Mátraszentistván - Sípark (~13km Mátrakeresztes)      
               
               
               
               
               
               
               
Települések Mátra részei        

A Mátra részei:

Nyugati-Mátra

A Zagyva völgy keleti felén futó, Mátrakeresztesig tartó hegylánc tartozik ide, melyet a Kövecses-patak völgye vág el a folytatásának tekinthető Mátra-gerinctől. Legmagasabb pontja a 805 méter magas Muzsla. Az Alföld felé haladva a vonulat egyre jobban lealacsonyodik, Szurdokpüspöki és Lőrinci között már csak a vulkáni kúpok teteje emelkedik ki.

A Kövecses-patak völgye a Nyugati-Mátra északi szélén található tektonikus eredetű árok, melyen a Pásztó-Galyatető országút keresztülhalad.

Központi- vagy Magas-Mátra (Mátrabérc)

A Galya-tető és a Kékes-tető csoportjai alkotják. A Mátra fő gerince nyugatról az Óvárral (753 m) és az Ágasvárral (789 m) kezdődik. Kelet felé a Vörös-kő, a Piszkés- és a Galya-tető, Mátra-nyereg, a Kékes és a Hidas-bérc (973 m) következik. A meredek sziklafaláról nevezetes Sas-kő (898 m) és Disznó-kő és a Markazi-kapu zárja a hegyvonulatot.

Keleti-Mátra

A Keleti-Mátra a hegység Markazi-kaputól Sirokig húzódó vonulata. Sirok felől fokozatosan emelkedik a Kékesig. Jellegzetes csúcsa a Cserepes-tető (734 m) és az Oroszlánvár (604 m). A Keleti-Mátra a hegyvidék legkevésbé érintett része, mivel csak erdőgazdasági utak vezetnek át rajta.

Északi oldalán a Parádi-Tarna határolja. Fő üdülőközpontja Parád, a hozzátartozó Parádfürdővel és Parádóhutával, illetve a kastélyáról, üveggyáráról, ásványvizéről ismert Parádsasvár. Recsk kőbányája is a Keleti-Mátra északi oldalán üzemel, az egykori kommunista kényszermunkatábor ma történelmi emlékparkként látogatható. Itt látható az Ilona-völgyi vízesés.

forrás: Wikipedia

Mátralába

A Mátra északi előtere, a Zagyva felső folyása és a Tarna közötti dombos, a főgerinc felé meredeken emelkedő terület. Keleti felén a Parád-Recski-medence ékelődik be a területre. Érdekes látnivalói a 2-10 méter széles, földből kiálló kilométer hosszú sziklafalak, melyek egykori lávafolyások maradványai. A terület nyersanyagokban gazdag, a szocializmus idején intenzív bányaművelés folyt Nagybátony, illetve Recsk térségében.

Mátraalja

A Mátraalja a Mátra déli előtere. Borairól híres települései: Abasár, Gyöngyös, Gyöngyössolymos, Gyöngyöstarján, Nagyréde és Rózsaszentmárton. Jellegzetes hegye a Gyöngyös keleti oldalán kiemelkedő Sár-hegy (500 m). A kistáj keleti felének ékessége a Markazi és a Kisnánai várrom. Visontán található a Mátravidéki Hőerőmű, amely a helyben, külszíni fejtéssel bányászott lignittel üzemel. Gyöngyössolymos és Mátrafüred közötti útelágazásnál látható geológiai érdekesség a Bába-kő nevű gejzírkúp.