gyürükurahobbit.atw.hu
<vissza

 

Harmadkor 2644-ben született és Harmadkor 2850-ben halt meg.

Törp király, Thrór fia, Tölgypajzsos Thorin apja. Durin hosszúszakállú, közvetlen leszármazottja. Az Elveszett Király örökösévé vált a Durin Népének Hegysége és Királysága alatt. Száműzték, miután apját Móriában megölték.
Thráin és rokona elmenekült, amikor Smaug sárkány megrohanta Erebort, és elfoglalta a Királyságot. Thrárin magával vitt egy térképet, amin Erebor egyik titkos bejárata látható, később mégis elfogták és Dol Guldurba, Szauron ideiglenes erődjébe bebörtönözték, ahol aztán nem sokkal később meghalt.

Tölgypajzsos Thorin apja, valamint Thrór király fia volt. II. Thráinként lett a Hegy alatti elveszett királyság és Durin népének uralkodója, amikor apját, Thrórt Móriában megölték. Egyenes leszármazottja volt Halhatatlan Durinnak.

Thráin apjával, három gyermekével, és az életben maradt törpökkel elmenekült, amikor Smaug sárkány a Magányos Hegyre ereszkedett, elpusztította a királyságot, és azt annak minden kincsével és aranyával együtt magának követelte. A többi túlélővel együtt, köztük apjával és gyermekeivel, Thráin hosszú, otthontalan száműzetésre kényszerült. Délebbre vándoroltak, végül Dúnfölde vidékén telepedtek le. Még húsz évig éltek ott, hányatott sorsban.

Sok évvel a Magányos Hegy királyságának elpusztítása után a szegénység kimerítette Thrór király elméjét, aki nyugtalanná és elkeseredetté vált. El akart utazni, hogy némi jómódra leljen, de nem mondta, hogy kifejezetten Móriára gondolna. Indulásakor átadta fiának, Thráinnak a Hatalom Gyűrűjét, valamint a Magányos Hegy térképét. Egyetlen útitárssal hagyta ott népét, egyedüli, öreg barátjával, Narral.

Nar hetekkel később visszatért dúnföldi lakóhelyükre, de rejtélyes módon egyedül. Elmesélte Thráinnak azt, hogy mi lett az apjával. Thrór vakmerően belépett Móriába Nar minden könyörgése ellenére, de nem tért vissza. Napokkal később kiderült, hogy a királyt Azog, az ork megbélyegezte és meggyilkolta, aki ezután magának követelte Durin népének ősi palotáit.

Amikor Thráin meghallotta Nar beszámolóját arról, hogy mi történt az apjával, és hogy egy ork uralkodik ősi otthonukon, könnyeket hullatott és kitépte szakállát, aztán elcsendesedett. Hét napig csak ült, és egy szót sem szólt. Aztán a hetedik napon felállt, és kijelentette, hogy ezt nem tűri el. Ezek a szavak indították el a Törpök és Orkok Háborúját.

Thráin hírnököket küldött, hogy meséljék el a történetet a világ minden szegletén. A hírt elküldték a többi Atyához, a Vasöklűeket is beleszámítva, akik a mondás szerint máig fennmaradó ősi haragban álltak Durin népével. A többi Atya válaszolt Thráin bosszúhadjáratra való felhívására, mert mind úgy látták, hogy az Azog által elkövetett szörnyű tett népük legidősebbikének örököse ellen irányuló súlyos tiszteletlenség, és ez felbőszítette őket. Míg a legtöbb háborút a Köd-hegység alatti bányákban és csatornákban vívták meg, a véres csata tetőpontjára Mória Keleti Kapujánál, Azanulbizar völgyében került sor. Súlyos veszteségek érték mindkét oldalt. Frerin, Thráin legfiatalabb fia is az elesettek között volt. Maga Thráin is megsebesült a csatában a szemén. A háború végül fordulóponthoz ért, amikor a Vasdombok felől érkező erősítés, későn ugyan, de megérkezett. Rájőve, hogy haderejét megsemmisítették és leverték a törpök, Azog vett egy kanyart, és megpróbált visszamenekülni a kapuhoz, de Vasláb Dáin megölte, ezzel véget vetve a harcnak.

Ezek után Thráin népének megmaradt tagjait, köztük legidősebb fiát, Tölgypajzsos Thorint visszavezette Dúnföldére, ahol még egy darabig éltek. Végül áthelyezték telephelyüket a Kék-hegységbe (Ered Luinba). ahol Belegost romjain letelepedtek. Thráin magával vitt egy térképet is, amelyen szerepelt egy titkos átjáró a Magányos Hegybe. Kis idő múlva a jólét jelei felütötték fejüket, és számuk lassan növekedésnek indult.

Sok évvel később Thráin megöregedett és nyugtalanná vált. A vágy, hogy visszaszerezze magányos hegyi királyságát, elhatalmasodott rajta. Harmadkori 2841-ben egy csapat követővel, köztük Balinnal és Dwalinnal otthagyták lakóhelyüket a Kék-hegységben, és Vadonföldére utaztak. Ott Szauron szolgái üldözőbe vették őket, és egy reggel Bakacsinerdő szélén társai arra ébredtek, hogy Thráin eltűnt. Napokig keresték, mindhiába. Később kiderült, hogy elfogták, és Szauron dol gulduri erődjében esett fogságba, Bakacsinerdő déli részén. Megkínozták, és a Sötét Úr elvette az utolsó Törp Hatalom Gyűrűt, majd a törp királyt magára hagyta meghalni.
Egy dol gulduri expedíciója során Szürke Gandalf találkozott Thráinnal, aki átnyújtotta neki a régi térképet. Thráin annyira rossz állapotban volt, hogy majdnem mindent elfelejtett, köztük saját nevét is. Gandalf megígérte, hogy átadja azt Thráin fiának, de mivel Thráin akkorra már elfelejtette nevét, Gandalf nem bízott benne, hogy be tudja tartani ígéretét. Thráin aztán ott meghalt.

Évekkel később Gandalf találkozott Thorinnal Brí közelében, és rájött, hogy ki volt a Dol Guldurban látott törp. Megígérte, hogy több módon is segít Thorinnak a Magányos Hegybe indított expedícióján, melyek közül a legemlékezetesebb az volt, hogy egy Zsákos Bilbó nevű törpöt kért fel betörőnek.