My Writings. My Thoughts.

DRAWDIO

// január 20th, 2012 // No Comments » // Cikkek

Amikor először láttam a Drawdiót már tudtam, hogy ez a kezdők egy nagy kedvence lesz. Lényegében, ez egy nagyon egyszerű zenés szintetizátor, ami arra használja a ceruzagrafit vezető tulajdonságait, hogy különböző hangokat hozzon létre. Az eredmény egy olyan mókás játék, ami megengedi neked, hogy hangszereket rajzolj bármilyen darab papírra.

Ahogy már említettem a bevezetésben a Drawdio nem más, mint egy elektromos hangszer. Képzeld el, hogy egy normál ceruzával rajzolt rajzaidat ezzel a hangszerrel le tudod játszani.

A kapcsolást a www.drawdio.com oldalon találtam!

Működésről: A működéshez szükséges, hogy a két érintkező között (ER_P, ER_M) vezetősáv alakuljon ki, ami lehet vizes terület, grafit a ceruzában vagy a bicikli küllője. Ennek a „vezetősávnak” a hossza, vagyis az ellenállása határozza meg, hogy mekkora frekvenciával rezeg az astabil multivibrátor.

Tápfeszültség: 1,5V (CMOS 555-ös időzítőknél)

Azért lényeges, hogy az áramkörben CMOS 555-ös időzítő legyen, mert egyedül ennek olyan kicsi a fogyasztása, hogy 1,5V-os tápfeszültségről is működjön! (A normál pl. NE555-ös időzítő csak 4,5V-os tápfeszültség fölött működik!)

Hangszóró: 8 Ohm / 0,5W

Akkor most lássuk a kapcsolási rajzot:

A rajzon található Q1-es tranzisztornak bármilyen PNP típusú tranzisztor megfelel! (Én pl. BC327-et használtam, mivel ez volt „kéznél” J)

Az IC1-es időzítő a már említett CMOS 555-ös! (Én pl. TLC555-öt használtam.)

Az áramkört kétféle IC-vel készítettem el. Az egyik SMD IC-t tartalmaz, míg a másik normál DIP8-as tokozásút. (FIGYELEM! Mind a két IC CMOS 555-ös időzítő!

Az SMD IC tartalmazó áramkör nyákrajza és beültetése:

Nyákterv pdf formátumban

Az SMD IC-t tartalmazó nyákoknak két beültetési rajza van. Az első a megszokott TOP réteg (a nyáklap bakelit felülete), míg a másik a BOTTOM (nyáklap réz felülete).

TOP beültetési rajz jpg formátumban

BOTTOM beültetési rajz jpg formátumban

A normál DIP8-as tokozású IC-t tartalmazó áramkör nyákrajza és beültetése:

Nyákterv pdf formátumban

Beültetési rajz jpg formátumban

Még külön melléklem a Tangoban készült fájlaimat is: Tango fájlok

A végére pedig pár kép az általam elkészített DRAWDIO-ról: