Meteo   Meteo Pádis  Hóinfó Bihar 1  2   Radar  Műholdkép  Webcam   Webcam2  Térkép Bihar1   Térkép2

     BEVEZETõ   BIHARI TÚRAINFÓK   TÚRALEIRÁSOK    OLVASNIVALÓK   FOTÓK    VIDEÓK     LINKAJÁNLÓ
Vissza  a BIHARI TÚRAINFORMÁCIÓKRA

Iratkozz fel a You-tube csatornámra!
Utazás a Bihar-hegységbe (autóval)

- Határátlépés 
Békés megyébõl a Méhkerék – Nagyszalonta (Salonta), esetleg a Gyula – Varsand határátkelõhelyeken érdemes kiutazni a Bihar-hegység irányába (határinfó). Románia Schengeni-térséghez való csatlakozása a szárazfölfi átkelők esetében sajnos késik, annak időpontja még bizonytalan, de az uniós határt érvényes útlevéllel vagy személyi igazolvánnyal általában gyorsan átléphetjük a 2007. január eleje óta alkalmazott közös útlevél-ellenõrzésnek köszönhetõen. A megnövekedett turistaforgalom miatt hétvégenként reggelente és este sajnos előfordulhat kisebb-nagyobb torlódás. A szigorított ellenőrzések előirása is lassítja a határforgalmat. Vámellenõrzés természetesen nincs,de bizonyos általános szabályokat kell betartani (lásd a külügyminisztérium honlapját).

 - Biztosítás, tartózkodási szabályok 
   A román egészségügy minden EU polgár számára biztosítja a sürgősségi ellátást. Érdemes kiváltani az EU-ban érvényes TB-kártyát illetve a tartózkodás jellegének megfelelő utas-, baleset-, poggyászbiztosítást megkötni!

- Útdíj (Rovignetta)
Romániában 2005 óta úthasználati díjat (korábban matricát/ rovignettát) kell  vásárolni. Árak (2024): személyautóra 1 napos( 2,5 EUR), hét napos (3,3 EUR az ára), harminc napos (5,3 EUR), 60 napos ( 8,4 EUR)  és az egyéves( 28 EUR) idõtartamú matricát lehet vásároln, az aktuális lei (RON) árfolyamnak megfeleő áron.  Matrica már nincs, a vásárlási bizonylatot kérik "kontroll" esetén, vagy elektronikus úton ellenőrzik a használati díj megfizetését, az útdíj nemfizetés komoly büntetést vonhat maga után.
A határátkelõk romániai oldalán esetenként román és angol nyelvû hirdetõtáblák hívják föl a figyelmet a matrica vásárlására (a határon lévõ elárusítóhelyeken vagy annak hiányában benzinkutakon tehetjük ezt meg).Az aktuális ill. kategóoriafüggő díjtételeket és valamennyi más, idevágó információt lásd a rovignete weblapon illetve a külügyminisztérium honlapját 

Elektronikus útdíj fizetés Romániában 2010. október 1-től: A fizetés a közlekedési hatóságok irodáiban, MOL, Rompetrol, Petrom és OMV kutaknál..... történhet. A díj befizetése után a gépkocsivezető a korábbi matrica helyett nyugtát vagy – igény szerint - számlát kap. A jármu rendszáma és a fizetés idöpontja bekerül az elektronikus rendszerbe, a fizetés ellenörzése így automatikusan történik. Az útdíj befizetésének elmulasztása esetén a bírság 3000 - 4500 lej, a jármű kategóriától, az úthasználati díjon felül! 

Interneten, akár otthonról is megvásárolhatjuk az úthasználati díjat a https://www.roviniete.ro/hu/ honlapon!

- Jármû okmányai
A jármû forgalmi engedélye (korábban a biztosítási zöldkártyája is szükséges  volt, ma már nem kérik, de nem árt ha van) legyen nálunk, ügyeljünk ezek érvényességére. Ha nem saját tulajdonú autóval megyünk, akkor az Autóklubnál készíttethetünk hivatalos meghatalmazást arról, hogy a tulajdonos átengedte részünkre a jármû használatát. A soför az érvényes  járművezetői engedélyét (jogosítvány) se hagyja otthon!

- Téli gumi:  A közlekedésrendészet megbírságolhatja azokat a gépjármű-vezetőket, akik az időjárási viszonyoknak megfelelő gumiabroncs nélkül vezetik havas, jeges úton autójukat, illetve azokat a fuvarozókat, akik 3,5 tonna össztömeget meghaladó tehergépjárművüket nem látták el az előírásoknak megfelelő csúszásgátló eszközökkel.  infó

- KRESZ

A közlekedési szabályokat (pl. sebességkorlátozás, stop táblával védett vasúti átjáró megközelítése, záróvonal átlépésének tilalma pl. elõzésnél) tartsuk be. Az úthálózat látványosan fejlődött, szinte minden út megújult és sok hegyi út is épült.. A radaros ellenõrzés is gyakori. 
A súlyosabb szabálysértések (pl.: tilos jelzésen áthaladás, elsőbbségadás elmulasztása, rendőri intézkedés akadályozása, ittas vezetés, jelentős gyorshajtás, stb.) elkövetőinek vezetői engedélyét és/vagy a jármű forgalmi engedélyét az intézkedő rendőr elveheti és felfüggesztheti 30, 60, vagy 90 napra. A következő  sebesség korlátozási szabályok érvényesek: lakott területen: 50 km/h, lakott területen kívül: 90 vagy 100 km/h (un. eurrópai utakon),  autópálya: 130 km/h. Járművezetőknél alkoholfogyasztás nem megengedett.

A kora reggel útrakelõ ill. estefele hazainduló autósok a falvakban összetalálkozhatnak a település csordába verõdõ marháival vagy éppen egy juhnyájjal, az állatok persze egykedvû lassúsággal, utunkat elállva haladnak. Kisebb csordáknál kísérletezhetünk az elõzgetõ manõverezgetésekkel, nagyobbaknál várjunk türelmesen.
A keskeny hegyi, erdészeti utakon kifejezetten óvatosan vezessünk!  A kerékpárosok viseljenek láthatósági mellényt! Az Erdélyben érvényes KRESZ szerint az autóstól a rendõrségi ellenõrzésnél a hitelesített tûzoltó-készülék meglétét is számon kérhetik, illetve előírás  2 fényvisszaverő háromszög és 1 elsősegélynyújtó csomag megléte.

- Pénzváltás (Benzinkútakon, nagyobb üzletekben bankkártyával fizethetünk!)
A pénváltás megbizható helyen, a pénzt alapos megszámolásával, lehetőleg pénzünk utólagos átadásával tegyük! Legbiztonságosabb a városi hivatalos pénzváltóknál váltani.  Bankkártyánkat a kisebb-nagyobb üzletekben, benzinkutakon érdemes használni. Erdély magyarlakta részein olykor akár forinttal is fizethetünk, igaz azt persze nem a legjobb árfolyamon számolják el.

- Üzemanyag (aktuális benzinárak)
 Tankolni megbízható társaságok kutjainál érdemes (MOL,OMV PETROM, LUKOIL stb.). Elegendõ üzemanyaggal induljunk a hegynek, mert a hegyi területeken kevés a benzinkút.. A benzinárak általában legalább 50 Ft/Liter mértékben olcsóbbak.  A  kutakon lehet bankkártyával fizetni. (árak  összehasonlitása itt is lehetséges)

- Vagyonbiztonság
Értékeinket (pénz, útlevél, kamera stb.) akárcsak Magyarországon, Erdélyben se hagyjuk sohasem õrizetlenül az autóban!

“TÚRAKÖZPONTOK” ELÉRÉSE KÖZÚTON

BIHARFÜRED (Stina de Vale) 

A klimatikus gyógyhely 1102 méter  tengerszint feletti magasságban  a Jád völgyében (Csodaforrás), Belényestől keletre fekszik. Biharfüred a túrázok körében kevésbé ismert, mint a szomszédos Pádis-fennsik, pedig sok túraútvonal indul innen mindne irányban.

Szálloda, sípályák, kalandpark, dinópark,  kisebb-nagyobb  szálláshelyek, és több üdülõház található itt.

Az üdűlőtelepet és környékét is érintette a 2017. szeptember 17-én a fél Erdélyen átvonuló pusztító vihar, az erdőt ért viharkárok jelentősek, akkor túraútvonalak kerültek lezárásra! (Aktuális helyzet itt) 

 

Biharfüred

                                     Biharfüredi túrák (túravideók)

Ördögmalom-vízesés
Kusztura
Jád-völgyi vízesések
Kishavas
Bocsásza
                                                                                                                                

Útvonal: Békéscsaba - Méhkerék - Nagyszalonta (Salonta) - Tence (Tinca) - Belényes (Beius)- Biharfüred (Stina de Vale) 
(kb. 145 km, 2,5-3 óra)

A határtól (Méhkerék) az út (mellette külön kerékpárút vezet) Nagyszalontáig széles és jó minõségû, Nagyszalontán szükség esetén lehet tankolni (olcsóbb üzemanyag mint Mo-on) pl. a városban lévõ OMV-kútnál ill. azzal szemben pénzt lehet váltani. Az útdíjat érdemes on-line elintézni vagy a határon/benzinkúton megváltani Nagyszalontától a Tenke ill. Szombatság (Sambata) felé vezetõ út felújítása várhatólag 2024-ben befejeződik. Alternativ útként szolgálhat az  Árpád felé letérő út egészen Bélfenyérig. 

Az eredeti útvonalon Tenkétõl (a piactérnél egyenesen továbbhaladva) a Bélfenyér-Sólyom-Borzi szoros- Biharpoklos- Belényes útvonal a szebb a  Szombatság (Sambata) felé vezetõ útvonallal szemben, mivel ez látványosabb utazást biztosít a Fekete-Körös mellett vezetõ (Borzi-szoroson át vezető) úton. 

Kínosan ügyeljünk arra, hogy a biztosítatlan vasúti átjáróknál elhelyezett STOP tábláknál kellõen hosszú ideig megálljunk és szétnézzünk. Ha Tenkénél a piactérnél mégis balra fordulunk, akkor majd Szombatság (Sambata) elérésekor  a pompásan  felújított, kiszélesített, jobb minõségû 76-os fõúton (Nagyvárad-Déva) autózhatunk Belényes felé. Ide, a 76-os útra csatlakozik be, Belényes elõtt -  Biharpoklosnál (Pocola) -, a Borzi-szoros (Béli-hegység pereme) felõl érkezõ, korábban ajánlott másik útvonal is Tenke/Bélfenyér felől. 

Belényes zsúfolt belvárosi forgalma miatt - elkészülte után (2024 nyara?) -  az elkerülő utat válasszuk, ha Pádis felé megyünk.

Belényes túloldalán (nem az elkerülő úton ideérkezve) balra kellett letérni  a “STINA DE VALE” (Biharfüred) -t jelzõ táblánál (körforgalom) és még 24 km-es út vár ránk Biharfüredig. Az üdülõtelepre felvezetõ szerpentin  nemrég felújitott, helyenként igen meredek, kanyargós és az időjárási tényezőktől függően,óvatos vezetést igénylő, hegyi út, szerpentin. (Drumul Apusenilor azaz azaz a "Szigethegység útjá"-n vagyunk, amely a Bihar-Vlegyásza hegységen át egész Kolozs-megyéig vezet, a Dregán-völgyéig.) Télen hólánc használata szükséges lehet.

BOGA-TELEP   (Satul de vacanta Boga/Statinuea Boga).
A vadregényes Pádis-fennsík látványosságainak megtekintéséhez  kiindulási pontunk lehet ez az üdülõtelep. A Pádis-fennsík közelében vagyunk 530 méter magasságban. Az 1100-1300 méter magasságban elterülõ fennsík látványosságainak eléréséhez ezért innen naponta le kell küzdenünk a kb 700-800 méternyi szinteltérést. Ez történhet a 2012-ben  modernilizált, szerpentinen (hegyii úton), vagy gyalogosan (kék kereszttel jelzett turistaút vezet fel Pádisra). A telepen több tucatnyi kisebb nagyobb üdülõ található. Maga az üdülõtelep is szép környezetben van. Kisebb sétákkal vízeséseket (Schmidl- ill.a Háromkirály-vízesések)l ehet felkeresni. Újabban már a Pádis-fennsikon is lehet több szálláslehetőséget találni (lásd szállások a Bihar-hegységben)
Útvonal: Békéscsaba- Belényes (Beius) - Szedres (Sudrigiu) - Pietroasa (Vasaskõfalva/Petrosz) - Boga telep (Satul de vacanta Boga) (Békéscsabától kb. 140 km, kb. 3 óra) / ill. tovább a Pádisi fennsík ( kb. 155 km, kb. 3. óra 20 perc)
Belényesig: lásd az elõzõ útleírást, Belényesen tovább haladunk a Déva felé vezetõ fõútvonalon (elkerülő út átadása után,azt kell választani 2024 nyaráról)és további kb. 9 km után Kisszedres (Sudrigiu) településnél a Pietroasa (Vasaskõfalva vagy Petrosz) ill. Medve barlangot (Pestera Ursilor) jelzõ táblánál balra fordulunk (e letérés után 4 km után jobbra kellene lefordulni, ha a Medve barlanghoz mennénk).Pietroasa után már az új építésû úton haladunk tovább. Gyönyörû, a vidék vadságából ízelítõt adó környezetben, a Köves-Körös (a Fekete-Körös egyik forrásága) partján autózunk.Vezessünk óvatosan, a falu után nem messze balra az Alo/Ajó-völgyi leágazás a Bohodei-vízesés (Nagy-Phaeton) felé vezet, majd késõbb a Pál-rét - Galbina-szoros felé jobbra is van egy leágazás, ezek az útak még azonban rossz állapotban vannak. Kb. 10 km megtétetele után megérkezünk a Boga-telepre, ahol szállást kaphatunk panziókban vagy magánházaknál.
Innen további 7 km  a jó úton és elérjük a Bál-rétet (a Glavoi-rét/Ponor-rét -Csodavár felé- eléréséhez jobbra kell lefordulni az elágazásnál az innentől már rosszabb minőségű úton pár kilométert megtéve), egyenesen a modernizált úton továbbmenve, innen 3-4 kilométerre a Pádisi erdészház (Canton Padis)/Varasó/ Pádisi menedékház hármas elágazásnál, ott jobbra fordulva kb.1,5 kilométerre a Cabana Padis-t vagyis a  Pádisi menedékházat érjük el (tovább a Ponor-ék felé a jó út a Mócok-temploma mellett még egy darabon folytatódik, majd reménytelenúl elromlik.
A Padisi menedékháztól 58 kilométeres jórészt rossz minõségû út vezet a Ponor-Ék- Havasrekettye - Bánffyhunyad útvonalon. A tervek szerint ennek hegyi szakaszait is rendbe hozzák majd egyszer.....).
   Az említett  hármas" elágazástól rosszabb  minõségû erdei út vezet - a Varasó-menedékház mellett  elhaladva - a Szamos-bazár kitérõjéig. Ide azonban nem szabad behajtani! 

                                                       Boga-telep (túravideók)

Boga-telep
Satul de vacanta Boga
A Fekete-Körös völgyének látnivalói
                                                              Háromkirály-vízesés        Schmidl-vízesés                                                            


VERTOP(Aranyos)-hágó / Pasul VARTOP környéke
Az  Aranyos/ Vertop-hágó síközpont,  (1160 méter) gyors fejlõdésnek indult hegyi települések közelében (LÁPOS/Arieseni- FELSÕGÁRDA/ Garda - FEHÉRVÖLGY /Albac) Bihar és Fehér megyék határában helyezkedik el. Túrázási lehetõségek: Körös-eredete barlangBihar-kapu barlang, Rozsda-szakadék, Fekete-Kövek, Patrahaitesti- avagy Bucinis-vízesés, Nagy-Bihar csúcs, Kis-Bihar, Visszhangos-kõ,  Vertopi sípálya, Pádis, Vércsorog-vízesés, Aranyosfõi jégbarlang, Ördöngös-völgy. 

ÚTVONAL: Békéscsaba-Belényes(Beius)-Biharlonca (Lonca)-Rézbánya (Baita) -Vertop-hágó-Aranyos völgye- Fehérvölgy/Albac (kb. 195- 200 km)
Belényesig az 1.leírásnak megfelelõen haladunk. Belényesen tovább egészen a Stei (Vaskohsziklás, korábbi neve Dr. Petru Groza) után közvetlenül következõ Lunca-ig (Biharlonka), itt a Turda (Torda) vagy Campeni (Topánfalva) irányt jelzõ táblánál balra lefordulunk. Az út a késõbb kezdõdõ Aranyos völgyén át egész Tordáig vezet erdélyi viszonylatban is párját ritkitóan szép hegyi környezetben, nem ritkán igencsak szerpentinezve. Az út minõsége átlagos vagy annál jobb. Hamarosan a Szegyesdi-völgybe vezetõ kis mellékútra térhetnénk le balra Campani-nál. A fõuton tovább Rézbányára/Baita-ra érünk, amely Czárán egyik túraközpontja volt. Majd elhaladunk a Fekete-sziklák alatt és a Vertop (vagy Aranyos/ Bihar) hágónál találhatjuk meg a sípályát (innen több turistaútvonal indul (pl. a Nagy-Biharra vagy Pádisra is) ill. elõtte egy szûk kilométerre (a 27,3-as km-nél) a Rozsda-szakadékhoz vezetõ turistaösvény indul. A Vertop-hágó után következik az Aranyos folyó völgyének 3 jelentõsebb települése: Arieseni (Lápos/Lepus), Garda de sus (Felsõõr, Felsõgárda vagy Felsõgirda a magyar neve) ill. Scariosara (Aranyosfõ). Az Aranyosfõi jégbarlangot ill. az Ördöngös-völgyet Felsõgárdából tudjuk megközelíteni. Albac (Fehérvölgy) az a település, ahová a Bánffyhunyadról elinduló szép környezetben vezetõ, közelmúltban modernizált, hegyi út (1R Trans Ursoaia) érkezik a Medve-hágón-át.   

IItt már a Mócföldön vagyunk.


                                                       Vertop-hágó környéke (túravideók)

    Nagy-Bihar                                                 

RÉVI-SZOROS (Királyerdő)  ÉS A VIGYÁZÓ VIDÉKE:

Békéscsaba-Nagyszalonta (Salonta)-Nagyvárad (Oradea)- Királyhágó (Pasul Craiului) - Körösrév  (Vadu Crişului)  - Sebesvár (Bologa) - Kalotaszeg.  (Sebesvárig/Bologa 180 km)
(esetleg tovább Pádis felé: Bánffyhunyad/Huedin, Kalotaszentkirály/Sancraiu)- Havasrekettye- Pádis-fennsík)

Ezen az útvonalon érhetjük el a Révi szorost, a Sebesvárat, a Vigyázó-csúcs(Vlegyásza) környékét,  Kalotaszeg falvait, a Havasrekettyei-vízesést illetve terepjáróval egész a Pádis- fennsíkra eljuthatunk.
Ha Kalotaszegre nem térünk be, akkor a Havasrekettyei- (Székelyjói/Rekiceli) vízesést Sebesvári/Bologai letéréssel gyorsabban,rövidebb úton érhetjük el. A Vigyázó túrákhoz is Sebesvárnál/Bologa/ forduljunk jobbra,  Székelyjó/ Săcuieu után pedig ismét jobbra fordulva Havasrogoz/Rogojel községbe érkezünk. Innen indulhatunk a Vigyázó felé túrázni.  A Vigyázóra a Havasrekettyei-vízesés /Fehér Kövek érintésével is feljuthatunk Havasrekettye /Răchițele település felöl.
Bánffyhunyadról az Aranyos-völgyébe, Albac-Fehérvölgy településre (a Bihar túlsó peremére) is eljuthatunk a Medve-hágón keresztül  (Drumul Turistic- Transursoaia).

                                                       Révi-szoros / Sonkolyosi-szoros (túravideók)

   Révi-szoros
  Sonkolyosi -szoros                                                

Vissza  a BIHARI TÚRAINFORMÁCIÓKRA


Iratkozz fel a You-tube csatornámra!


           BEVEZETõ     BIHARI TÚRAINFÓK   TÚRALEIRÁSOK     OLVASNIVALÓK   FOTÓK     VIDEÓK     LINKEK