EU Tájékoztatási Központ


4.

Európai Uniós Tájékoztatási és Felkészítési Programközpont kialakítása

a Dél-Alföldi régióban


EUGIF


Az Európai Bizottság vizsgálódásai és a jelentésekben foglalt megállapításoknak megfelelően Magyarország a legesélyesebb arra, hogy a lehető legrövidebb időn belül az Európai Unió tagjává váljék. Mind a demokrácia érvényesülésének foka, mind a piacgazdasági jellemzők megléte alkalmassá teszi Magyarországot arra, hogy az acquis fokozatos átvételével középtávon képes megbirkózni a felé irányuló Európai Uniós elvárásoknak. Ez folyamatos, további reformokat követelő munkát jelent az ország számára, különös tekintettel a lakosság felkészítésére.

Az EU Bizottság mintegy 10 éves átmeneti időszakkal számol a közép-kelet európai országok csatlakozási folyamatában. A lakosság felkészítésének mikéntje nagymértékben hatással lehet arra, az ország befejezi-e az integrációt az elvárt időszak végére. A jól felkészült lakosság úgy is, mint szavazópolgár, úgy is, mint munkaerő, és mint fogyasztó, tudatosabban tud dönteni sorsának alakulásáról és megkönnyítheti az ország Európai Unióba való integrálódását is.

Az Uniós csatlakozásra való felkészülés tehát az országok és az állampolgárok felkészülése az Uniós politika elemeiből és az Unió munkamódszereiből, a teljesség igénye nélkül kiemelve az oktatás, képzés, kutatás, kultúra területét, a környezetvédelmet, a kis- és középvállalkozásokat és a belső piac fejlesztését.

Minél teljesebb és szakszerűbb az ország vagy egy régió lakosságának tájékoztatása az Európai Uniós csatlakozás követelményrendszeréről, az Európai Unió felépítéséről, politikáiról és a végrehajtás eredményeiről, annál könnyebbé válik a lakosság számára a végső dön-tés meghozatala abban a kérdésben, hogy országa csatlakozzon-e az Európai Unióhoz, felvállalva mindazt a kötelezettséget és jogot, amelyet az Unió a csatlakozással a tagjelölt ország számra biztosítani tud.

A NOS-PROMEI Konzorcium 2000. évben a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Tanács megbízásából elkészítette a dél-alföldi régió "A lakosság felkészülésének elősegítése az Európai Unióhoz való csatlakozásra" operatív programot, amelyet a Tanács elfogadott.

A lakosság felkészülésének elősegítése az Európai Unióhoz való csatlakozásra operatív program összeállításakor a legmesszebbmenőkig figyelembe vettük a Dél-Alföld Területfejlesztési Koncepciójában és a Dél-Alföld Stratégiai Területfejlesztési Programjában meghatározott prioritás-rendszert valamint a régióban korábban kidolgozott programokat, fejlesztéseket.

A program kialakítása során folyamatosan annak szem előtt tartásával dolgoztunk, hogy a dél-alföldi régió felemelkedése érdekében miként válhat a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Tanács e feladat motorjává, zászlóvivőjévé. Operatív programunk kidolgozása során arra törekedtünk, hogy részletesen láttassuk, mi a szerepe a DARFT-nak, különös tekintettel a gazdaságszervezési, forrásteremtő és forráselosztó valamint információ-közvetítő szerepére a régióban.

Az operatív program egyes programrészei, projektjei integránsak, egymásba épülnek és a régiós szemléletnek megfelelően kerültek kialakításra. A Dél-Alföld Területfejlesztési Koncepciója és a Dél-Alföld Stratégiai Területfejlesztési Programja kellő mélységben alapozták meg mind koncepcionálisan mind pedig stratégiai szinten a megvalósítandó célokat.

A feladat elvégzése során az a legfőbb szándék vezérelt bennünket, hogy az operatív program feleljen meg az érintett célcsoportok elvárásainak, szolgálja érdekeiket. További fontos szempont volt, hogy konkrét, kidolgozott projekteket mutassunk, amelyekhez megszerezhetők a szükséges források.

Munkánk során olyan szakértőket vontunk be, akik szakterületük kiváló ismerői, és szándékuk szerint a régió felemelkedése, a régió gazdasága és társadalma fejlődése mellett elkötelezettek.

A felkészítő program szakmai struktúrája kialakításánál fontosnak tartottuk a tevékenységek és akciók szerinti csoportosítást. Így az eredetileg öt alprogramból álló felkészítési operatív programajánlat célcsoportok szerinti tagozódását annyiban változtattuk, hogy még jobban feleljen meg a program által közvetített elvárásoknak. Az operatív program végleges, tíz alprogramból álló struktúrája racionálisabb, komplexebb megközelítésben mutatja be az Európai Uniós csatlakozásra való felkészülés folyamatát, ennek személyi, eszközbeli feltételrendszerét.

Az operatív program készítőire hatalmas társadalmi nyomás nehezedett. Mind a társadalmi és civil, mind pedig a gazdasági szervezetek részéről nagyfokú együttműködés volt tapasztalható, mindenki nagy várakozással tekint a régió előtt álló lehetőségekre.

Úgy tapasztaltuk, hogy a lakosságnak az ország Európai Uniós csatlakozására való felkészítésében igen fontos a regionális szervezetek hathatós közreműködése, a folyamat emberközelivé tétele. Nagyobb fogadókészség várható akkor, ha a tájékoztatás települési, kistérségi illetve regionális szinten is szerveződik és bonyolódik.

Az Európai Unióhoz való csatlakozás dél-alföldi régiót érintő operatív feladatainak, a lehetséges perspektívák és az együttműködő szervezetek körének felmérése érdekében még az operatív program elkészítésének fázisában közhasznú szervezet jött létre "A Dél-Alföldi Régióért" KHT elnevezéssel, abból a célból, hogy integrálja azokat a szervezeteket, amelyek készek a regionális érdekek figyelembe vételével tevékenykedni az Európai Uniós csatlakozás dél-alföldi régiót érintő kérdéseiben, és összpontosítani tudják erőforrásaikat a kapcsolódó felada-tok végrehajtása érdekében.

A KHT közhasznú céljai a következők:

• a dél-alföldi régió lakosaiban kialakítandó regionális szemlélet és kötődés erősítése

• a dél-alföldi régió és kistérségei fejlesztési elképzeléseinek kidolgozásában való közreműködés

• az üzleti szféra non-profit ágában kifejtett tevékenységével segíteni a regionális együttműködést

• magas szakmai színvonalú regionális projektek felvállalása és megvalósítása.


Mind a "Dél-alföldi Régióért" KHT mögött álló szellemi tudásbázis, mind a regionalitás elvét követő széles partneri kapcsolati kör alapján javaslatot teszünk dél-alföldi régiós hatókörű

EURÓPAI UNIÓS TÁJÉKOZTATÁSI ÉS FELKÉSZÍTÉSI PROGRAMKÖZPONT

KHT által ellátandó tevékenységi- és feladatkörre, Szeged központtal, Kecskemét és Békéscsaba regionális központokkal, a teljesség igénye nélkül az alábbi fő tevékenységi területeken:

• A Dél-Alföldi Regionális Területfejlesztési Tanács által meghatározott szakmai és koncepcionális szempontok szerint a régió Európai Uniós felkészüléssel kapcsolatos teendőinek folyamatos követése, szakmai elemzések, háttéranyagok készítése, rendszeres helyzet- és igényfelmérés a régióban

• Az Európai Uniós ismeretek, szabályozások, szak- és ismeretanyagok folyamatos figyelemmel kísérése, e körben kapcsolattartás a témában érintett szervezetekkel. Adatbázisok beszerzése, fejlesztése

• Az Európai Uniós tájékoztatással és felkészítéssel kapcsolatos operatív programok gondozása, fejlesztése, a megvalósítás elősegítése

• a régió szakmai képzésben és lakossági felkészítésben érintett szervezeteivel való folyamatos kapcsolattartás, a képzések, továbbképzések, tájékoztatások stb. megszervezésének elősegítése,

• a régió Európai Uniós tájékoztatási stratégiája kialakításában való aktív közreműködés, a DAFRT ez irányú koncepciójának kidolgozása, megvalósításának kidolgozása.



Szeged, 2001. március 21.



Renkó Ferenc

Renkó Ferenc István

Rhen Szervező és Tanácsadó Társaság ügyvezetője






Rhen Művészeti Portál




A lap tetejére