![]()
FV-1500 Frekvenciaváltó
Az FV-1500 frekvenciaváltó az FV-600 nagyobb teljesítmányű változata. Alapjaiban megegyezik a kettő, csak az FV-1500 erősebb félvezetőkészlettel van felszerelve, nagyobb teljesítményhez van igazítva az áramkorlátja, és a félvezetők hütése is kontrollálva van egy hőbiztosítékkal. Továbbá a NYÁK-on is történtek apróbb módosítások a szerelhetőség javítása érdekében. A frekvenciaváltó általános leirása az FV-600-nál található meg.
Az FV-1500 frekvenciaváltó tulajdonságai:
- Bemenő feszültség: 1x230V 50Hz
- Kimenő feszültség: 3x230V 50Hz-nél
- Maximális motorteljesítmény: 1500W
- Frekvenciaátfogás: folyamatos 1..75 Hz között
- Nyilthurkú vezérlés (Open loop)
- U/f karakterisztika
- Kimeneti hullámforma: szinuszosan változó kitöltési tényezőjü PWM
- PWM frekvencia: 4,88 kHz
- PWM felbontás: 128
- Gyorsulás szabályozása indításkor és leállításkor (1..15 masodperc)
- Túláram védelem
- Hőmegfutás védelem
- Irányváltoztatás bemenet
- Engedélyezés bemenet
- Bekapcsolást jelző LED
- Hibát jelző LED
Kapcsolási rajz:
A hálózati 230V-os feszültságet a J1 kapcsaira kell kötni. A hálózati feszültség a biztosíték és zavarszürés után egy egyenirányitóra, majd pufferkondenzátorokra kerül. Az igy keletkezett kb. 325V-os feszültség táplálja az invertert.
Az inverter 6db IRFP460-es FET-ből kialakitott teljes 3 fázisú híd, amely előállitja a motor számára szükséges hullámformát.
Az előálltott feszültség a J2 kapcsaira kötött motorra jut. A motort deltába kell kapcsolni, hogy az áramkör kimenetén megjelenő 3x230V feszültséggel a névleges teljesítményen tudjuk használni.
A FET-ek meghajtását az International Rectifier gyártmányú IR2130 típusú IC végzi.
Az inverter vezérlését egy Microchip gyártmányú PIC16F819-es mikrokontrollerel oldottam meg. (Korábban PIC16C711-et használtam.) A PIC feladata a bemenő paraméterek (kivánt fordulatszám, gyorsulás, irány, ki vagy bekapcsolt állapot) olvasása, és a paramétereknek megfelelő vezérlőjelek előállitása.
A kivánt fordulatszámot a J3-ra kötött 5 kOhm-os lineáris potméterrel lehet szabályozni. A áramkorlát határáramát a P1-el, a maximális gyorsulást pedig a P2 trimmerpotméterrel lehet beállítani. A J4-re kötött zárókontaktussal lehet a forgásirányt meghatározni. Az J5-re köttött zárókontaktussal lehet az áramkört engedélyezni/tiltani, azaz a motor-t ki es bekapcsolni. A kapcsolás két LED-et tartalmaz, a PWR-jelü (zöld) a bekapcsolt állapotot jelzi, az ERR jelü (piros) pedig túláram védelem vagy a túl alacsony feszültség védelem müködését jelzi.
a J7-es kapcsaira kötött 12V-os 80x80mm-es ventilátor végzi a FET-ek hütését. A J6-ra kapcsolt hőbiztosíték pedig a hőmegfutás ellen védi az áramkört.
Konstrukció:
Az áramkör egyoldalas nyákon került megvalósitásra. Kompakt kivitelben. A panel minden szükséges alkatreszt tartalmaz, igy el lett kerulve a felesleges csatlakozók és vezetékezés. Az panelen lévő nagyáramú vezetősávokhoz tartozó átkötéseket 0,8 .. 1 mm átmérőjű rézvezetékkel kössük át. Az IC-knek jó minőségű preciziós foglalatot epitsünk be. A beültetésnél a FET-eket hagyjuk a végére, elöször ültessönk be minden mást, majd a mellékelt pdf alapján elkészített hütőbordat rögzitsük két csavarral 9...10 mm-es távtartó közbeiktatásával.
A FET-eket csillámmal elszigtelve szereljük fel a bordára. A szigetelés nagyon fontos, hibás szigetelés esetén a félvezetőink tönkremehetnek. A FET-et felfogatásához a jobb hőátadás érdekében használjuk hovezeto pasztát. (Ne ezüst tartalmut, mert az vezet!)
A greatz hidra szinten szereljünk hütőbordát. A FET-ek hütőbordájához a megfelelő hűtés érdekében rögzitsünk egy 80x80mm-es 12V-os ventilátort.
A készüléket müanyag dobozba szereljük be. A hűtőlevegő megfelelő áramlása végett a doboz aljában és tetejében furjunk lyukakat. A doboz aljaba szereljük be a ventilátort, ugy, hogy az a levegőt befelé a hütőbordára fújja.A dobozt cimkézzük fel a mellékelt bekötési rajzzal. A hozzá szükséges 192x61mm-es öntapadós matricát nagyobb papirboltokban lehet beszerezni.(pl.; Ápisz, Ferenciek tere)
A motort bekötéséhez árnyékolt kábelt (pl.; földkábel) kell használnunk, hogy a kisugárzott zavarójel mértékét csökkentsük. Az árnyékolást kössük a védőföldre.
Ha a motor folyamatosan alacsony fordulatszamon üzemel, akkor arra szereljünk kényszerléghűtést, mert a tengenyre szerelt ventilátor nem tud elég levegőt szállítani alacsony fordulatszámon.
Az áramkörhöz használhatjuk kiegészítésképpen a szinten az oldalamon található Fordulatszám és frekvencia kijelzo-t a motor, vagy az attételezés utánni fordulatszám mérésére.
A doksik:
- A áramkör kapcsolási és nyák rajza és alkatrészlistája pdf formátumban (Rev. 1.3a)
- A áramkör nyák rajza tükrözve (Rev. 1.3a)
- A hűtőborda rajza pdf formátumban
- A bekötés felcimkézése pdf formatumban 192x61mm-es öntapadós matricara nyomtatni
- A PIC16F819 programja + NYAK
Ajánlott irodalom:
- Frekvenciaváltókról alapfokon - 1. rész
- Frekvenciaváltókról alapfokon - 2. rész
- Frekvenciaváltókról alapfokon - 3. rész
- Frekvenciaváltókról alapfokon - 4. rész
- IR2130 datasheet
- IR2130 appliacation note
- RT95/8 Elektronikus vezérlés háromfázisú indukciós motorokhoz
- Modern frekvenciaváltós aszinkron motoros hajtások (MEK)
A IR2130 IC beszerzése:
- Lomex Kft. 2100Ft
- HQ Video Kft. 2400Ft
- RET Kft. 2800Ft
- Orszaczky Kft. 3200Ft
Képek:
Ird meg kérdésed vagy véleményed: