a felesleges nedvességet.


STAUBOLÁS Elsősorban a korai főzelékfélék sűrítésekor használjuk. A pirítás (párolás) végén a zsírjára sült ételre előzetesen átszitált lisztet hintünk, megkeverjük, majd egy-két perc pirítás után felöntjük a szükséges lével, és azzal együtt felforraljuk.


SŰRÍTÉS BEGYÚRT VAJJAL Rendszerint bőséges levek, mártások sűrítésénél alkalmazzuk. Vajat liszttel összegyúrunk, s a forrásban levő ételbe morzsoljuk, közben folyamatosan keverjük, hogy csomómentes maradjon.


SŰRÍTÉS LISZT NÉLKÜL Zöldségféléknél használható eljárás. Ilyenkor a főtt (párolt) alapanyag negyedét-harmadát átpasszírozzuk vagy pépesre mixeljük, és az ételben elkeverjük.


SŰRÍTÉS TOJÁSSAL Főleg finom mártásokat és leveseket sűríthetünk úgy is, hogy néhány tojássárgáját keverünk el a langyos ételben, majd felforraljuk. (A legírozásnak nevezett változatnál tejszínnel elkevert tojássárgáját használunk erre a célra.)