Csatlakozott: 2011.08.26. 13:07 Hozzászólások: 2061
|
RENDSZEREZÉS
A rendbe az alábbi ma élő családok, nemek és fajok tartoznak
A képek nagyrésze kattintható (klikk rájuk és nagyobbak lesznek)
Gaviálfélék
A gaviálfélék (Gavialidae) családjába 1 nem tartozik
GAVIALIS – 1 faj Gangeszi gaviál (Gavialis gangeticus)

Elterjedése A gaviálnak két populációja létezik: egyik Nyugat-Indiában az Indus folyó-rendszerében, a másik, keleten a Mahanadi, a Gangesz, a Brahmaputra, a Kaladan és az Irawaddy folyókban. A gaviál állományai az összehangolt védelmi és tenyésztési programoknak köszönhetően újra növekedésnek indultak, de még mindig veszélyeztetettnek tekintik a fajt.

Megjelenése A hím akár 6,6 méter hosszú is lehet, míg a nőstény körülbelül 4 méter. Testtömege legfeljebb 1000 kilogramm. Bőre nagyon kemény, páncélozott, a bőripar számára valóságos kincs. A többi krokodillal ellentétben nem tudja felemelni a földről hatalmas testét és farkát, ezért csak lassan cammog előre. Úszóhártyás lába kiválóan megfelel az úszáshoz és a fészekásáshoz. Pofája, páncélos hüllő létére nagyon keskeny, több mint 100 fogat rejt, amelyek egymásba akadnak, ha az állat becsukja az állkapcsát. A gaviálnak nincsenek ajkai, amelyek felfognák a vizet, de a többi krokodilhoz hasonlóan orrlyukain keresztül tud lélegezni, amíg a pofája tele van vízzel. A hímeknél az orr hegyén, kiálló szövetdomborulat alakul ki, amelynek pontos szerepét nem ismerjük. Talán a párzási időszakban kiadott hívójeleket erősíti fel.
Életmódja A gangeszi gaviál általában magányos vagy kisebb csapatokban él. Ha csapatokban él, akkor egy hím körül több nőstény található. Tápláléka mindenekelőtt halak, de vízimadarak, rákok és kisemlősök is. Az állat, a halrajokban úszva, oldalra kapva fogja meg zsákmányát.
Szaporodása Az ivarérettséget 10 éves korban éri el. A párzási időszak tél vége-tavasz között van. Ekkor a nőstény ás egy fészket, melybe átlagosan 40 tojást rak, de egy fészekaljban találtak már 97 tojást is. A kifejlődési idő 60-90 napig tart. Ennek végén a kisgaviálok elkezdenek csipogni, hogy az anyjuk segítségükre jöjjön, a fészekből való kimászáshoz.
Videó
KATT IDE---> Gaviál KATT IDE---> Gaviál2
Aligátorfélék
Az aligátorfélék (Alligatoridae) családjába 4 nem tartozik
ALLIGATOR – 2 faj Mississippi aligátor (Alligator mississippiensis)

Elterjedése Széles körben elterjedt az Amerikai Egyesült Államok délkeleti részén, a meleg, vizenyős területeken és mocsarakban, különösen a floridai Everglades-ben, Georgiában és Alabamában. Manapság már nem veszélyeztetett faj. Az aligátort bőréért tenyésztik.

Megjelenése A testhossza körülbelül 4 méter, de akár 5,5 méter is lehet; ennek mintegy fele a farokra esik. Testtömege 200-250 kilogramm. Az aligátor színe a sötétszürkétől a majdnem feketéig változhat. Az állat pofája széles, a felső állcsontban ülő fogai az állkapocs fogai közé nyúlnak. Igen izmos farkával hajtja magát a vízben, lábával inkább evez.

Színváltozatok
Albinó mississippi aligátor (Alligator mississippiensis) a Kaliforniai Tudományos Akadémia (California Academy of Sciences) állatkertjében

Vannak albinó mississippi aligátorok is, de nem fordulnak elő a vadonban, mert ez a szín nem alkalmas a rejtőzködéshez.
Életmódja A mississippi aligátor többnyire magányos. A fiatal példányok tápláléka: rovarok, rövidfarkú rákok, ebihalak és békák; a kifejlett példányok tápláléka: halak és kis emlősök. Az aligátor akár 50 évig is élhet.
Szaporodása A párzási időszak áprilistól májusig tart. Ebben az időben a hímek mórognak és hátuk rezgésével szöktetik a vizet. A nőstény 25-60 tojást rak, egy föld és rothadt növényekből álló, egy méter magas fészekbe. A tojásokból, a kicsi aligátorok 2-3 hónap múlva kelnek ki. Ekkor a kicsik elkezdenek csipogni, hogy az anyjuk menjen segíteni kijönni a fészekből. A tojások száma a nőstény korától függ.
Rokon fajok A mississippi aligátor legközelebi rokona és az Alligator nem másik faja, a kínai aligátor (Alligator sinensis).
Videók:
KATT IDE---> Mississippi aligátor KATT IDE---> Mississippi aligátor2 KATT IDE---> Albínó mississippi aligátor KATT IDE---> Albínó mississippi aligátor2 KATT IDE---> Albínó mississippi aligátor3
Kínai aligátor (Alligator sinensis)

Előfordulása Kína keleti részén, Anhui, Jiangsu és Zhejiang tartományok területén honos. Az egyetlen páncélos hüllő, mely a trópusokon kívül is él. A hideg telet több méter hosszú odúban tölti.

Megjelenése A testhossza körülbelül 1,5-1,8 méter, a maximális mérete 2,2 méter.

Videók:
KATT IDE---> Kínai aligátor KATT IDE---> Kínai aligátor bébi KATT IDE---> Kínai aligátor2
CAIMAN– 3 faj Pápaszemes kajmán (Caiman crocodilus)

Előfordulása A pápaszemes kajmán széles körben elterjedt Közép-Amerikában és Dél-Amerikában, északon Mexikótól délen Paraguayig. Megtalálható még a Karib-tenger néhány szigetén is, például Trinidadon. Elterjedési területén nagy számban fordul elő.

Megjelenése A pápaszemes kajmán hossza akár 2,5 méter is lehet, testtömege maximum 30 kilogramm. Pofája rövidebb, mint más krokodilfajoké.
Életmódja A pápaszemes kajmán magányosan él, és élete nagy részét a vízben tölti. Táplálékát halak és puhatestűek alkotják. Az állat feltehetően körülbelül 60 évig él.
Szaporodása Az ivarérettséget többnyire 8, a nőstények 4 éves kortól érik el. A párzási időszak az esős évszak kezdetétől, a földrajzi helytől függően, többnyire áprilistól júniusig tart. A nőstény a párzás után fészket épít a part közelében. Összekotor egy fél méter magas és egy méter széles kupacot levelekből és fűszálakból. Ezután felmászik a kupacra, és saját súlyával „összetömöríti”. Végül gödröt váj bele, és ebbe rakja le 25–30 darab tojását, melyeket növényi hulladékkal fed be, hogy a korhadó anyag melege elősegítse a költést. A nőstény kajmán a fészek közelében lapul, hogy távol tartsa a betolakodókat és segítségükre jöjjön a csipogó kicsiknek. A kifejlődéshez 4–8 hét szükséges. A kis kajmánok 18 hónapig maradnak a szülő mellett.
Videók:
KATT IDE---> Pápaszemes kajmán KATT IDE---> Pápaszemes kajmán2 KATT IDE---> Pápaszemes kajmán3 KATT IDE---> Pápaszemes kajmán bébik
Sakáre-kajmán (Caiman latirostris)

Előfordulása Dél-Amerikában Argentína, Bolívia, Brazília, Paraguay és Uruguay területén honos.

Videók:
KATT IDE---> Sakáre-kajmán KATT IDE---> Sakára-kajmán2 KATT IDE---> Sakáre-kajmán3 KATT IDE---> Sakáre-kajmán4
Yacare kajmán (Caiman yacare)

Előfordulása Argentína, Brazília, Bolívia és Paraguay területén honos.

Megjelenése Hossza 2-3 méter.
Táplálkozása Fő táplálékai halak, emlősök, puhatestűek és kagylók.

Videók:
KATT IDE---> Yacare kajmán KATT IDE---> Yacare kajmán2 KATT IDE---> Yacare kajmán3 KATT IDE---> Yacare kajmán4
MELANOSUCHUS – 1 faj Fekete kajmán (Melanosuchus niger)

Elterjedése Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ecuador, Francia Guyana, Guyana és Peru területén honos. Természetes élőhelyei, tavak, folyók, mocsarak és elárasztott területek.

Megjelenése Testhosszúsága 4-4,5 méter. A legnagyobb termetű kajmán, az egyetlen, amely képes lenne megölni egy embert. Hosszú, széles arcorra van, hátán hosszanti bordák sorakoznak.
Szaporodása Fészekalja 50-65 tojásból áll.
Életmódja Éjjel vadászik, halakból, kétéltűekből, hüllőkből, emlősökből és madarakból álló táplálékára.
Videók:
KATT IDE---> Fekete kajmán KATT IDE---> Fekete kajmán2 KATT IDE---> Fekete kajmán3 KATT IDE---> Fekete kajmán4
PALEOSUCHUS – 2 faj Cuvier-törpekajmán (Paleosuchus palpebrosus)

Elterjedése Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ecuador, Guyana, Paraguay, Peru, Suriname és Venezuela területén honos.

Megjelenése A hímek testhossza 1,6 m, a nőstényeké 1,2 m. Ez a legkisebb fajta krokodil.
Szaporodása Fészekalja 5-9 tojásból áll.
Videók:
KATT IDE---> Cuvier-törpekajmán KATT IDE---> Cuvier-törpekajmán2 KATT IDE---> Cuvier-törpekajmán3
Schneider simahomlokú kajmán (Paleosuchus trigonatus)

Elterjedése Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ecuador, Francia Guyana, Guyana, Peru, Suriname és Venezuela területén honos.

Megjelenése A második legkisebb aligátorfaj. Testhossza elérheti a 2,3 m hosszúságot.
Videók:
KATT IDE---> Schneider simahomlokú kajmán
Krokodilfélék
A krokodilfélék (Crocodylidae) családjába 3 nem tartozik
CROCODYLUS – 12 faj Hegyesorrú krokodil (Crocodylus acutus)

Elterjedése Ez a krokodilfaj Észak-, Közép- és Dél-Amerikában honos.

Megjelenése A hegyesorrú krokodil 382 kg súlyú és 4 méteres, nagyobb, mint a többi krokodil, egyes hímek 6 méteresek. A kis hegyesorrú krokodilok 22 cm hosszúak és 60 grammosak.
Támadások A hegyesorrú krokodil veszélyes az emberre, Mexikóban, Costa Ricában és Guatemalában támadott eddig hegyesorrú krokodil emberre. Nem számoltak be az Amerikai Egyesült Államokban hegyesorrú krokodil támadásról.
Videók:
KATT IDE---> Hegyesorrú krokodil KATT IDE---> Hegyesorrú krokodil2 KATT IDE---> Hegyesorrú krokodil3
Páncélos krokodil (Crocodylus cataphractus)

Elterjedése Ez a krokodilfaj Közép- és Nyugat-Afrikában honos.

Megjelenése Közepes méretű krokodil, a nőstény testhossza eléri a 3-4 métert.
Szaporodása Fészekalja átlagosan 16 tojásból áll. (Minimum 13, maximum 27)
Videók:
KATT IDE---> Páncélos krokodil KATT IDE---> Páncélos krokodil2 KATT IDE---> Páncélos krokodil3
Orinocói krokodil (Crocodylus intermedius)

Elterjedése Ez a krokodilfaj Dél-Amerika északi részén, az Orinoco folyónál honos.

Megjelenése Testhossza 3-4,8 m, de feljegyzés szerint 1800-ban lőttek egy 6,6 m-es példányt.
Szaporodása Fészekalja átlagosan 40 tojásból áll. (minimum 15, maximum 70, ez változó olykor)
Videók:
KATT IDE---> Orinocói krokodil KATT IDE---> Orinocói krokodil2 KATT IDE---> Orinocói krokodil3 KATT IDE---> Orinocói krokodil4 KATT IDE---> Orinocói krokodil5
Johnson-krokodil (Crocodylus johnsoni)

Elterjedése Ausztrália északi részén, folyókban, mocsarakban választ élőhelyet.

Megjelenése A Johnson-krokodil alig rövidebb 3 méternél.
Életmódja Az ausztráliai krokodil egy félénk, ám civakodó természetű krokodil. Az ember számára teljesen veszélytelen. Fő tápláléka a folyókban és mocsarakban élő halakból áll.
Szaporodása A Johnson-krokodil élőhelyein monszunklímára jellemző módon száraz és esős évszakok váltakoznak. A száraz évszak végén a nőstény körülbelül 30 cm mély gödröt ás a homokos parton, és ebbe rakja 20-25 tojását. A tojásrakás idején különös gonddal választja meg. Bem sokkal a kis krokodilok kikelése után, az erős monszunesők elárasztják a fészket (a legkisebb késedelem is a kis fészeklakók halálához vezetne). A utódok körülbelül 8 hét elteltével, kevéssel a monszun megérkezése előtt bújnak ki a tojásból. Ezenfelül a tágas területek víz alá kerülése növeli az újszülött krokodilok lehetséges búvóhelyeinek számát, és ezáltal a fellelhető táplálék mennyisége is jelentős mértékben megnő.
Videók:
KATT IDE---> Johnson-krokodil KATT IDE---> Johnson-krokodil2 KATT IDE---> Johnson-krokodil3 KATT IDE---> Johnson-krokodil4
Mindoro-krokodil (Crocodylus mindorensis)

Elterjedése A Fülöp-szigeteken őshonos.

Megjelenése Kistermetű krokodil, testhossza 2-3 m, bár a 3 métert elég ritkán érik el.A nőstények valamivel kisebbek, mint a hímek.
Szaporodása Fészekaalja 7-20 tojásból áll.
Kiveszőben-Mindoro-krokodil Mindoro-krokodil
A faj képviselői kizárólag a Fülöp-szigetek édesvizeiben élnek, a becslések szerint a vadonban száznál kevesebb maradt meg belőlük. A Mindoro-krokodil védett állat, az élőhelyek területe azonban folyamatosan csökken, és nem ritka, hogy egy-egy példány a dinamittal halászók áldozatává válik.
Videók:
KATT IDE---> Mindoro-krokodil KATT IDE---> Mindoro-krokodil_kikelés_a_tojásból KATT IDE---> Mindoro-krokodil2
Púpos krokodil (Crocodylus moreletii)

Elterjedése Ennek a krokodilfajnak elterjedési területe Mexico, Belize és Guatemala.

Megjelenése Testhossza 3-4,3 m.

Szaporodása Fészekaalja 20-45 tojásból áll.
Videók:
KATT IDE---> Púpos krokodil KATT IDE---> Púpos krokodil2 KATT IDE---> Púpos krokodil_bébik KATT IDE---> Púpos krokodil3 KATT IDE---> Púpos krokodil4
Nílusi krokodil (Crocodylus niloticus)

Elterjedése
Afrikában a Szaharát és a kontinens déli részét kivéve mindenhol előfordul. Madagaszkáron is megtalálható. Melegvizű folyópartokon, vagy tavaknál él, a víz kiszáradása esetén elvándorol.

Alfajai
Hatalmas elterjedési területéből adódóan hét alfaját különítik el, ezek a következők:
Crocodylus niloticus niloticus – etióp nílusi krokodil -----> KATT IDE , KATT IDE2 Crocodylus niloticus pauciscutatus – kenyai nílusi krokodil ----> KATT IDE , KATT IDE2 Crocodylus niloticus africanus – kelet-afrikai nílusi krokodil ---> KATT IDE , KATT IDE2 Crocodylus niloticus suchus – közép-afrikai nílusi krokodil ----> KATT IDE Crocodylus niloticus chemses – nyugat-afrikai nílusi krokodil -----> KATT IDE Crocodylus niloticus corviesi – dél-afrikai nílusi krokodil ----> KATT IDE Crocodylus niloticus madagascariensis – madagaszkári nílusi krokodil -----> KATT IDE
Megjelenése Átlagos hossza 4-6 méter, de 7 méteres példány is előfordul.[1] Testtömege a 700 kilogrammot is elérheti.Rejtőszíne:Felül barnászöld,a hasi oldalon szennyes sárga.
Életmódja Nem nevezhetőek társas állatoknak, annak ellenére, hogy néha csoportosan vadásznak. Bár élőhelyükön viszonylag kis területen több egyed is él, ám egymással szemben nagyon territoriálisak, és egy adott folyószakaszon, vagy tavi partszakaszon szigorú rangsor alakul ki közöttük. A felnőtt egyedeknek gyakorlatilag nincs természetes ellenségük, ám a tojásokra és a fiatalokra a varánuszoktól a mongúzokon át a hiénákig sok állat jelent veszélyt. A fiatalok eleinte vízi gerinctelenekkel táplálkoznak, de hamarosan áttérnek a kisebb gerincesek (halak, kétéltűek, hüllők) fogyasztására. A kifejlett állatok nagytestű emlősöket is zsákmányul ejtenek: antilopokat, zebrákat, fiatal vízilovakat, de akár nagymacskákat is sőt, néha embert is zsákmányolhatnak. Táplálékuk nagy részét azonban még ekkor is halak és egyéb kisebb gerincesek képezik. Gyakran előfordul, hogy csapatosan vadásznak. Így például előfordul, hogy több egyed együtt tereli össze a halakat, majd a köztük meglévő rangsor alapján fogyasztanak az összeterelt halrajból. Erős állkapcsával megragadja, majd a víz alá húzza áldozatát és az ott megfullad. Mivel rágni nem tud, a nagyobb állatokat többen összefogva tépik szét, jellegzetes halálforgás közben. A krokodiloknak szélsőséges hőmérsékletet kell elviselnie. Ha hideg van, a parton szundikál, a forró nap elől az árnyékba menekül vagy a vízbe merül.Változó a testhőmérséklete.
Szaporodása A krokodilok ivarérettsége nem a kor, hanem a testméret függvénye. A nőstények kb. 2,6, míg a hímek kb. 3,1 méteresen lesznek ivarérettek, általában 6-7 éves korukra. A párzási idő többnyire novembertől decemberig tart. A párzás után két hónappal a nőstények a víztől néhány méterre, a parti homokba ássák mintegy 50 cm mély fészküket. A 25-50 fehér, kemény héjú tojást az anyaállat 90 napig őrzi. A tojásból kikelő krokodil nemét a költési hőmérséklet határozza meg. 30 °C alatti hőmérsékleten kizárólag nőstények, 33,9 °C felett pedig csak hímek jönnek világra. A kikelt kis krokodilok 30 centiméteresek, az anya félelmetes fogaival összeszedi a kicsiket és a folyóhoz szállítja őket. Az anya akár két évig is védelmezi utódait. Csak néhány példány éli meg a felnőtt kort.

Természetvédelmi helyzete Bár egyes területeken számuk megfogyatkozott, a megfelelő védelemnek is köszönhetően nem tekinthetőek veszélyeztetett fajnak. Vadon élő állományukat mintegy 250 000-500 000 példány alkotja. Az emberek azonban sok helyen vadásszák: elsősorban a bőrük miatt, másrészt pedig azért, mert veszélyt jelenthetnek rájuk és háziállataikra. Többnyire visszaszorulóban van a bőrükkel való illegális kereskedelem. Megfelelő természetvédelmi programok jelenleg elsősorban Kelet- és Dél-Afrikában zajlanak, a jövőben mindenképpen szükséges lenne ezek kiterjesztése Közép- és Nyugat-Afrikára.
Krokodilok és az ember Az ókori Egyiptomban a krokodilt egyaránt gyűlölték és tisztelték, templomokban tartották, istenekként tisztelték, haláluk után pedig őket is bebalzsamozták. A krokodilok állatkerti tartására a látogatók részéről – legalábbis a hüllők közül – a legnagyobb az igény. Hatalmas méretükkel, valamint ragadozó – sőt, akár emberevő – voltuk miatt lenyűgözik az embereket. Emellett azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy a krokodilok több faja az emberi tevékenységek hatására lett veszélyeztetett, így a nílusi krokodil bemutatása is környezettudatos viselkedésre nevel. A nílusi krokodil világszerte gyakori állatkerti állatnak számít, Magyarországon azonban csak két állatkertben láthatóak: Budapesten és Debrecenben.
  
Videók:
KATT IDE----> Nílusi krokodil KATT IDE----> Nílusi krokodil2 KATT IDE----> Nílusi krokodil3 KATT IDE----> Nílusi krokodil4 KATT IDE----> Madagaszkári nílusi krokodil
Új-Guineai krokodil (Crocodylus novaeguineae)


Elterjedése Új-Guinea.

Megjelenése A hím hossza akár 3,5 m is lehet, a nőstényé általában 2,7 m.
Szaporodása Fészekalja 22-45 tojásból áll.
Videók:
KATT IDE---> Új-Guineai krokodil KATT IDE---> Új-Guineai krokodil_bébi
Mocsári krokodil (Crocodylus palustris)

Előfordulása Irán, Pakisztán, India, Nepál és Srí Lanka területén honos. Mocsarak, tavak és folyók lakója.

Megjelenése Testhossza 4-5 méter.
Életmódja A mocsári krokodil a legfeljebb 5 m mély vízben érzi jól magát. Tápláléka, szarvasokból, békákból, kígyókból, teknősökből és rovarokból áll. Néhány egyed a hálóba akadt halakat is kilopja.
Szaporodása A hím úgy hívogatja a nőstényeket, hogy állkapcsát a vízre csapva messze hangzó csattanásokat hallat.
Videók:
KATT IDE--->Mocsári krokodil KATT IDE--->Mocsári krokodil2 KATT IDE--->Mocsári krokodil3 KATT IDE--->Mocsári krokodil4
Bordás krokodil (Crocodylus porosus)

Előfordulása Elterjedési területe hatalmas, India keleti része, Srí Lanka, Banglades, Mianmar, Thaiföld, Laosz, Kambodzsa, Vietnam, Malajzia, Indonézia teljes területe, a Fülöp-szigetek, Új-Guinea szigete, Ausztrália északi partvidéke, a Palau szigetek, Mikronézia egyes részei, a Kókusz-szigetek, a Salamon-szigetek, Vanuatu. Legkeletebbre a Fidzsi-szigeteken él. Mivel kiváló úszó, messzire kimerészkedik a nyílt tengerre is. Ezzel egyedülálló a krokodilok között. Látták már egyedeit 1000 kilométeres távolságban a szárazföldtől, kint a nyílt tengeren is. Bár nincs természetes ellensége eredeti élőhelyén, kint a nyílt tengeren megtámadhatják és meg is ölhetik a nagyobb cápák. Szervezete hatékonyan tudja kiválasztani a felesleges mennyiségű sót, ezért tud megélni a tengerekben is, bár nem ez a legkedveltebb élőhelye. Eredeti élőhelye a folyótorkolatok vidéke és a partvidéki mangrovemocsarak. Többnyire a tengerpartok kevert jellegű, úgynevezett brakkvizében él, de kedveli az édesvizet is, a nagyobb folyókban a partoktól több kilométeres távolságban is megél és előfordul az édesvízi tavakban és mocsarakban is. Hatalmas elterjedési területén több krokodilfaj is él, de ez a faj dominánsnak számít mindenütt, ahol előfordul.

Megjelenése A legveszélyesebb krokodilok közé tartozik és a legnagyobbra is nő, egyes hím példányok becslések szerint a 7 métert is elérhetik és akár 1300 kilogrammot is nyomhatnak. Hatalmas méretei mellett a bordás krokodil rendelkezik több olyan tulajdonsággal is, amelyek alapján könnyedén megkülönböztethető az élőhelyén előforduló egyéb krokodilfajoktól. Teste igen széles, feje nagy. Szemétől az orra felé két barázda húzódik. A kifejlett állatok színe szürke, barnásszürke vagy aranybarna, de előfordul a fajnál a melanizmus is, így akár egészen sötét, majdnem fekete színű egyedek is előfordulhatnak. A fiatal egyedek világosabbak és jellegzetes sötét színű csíkokat és foltokat viselnek. Páncélzata a hátán különösen kemény és ovális alakú. Emiatt olykor páncélos krokodilnak is hívják.
Életmódja A fiatal egyedek vízirovarokkal, kis halakkal vagy kétéltűekkel táplálkoznak. A kifejlett egyedek szinte mindenre rátámadnak, amit megtudnak enni. Nagyobb méretű emlősöket is elejthetnek. A bordás krokodil az egyetlen ragadozó Ausztráliában amelyik elejti a betelepített és elvadult nagyobb testű emlősállatokat (disznókat, kecskéket, szamarakat, lovakat, szarvasmarhákat és vízibivalyokat), ezáltal valamennyire szabályozni tudja azok populációját. Ha nem jut elegendő táplálékhoz a hüllők többségéhez hasonlóan sokáig kibírja az éhezést. Ilyenkor a testében és a farkában elraktározott zsírkészleteit éli fel. A nagyobb egyedek akár egy egész évig kibírják táplálkozás nélkül. így tud a krokodil a hosszan tartó tengeri utazásai alatt is életben maradni, mert a nagyobb példányok nem elég ügyesek, hogy a nyílt tengeren elkapják a halakat, így utazásaik során nem esznek semmit sem. Az emberre is veszélyt jelentenek.
Zsákmányért akár egy méterre is kigurik a vízből

Szaporodása Szaporodási időszaka az esős évszakra esik. A nőstény ilyenkor bomló növényi anyagokból fészket épít. Ezekbe rakja 60–80 tojását. A fészket a teljes kelési időszak alatt, mintegy három hónapig őrzi. A kikelő fiatalok hangokat adnak, mire anyjuk kiássa őket a fészekből és a vízhez viszi őket. A nőstény ezután egy ideig óvja kicsinyeit. Mivel a nősténynek a szaporodáshoz állandó hely szülséges nem annyira vándorló kedvűek, mint a hímek. Ha találtak egy megfelelő fészekrakó helyet, akkor onnan csak nagyon alapos okkal (például tartós táplálékhiány) távoznak el. A fiatal hímek viszont többet vándorolnak, mert a nagyobb hímek elfoglalták már a legkedvezőbb helyeket, így ha megfelelő vadászterülethez és szabad nőstényekhez akarnak jutni, akkor olykor jó messzire is el kell vándorolniuk.
Védettsége Bőrükért és fogaikért irtják őket, vadászatuk miatt lényegesen lecsökkent a létszámuk. Emellett a krokodilok közül viszonylag gyakran támad meg embereket is. Ausztrália északi részén évente egy-két embert ölnek meg bordás krokodilok. Emiatt az üdülőövezetek környéről rendszeresen befogják és kevésbé látogatott helyeken ereszik el őket. Több helyütt is létesültek krokodilfarmok ahol tenyésztik e ragadozókat a bőrük miatt, így a vadon élő vadászata lassanként mérséklődik. Az utóbbi időben húsát is elkezdték több helyen fogyasztani. Mindenesetre igazán biztonságban csak Ausztráliában vannak, mert a legtöbb országban nehéz betartatni a védelmükre hozott törvényeket, és ahol veszélyeztetik a vizek mentén élőket vagy azok jószágait, ott mindenütt irtják őket. A bordás krokodilt világszerte a Krokodil Dundee filmek tették ismerté.
Videók:
KATT IDE--->Bordás krokodil KATT IDE--->Bordás krokodil2 KATT IDE--->Bordás krokodil3 KATT IDE--->Bordás krokodil4 KATT IDE--->Bordás krokodil5
Rombuszkrokodil (Crocodylus rhombifer)
 
Előfordulása A legkisebb területen elterjedt krokodilfaj, csak Kubában él, Zapata és Lanier édesvizű mocsaraiban. A 19. század során még elterjedtebb fajnak számított, előfordult a fővárostól, Havannától délre eső területeken is, valamint az Isla de la Juventad szigeten is. Fosszlizálódott maradványait megtalálták Grand Cayman szigetén is, mely a Kajmán-szigetek tagja. Hogy onnan miért pusztult ki, nem ismert.
Megjelenése Erőteljes testfelépítésű, közepes termetű krokodil faj, általában 3,5 méter hosszú, bár régi feljegyzések 5 méteres egyedekről is beszámolnak. A legfőbb jellegzetességük a szemük mögött húzódó, feltűnően kiemelkedő 1-1 csontos taréj. A fogazata – különösen a tompa hátsó fogai révén – elsősorban a teknősök páncéljának feltöréséhez alkalmazkodott. A kevésbé kifejlett úszóhártyái a szárazföldön gyorsabb mozgást tesznek lehetővé, az erős farok pedig nem csak az úszásban, hanem – szárazföldön – az elrugaszkodásban is segíti.
Életmódja A fiatal egyedek puhatestűekkel és kis halakkal, a kifejlettek halakkal, teknősökkel és kisebb emlősökkel táplálkoznak. Egyes feltételezések szerint az óriáslajhár vadászatára való specializálódásának eredményeként alakultak ki a tompa hátsó fogai, amelyek most kiválóan alkalmasak a teknőspáncél feltörésére is. Kitűnő úszók, de a szárazföldön is gyorsan és ügyesen mozognak. A vadászat és táplálkozás során sokszor együttműködnek, sőt rangsor is megfigyelhető közöttük.
Szaporodása A párzási időszak májusban kezdődik és 3–4 hónapig tart. A nőstény fészket épít vagy gödröt ás, attól függően milyen alapanyagok, illetve talaj áll a rendelkezésére. A fészkébe rendszerint 30–40, ritkán 60 tojást rak. A nagyszámú tojással ellensúlyozza a fiatalok nagy halandóságát. Ugyanis a 99%-uk nem éri el a felnőttkort, nemcsak a ragadozók, tojásrablók veszélyeztetik őket, hanem a kifejlett egyedek is. Az 58–70 nap múlva kikelő krokodilok neme a hőmérséklettől függ: 30–32 °C-os fészekhőmérsékleten hímek, más esetben nőstények kelnek ki a tojásokból.
Természetvédelmi helyzete Ritka faj. Bőre miatt az emberek majdnem a kihalásig vadászták. Mivel egyébként is viszonylag kis területen fordult elő, állományait könnyű volt ilyen fokig megritkítani. A kubai kormány védett fajnak nyilvánította, és szerepel a CITES első függelékében is, vagyis nem lehet egyedeket kivinni a szigetországból. Fogságban viszonylag könnyen tartható, az Egyesült Államokban elég sok egyedét tartják. Állatkertekben nem túl gyakori Európában, Magyarországon a Pécsi Állatkert terráriumában látható.
Videók:
KATT IDE---> Rombuszkrokodil KATT IDE---> Rombuszkrokodil2 KATT IDE---> Rombuszkrokodil3
Sziámi krokodil (Crocodylus siamensis)
 
Elterjedése Ennek a krokodilfajnak elterjedési területe Indonézia ( Borneó és esetleg Java ), Brunei , Kelet-Malajzia , Laosz , Kambodzsa , Burma , Thaiföld és Vietnam .

Megjelenése Testhosszuk nem haladja meg a 3 m-t, bár fogságban a hibrid egyedek képesek nagyobbra növekedni.
Szaporodása Fészekalja 20-50 tojásból áll.
Természetvédelmi helyzete A sziámi krokodilról ( Crocodylus siamensis), amely korábban Hátsó-India nagy területein, Sziámban (ma Thaiföld), Burmában (ma Mianmar), Vietnamban, Kambodzsában, Laoszban, Malajziában és Indonéziában élt, az 1992-re azt hitték, hogy teljesen kihalt, mindössze egyetlen állatkerti példánya maradt fenn. Most azonban kiderült, hogy, bár erősen veszélyeztetett, még nem tűnt el a természetből.
Nemrég sikerült Wildlife Conservation Society kutatóinak a thai-mianmari határ közelében, egy elszigetelt kis erdőben automatikus fotócsapdával lencsevégre kapniuk a faj egy jól megtermett, több mint két méteresre becsült példányát. A fotócsapdákat, vagyis mozgásérzékelővel indított kamerákat eredetileg tigrisek megfigyelésére állították fel. Bár a felállított 41 csapdából nyolcat elloptak, kettőt pedig ripityára tapostak az elefántok, a begyűjthető 31 kamerában 348 használható felvételt találtak 26 emlős fajról, néhány madárról, és egyet a sziámi krokodilról. A felfedezést követő alaposabb nyomkeresés még egy másik, kisebb példányt is felderített. Nem sokkal korábban Laoszban és Kambodzsában is rábukkantak a faj néhány elszigetelt kis populációjára. Így hát bizonyos, hogy, bár ez a krokodilfélék legveszélyeztetettebb faja, még nem teljesült be a végzete.
örültek a zoológusok, amikor a veszélyeztetett krokodil 69 egyedét fedezték fel egy nem várt helyszínen, a kambodzsai fővárostól, Phnompentől mintegy 45 kilométerre délre elterülő Phnom Tamao vadvédelmi rezervátumban. Bár az állatokról eddig is tudtak, ám nem ismerték fel őket - közölte a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása (http://www.derstandard.at). Ennek oka, hogy a rezervátumban emberi oltalom alatt élnek a sziámi és a vele rokon, nagyobb testű bordás krokodil (Crocodylus porosus) hibrid utódai. Az utóbbiak máig széles körűen elterjedtek, egészen Ausztráliáig előfordulnak. Látszatra szinte alig lehet megkülönböztetni a hibridet a tisztavérű állattól. Most azonban egy sor DNS-teszt kiderítette, hogy a rezervátumban eddig nem vélt nagyságrendben él tiszta vérvonalú sziámi krokodil. Egy ekkora fogságban élő állomány lehetővé teszi a faj tenyésztését, és a későbbiek során visszatelepítését egykori elterjedési területére, jóllehet az erdőirtások és a legutóbbi időkben különösen a duzzasztógátak építése számos élőhelyet tönkre tett, a vadorzók pedig még rátettek egy lapáttal.
Videók:
KATT IDE---> Sziámi krokodil KATT IDE---> Sziámi krokodil2 KATT IDE---> Sziámi krokodil3 KATT IDE---> Sziámi krokodil4
OSTEOLAEMUS – 1 faj Tompaorrú krokodil (Osteolaemus tetraspis)

Elterjedése A tompaorrú krokodil Fekete-Afrikában, Nyugat-Afrikában, Közép-Afrikában, Nyugat-Szenegálban, Angolában található meg.

Megjelenése A tompaorrú krokodil 1 méteresre nőhet meg.
Alfajai Osteolaemus tetraspis tetraspis ---> KATT IDE , KATT IDE2 Osteolaemus tetraspis osborni ---> KATT IDE
Videók:
KATT IDE---> Tompaorrú krokodil KATT IDE---> Tompaorrú krokodil_bébi KATT IDE---> Tompaorrú krokodil2
TOMISTOMA – 1 faj Szunda-krokodil (Tomistoma schlegelii)

Előfordulása Indonézia és Malajzia területén honos. Édesvízű folyók és tavak lakója.

Megjelenése Egyes rendszerbesorolások a gaviálfélék (Gavialidae) családjába sorolják. Hasonlít a gangeszi gaviálra, de arcorra sokkal fokozatosabban keskenyedik el és csúcsán nem visel húsos kinövést. Sötétbarna alapszínén halvány fekete keresztsávok látszanak. Az egyetlen sárgásbarna szivárványhártyájú krokodil. Rendkívül veszélyeztetett faj, Thaiföld déli részéről már eltűnt, és Malajziában is a kipusztulás fenyegeti az illegális vadászat és élőhelyének elpusztítása miatt. 4,5-5 méteresre is megnőhet. Halakkal, emlősökkel táplálkozik.
Szaporodása A fészkébe rendszerint 30-60 tojást rak.
Videók:
KATT IDE---> Szunda-krokodil KATT IDE---> Szunda-krokodil2 KATT IDE---> Szunda-krokodil3
Extrém videók:
KATT IDE---> Merülés krokodillal KATT IDE---> Merülés krokodillal2 KATT IDE---> Krokodilokkal suttogó KATT IDE---> A legnagyobb krokodil KATT IDE---> Új-Guineai krokodil kultusz a Sepik folyó mentén KATT IDE---> Krokodilfesztivál Ambuntiban_Pápua Új-Guineában KATT IDE---> Merülés krokodillal szabadon!
Itt pedig a krokodilok egyik kihalt neme
KATT IDE---> Araripesuchus
|
|