gyürükurahobbit.atw.hu
<vissza
 
Élőhelyek: Mordor, Bakacsinerdő, Torech Ungol, Dol Guldur, Nan Dungortheb, Ered Gorgoroth, Nan Ungol
Tagok: Ungoliant, Banyapók , Saenathra (rajongói)
 

Az Ungoliant Ivadékaiként is ismert Óriáspókok túlméretezett pókfajok, amelyek Középfölde sötét és veszedelmes területein éltek.

Az Óriáspókok tudtak egymással beszélni, bár csak azok értették meg őket, akik az Ainuk erejének birtokában voltak, vagy maguk is tőlük származtak. Az orkokhoz és koboldokhoz hasonlóan az Óriáspókok is irtóztak a fénytől, bár szomjazták és fel akarták falni azt. Három külön fajt alkotnak.

Az Óriáspókok a Középföldén élő Óriáspókok érző fajai voltak. Elsőkorban Középfölde déli részén éltek, de Harmadkorra más területeket, köztük Bakacsinerdőt is elérték. Ered Gorgoroth (a Rettegés Hegyének) pókteremtményeitől származnak. Megfertőzték Nagy Zölderdő hatalmas erdejét, miután ott Szauron árnyéka alászállott, és Bakacsinerdőként vált ismertté.

Umaiar pókok
Umaiar alfajai (és ezáltal Maiair al-alfajai), amelybe Ungoliant is beletartozott. Vannak olyan Maiarok, akik Morgothba való csatlakozásuk során óriás pókok alakját vették fel. Ungoliantot leszámítva (aki önmaga felfalása közben halt meg) a faj sorsa ismeretlen.

Ungoliant Ivadékai
Az Óriáspókok harmadik fajai. Ez a faj Ungolianttól származott, miután az Délre menekült. Az ott élő halálos óriás pókkal párosodott, akiket azután felfalt.
Ezek a pókok, mivel félig Démonok voltak, halálos rokonaiknál nagyobbak, erősebbbek, és ravaszabbak, emellett halhatatlanok voltak.

Az első Sötét Úr, Melkor Ungoliant arra használta fel, hogy legyőzze Valinor Két Fáját és ellopja a Szilmarilokat. Ungoliant, aki kielégíthetetlenül vágyott a fény felfalására, arra kérte a Szilmarilokat, hogy adják azt neki. Melkor visszautasította, ezért Ungoliant megpróbálta őt megölni. Melkor Balrogjai ezt követően elkergették, és a pók végül keresztülbarangolt Középföldén, felfalva mindent, amelyből fény áradt, például drágaköveket. Gyakran párosodott más óriás pókokkal. Utódai hatalmas romlást jelentettek a világ számára a későbbiekben. A leírások szerint őt a "sötétség aurája" vette körbe. Sorsa ismeretlen, de úgy tartják, hogy mivel mindig éhes volt, Ungoliant végül felfalta saját magát.

Pókocskák(?) egy kisebb pókcsoport, amely Dol Guldur Erdejében és Bakacsinerdő Erdejében élt. Vagy a koboldegység tagjai voltak, vagy önmagukban ellenségek, akik úgy néztek ki, mint Banyapók, kisebb kiadásban.

 
A Hobbit
Zsákos Bilbó és 13 törptársa a Magányos Hegy felkutatására indított expedíció során találkoztak óriás pókokkal Bakacsinerdő erdejében. Csak Bilbó varázsgyűrűje, és egy tündepenge (a Fullánk) segítségével menekültek meg attól, hogy felfalják őket.
 
 
 

Óriáspókok csak rövid időre jelennek meg az első A Hobbit című filmben, ahol Radagast rhosgobeli otthonát rohanják le, hogy aztán visszahúzódjanak az erdőbe, látszólag a varázsló mágiájának hatására. Radagast később azt mondta Gandalfnak, hogy azok Dol Guldurból jöttek.
A Smaug Pusztasága című filmben a pókok foglyul ejtik a törpöket Bakacsinerdőben. A könyvhöz hasonlóan a pókok itt is képesek beszélni, amelyet Bilbó az Egy Gyűrű viselésekor megért. Egy másfajta óriás pók, amely az aknászpókokhoz hasonlít, szintén megjelenik, Bilbó pedig megöli azt. Albínó és rákszerű. Brian Sergent és Peter Vere-Jones adták a pókok hangját a filmben.

 
 

Gyűrűk Ura
Zsákos Frodó és Csavardi Samu találkozott Ungoliant lányával, Banyapókkal, annak odújában, miközben Mordorba tartottak az Egy Gyűrű elpusztítására indított expedíciójukkor. Frodót kétszer megtámadta a pók, és második alkalommal annak mérge megbénította. Samu a Fullánkkal megtámadta Banyapókot, és megsebesítette, amivel arra kényszerítette, hogy elmeneküljön a helyszínről. Nem tudni, hogy belehalt-e sérüléseibe.
Frodó és Banyapók, valamint annak Samuval folytatott harca A Gyűrűk Ura: A Király Visszatér című filmben lett megörökítve.

A pókok hatása Tolkien életében
A közhiedelemmel ellentétben annak oka, hogy Tokien ilyen jelentős szerepet adott a pókoknak történeteiben, nem az, hogy fiatalkorában megcsípte egy tarantula, hanem inkább az, hogy a fia félt tőlük.