Bragg cellával a hopping adások ellen.
Flag Counter

English version 

Bevezetés


A térkép készítéssel való foglalkozás során _itt_ megtudtam, hogy a Budapesti Műszaki Egyetem Építészeti karán rendelkeznek digitalizáló asztallal. Felkerestem Őket és egy beszélgetés során véletlenül tudomásomra jutott, hogy az Atomfizikai tanszéken kutatásokat végeznek Bragg cellával. Az elbukott Panoráma vevökről disszertációmra való felkészülés idején nyugati irodalomból a Bragg vevők fogalmával már megismerkedtem. 

   (Egy utólagos fanyarú megjegyzés...Lehetséges, hogy ez a mi „Csillag háborús” beetetésünk volt?)

        Manapság a Bragg vevőkkel számos és a frekvenciaugratásos rádiózással magyar nyelvű irodalom foglalkozik és ezek az interneten is megtalálhatóak [lásd irodalom jegyzék].

Felvettem a kapcsolatot a tanszékkel és a témafelelős Jakab Lászlóval. Jakab László bemutatta a próbapadon lévő összeállítást. Főnökömnek Szőnyi István mk. ezredes úrnak jelentettem az ügyet és látogatásunk után megszületett az első szerződés. Megkaptam a Bragg témafelelősségi megbízást(Baltazár). Szintén irodalomi források alapján bukkantam rá a Bragg cellák iránymérési alkalmazhatóságára (Forma1). A nagyobb frekvencia tartományú fejlesztés magától értetődött (Linóleum).  






Kutatási, fejlesztési fázisok idő sorrendben.

Baltazár.
1985. Alapszerződés. Kutatási feladatok meghatározása. Laboratóriumi modell kialakítása.
1986. Kompakt optika - elektronikai rendszer.
1987. Frekvencia tartomány bővítése.
1988. Minta példány kialakítása. Mérések.
1989. EHMK kidolgozása. Mechanikai Labor szerződés. Minta példány elkészítése.
1990. Első ML gyári példány elkészítése NDK exportra.

Forma1.
1987. Nagy sebességű akuszto optikai elven működő URH iránymérő kutatása.
1988. Optikai rendszer kifejlesztése.
1989. Iránymérő mintapéldányának kifejlesztése. Terepmérések bot antennákkal. Külföldi mérések.
1990. Mintapéldány konténerbe telepítése, Mechanikai Labor által fejlesztett antenna rendszerrel végzett
terepmérések.

Linóleum.
1987. LiNbO3 alapanyagú Bragg cella kifejlesztése a mikrohullámú tartományban működő vevő készülék céljára.
1988. Kísérleti optikai rendszer kifejlesztése.
1989. Frekvenciatartomány bővítése.




Irodalom jegyzék.

1.Illés Attila őrnagy:Lehetőségek a radarok ESM eszközök elöli rejtettségének növelésére.
www.zmne.hu/tanszekek/ehc/konferencia/may/illes.htm

2.BME Atom Fizikai Tanszék munkaközössége: AFT bemutató.

 
aft.html
3.Ványa László: A (HADI)TECHNIKATÖRTÉNET EGY KIEMELKEDŐ ESEMÉNYE http://hadmernok.hu/kulonszamok/robothadviseles6/vanya1_rw6.html

          4.A magyar katonai rádiófelderítés története
 A magyar rádiófelderítés története. 


Egyéb források 


Szabadalmak.

Gerlits, Giber, Jakab, Raksányi, Ráth, Richter, Rothmann, Szabó, Szõnyi, Vági: " Eljárás és berendezés rádiófrekvenciás akuszto optikai spektrumanalizátorok frekvenciatartományának kiterjesztésére", lajstromszám:198 249

Giber, Jakab, Richter, Szabó, Vági, Gerlits, Huszty, Gyenes, Nyári: " Berendezés elektromágneses hullámok frekvenciájának és irányának meghatározására sokcsatornás akusztooptikai cella és lineáris antennasor alkalmazásával" lajstromszám: 204 136

Giber, Jakab, Richter, Szõnyi, Szabó, Várkonyi, Nádudvari: " Eljárás és berendezés akusztooptikai elven működő teljesítmény spektrumanalizátorok dinamika tartományának megnövelésére", bejelentési szám: 2871/89




Baltazár és Linóleum működési elve [2].

Forma1 működési elve[2].



Az Akuszto-Optikai rendszerek fejlesztése a [4] (105.oldal) alapján.


„ A Budapesti Műszaki Egyetem Atomfizikai Intézetében1985-ben indult egy új fizikai elvet alkalmazó berendezés fejlesztése, amely a hagyományos panorámavevők sebességét és sávszélességét nagyságrendekkel meghaladta. Ez volt a akusztooptikai spektrumanalizátor panorámavevő (AO -vevő).
Az eszköz az úgynevezett Bragg effektus alkalmazására épült. Ennek lényege, hogy egy megfelelő összetételű(pl. Tellúr-dioxid) kristályhasáb egyik oldalára egy úgynevezett transduceren keresztül adjuk az antennáról vett jelet., mely a kristályon nagy sebességgel áthaladva, annak rácsszerkezetében hullámfrontokat hoz létre. A kristályra oldalirányból egy megfelelően kitágított lézernyalábot bocsájtunk, amely a kristály hullámfrontjain megtörik és a rádiófrekvenciás jel hullámhosszától függő szögeltéréssel lép ki. Ezt egy fényérzékeny diódasorra (CCD) vetítve előállítható a frekvenciaspektrum.
Elsőként 30 – 60, illetve 60 – 90 MHz sáv vételére alkalmas eszköz került fejlesztésre. Az eszköz alkalmas volt az egyre inkább elterjedő frekvenciaugratásos (Frequency Hopping) adások felismerésére, technikai jellemzőik (ugrástáv, frekvenciachip-ugrásidő) meghatározására.

Elkészült még egy 1 G Hz sávátfogású mikrohullámú AO -vevő, melyen felismerhető volt az átlagos környezeti zajból kissé kiemelkedő széles sávú szórt spektrumú adás is.

Kísérleti minta szintjén ugyancsak kidolgozták az akusztooptikai rádió-iránymérő modelljét is, amely lehetővé tette a frekvenciaugratásos adók iránymérését.

Az akusztooptikai kutatás-fejlesztés – bár jelentős eredményeket mutatott fel – az igények és pénzügyi források megszűnése miatt leállt.”


Forma1 terepméréseinek 2D és 3D ábrái.

Adatgyűjtő elektronika és kiolvasó programja dr. Szabó Kálmán munkája (BME AFT). A mért adatok ábrázolásának programja a szerző munkája.


Eredeti fényképek.

Képernyő felvételek.




Baltazár próbapadon (BME AFT).



Baltazár dobozolva.


Forma1 URH Iránymérő egységei (ML).






Forma 1 terepmérések.

Botantenna sorral ML alagi mérõhelyén és külföldön (1989).


.
                   
         Konténerbe szerelve + kisérleti antenna sorral az ML alagi mérõhelyén (1990).





Alájátszó rádiók.




Végjáték.

Szőnyi úr 1989-ban nyugdíjba ment. A BME AFT- -nek címzetes egyetemi tanárja lett. A magyar haditechnikai kutatásokban és fejlesztésekben jelentős változás történt. Az 1989 évi események eredményként csökkentek a Kutatási-Fejlesztési összegeket biztosító Ipari Minisztérium és HM. 2. Csoportfőnség költségvetési keretei. A témák folytatásához szükséges anyagi források beszűkültek. A LINOLEUM téma fel lett függesztve, a többi témában az elérhető eredmények és szükséges ráfordítások vizsgálata volt a feladat. A BME AFT vezetője, Gibert professzor, a tovább folytatás reményében, levéllel fordult a MH HTFCsF parancsnokához és a javasolta a témák folytatását a Hadi-Technikai Intézet (HTI) által. A nem éppen barátságos lépést éles levélváltás követte,  Beosztási helyem megszünésével  nyugállományba vonultam. A téma további történetét csak az internetben megjelentek alapján tudtam követni. Lásd "Egyéb források" és "Epilogus" felyezetek.




Kiegészítő dokumentumok a Bragg témához.

Csak a nagyon kiváncsiaknak ajánlom ezen dokumentumok elovasását!



Kakukk tojás.

A Mechanikai Laboratórium és az Atom Fizikai Tanszék szoros együttműködése után az interneten talált alábbi hírt "Kakukk tojásnak" kell neveznem. Valaki, talán Bõdi József barátom, veszi a fáradtságot és a magyarázatot tudomásunkra hozza. Ezt én szívesen venném és olvasóim tudomására hoznám. Hiába, a tudomány és az innováció területén nagy hatalom vagyunk.

FH-1, a titokzatos magyar csodafegyver

2003. április 2., szerda 13:48

Egyre gyakrabban találkozni olyan háborús információkkal a neten, melyek állítólag katonai rádióadások lehallgatásából származnak, és egyre gyakrabban bukkan fel ezzel kapcsolatban egy titokzatos, Videoton gyártmányú rádiólehallgató neve is. Az Index nagy erőkkel fogott a nyomozásba, hogy valóban hozzájárul-e magyar technológia is a független háborús tájékoztatáshoz. Az FH-1 nevű magyar csodafegyverről a Jane's  haditechnikai szaklap is elismerően nyilatkozott.

Az Index háborús hálószemparádéjában is nagy sikerrel szerepelt Iraqwar.ru és az Aeronautics.ru orosz weblapok elsősorban azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy állítólagos orosz titkosszolgálati jelentéseket közölnek az iraki háborúval kapcsolatban, melyek lehallgatott katonai rádióadásokon alapulnak.

Az Aeronautics.ru készítője, Venik az oldalán röviden összefoglalja, hogy milyen módszerekkel lehet a frekvenciaugrásos katonai rádióadásokat lehallgatni. Itt is felbukkan a Videoton-Mechlabor FH-1 elnevezésű berendezésének neve, mint ami alkalmas ilyesmire, de már a Bild is írt róla.

Hopping
Videoton-Mechlabor PSP (FH-1)

A katonai rádiózásban is használt hopping technikát, azaz a frekvenciaugrásos eljárást a nyolcvanas években tökéletesítették, bár az ötlet nem új: a második világháborúból származik. Lényege, hogy az adó- és a vevőkészülék másodpercenként akár több százszor is frekvenciát vált egy előre meghatározott séma alapján.

A hagyományos berendezésekkel ez az adás gyakorlatilag észlelhetetlen, ezért ilyen módon a harctéren, rádiócsendben is észrevétlenül lehet forgalmazni.

Léteznek azonban olyan berendezések, melyek képesek az ilyen adás felderítésére is; a Videoton leányvállalata, a budapesti Videoton-Mechlabor a kilencvenes évek elején fejlesztette ki a mostanában FH-1 néven elhíresült készülékét (eredeti neve Parallel Signal Processing, PSP). A gépet egyébként a Jane's haditechnikai szaklap szerepeltette FH-1 néven kiadványaiban.

Nem gyártják

Bődi József, a Videoton-Mechlabor Kft. ügyvezető igazgatója lapunk kérdésére elmondta, hogy a készülék elsősorban nem lehallgatásra való, hanem a rádióadások puszta észlelésére. "A harcászatban különben sem érdemes a titkosított adások megfejtésével vacakolni, hiszen a harctéri információk nagyon gyorsan változnak, hanem célszerű inkább azt felderíteni, hogy van-e egyáltalán rádióadás. Ezután meg lehet határozni az adó koordinátáit, és zavarni is lehet" - magyarázta.

"Amennyiben az eszközünkkel levett jelekből a hiradást meg akarják fejteni, az további igen bonyolult számítógépes analizáló és rögzítő eszközöket igényel, és amennyiben az adás még titkosítva is van, belátható idő alatt a megfejtés lehetetlen. Ezekkel a technikákkal egyébként mi nem foglalkozunk" - tette hozzá Bődi.

Lapunk információi szerint az FH-1 nem került gyártásba, így sajnos teljesen biztos, hogy egyetlen darab sincs belőle a harctér közelében (az ilyen készülékek forgalmazásához egyébként is állami engedély szükséges). Ezért, még ha a lehallgatott adások valódiak is, az Index nemzeti érzelmű munkatársai legnagyobb sajnálatára nem ezt a berendezést használják elfogásukhoz.

http://bigfater.gportal.hu/gindex.php?pg=17985&nid=4949




Epilógus.

A Bragg témák további alakulását, kért nyugállományba vonulásom miatt (1990 december), nem követhettem. Az Interneten a kilencvenes évek elején az AFT munkatársai által írt folyóírat cikkek jelentek meg a témákat érintően, Számos konferencián való szereplés is megfigyelhető. A változásra a témák nyilttátételében utal az, hogy a cikkek szerzői között Ráth Tamás is megtalálható. Tudomásom alapján 1995-ben a téma szabadalmait a tulajdonos BME AFT a védettségből töröltette.A törléshez az engedélyemet megadtam. Ez az engedély nem vonatkozott arra, hogy a Bragg eszközök katonai alkalmazása magyar országi területén való részvételemről lemondtam volna,  A tanszék ezt a kérdést sajátos módon kezelte (Griber profeszor levelét személyességi okok miatt nem közöltem. Személyes állás foglalásom megtalálható.).

A Bragg cellák katonai alkalmazás szempontjából legnagyobb problémát jelentő dinamikai tartomány kérdésének megoldása az AFT által nem sikerült.
Minden az eltérített beeső lézer sugárt érzékelő CCD-re lett fogva.

A CCD napjainkban bekövetkezett hatalmas fejlődésének a témát érintő következménye iránt érdeklődő levelemre a tanszék részéről a választ a mai napig is még várom.

A leírtakban esetleges tévedések, pontatlanságok és egyéni hibás következtetések előfordulatnak. Olvasóim észrevételeit, helyreigazításait várom a négyszögbe írva:

Írja meg véleményét, javaslatait!
Előre is köszönöm.

PageRank Kereső optimalizálás
Copyright : Gerlits Péter
Készítés dátum: december 03, 2008
Utolsó javítás     : július      20. 2016.

free counters


Tartalom