Üdvözöljük Szolnokon!

Szolnok városáról az első írásos említés az 1075. évből való, "Zounok" formában, mégpedig Garamszentbenedek bencés kolostorának I.Géza király által kiadott alapítólevelében.

A vármegyén belüli kedvező fekvése és a kereskedelem számára igen fontos Tisza-átkelőhely volta folytán (különösen az erdélyi só nyugatra szállítása folytán) a település gyorsan fejlődött és felvi-rágzott. Minden pusztulás után megújult, még az 1740 évi rettenetes szélvihar és tűzvész után is.

1849 március 5-én Damjanich János tábornok a szolnoki csatában legyőzte Windisch Graetz tábornagy osztrák csapatait. (erről minden évben nagyszabású hadijátékkal emlékeznek meg.)

A város sok kárt szenvedett a a két világháború idején is.

Szolnok a Jász-Nagykún-Szolnok hármas megye székhelye, 75.000 lakossal, sok tanintézménnyel, köztük a Vendéglátóipari Főiskolával, és a híres Szigligeti Színházzal.

Szolnok egyúttal 1955 óta székhelye a Nagyalföldi Kőolaj- és Földgáz-termelő Vállalatnak is.

Testvérvárosai közül említést érdemel a romániai Nagybánya / Baia Mare.

Az egykori piactér ma is a város főtere, a Kossuth-tér.. Építészeti arculatát a 19. században nyerte el.

(1)A Városháza 1811-ben készült el, de 1886-ban átépítették.. A Kossuth-téren áll az 1860-ban épült Damjanich János Múzeum is. (3)A főtér harmadik látnivalója a Verseghy Könyvtár. (Verseghy Ferenc 18. századik költő volt.

A főutcán a Tisza felé sétálva balra látható (4) a Törvényszék eklektikus épülete, jobbra pedig (5) a szintén eklektikus Megyeháza.

A Zagyva és a Tisza összefolyásánál van a Szabadság tér, a városi közlekedés fontos csomópontja.

A Zagyván túl található (6) a Festőművész telep (1902 óta)., (7) a klasszicista Vártemplom (1824) és (8) Damjanich János carrarai fehér márvány szobra.

A Tisza partján van (8) a Tisza szálló és Gyógyfürdő neobarokk épületegyüttese. A mellette levő parkban látható (9) Szolnok ispán szobra, akiről a város a nevét kapta.

Ezután következik (10) a Kálvinista templom,(11) a barokk Katolikus templom, és (12) az egykori Zsinagóga.

Zöldterület (13) a Tisza liget: sportpályák, sportcsartnok, folyóvizi fürdő, motel stb .

Összeállította: Dr. Dudich Endre