Lelkipásztoraink

 

Csûry István
 

1956. szeptember 7-én születtem Érmihályfalván. Édesapám Csűry István lelkipásztor, édesanyám Lehoczky Erzsébet tanítónő. 1958-ban született testvéremet Csűry Zoltánnak hívják. Feleségem Balogh Anikó, gyermekeim születésük sorrendjében: Judith-Ágnes, Dávid-Gergely, Anikó és Ágota.

Elemi iskoláimat szüleim szolgálati helyén, Biharfélegyházán kezdtem 1963-ban. Középiskolai tanulmányaimat 1971-ben a nagyváradi Ady Endre (akkor Al. Moghioros) gimnáziumban folytattam. Érettségi után 1975-ben felvételt nyertem a Kolozsvári Egyesített Egyetemi fokú Protestáns Teológiai Intézetbe, amelyet 1980-ban jeles minősítéssel befejeztem. 1975-ben katonai szolgálatot is teljesítettem Besztercén.

Az 1978-79-es tanévet Nagyszebenben, a német nyelvű teológián töltöttem el. Segédlelkész voltam 1980-1983 között a Nagyvárad-Olaszi gyülekezetben. Innen hívott meg a szalárdi gyülekezet teljes jogú lelkésznek.

1989-ben áthelyeztek Nagyvárad -Ősibe a közel ezer lelkes gyülekezet missziói lelkészének. Ehhez a közösséghez tartozik négy szórványgyülekezet a Nagyvárad-Szalonta közé eső területen, ahol alig száz református mellett még 250 római katolikus magyar él, megközelítőleg 25 ezer román ember szomszédságában. Ezen a területen két római katolikus, és egy református lelkipásztor végzi a sajnos ma már egyre elkeserítőbb nemzetmentő szolgálatát.

1994-1998 között a Bihari Egyházmegye missziói előadójaként alkalmam volt a megye egyházközségeinek életébe alaposabban is betekintést nyernem a vizitációk alkalmain. Az egyházamat, és az általa létrehívott Partiumi Keresztyén Egyetemet azzal is támogatni szándékoztam, hogy elvégeztem 1996-ban a Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészkarán a Pszichológia Intézetben a mentálhigénikus szakot. Így lelkészi hivatásomat szakmai továbbképzéssel erősítettem. Ezáltal hangsúlyt fektettem a lelki élet, a közösségi élet minőségi fejlesztésére, hogy az evangéliumi mérce, és a boldogabb társadalom kívánalma reális eséllyel jelenüljön meg a környezetemben.

Hitvallásom, hogy csak együtt győzhetjük meg a jövőt, hogy az javunkat is szolgálja. Egyetemünk első tanári karához tartozom, hiszen a teológiai tanszék legfiatalabb tanáraként az 1993-1994-es tanévben elvállaltam a kathekétika és módszere oktatását. Azóta a pásztorál-pszihológia területén igyekeztem tudásomat átadni diákjainknak. Írásaim folyamatosan jelennek meg a Harangszó, Közlöny, Reformátusok Lapja, Erdélyi Napló, Üzenet oldalain. Tudományos cikkeim mellett, egyházi és közéleti ihletésű írásaim láttak napvilágot.

Egyházam és egyetemünk életét 1998-tól generális direktorként, 2002 júniusától főjegyzőként, azaz püspökhelyettesként kísérem féltő szeretettel. 2007.december 7-én egyházkerületünk közgyűlésén felhatalmazást nyertem a püspök jogkörének az átvételére, miután Tőkés Lászlót Európa parlamenti képviselőnek megválasztották.

2009. november 20-án a gyülekezetek 80%-os jelölése után püspökké választott az egyházkerület közgyűlése.

 

 

 

Geréb Miklós

 

1984. április 26-án születtem a hivatalos irataim szerint Tasnádon, de a családom Krasznamihályfalván él, és ott töltöttem a gyermekkoromat is. Szüleim - Geréb Miklós és Juhász Edit - református keresztyén identitásának meghatározó szerepe volt abban, hogy a teológia iránti érdeklődésem kialakult.

Édespám a helyi gyülekezet gondnokaként, később a nagykárolyi egyházmegye főgondnokaként hűséggel és becsülettel szolgálja Isten ügyét. 2002-ben érettségiztem a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban informatika szakon. 2002-2007 között a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet hallgatója voltam. Közben nyaranta a Tiszáninneni Református Egyházkerület által szervezett kántorképző tanfolyamok állandó résztvevőjeként közelebb kerülhettem az egyházzenéhez, 2005-ben pedig Magyar Református Egyház Zsinati Kántorképesítő Bizottsága előtt református kántori oklevelet szereztem.

Első lelkészképesítő vizsgámat követően, 2007. szeptemberétől a nagyvárad-rogériuszi református gyülekezet segédlelkipásztorának neveztek ki. A gyülekezet ifjaival közösen itt indítottuk el a HaJó nevű gyülekezeti újságot, amelyet a kollégák azóta is gondosan szerkesztenek és havonta megjelenik. 2008. májusától a nagyvárad-őssi gyülekezetben szolgálok. Ugyanebben az esztendőben sikeres licencvizsgát tettem a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen, 2009-ben pedig egyháztörténet szakon magiszteri fokozatot nyertem.

Jelenleg ugyancsak egyháztörténetből doktorálok. A második lelkészképesítő vizsgám után 2009-ben egyházunk rendtartása szerint Nagyváradon lelkipásztorrá szenteltek. Egyházi szolgálatom mellett a Történelmi Vitézi Rend tagja vagyok. Vezérigém: „Az Isten szeretet;és aki a szeretetben marad, az Istenben marad, és az Isten is ő benne." (1 Jn 4,16b)

 

Fényképeink

  • Nagyításért kattintson a képre