Nevelés

Klotildligeti Óvoda
2081 Piliscsaba, Szent László király utca 28. Tel: (26)375-140.

Ovilogó

Klotildligeti óvoda

.........................................................................................................

 A Klotidligeti Óvoda mint a neve is jelzi nagyon szép természeti környezetben található. Épülete családi házból több mint 40 éve, bővítéssel kialakított három csoportos önkormányzati óvoda. Az épülethez előkert és tágas játszóudvar tartozik. Ez utóbbi lehetőséget nyújt arra, hogy időjárástól, évszaktól függetlenül sok időt töltsünk a szabadban. A három csoportban 75 gyermekkel 6 óvodapedagógus, 3 dajka és 1 óvodatitkár foglalkozik. Óvodánk érzékenyen reagál a környezet kihívásaira.

A Komplex Prevenciós helyi programunk eredményes megvalósítása érdekében az épületben lévő ebédlőt tornaszobává alakítottuk át. Ez követően a meglevő tárgyi feltételeinket céltudatosan igyekeztünk fejleszteni. Korábban nyert pályázat eredményeképpen van pl. 3 bordásfal, tornapadok, füles labdák, egyensúlyozó korong, stb.
A feltételek biztosításával – tárgyi és személyi – kívánjuk megőrizni, szükség szerint kifejleszteni a gyermekek természetes mozgásigényét. Lényeges motiváció a mozgásra inspiráló biztonságos környezet kialakítása, megfelelő minőségű és mennyiségű eszköz, a mozgásos tevékenység pozitív megerősítése a szükséges és elégséges szabály megismertetése, megtanítása.

A gyermekek napirendjét úgy alakítjuk, hogy egész nap biztosítjuk számukra a lehetőséget a mozgásos tevékenységekre. Így a mozgás beépül a gyermek spontán tevékenységeibe, szokássá, igénnyé válik számukra.

Magyar Óvodapedagógiai Egyesület Tájékoztatója az óvodáskorú gyerekek szüleit érintő jogszabályi változásokról

.........................................................................................................

A Nemzeti Köznevelési törvény (2011. évi CXC tv.) és annak már megjelent módosításáról szóló (2012. évi CXXIV. tv.) valamint a nevelési oktatási intézmények működésérol szóló 20/2012 (VIII.31.)EMMI rendelet, változásokat hozott mind az óvodákat, mint pedig a szüloket, gyermekeket illetoen. Ezeket próbáltuk meg röviden összefoglalni, hogy segítséget nyújtsunk az érdeklődő szüloknek az eligazodásban.

A gyermekekre, szülőkre vonatkozó szabályok a korábbiakhoz képest finomultak, jobban figyelembe veszik a gyermekek és a szülők igényeit.

Az óvodába járás

2014. szeptember 01-jétől 3 éves kortól kötelező óvodába járást ír elő a Nemzeti köznevelési törvény.

NKt. 8. §
(2) „A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt.”
A kötelezo óvodába járás 2014. szeptember 01-től hatályos, tehát azokra a gyermekekre vonatkozik, akik 2011-ben születtek és 2014. augusztus 31-ig betöltik a 3. életévüket. Lehetséges felmentést kapni a 3. éves kortól történő óvodába járás alól. A felmentést a szülő kezdeményezheti és a jegyző adhatja meg az óvodavezető és a védőnő egyetértésével.
NKt. 8.§
„A jegyző – az egyházi és magán fenntartású intézmények esetében a fenntartó – a szülő kérelmére és az óvodavezető, valamint a védőnő egyetértésével, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, az ötödik életév betöltéséig felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja.”

A tankötelezettség

NKt. 45 . §
45. (2) A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésobb az azt követő évben tankötelessé válik.
(4) A tankötelezettség kezdetéről
a) az óvoda vezetője,
b) ha a gyermek nem járt óvodába az iskolaérettségi vizsgálat alapján a szakértői bizottság,
c) az óvoda, az iskola vezetője vagy a szülő kezdeményezésére az iskolaérettségi vizsgálat alapján a szakértői bizottság dönt.

A 20/2012 (VIII.31 EMMI) rendelet egyértelművé teszi a tankötelezettség megkezdésének feltételeit
21.§
(1) A tankötelezettség megkezdésének feltétele a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének megléte, annak igazolása. A gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének jellemzoit az Óvodai nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló kormányrendelet határozza meg.
(2) Az óvoda a tanköteles életkorba lépéskor a gyermek fejlettségével kapcsolatban
a) amennyiben a gyermek elérte az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, ezt igazolja,
b) dönt a hatodik életévét augusztus 31-ig betöltő gyermek óvodai nevelésben való további részvételéről,
c) szakértoi bizottsági vizsgálatot kezdeményez a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének megállapítása céljából, ha
ca) a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettsége egyértelműen nem dönthető el a gyermek fejlődésének nyomon követéséről szóló óvodai dokumentumok alapján,
cb) a gyermek nem járt óvodába,
cc) a szülő nem ért egyet az a) pont szerint kiállított óvodai igazolással vagy a b) pont szerinti döntéssel, vagy
d) szakértői bizottsági vizsgálatot kezdeményez a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének megállapítása céljából annak eldöntésére, hogy az augusztus 31-ig a hetedik életévét betöltött gyermek részesülhet-e további óvodai nevelésben.

A gyermek, tanuló mulasztásával kapcsolatos szabályok

51. §
(1) A beteg gyermek, tanuló az orvos által meghatározott idoszakban nem látogathatja a nevelési-oktatási intézményt. Ha a pedagógus megítélése szerint a gyermek, a tanuló beteg, gondoskodik a többi gyermektol, tanulótól való elkülönítéséről, és kiskorú gyermek, tanuló esetén a lehető legrövidebb idon belül értesíti a gyermek, a tanuló szüleit. Azt, hogy a gyermek, a tanuló ismét egészséges és látogathatja a nevelési-oktatási intézményt, részt vehet a foglalkozásokon, orvosnak kell igazolnia. Az igazolásnak tartalmaznia kell a betegség miatt bekövetkezett távollét pontos idotartamát is.
(2) Ha a gyermek az óvodai foglalkozásról, a tanuló a tanítási óráról, a kollégiumi foglalkozásról távol marad, mulasztását igazolnia kell.
A mulasztást igazoltnak kell tekinteni, ha
a) a szülő elozetesen bejelentette az óvónőnek, hogy gyermekét nem viszi el az óvodába,
b) a tanuló – kiskorú tanuló esetén a szülő írásbeli kérelmére – a házirendben meghatározottak szerint engedélyt kapott a távolmaradásra,
c) a gyermek, a tanuló beteg volt, és azt a házirendben meghatározottak szerint igazolja,
d) a gyermek, a tanuló hatósági intézkedés vagy egyéb alapos indok miatt nem tudott kötelezettségének eleget tenni.
52.§
(1) Ha a gyermek szülője óvodáztatási támogatásra jogosult,
a) a gyermeknek egy óvodai nyitvatartási napon legalább hat órát az óvodában kell tartózkodnia,
b) az óvoda vezetoje
ba) az elso igazolatlan nap után írásban tájékoztatja a szülőt a mulasztás következményeiről.

HÁzirend

Házirendünket itt olvas-hatja .

- Házirend.pdf

 AlapÍtvÁnY

Fakocka

Kísérje figyelemmel a Klotildligeti óvoda alapítványának működését, munkáját, elért eredményeit a következő oldalon.

- Tovább

Gyerekek

Csoportkép

Gyerekeink 3 csoportban élvezik a napi teendőket:
Nyuszi, Pillangó és Katica csoportokban.

- Tovább

FotÓk, Rajzok

lapátok

Nézegessen fotókat
és gyerekrajzokat a
Google Picasa
fotóalbum segítségével.

- Tovább