1. Célom, hogy nem a lakosságot akarom bevonni a város működtetésébe,
irányításába, fejlesztésébe, hanem a lakossággal együtt akarom a várost, annak
szűkebb lakókörnyezeteit vezetni, irányítani, fejleszteni, fenntartani, élhetőbbé
tenni.
- Az egyes lakókörzetek és lakóterületek lakóinak teljes bevonása a tervek létrehozásában és a kivitelezések végrehajtásában. A lakók tevékeny bevonása a lakókörnyezetük fenntartásának és fejlesztésének megvalósításában.
- Fontos, hogy mindent közösen hozzunk létre, a többség megelégedésére.
- A várost nem a megválasztott vezetők egyedül vezetik, hanem a város lakosságával tevékenyen együttműködve. Tehát folyamatos társadalmi ellenőrzés mellett működik a város.
2. A célom, hogy teljesen átláthatóvá teszem a város működését.
- A város által létrehozott hetilap, mely elfogulatlanul közli a városháza tevékenységét, és minden gazdasági és egyéb döntéseit időben késedelem nélkül.
- Nyitott város létrehozása, melyben nincsenek titkok és hazugságok, melyben a becsület újból érték legyen.
- Minden nyitott kell, hogy legyen. Minden város alkalmazásában álló embernek vállalnia kell nyíltan a tetteit, akár szavazás, akár egyéb legyen az. Igen legyen teljesen nyílt, hogy ki mire szavazott. Kérdezhesse meg bárki, hogy miért tette!!! A választók, adófizetők pénzéből fenntartott állami alkalmazottak kötelesek a munkaadójuknak, azaz az adófizetőknek elszámolni. Ez így tisztességes, és ez nem lehetőség, hanem kötelesség, legalábbis még adót fizetni kötelesség!
3. A városi szervezetek és azok működésének felülvizsgálata és új gazdaságossági,
erkölcsi alapokra helyezése.
- - A vezetőség és a dolgozók egyenlő megbecsülése, és jövedelmük közti különbségek csökkentése. Az önkormányzati vállalatok a városért annak lakóiért vannak és nem fordítva. Az önkormányzati hivatalok az emberekért vannak és nem fordítva. Nem tisztességes, hogy egy vezető keres 1 milliót és mások pedig minimálbért! Ennyi különbség nincs két ember közt!
4. A város társadalmi (szociális) hálójának felülvizsgálata, a rendelkezésre álló javak
igazságos(abb) elosztása.
- Fontos, hogy minden ember a megérdemelt juttatásokat kapja meg.
- A visszaélések szigorú megvonással való ellentételezése.
- A közpénzek elfolyásának megakadályozása.
- Felülvizsgálni a szociális hálóból kiszorultak valós rászorultságát, és nekik is biztosítani az élet fenntartásához való feltételeket.
- Idősek segítése egy kiépített ellátórendszer segítségével
- Hajléktalanok helyzetének javítása és visszavezetése a társadalomba.
- Külön a 17-es, 23-as pontban részletesen is tárgyalom
5. A város élhetőségének növelése. A közterületek rendbetétele, megóvása.
fejlesztése. A magán területek rendezésének és karbantartásának elősegítése.
- Nem csak kötelezni, hanem segíteni is a háztulajdonosokat, hogy tartsák rendbe a közvetlen lakókörnyezetüket. Segíthet az önkormányzat esetleg a utcaképek csinosításában, virágosításában vagy bármi egyébben. Esetleg szakmai alapon, munkaerő biztosításával, vagy eszköz, illetve anyagbiztosítással. A lehetőségek határtalanok.
- A közterületek ápolására, rendbehozatalára sürgős megoldást találni. A miskolci közterületek nagy többsége elég gyászos, és a városlakó csak mérgelődik láttukra. Pl: Hosszú évek óta senki nem nyúl a Zoltán utcánál levő szökőkúthoz, pedig elég lepusztult már, és az egész város szégyene!
- Átgondolni, és egy egész városra kiterjedő tervet kidolgozni, ami a közterületek gazdaságos karbantartását célozza, és a megvalósítható és a lakossággal egyetértésben megálmodott új városképet álmodik meg.
- A kertészeti vállalatnál szakemberek alkalmazása, akik minőségi munkát végezve szebbé teszik a város nővényvilágát. Külföldön ezt mesteri fokon végzik, és gyönyörű városképeket hoznak létre, amiben az ember jól érzi magát.
- Ki kell dolgozni egy tervet, arra, hogy a köztereinket, hogy tudjuk megóvni a felelőtlen, vagy szándékos rongálásoktól, aminek a helyreállítása sok pénzbe és bosszúságba kerül. Pl: A virágosokba vagy zöldterületekre hajtó áruszállítókról, falfirkákról nem is beszélve stb.
- Itt is érvényes, hogy a lakókkal kell közösen megálmodni és kialakítani azokat a közösségi tereket, amik az ott lakók életminőségét szolgálja. Budapesten szép példák vannak erre.
6. A parkolási rendszer átalakítása, egy barátságos, emberközpontú rendszerré.
- A parkolási rendszert vagy emberségessé kell tenni (pl: 1-2 óra parkolás után kelljen csak fizetni, vagy csökkenteni a díjakat, esetleg csökkenteni a fizető parkolóhelyeket), vagy egyszerűen megszüntetni a parkolási díjakat.
- A parkolási díjakból befolyt összeget a kiadások leszámolása után teljes egészében parkolóházak létrehozására fordítani, amiknek a árszabása csak kis hasznot tartalmazzon.
- Ahol fizető parkoló van, ott biztosítani kell vagy őrzést, vagy fedett helyet, vagy mindkettőt. A befizetett összegért szolgáltatás jár, főleg úgy, hogy közterületen valósul meg aminek a nevében is benne van, hogy a közé, és nem egy érdekcsoporté.
7. Az önkormányzati területek és ingatlanok felhasználásának újragondolása, annak
érdekében, hogy mik szolgálják legjobban a város, és annak lakóinak érdekeit.
- Leltárba venni az önkormányzat épületeit, ingatlanjait, és azok hasznosítását újragondolni. Kidolgozni a gazdaságos működtetés feltételeit, esetleg olyan korszerűsítések megvalósítása, ami által erőteljesen csökkenhetnek a fenntartási költségek.
- Az ingatlanok gazdaságos kihasználása. A ki nem használt épületek hasznosításának megoldása.
8. A város és annak intézményeinek önellátásának kidolgozása.
- A város intézményeinek hivatalainak fenntartási költségeinek csökkentése, új és korszerű energiaforrások bevonásával, és korszerű kialakításokkal.
- Az intézmények önellátóvá tétele, és működésüknek ésszerűsítése. Pl: Régen egy építőipari iskola gyakorlatait mondjuk egy felújításra váró óvodában végezte. A tanuló megtanulja a szakmát szakemberek felügyelete alatt, és a városnak is kevesebb pénzbe kerülhet, mint egy céget megbízni vele.
- Az önellátás megszervezése, megvalósítása sok-sok helyi munkaerőt igényel, ami által ismét úgy csökkentünk munkanélküliséget, hogy nem a statisztikákon alakítunk. Itt arra gondolok, hogy a fenntartáshoz szükséges javak (pl: élelmiszer, berendezési és használati tárgyak, felújítási munkálatok ember és anyagigénye stb) előteremtése helyben történjen, ezzel is munkát adva az itt élőknek.
- Hosszú távú tervem a megújuló energiaforrások megismertetése és használata, illetve a használatára való ösztönzés és támogatás.
- Az önkormányzatnak a megújuló energiaforrások felhasználásában is elől kell járnia
- Napelemes közvilágítás
- A hagyományos drága távfűtés kiváltása megújuló olcsó energiával.
9. A város a meglevő területeinek bevonásával és új területek bevonásával,
vásárlásával elősegíteni a város önellátását, és ezáltal a helyi lakosság munkanélküliségének csökkentését.
- Megvizsgálni, hogy milyen területek vonhatóak be a gazdálkodásba, vagy a termelésbe.
- A termelés kiszélesítése egészen addig, amíg nem fedezi a város mindennapi szükségleteit. (itt a közintézményeket értem elsősorban)
- A régi üzemek hasznosítási lehetőségeinek áttekintése. (DAM, DIGÉP, Üveggyár, Malom)
- Ezt lentebb részletesebben is kifejtem.
10. A város multiktól való kiszolgáltatottságának csökkentése, pl. a
megkülönböztetett teherviselés megszüntetése, vagy inkább a helyi vállalkozások
javára alakítása.
- A multikkal való szerződéskötések felülvizsgálata és a lakosság hosszú távú érdekeit figyelembe véve átgondolása, persze a lehetőségeket figyelembe véve.
- Akár egy helyi bolthálózat létrehozása, melyben főleg a helyi vagy városkörnyéki településekről származó árucikkek forgalmazása folyik, ezzel erősítve a helyi munkahelyek teremtését, és ezáltal a város lakóinak biztos megélhetésének biztosítása.
11. Az önkormányzati hivatalokban megszüntetni az örökléssel történő bekerülést,
ill. a rokonsági bekerülést. Minden megpályázható állást a helyi újságban kell
meghirdetni, és a függetlenséget ellenőrizni.
- Fontosnak tartom a munkavállalásnál is az esélyegyenlőséget. Furcsa módon sok munkával kapcsolatosan soha nem láttam hirdetést, hát akkor hogyan töltötték be. Minden csak ismeretségeken keresztül működik! Ha nincs ismeretséged, akkor ne számíts jó helyre.
- Mindenki ugyanannyit dolgozzon azonos bérekért. Nincsenek kivételezések, és nincsenek bújtatott állások.
12. A városi tisztségviselők, alkalmazottak csak szakmai és nem párt vagy baráti,
rokoni alapon választhatók.
- Az önkormányzatnál üres munkahelyek nyilvános meghírdetése, és egyenlő esélyeken való elbírálása
- A város által alkalmazott munkavállalóknak szigorúan csak szakmai alapon történő kiválasztása, sem párt sem rokonsági alapon nem megengedhető. A közpénzeknek az ilyen irányú elfolyását meg kell akadályozni. Valódi szakmai munkáért tisztességes megélhetést.
- Minden esetben szakmai vagy egyéb rátermettség szűkséges egy-egy hely betöltéséhez.
13. A különböző lakókörzetek (választókörzeten belül) fejlesztésre, fenntartásra, és
működésre irányuló elképzeléseik megvitatása az ott élőkkel és a lakók tevékeny
bevonása a tervek megvalósításába.
- Minden esetben a tervek megvalósítását egyeztetni az ott élőkkel, és a lakosság javaslatainak a megvalósíthatóságának kidolgozása a város részéről.
- Új alapokra helyezni a város hozzáállását. A város és annak vezetése, az ott élők adóiból létezhet, ezért azok határozzák meg, azoknak a pénzeknek a felhasználását, persze a szakmai és egyéb magasabb vagy hosszútávúbb célok figyelembevételével.
- Rendszeres lakossági összejöveteleken, helyi újságon, és helyi televízión keresztül közvetlen kapcsolatot tartani a lakosság és az önkormányzat között.
14. A város élhetőbbé és hasznossá tétele a lakosság tevékeny bevonásával.
- A városlakók bevonásával megtalálni, hogy miként tudjuk élhetőbbé tenni a várost.
- Az elfogadott ötletek megvalósíthatóságának kidolgozása késedelem nélkül.
- A gyerekek és fiatalok sportolási és szórakozási lehetőségeinek megteremtése. Olyan légkört és környezetet létrehozni, ami nem elüldözi őket, hanem azt érzik, hogy igen ők itt akarnak családot alapítani és boldogulást találni.
- A régen jól működő és közösségerősítő, összetartó művelődési házaknak újra feladatokat találni. ( ezekben minden korosztálynak lehetőségeket teremteni, hogy önmegvalósithassák magukat, illetve fejleszthessék képességeiket, vagy akár valamilyen kedvtelésüknek hódolhassanak. Lásd részletesen a 34 pontban.
15. A lakosság számára láthatóvá tenni a város működését.
- Pl. a köztisztasági vállalat valóban érzékelhetően és láthatóan lássa el a feladatát. Az utakon ne kátyúzás legyen, hanem a kátyúk megszüntetése. A városi kertészeti vállalat ne csak a füvet nyírja évente kétszer, hanem minden közterületet valóban magas szinten fejlesszenek és tartsanak karban. A köztereket, járdákat, nővényvilágot láthatóan gondozzák. Ha már van utcaseprő gép, akkor használják is, mert mikor vesznek egyet, akkor pár hónapig fel-fel tűnik, aztán pedig eltűnik, majd évek múltán megint újságcikk, hogy vettek egyet és kezdődik elölről, tisztaság meg nincs.
16. A közétkeztetés egy egészségesebb, és helyi gazdálkodókat előnyben részesítő szintre hozása.
- A városi gazdálkodás és helyi gazdálkodók előnybe részesítése
- A közétkeztetés legyen egészséges és ehető, tiszta.
- Folyamatos minőség ellenőrzés egészen a termesztéstől az asztalra kerülésig.
- Közétkeztetés kiterjesztése a szociálisan rászorulok körére is.
- Ingyen étel rendszeres osztása, de csak a valódi rászorultság alapján, (senki nem lehet magára hagyni.)
17. Kiépíteni egy időseket segítő ellátásrendszert, amibe pár éven belül megjelenhet
a kedvezményes étkeztetés és az alanyi jogon járó gondozás.
Az idős embereket ugyanúgy meg kell becsülni, mint a fiatalt, sőt még jobban, mert ők voltak
akiktől kaptuk ezt a világot.
- Az idősek tevékeny segítése. Az iskolák bevonása az idősek ellátásába és gondozásába, segítésébe, akár egy segítő hálózat létrehozása, mint pl a gyerekek vállalhatnák, hogy heti egy-két alkalommal felkeresnek, egy általuk kiválasztott, a lakókörnyezetükbe élő idős embert, és azt segítik, akár bevásárlással, vagy apró kis segítségnyújtásokkal, így csökkentve az idős emberek elhagyatottság érzését, és azt, hogy értéktelennek és haszontalannak érezzék magukat. Mindenki megöregszik egyszer és ilyen helyzetbe sokan kerülhetnek.
- Olyan otthonok létrehozása, melyek valódi életet nyújtanak az időseknek és nem az elszigetelődést erősítik és nem arra szolgálnak, hogy az utódok megszabaduljanak egy gondtól. Ahol tevékenyek maradhatnak és újból érezhetik, hogy szükség van rájuk. Persze itt ismét nem az a cél, hogy minden pénzüket elvegyük, hanem, hogy megtartsuk őket sokáig erőben és egészségben.
- Biztosítani az időseknek valamiféle tevékenységet, valamiféle segítségnyújtási lehetőséget, azok részéről, akik még erejük teljében vannak. Akár egyszerű munkák elvégzése, vagy valamilyen szakmai segítségnyújtás a részükről. ( bárki, aki kedvet érez, hajlandóságot, akar, tud segíteni vegyen részt, termelésben, főzésben, kiosztásban, vagyis a saját maguk ellátásában és fenntartásában stb.)
18. Átlátható hivatalok az ügyfelek kiszolgáltatottságának csökkentése.
- A hivatalok átvilágítása, munkájuknak ésszerűsítése, és annak tudatosítása, hogy a lakók (adófizetők) pénzéből és a lakókért vannak és nem fordítva.
- A várakozási idők csökkentése a hivatalokban.
- A méltó bánásmód és ügyfélszolgálat kialakítása a hivatalokban.
- Az egyenlő elbírálás megteremtése a város hivatalaiban.
19. Az önkormányzat támogatja a helyi vállalkozások működését és a termékeinek,
szolgáltatásainak helybeli értékesítését, ha azok a város által meghatározott minőséget és árát szavatolják,
és a lakosok által átláthatóvá teszi a gyártási, működési folyamatokat, hogy ne élhessenek vissza a vásárlók jóhiszeműségével.
- A helyi termékek, termelők, feltételekkel való előnybe részesítése, a helyi áruházakban, vagy a termékek értékesítésének más módon való megteremtésének elősegítése.
- Egy minőségbiztosítási rendszer létrehozása, ami szavatolja a termékek minőségének szinten tartását, folyamatos ellenőrzés által.
- A termékek gyártásának előállításának, termesztésének átláthatóvá tétele a vásárlók számára.
- Olyan felület létrehozása, amin a vásárlók tájékozódhatnak az általuk kedvelt termékek minőségének és egyéb vonatkozásainak nyomon követésében.
20. A közmunkások munkavégzésének módjáról és helyéről való közösség által való meghatározása és ellenőrzése.
Sajnos a közmunkások hatékonysága nagyon gyenge!!!
- A közmunkások felhasználásáról az önkormányzattal karöltve döntsenek a városlakók.
- Ahol a legnagyobb igény van rá, ott legyenek felhasználva.
- A közmunkások munkavégzésének folyamatos ellenőrzése, és a munkavégzés minőségének összehangolása a jövedelemmel.
- A közmunkás nem egy büntetés, hanem a közösségért végzett segítő tevékenység, amire büszkének kell lennie az illetőnek és a városlakóknak is.
21. A város régi rangjának visszaszerzése, a város régi iparának a lehetőségekhez kötött feltárása,
de főleg helyi elképzelések és befektetők előnyben részesítése.
- A korszerű ipar meghonosítása. A városba inkább a helyi, illetve magyar vállalkozások idecsábítása, és ezek támogatása. A magyar vállalkozások itthon költik el a pénzüket és a magyar, illetve a helyi gazdaságot élénkítik, míg a külföldi nagyvállalatok, kiviszik a pénzt és azt a területet élénkítik, ahol a központjuk van.
- A városban környezetbarát és az egyetemi oktatásra, és szakmai képzésekre épülő ipari tevékenységek erősítése.
22. A városban a kettős mérce megszüntetése. A város minden polgára egyenlő, legyen az polgármester,
vagy kisnyugdíjas, vagy esetleg hajléktalan. A közösségi törvények mindenkire egyaránt vonatkoznak.
- A közhivatalokban és a város minden intézményében, sőt annak alkalmazottainak és ügyfeleinek körében is egyenlőséget teremteni, egyenlő bánásmód, aminek emberhez méltónak kell lennie
23. A hajléktalanok segítése. Minden támogatás megadása, hogy ismét a város hasznos tagjaivá váljanak.
(minden ember értékes)
- Nem pénzbeli juttatásra gondolok, hanem erkölcsi és más juttatások, támogatások adásával.
- Olyan szállók létrehozása, melyek önellátóak, az ott lakók tevékenyen kiveszik a részüket a saját étkeztetésükből, az élelmek megtermeléséből és az épület üzemeltetéséből, illetve a fenntartásából.
- Olyan elgondolások kidolgozása, melyek segítik ezeket az embereket visszatalálni a társadalomba, hogy hasznos és értékes embereket kapjon vissza a társadalom, olyanokat akik már óriási tapasztalattal rendelkeznek.
24. A hirdetőújságok papírformájának megszüntetésének megvizsgálása.
- A digitalizálással csökkenteni az erdők irtását magával hozó óriási papírfelhasználást!
- A digitális hirdetőújságok elérhetőek legyenek a világhálón és a miskolci tévében, teletext jelleggel, naprakészen illetve a városban forgalmas helyeken akár kivetítő jelleggel is elérhetővé tenni, vagy a tömegközlekedési eszközökön.
- Azokkal a szervezetekkel, szolgáltatókkal felvenni a kapcsolatot, melyek a hirdetőújságokat nyomtatnak és megállapodni velük egy közös cél érdekében, hogy senki érdeke ne sérüljön
25. Komposzt tároló minden szemetes mellé, és egy telep létrehozása, ahol ezeket feldolgozzák,
és a közterületek ill. a város által gazdálkodásba bevont földek javítására felhasználható.
- A lakossági szemét legalább egyharmada visszahasznosítható növényi hulladék, ezáltal a szemétszállítási díjak csökkentése is elérhető, ami egy társasháznál azért elég tetemes összegű megtakarítást eredményez. Egy ember évente több mint 140 kg zöld hulladékot dob a szemetesekbe, ami igen értékes hulladék, de igen költséges tárolni és elszállítani.
- Az így nyert komposzt a városi működtetési területén, akár az önellátásban részvevő földeken, akár a füves zöldterületeken a műtrágya helyett használható, ezzel is elősegítve a drága műtrágya kiváltását, illetve az egészséges termelés megvalósítását.
26. A kerékpáros közlekedés és a biztonságos tárolás megteremtése fejlesztése.
lakosok számára kedvezményes kerékpár bérlés a város sok pontján.
- Kerékpáros közlekedés támogatása, és feltételeinek megteremtése.
- Magyar nagyvárosok példáiból merítve létrehozni az utcai kerékpár kölcsönző kikötőket, ahol a lakosok kedvezményesen vehetik igénybe a kerékpárokat.
- Közterületeken kerékpárok biztonságos tárolásának kialakítása az üzletek előtt, és egyéb intézmények előtt.
27. Az iskolákban a gyakorlati (technika) órákat visszahozni.
- Sajnos az iskolákban már nincsenek a régi gyakorlati órák, melyeken a fiúk megtanulták használni a szerszámokat, és különböző kézügyességet szerezhettek, a lányok pedig főzni, kötni várni tanultak, és egyéb hasznos dolgokkal ismerkedhettek meg. Amit ráadásul nagyon élveztek is. Ma már a szülőknek igen kevés az idejük, hogy ezekre megtanítsák a gyerekeket, sőt sokszor már a szülők sem tudják ezeket.
- Ezekre sokkal nagyon a szükség, mint a 2 ismeretlenes egyenletre.
28. A népi játékok és népélet terjesztése, megismertetése a gyerekekkel már óvodás kortól.
- A gyerekek a mai tévénézés és számítógépezés mellé kapjanak valódi értékeket, melyek a múltunkból erednek, és ezáltal megismerkednek a gyerekek a hagyományainkkal, a nagyszüleink és őseink életével és szokásaival.
29. A tömegközlekedés felhasználóbaráttá tétele, és a csatlakozások összehangolása,
ésszerű járatsűrűség, kedvezmények kialakítása.
- A tömegközlekedés van az emberekért és nem fordítva!
- A közlekedési vállalat alkalmazkodjon az emberek igényeihez, és nem fordítva. Mi emberek tartjuk fent az adónkból és a jegyek, bérletek árából ezt a szolgáltatást is. Tehát akkor legyen értünk!
- A város igényeihez mérten átalakítani a tömegközlekedést, hogy ismét visszaszokjanak az emberek a drága kocsik használatáról a jól működő tömegközlekedésre.
30. Egy városi napilap létrehozása, ami ingyenesen minden háztartásban elérhető, akár a világhálón is.
A lapokban minden várossal kapcsolatos független hír szerepeljen. Pl: Minap, de nem pártlapként üzemeltetve!
- A köztájékoztatást teljessé teszem, tehát minden köztájékoztatásra kerüljön.
- A várossal kapcsolatos minden tájékoztatás, adat nyilvános legyen, ne kelljen ezért külön bürokratikus utakat bejárni, ha valaki kíváncsi valamire.
- A köztájékoztatásnak teljesen elfogulatlan és tényszerűnek kell lennie, de mindenre részletesen kiterjedőnek.
31. Az önkéntes segítők munkájának fejlesztése, összehangolása.
- Egy olyan segítőhálózat létrehozása, mely már nyugati országokban teljesen elfogadott és jól működik.
- Az önkéntesek munkájának értékelése, olyan módon, hogy aki ilyeneket vállal, az kapjon valamilyen élismerést a munkájáért.
- Az önkéntesek szinte minden területen megjelenhetnek, és ezáltal széleskörű tapasztalatokra is szert tehetnek, és kipróbálhatják magukat különböző helyzetekben is.
- Az önkéntesség előnyt jelenthetne bizonyos munkakörök ellátásában is.
32. A város működése ne vitákról és nézetkülönbségekről szóljon, hanem megoldásokról, és sikerekről.
- Olyan városi hangulatot szűkséges teremteni, amiben az egyes párt színeket képviselő emberek nem gáncsoskodnak egymás ellen. Azt tudni, kell, hogy mindenki először is ember, és csak az által lesz valaminek az elkötelezettje, hogy elkezd azonosulni azzal. Én azt álmodtam, meg, hogy először is mindenki a várossal azonosul, a város céljaival, ami mindenki célja, és függetlenül párt elkötelezettségtől. A drága energia amit a harcra fordítanak ezek az emberek, fordítódhatna inkább nemesebb célokra.
33. Zöld város keretén belül a szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztés, meghonosítása,
és a begyűjtött anyagok újrahasznosítása a város által.
- A hulladékok gyűjtéséből ma óriási pénzeket lehet nyerni, ezért és a környezetünk védelme érdekében fontos, hogy a hulladékhegyek ne nőjenek és ne legyen egyre nagyobb a környezetszennyezés, ami kihat az egészségünkre, és ráadásul a mentesítése óriási pénzeket emészt fel. Pl nádasrét!
- A hagyományosan bevált papír, műanyag és üveg gyűjtése mellett egyre gyakrabban megjelenik a háztartási használt olaj, a fényforrások, fém és ruha illetve bútorok gyűjtése is. A toronyházas részeken egyszerűbben lehet megoldani, de a családi házas részeken már kissé nehezebben.
- Az emberek felvilágosítása által és az anyagi feltételek megteremtésével lehetővé tenni ennek az új és jövedelmező rendszernek a meghonosítását.
- Ma már nyugaton egyre alapvetőbbek a zöld energiák alkalmazásai és a környezetvédelem, és a környezet kialakítása által a zöld város megteremtése. Ez fontos az ott lakók életfeltételeinek javítása érdekében is, és a város gazdálkodása szempontjából is.
34. Művelődési házak újraélesztése, és az igénybevételéhez kedvezményes lehetőség biztosítása.
- A művelődési házak működésének kor szellemének és a lakosok igényeinek megfelelő újragondolása.
- Ismét életet lehelni ezekbe a közösségépítő intézményekbe. Ismét visszahozni, persze mostani igényekhez igazítani a szakköröket, rendezvényeket, tanfolyamokat, egyéb szabadidős elfoglaltságokat. Ezáltal hasznos időtöltést adni minden korosztálynak. Nem utolsó sorban ezáltal fejleszteni az emberek készségeit, képességeit, és ösztönözni őket az önmegvalósításra.
35. Gyümölcs - zöldségtermesztés fellendítése, és egy szárító üzem (aszaló) létrehozása a zöldség , fűszer, gyümölcs szárítására.
- Ahol lehetséges gyümölcsösök létrehozása, akár közterületeken is. A város közétkeztetésének ellátásában egészséges élelmiszerek biztosításáról.
- Az önellátó rendszer kialakítása, ezáltal munkahelyek teremtése.
- A közterületeken gyümölcsfák ültetése, és akár házak közti zöldterületeken virágágyás mintájára zöldség és gyümölcskertek létrehozása. Ezáltal a lakosság egészségének megőrzése.
36. A város eladósodásának megállítása. Nem élhetjük fel az gyermekeink és unokáink által még meg sem termelt,
létre nem hozott jövőt, úgy, hogy ezzel az ő lehetőségeiket csökkentjük!
- A város óriási munkanélküliségének kihasználása a város fejlesztésének céljából. A munkanélküliek ösztönzése, hogy a városért tegyenek, és a tenni akaró emberek jutalmazása, azon felül is, hogy a jövőnket teremtik és a gyermekeik és unokáik életlehetőségeit javítják. Megtalálni egy olyan ösztönző rendszert, ami méltán megbecsüli ezeket az áldozatkész embereket. ( pl: akár kedvezmények adásával, mint szórakozási, sportolási, művelődési, tanulási lehetőségek formájában. )
- Van lehetőség, hogy az adósságból kilábaljunk, csak nem szabad várni a sült galambot, hanem mint az elődeink, akik háború után a semmiből felépítették ezt az országot, és úgy, hogy még ma is ez szolgál alapjául az életünknek.
- Van egy szép magyar közmondás! "Addig nyújtózkodj, amíg a takarod ér" Ha nincs valamire elég pénz, akkor keresni kell más megoldást, vagy többet kell tenni a megvalósításért.
37. Az avasi történelmi pincesor és az avasi kilátó és környékének rendezése és a lakók számára elérhető,
megfizethető szórakozó és műemléki negyedé alakítása.
- A város ezen nagy múltú részének régi fényének visszaállítása, és a mai kornak megfelelő felhasználása, úgy, hogy történelmi jellegét megtartjuk és annak szellemében fejlesztjük.
- Ezt a részt is bekapcsolni az idegenforgalomba, egy olyan egyedi kikapcsolódási helyet létrehozni, ami méltó a megyeszékhely történelmi múltjához.
- Az avasi függőkert felújítása.
38. Tapolca régi hírnevének visszaállítása, és a miskolci lakosok kikapcsolódásának elérhető helyszínévé tétele.
- Átgondolni a fenntartható fejlesztéseket, amik a város és főleg Tapolca, és természetesen annak lakóinak érdekeit képviseli.
- A városrész valódi üdülőkörzetté való fejlesztése. Az idegenforgalmi fejlesztések összehangolás a Miskolci fejlesztésekkel, és egy átfogó idegenforgalmi program kidolgozása.
- Átgondolni, egy Görömbölyt Tapolcával és azt Komlós tetővel összekötő út megvalósítását. Ez sokat enyhíthetne a város nagy leterheltségén. Persze fontos szem előtt tartva a lakosság akaratát.
39. Miskolcon sportközpontok létrehozása, ami a lakók sportigényét képes változatosan kielégíteni.
- A labdarúgó pályák körül, ahol hely van létrehozni különböző egyéb sportolási lehetőségeket. Pl kosárlabdapályák, kézilabdapályák, röplabdapályák, teniszpályák, görkorcsolyapályák, gördeszka pályák, street workout (utcai edzőpályák), extrém sportolási lehetőségek megteremtése. stb.
- Egy olyan uszoda létrehozása, ami a városlakóké, és nem a sportolóké.
- A városlakók kedvezményes sportolási lehetőségeinek megteremtése.
- Az iskolákban mindenféle sportok támogatása, hogy a tehetséges gyerekek megtalálják a nekik testhezálló sportolási lehetőségeket.
- Az iskolák közt minden sportban küzdelmeket szervezni, ahol megméretettnek, és ezáltal fejlődhetnek a sporttehetségek.
- A városban megteremteni a hasznos időtöltések feltételeit elérhető áron. A város dolgozzon ki egy olyan rendszert, ami által támogatni tudja a különböző egészséget megőrző vagy szórakoztató tevékenységekhez való hozzájutás esélyegyenlőségét.
- A városba köztéri edzőpályák létrehozása, ahol azok is gyakorolhatnak akiknek nincs idejük edzőtermeket igénybe venni.
40. Majális park és Csanyik - völgy, igazi családi pihenési helyének kialakítása.
- A pihenőhely és a Vadaspark és annak környékének fejlesztése. Erre egy hasznosítási pályázat kiírása.
- Akár rendezvények lebonyolítási helyszíne is lehetne, illetve különböző szabadidős tevékenységek szervezésével lehetne közkedvelté tenni a pihenni és kikapcsolódni vágyó városlakóknak.
- A volt lőtéren egy íjászpálya létrehozása.
- A terület folyamatos karbantartása, kiszolgáló egységek felújítása és a kor igényeihez mérten átalakítása. Mosdok és vécék működtetése, vagy akár zuhanyzók létesítése.
- Alkalmassá tenni, hogy a családok, baráti körök, vagy munkahelyi társaságok egy-egy napot kényelmesen eltölthessenek.
- A volt szanatórium hasznosításának feltételeit megteremteni.
41. A környező településekkel /Mályi, Kistokaj, Nyékládháza, Varbó stb.) közreműködve létrehozni pihenő területeket.
- A bányászat alatt nem álló tavak pihenő körzetté alakítása, rendezése, azon városlakók számára is, akik csak egy-egy napot kívánnak ott kellemesen eltölteni.
- A környező településekkel karöltve támogatni egymást a munkahelyteremtés és pihenés szórakozás esetleg közlekedés kérdéskőrében.
- A varbói kalandpark jó példa! Miskolchoz közel teremtett szórakozási lehetőséget, de a helyieknek munkát is adott.
42. Célom, hogy az iskolákban a tehetségeket felfedezzék, és azokat stresszmentesen igyekezzenek ápolni.
- Számukra városi, iskolai szinten olyan munkacsoportok létrehozása, ahol egymást és saját magukat fejlesztve és segítve fejlődhetnek.
- A gyerekek a saját iramukba és késztetésük szerint fejlődhessenek, ne kelljen pszichológus az iskolai tanulmányok feldolgozásához.